بهزاد داداش زاده

پیشکسوت فوتبال که در تیم های استقلال و پرسپولیس سابقه بازی دارد گفت: یک آقایی آمد ۲ میلیارد تزریق کرد، کفگیر به ته دیگ خورد، یک آقای دیگر آمد می‌خواست مدیرعامل شود، زدوبند کردند بعد دست‌شان رو شد.

به گزارش مشرق، بهزاد دادش‌زاده در مورد ادامه لیگ نوزدهم اظهار داشت: برای ادامه لیگ نباید خودمان را با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم. اصلاً دلیلی ندارد چون زیرساخت‌ها و امکانات آنها را نمی‌شود با خودمان مقایسه کرد. ما باید خودمان را با کشورهای آسیایی و هم‌مرز با خودمان مثل قطر و ازبکستان مقایسه کنیم. از ژاپن و کره جنوبی صحبت نمی‌کنم چون فضای آنها با ما متفاوت‌تر است.

کارشناسی این نیست که پول بدهید و مجری را تایید کنید

داداش‌زاده ادامه داد: برای اینکار باید نظر کارشناسی و فوتبالی را بخواهیم. در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی دیدیم که چقدر مردم و کارشناسان صحبت کردند اما در نهایت آنچه به نفع خودشان بود را انجام دادند. مربی خارجی خوب است اما باید کسی باشد که بله قربان‌ گو نباشد. اکثر مربیانی که به تیم ملی می‌آیند اهل زد و بند هستند و به آن‌ها بازیکن تحمیل می‌شود. کمتر مربیانی دیدم که مانند حبیبی، پروین، مایلی‌کهن یا دایی باشند.

هافبک اسبق تیم ملی در تشریح ضعف کارشناسی فوتبال گفت:‌ من ۲۵سال فوتبال بازی کردم، می‌توانستم بروم مثل خیلی‌ها پناهنده شوم و در کشور دیگری اقامت بگیرم و برای آن‌ها بازی کنم اما به خاطر این پرچم سه رنگ ماندم. چون ایران را دوست داشتم. الان هم مربی هستم و در تیم پایه‌ایی که دارم، آنچه نظر خودم است را انجام می‌دهم. بازیکن پرورش می‌دهم ولی آقا بالاسر ندارم. نظر کارشناسی این نیست که پول بدهید تا در تلویزیون دیده شوید و اصلاً حرفی نزنید.

یک برنامه تلویزیونی بین هواداران سرخابی اختلاف انداخت

وی اضافه کرد: به یک برنامه تلویزیونی می‌روند و هرچه که مجری می‌گوید تأیید می‌کنند؛ هر چه مجری می‌گوید، می‌گویند بله بله، چشم، شما درست می گویید! متأسفانه همه چیز به هم ریخته، در همان برنامه ببینید به خاطر منابع خودشان انداخت چه اختلافی بین هواداران استقلال و پرسپولیس انداخته‌اند و من از این آقایان مدرک زیاد دارم.

لیگ بیستم بدون وقفه برگزار شود

پیشکسوت پرسپولیس در توضیح راه حل، برای تعیین تکلیف لیگ نوزدهم گفت: برای این کار دو راه حل وجود دارد. راه اول این است که ادامه همین لیگ را داشته باشیم، قهرمان و نایب قهرمان مشخص شود، جام حذفی هم ادامه پیدا کند و چهار تیم به AFC معرفی شوند و برای لیگ  ۴۰۰-۹۹ دیگر وقفه‌ای بین مسابقات نیندازند و زمان استراحت تعیین نکنند. قانونی بگذارند و به تیم‌ها بگویند یک ماه فرصت دارید تا در جریان مسابقات برای نقل و انتقالات اقدام کنید.

نقل و انتقالات را در فیفا دی انجام بدهند

وی افزود: یا قانونی بگذارند که تیم‌ها بازی کنند و در زمان فیفادی که بازی‌های تیم ملی شروع می‌شود، حدود ۲ ماه تعطیل است و تیم‌ها می‌توانند برای نقل و انتقالات، اردوی پیش‌فصل، بدنسازی و ایجاد هماهنگی کار کنند و به نظرم این منطقی‌تر است. الان بازیکن ۲ ماه استراحت کرده، می‌توانند لیگ ۹۸ -۹۹ را ادامه بدهند و مدتی بعد ۹۹ - ۴۰۰ را شروع کنند، اگر نظر کارشناسان فوتبال قابل اعمال باشد اما در این چند سال فقط غیرکارشناسان حرف زدند و نظرشان اعمال شده است.

تعطیلی لیگ فقط با قهرمانی پرسپولیس

داداش‌زاده گفت:‌ در غیر این صورت باید لیگ را تعطیل کنند و پرسپولیس به عنوان قهرمان معرفی شود. روی کاغذ هم نگاه کنید پرسپولیس بازی‌های سختش را انجام داده و الان چون می‌خواهد پوکر کند قطعاً به هیچ تیمی باج نمی‌دهد و رقابت برای مقام دوم، سومی می‌شود. می‌توانند جام حذفی را هم ادامه بدهند و سهمیه‌های ایران را معرفی کنند. باید تیمی را به AFC معرفی کنند که از لحاظ مالی وضعیت خوبی داشته باشد و بتواند در آسیا آبروداری کند نه اینکه برای یک دوره و برای تبلیغ به این مسابقات برود.

بهتر است فوتبال ایران ۵ سال تعطیل شود

پیشکسوت پرسپولیس در اشاره به شرایط فوتبال ایران تصریح کرد: در غیر این صورت با این شرایط و نفوذی که دلال‌ها در همه‌جا دارند، فوتبال در ایران بهتر است پنج سال تعطیل شود تا از ریشه آدم‌های درست و کاربلد بیایند. ورود دلال‌ها را منع کنند. منیجرهایی بیایند که واقعاً صلاحیت داشته باشند. تمام لیگ‌های ما را فساد گرفته، زدوبند، شرط‌بندی و ... من در ساری تیم داشتم و چیزهایی در لیگ ۲ دیدم که واقعاً‌ عجب کردم.

وی ادامه داد: در لیگ‌های پایین همه جور دوپینگ استفاده می‌شود. متأسفانه فوتبال ما بدجور آلوده شده، ۹۰ درصد افراد صادق، سالم و کاربلد بیرون هستند. دلال‌هایی که در پشت پرده هستند، کسانی هستند که در رسانه منشوری می‌شوند اما می‌آیند در تصویر و منشوری نیستند. نمی‌دانم این داستان چگونه است.

۱۰امتیاز فاصله کمی نیست

داداش‌زاده در مورد اختلاف‌نظری که پیرامون اعلام قهرمانی پرسپولیس برای لیگ نوزدهم وجود دارد، گفت: عده‌ای نظراتی می‌دهند اما آیا این نظرات کارشناسی است یا نه از افرادی است که یک عکس با شورت ورزشی ندارند؟ از طرفی طبیعی است که تیم‌های رقیب مخالف این قضیه باشند. شما فکر کنید اگر یکی از رقیبان پرسپولیس در صدر جدول بود چه نظری می‌داد؟ اگر در صدر بود و ۱۰ امتیاز اختلاف داشت چه می‌گفت؟

وی افزود: باید آنچه را برای خودت می‌خواهی برای دیگران هم بخواهی، آیا آن‌ها می‌گفتند نباید ما را به عنوان قهرمان اعلام کنند؟ صددرصد می‌گفتند باید ما قهرمان باشیم. من این را قبول ندارم که لیگ بدون معرفی قهرمان تمام شود. اگر قرار است لیگ تعطیل شود باید پرسپولیس را قهرمان اعلام کنند. شاید اگر تیم‌ها با پرسپولیس هم‌کورس و هم امتیاز بودند می‌شد در این مورد بحث کرد و قابل قبول بود اما ۱۰ امتیاز فاصله کمی نیست.

داداش زاده گفت:اصلا پرسپولیس اگر بازی‌های بیرون از خانه‌اش را ببازد اما بازی‌های داخل خانه را ببرد و ۲ بازی خانگی را هم مساوی کند باز هم قهرمان است. برخی می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند ولی متأسفانه در ایام کرونا ماهی خوبی گیرشان نیامده است!

با صدا و سیما هماهنگ کردند، بعد گفتند برای رضای خدا کار کردیم

هافبک پیشین سرخ‌پوشان پایتخت در خصوص اینکه در این ایام نهادهای ورزشی، فوتبالیست‌ها و ورزشکاران مطرح در کشورهای دیگر به مردم کمک می‌کنند اما این اتفاق در ایران پررنگ نیست، گفت: متأسفانه ما در حرف خیلی ادعایمان می‌شود و پهلوان هستیم اما در عمل صفریم. فدراسیون و وزارت ورزش جیب ما را نزند نمی‌خواهد به مردم و فوتبالی‌ها کمک کنند! من داداش‌زاده به اندازه خودم کار و کمک کردم اما خودنمایی نکردم و نگفتم رفتم و سمپاشی کردم!

وی اضافه کرد: برخلاف خیلی از دوستان که برای خودنمایی کردن به تلویزیون رفتند سمپاشی کردند که بگویند ما این کار را انجام دادیم. البته برخلاف این‌ها، کسانی هم مثل علی کریمی، سیدجلال حسینی، علی پروین و علی دایی هستند که کمک می‌کنند اما هیچ‌کجا نیامدند عنوان کنند. من خبر دارم که کریمی و سیدجلال کارهای بزرگی برای گیلان کردند و خود مردم این را اعلام کردند. این منش می‌شود نه اینکه من با صداوسیما هماهنگ کنم، ماسک بزنم و به ماشین‌ها اسپری بزنم و آن هم از جیب خودم نباشد بلکه از یک نهاد گرفته باشم! بعد هم بگویم من این کار را برای رضای خدا کردم!

خصلت و مرام پروین و قلعه‌نویی اینطور نیست

داداش زاده گفت: آیا علی پروین جایی گفته من رفتم و کمک کردم؟ او همچین خصلتی ندارد. یا علی دایی. خبر دارم که امیر قلعه‌نویی جایی رفته و کمک کرده اما چنین مرامی ندارد که بگوید رفتم و این کار را کردم. یا مثلا یک گروه توسط عده‌ای از بازیکنان استقلال و پرسپولیس و هواداران این دو تیم در واتساپ درست شده تا برای یکی از پیشکسوتان استقلال که به خاطر مشکل مالی یکسال است به زندان افتاده، هر کس به اندازه توان خودش کمک کند و من می‌بینم از هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان پول ریخته‌اند.

وقتی به پیشکسوت توهین می‌شود، از بازیکن جوان انتظار نداشته باشید

پیشکسوت پرسپولیس در خصوص نقش مدیریت ورزشی در اینگونه فعالیت‌ها عنوان کرد: خیلی تأثیر دارد، من با تمام احترامی که برای آقایان و رؤسا قائلم باید بگویم هر وقت وزارت ورزش به پیشکسوتان کمک کرد، آن‌ها هم به فوتبال، باشگاه‌ها و مدیران کمک می‌کنند. هر وقت فدراسیون به پیشکسوتان فوتبال اهمیت بدهد نگاه فوتبالی‌ها هم عوض می‌شود. اما متأسفانه کانون پیشکسوتان فوتبال در فدراسیون فوتبال بسته شد. قبل از فوت همایون بهزادی آنجا بودند اما این کانون از بین رفت.

داداش زاده ادامه داد: وقتی به پیشکسوتان بی‌احترامی می شود چه توقعی داریم؛ جوانی که یک میلیارد گرفته بیاید و ۲۰۰ میلیون کمک کند؟ شاید او روی پولش‌ سرمایه‌گذاری کرده، شاید خودش هم نیاز داشته باشد. شرایط مالی و اقتصادی خراب شده، آن‌ها هم که کمک می‌کنند روی اعتباری که این کار را می‌کنند. خود من کسانی دور و برم هستند که وقتی به آن‌ها می‌گویم یک بنده خدایی نیاز دارد، برای رضای خدا کمک می‌کنند و دوست ندارد اسم‌شان برده شود و به اسم من تمام می‌شود.

کسی سر خاک تهرانی نرفت اما الان می‌گویند مرد بزرگی بود!

وی تصریح کرد: متأسفانه تا به مشکل نخوریم به داد هم نمی‌رسیم. تا وقتی کسی زنده است باید به او کمک کنیم.  تا وقتی زنده است کسی حالش را هم نمی‌پرسد اما وقتی می‌میرد می‌گویم او اسطوره بود! برای شما مثالی می‌زنم؛ یک آقایی به نام تهرانی همشهری ما بود که سال ۷۷ با او آشنا شدم. او منیجر شده بود و شاهد بودم به چه کسانی در فوتبال خدمت کرد. آقای تهرانی مسئول جهانگردی در شیراز بود. وقتی یکی از مربیان بزرگ ما به فجرسپاسی رفت، تهرانی خیلی از بازیکنان را به اعتبار خودش آنجا برد.

داداش زاده افزود: او برای کمک به فوتبال شیراز، به فجرسپاسی کمک کرد و یک سال به آن‌ها اتاق رایگان داد. بعد همان بازیکنان وقتی آن مربی، مربی استقلال شد به استقلال رفتند. با اینکه تهرانی به آن‌ها این همه لطف کرد و هوایشان را داشت اما وقتی مریض شد و سکته کرد یک نفر از آن‌ها نیامدند به او سر بزنند. وقتی حالش بد بود ناصر صرافان به من زنگ زد و رفتیم و حالش را پرسیدیم.

وی اضافه کرد: جواد زرینچه آمد، عمونصی آمد. از این افراد به نیکی یاد می‌کنم چون واقعیت‌ها باید گفته شود. تا زنده بود کسی حالش را نپرسید، وقتی هم که مرد کسی هم سرخاکش نرفت اما الان که صحبت می‌شود همه می‌گویند عجب آدم خوبی بود! خدا رحمتش کند مرد بزرگی بود! چرا ما باید اینطور باشیم!؟

علی پروین هم بیاید، بدون پول چیزی درست نمی‌شود

داداش‌زاده در مورد شرایط مدیریت باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: متأسفانه چه استقلال و چه پرسپولیس تا موقعی که دیگران تصمیم‌گیرنده باشند مشکلات زیادی دارند. عدم ثبات مدیریت به این ۲ تیم ضربه می‌زند. ما که پشت پرده را نمی‌دانیم. چرا عرب آمد و چرا رفت؟ چرا انصاری‌فرد رفت و چرا به مشکل خوردند؟ این چراها را باید پاسخ بدهند. باید با طرفداران صادق باشیم. این مسائل فقط طرفداران را عذاب می‌دهد و به تیم لطمه می‌زند.

وی ادامه داد: در کل یکی باید بیاید که پول بیاورد. الان علی پروین هم بیاید، تا پول نیاید چیزی درست نمی‌شود. آن زمان گذشت که بازیکن به خاطر هواداران بازی می‌کرد. الان ۲ کیلوگوجه فرنگی ۱۳ هزار تومان است یا گوشت کیلویی ۸۰ هزار تومان، کسی نمی‌آید رایگان بازی کند. بازیکن هم حق دارد. اجاره‌نشین است، خرج و خوراک دارد و ...

در استقلال زد و بند کردند، دستشان رو شد

داداش زاده اضافه کرد: در استقلال هم همین مشکلات وجود دارد. یک آقایی آمد ۲ میلیارد تزریق کرد، کفگیر به ته دیگ خورد، یک آقای دیگر آمد می‌خواست مدیرعامل شود، زدوبند کردند بعد دست‌شان رو شد. الان چه کسی ضرر می‌کند؟ طرفداران استقلال و تیم‌ استقلال. دقیقاً استقلال و پرسپولیس هم مثل هم شدند. هر سال هم می‌گویند می‌خواهند ۲ باشگاه را به مزایده بگذارند و مردم را بازی می‌دهند. هیچ‌وقت این ۲ تیم را واگذار نمی‌کنند.

از کنار سرخابی‌ها سود می‌برند و موافق واگذاری نیستند

هافبک اسبق پرسپولیس افزود: من ۵۰ سال عمر دارم، ۱۰ سال دیگر هم می‌توانم راحت و شیرین زندگی کنم، شما ببینید اگر این دو تیم را در این ۱۰ سال واگذار کردند. چون خیلی‌ها از کنار این ۲ تیم منافع و سود مالی می‌برند. اگر من و شما سود ببریم آیا موافق واگذاری این ۲ تیم هستیم؟ در مجموع مدیریت پرسپولیس راضی‌کننده نیست. وضعیت مدیرعاملی باشگاه مشخص نیست. الان بازیکنان مشکل مالی دارند اما آیا کسی از آن‌ها حمایت کرده؟ الان باید به داد مربی و بازیکن برسند.

آقایان هیات مدیره به فکر تیم باشید

داداش زاده ادامه داد: این بازیکنان همان‌هایی هستند که در روزهای سخت به داد باشگاه و مدیران رسیدند. زمانی که پول نبود و پنجره بسته بود، همین بازیکنان با دست خالی و جیب خالی تیم را به فینال آسیا بردند. الان باید هیأت مدیره چنته خودش را نشان بدهد و از بازیکنان از لحاظ مالی حمایت کند. آقایان هیأت مدیره الان باید به فکر مربیان و بازیکنان تیم باشید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس