دیوان محاسبات

به دنبال شبهات مطرح شده در رسانه‌ها درباره گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی پرداختی به واردکنندگان درسال ۹۷ و انتساب این مطلب به گزارش دیوان محاسبات کشور، این دیوان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، به دنبال شبهات مطرح شده در رسانه‌ها درباره گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداختی به واردکنندگان در سال ۹۷ و انتساب این مطلب خلاف واقع به گزارش دیوان محاسبات کشور، این دیوان در بیانیه‌ای با تاکید بر هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه برای تعیین تکلیف ارزهای پرداختی در چارچوب اعتبارات مصوب، اعلام کرد که گم شدن حتی یک دلار از ارزهای پرداختی متصور نیست.

بیشتر بخوانید:

روحانی لااقل بگوید ۴.۸ میلیارد دلار را به چه کسانی داده!

متن بیانیه دیوان محاسبات کشور به این شرح است:

بسم الله الر حمن الرحیم

با توجه به شبهات مطرح شده در فضای رسانه‌ای پیرامون بخشی از گزارش تفریغ بودجه سالانه که به حسابرسی ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداختی به واردکنندگان کالاهای اساسی و غیر اساسی سال ۹۷ اختصاص داشت و همچنین انتساب مطلبی خلاف واقع به گزارش مذکور مبنی بر گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار توضیحاتی چند در این باره ضروری است:

۱. در گزارش تفریغ بودجه که خلاصه آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، هیچ گونه اشاره تصریحی یا تلویحی به گم شدن مبلغ ۴/۸ میلیارد دلار نشده، بلکه به روشنی بیان گردیده که هویت دریافت کنندگان وجوه ارزی مذکور اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، معلوم و مشخص بوده و می‌توان حساب ارزهای دریافتی یا کالاهای وارداتی را از آنان خواست و به طرق مقتضی، پیگیری و تعیین تکلیف نمود. کما اینکه اقداماتی نیز از سوی دستگاه‌های ذیربط در قوه مجریه برای تعیین تکلیف این مبالغ صورت گرفته و در جریان است.

۲. دیوان محاسبات کشور با تاکید بر حق قوه مقننه در نظارت بر اجرای بودجه و ورود در جزئیات ارقام هزینه‌ها فارغ از القائات خلاف واقع مبنی بر گم شدن وجوه ارزی پرداختی به واردکنندگان که امری اساساً موهوم و ناممکن است، آماده دریافت اطلاعات تکمیلی و گزارشهای مستند مبنی بر رفع تعهدات ارزی پس از تاریخ ۹۸/۹/۱۲ در چارچوب رسیدگی‌های خود می‌باشد. ضمن آنکه با توجه به هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه، امکان گم شدن حتی یک دلار از ارزهای پرداختی به واردکنندگان متصور نیست، بلکه تلاش‌ها بر این است که این وجوه مطابق با اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی و در محل قانونی خود تعیین تکلیف شود.

۳. گزارش‌های حسابرسی دیوان محاسبات همه ساله بر اساس اسناد، مدارک و صورت حساب‌های عملکرد دستگاه‌های اجرایی و توسط حسابرسان خبره تهیه و در فرایند شش مرحله‌ای با مسئولان ذیربط دستگاه‌های اجرایی بررسی و کنترل می‌شود و گزارش تفریغ بودجه کل کشور هنگامی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در اختیار عموم گذاشته می‌شود که با دقت و اتقان کامل به تصویب هیئت عمومی دیوان محاسبات متشکل از مستشاران، دادستان و رئیس کل دیوان رسیده باشد.

۴. به لحاظ اهمیت نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی و غیر اساسی و یافته‌های حسابرسی در فرایند تهیه گزارش تفریغ بودجه، مراتب طی نامه مورخ ۹۸/۱۲/۴ به تفصیل و با ذکر جزئیات برای رئیس‌جمهور محترم ارسال شد.

ایشان نیز در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۴ با تاکید بر اهمیت موضوع خطاب به بانک مرکزی دستور بررسی صادر فرمودند که رونوشت این دستور به دیوان واصل شد؛ لکن هیچ گونه خدشه یا تردیدی نسبت به صحت و دقت محتوا و یا ارقام مندرج در گزارش وارد نگردید.

۵. در پایان یادآور می‌شود هدف اصلی دیوان محاسبات کشور پاسداری از بیت المال است که از طریق نظارت بر عملیات و فعالیت‌های کلیه دستگاه‌ها، بررسی و حسابرسی وجوه مصرف شده محقق می‌گردد.
لذا اعلام آمادگی می‌نماید تا با کلیه مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط برای تعیین تکلیف ارزهای پرداختی به واردکنندگان همکاری نماید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محمد IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  2 0
  در ملاء عام مجازات کنید تا درس عبرتی باشد.
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
   2 0
   گمون کنم درافریفا رندگب مبکنی اینجا ایرانه عزیزم طرف خودی میباشد هرگز مجازات نمیشودشاید یه عطسه براش بکنن ولی هرگز محاکمه نه
 • عبا دالله IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  0 1
  سلام چرا دوست دارید کل نظام را دزد قلمداد کنید شما از امریکا بد تر شدید بابا اول باهم حرف بزنید اکر دزدی اشکار شد ودزد معلوم شد به مردم معرفی و محاکمه کنید نه اینکه اول بکید کم شده بعد بکید معلومه کی کرفته از خدا بترسید منافق نباشید مرک بر امریکا
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   0 0
   كسي نگفت همه و لاكن آنچه مشهود است اگر كل نباشد عليهذا اكثريت كه هستند.
 • علی IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  0 2
  مشرق تو جزئ انهایی بودی که ازگم شدن 4/8 میلیارد دلار خبردادی واین یعنی خیانت به افکار عمومی وسلامت نظام بلکه خبر درست تخصیص غلط دولت ارزرابه افرادحقوقی وخقیقی وعدم تصفیه ان افرادتاحال بابانک مرکزی است البته دولت توجیهی کرد الان کاملا دروغ عمدی وتوجیه خلاف واقعیت است واین حماقتی بود مرتکب شدند که بنام ارزجهانگیری معروف شد درححالیکه همان زمان نهادهاهای پولی کشور وکمسیون اقتصادی مجلس کاملا باان مخالف وبه اذعان رئیس وقت کمسیون اقتصادی مجلس مصوب کرده بودن که براساس طرحی شبیه طرح نیمایی ارزتخصیص پیداکند که متاسفانه روی انگیزه های ظاهراسیاسی یا تحلیل غلط خلاف ان عمل کرد ندو18 میلیارد ازدست رفت که رهبری هم باتاسف ازان یادکردند بعد دولت بعد ازاین فاجعه طرح اولویت بندی ارز رادرپیش گرفت منظور بنده این است که تعصبات سیاسی چشم وگوش رانبندد که خدای ناکزرده باخبررسانی غلط اب به اسیاب دشمن نریزیم وموجب سلب اعتماد عمومی نشیم درضمن انتقاد صحیح راهم انجام بدیم
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  ما مردم منتظر عكس العمل رياست مخترم قوه قضاييه هستيم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس