کد خبر 1061275
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
جولان میوه‌های ضدکرونایی/ انحصار لیموترش و شیرین در دست 5 نفر

در سایه عدم نظارت بر بازار میوه، برخی سوءاستفاده‌گران، میوه‌های به اصطلاح ضدکرونایی را به ۶ برابر قیمت می‌فروشند.

به گزارش مشرق، قیمت‌ میوه‌ها در بازار طی روزهای گذشته و پس از ایام عید، رشد زیادی یافته و میوه‌های به اصطلاح ضدکرونا هم با ۶ برابر قیمت به فروش می‌رسد. 

در حالی که میوه در بازار فراوان و شاید در هر محله چندین میوه‌فروشی با تنوع فراوان میوه‌ها وجود دارد و به دلیل شیوع ویروس کرونا یا کووید ۱۹ و گذشتن ایام عید که تب و تاب خرید میوه کمتر شده، افزایش قیمت میوه کمی تعجب‌برانگیز است. 

بیشتر بخوانید:

گزارش میدانی از منطقه ۱۹ تهران نزدیک میدان مرکزی میوه و تره بار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم لیموترش به ۴۵ هزار تومان، لیموشیرین ۲۸ هزار تومان و سیر خام ۱۷ هزار تومان و سیر خشک ۵۰ هزار تومان رسیده است. اینها همان میوه‌های به اصطلاح ضد کرونایی هستند که قیمت‌های آنها نجومی رشد کرده است. 

در بین مردم با توجه به اطلاعات شبکه‌های مجازی چنین رایج شده که این میوه‌ها خاصیت گرمی دارند و می‌تواند در مقابل ویروس کرونا مفید باشد. 

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی هم تأیید می‌کند که این میوه‌های به اصطلاح ضد کرونایی ۶ برابر قیمت در بازار فروخته می‌شود. قیمتی که اکنون در بازار است بسیار گران‌تر از قیمت تمام شده آنها است، البته قیمت سایر میوه‌ها هم بسیار گران شده است.

زمانی که از کارگر درباره دلیل افزایش قیمت‌ها می‌پرسم، توپ را به زمین میدان مرکزی میوه و تره‌بار می‌اندازد و می‌گوید آنها به ما گران می‌فروشند و مغازه‌داران تنها مجاز هستند که بر اساس فاکتوری که خریده‌اند، ۳۰ درصد روی قیمت میوه‌ها بکشند. 

وی ادامه می‌دهد که قیمت‌ها در میدان میوه و تره‌بار تهران نوسان زیادی دارد، یعنی میوه‌ها از ساعت ۳ صبح تا آخر شب در آنجا با انواع قیمت‌ها به صورت عمده به فروش می‌رسند و مغازه‌داران سطح شهر بر اساس قیمتی که خریده‌اند، تنها ۳۰ درصد به این قیمت‌ها اضافه می‌کنند.

این مسؤول در عین حال اعتراف می‌کند که قیمت میوه در سطح مغازه‌های شهر حتی ۲۰۰ متر به ۲۰۰ متر هم متفاوت است، اما همچنان روی خواسته خود اصرار دارد که ریشه این گرانی در نوسان قیمت میدان مرکزی میوه و تره‌بار نهفته است.

اما آنچه این مسؤول می‌گوید همه واقعیت‌ها نیست، چرا که نوسان قیمت در سطح شهر بسیار بالا است، مغازه داران به دلایل مختلف از طریق نوسان قیمت خرید و پرداخت اجاره گران، بالا بودن فساد میوه‌ها، قیمت کرایه‌ها، قیمت‌ها را بالا می‌برند. به طوری که در برخی مواقع قیمت در جنوب شهر تا شمال شهر به دو برابر می‌رسد.

زمانی که خبرنگار از رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌پرسد، اگر شما در همان مصوبه ۳۰ درصدی خود نظارت کنید و اجازه ندهید، قیمت‌ها را بی‌دلیل افزایش دهند، طبیعتا مغازه‌داران در زمان مناسبی به میدان میوه و تره‌بار مراجعه می‌کنند و با قیمت کمتری خریداری خواهند کرد که در آن صورت هم حاشیه سود آنها حفظ می‌شود و هم اینکه مردم با قیمت مناسب‌تری خواهند خرید، وی پاسخ می‌دهد: چرا ما از میدان مرکزی میوه و تره‌بار شروع نکنیم؟ بنابراین آنچه مشخص است مسؤولان به جای انجام وظایف در حیطه خودشان با فرافکنی و انداختن توپ در زمین بازی دیگران می‌خواهند دیگران را مقصر جلوه دهند و نتیجه افزایش قیمت‌هایی می‌شود که بر اساس همه فاکتورها انتظار کاهش قیمت باید داشته باشیم. 

میدان مرکزی میوه  تره‌بار تهران در اتوبان آزادگان و جنوبی‌ترین نقطه تهران واقع شده است. روزانه شاید صدها تن میوه از کشور میدان مرکزی میوه این مکان از شهرهای مختلف می‌آید و از آنجا به صورت مویرگی به شهرهای دیگر و شهر تهران توزیع می‌شود.

مغازه‌داران میوه‌های خود را به صورت عمده طبق فاکتور از آنها خرید می‌کنند و بر اساس مصوبه باید ۳۰ درصد به این قیمت‌ها اضافه کنند، اما در عمل هیچ وقت چنین نمی‌شود.

گزارش میدانی از منطقه ۱۹ تهران حاکی است که قیمت میوه‌ها به این شرح است:

میوه (کیلوگرم) قیمت (تومان)
لیمو ترش میناب ۴۵۰۰۰
سیب خشک ۵۰۰۰۰
لیمو شیرین ۲۸۰۰۰
سیر خام ۱۷۰۰۰
موز ۱۸۰۰۰
پرتقال تامسون ۷۵۰۰
سیب زرد ۸۵۰۰
سیب قرمز ۷۰۰۰
پرتقال  ۷۰۰۰
چغاله بادام (نیم کیلو) ۱۰۰۰۰
گوجه سبز (نیم کیلو) ۲۰۰۰۰
بادمجان  ۵۵۰۰
کدوی سبز ۵۵۰۰
هویج ۳۵۰۰
فلفل دلمه ۱۲۰۰۰
کلم قرمز ۳۵۰۰
کلم سفید ۲۵۰۰
لوبیا سبز  ۹۰۰۰
شلغم ۵۰۰۰
کاهو ۵۵۰۰
باقالی ۴۰۰۰
کیوی ۱۰۰۰۰
پیاز ۷۵۰۰
سیب زمینی ۶۰۰۰
گوجه فرنگی ۶۵۰۰
خیار ۵۵۰۰

مشاهدات عینی نشان می‌دهد که خریداران میوه تقریبا کمتر شده‌اند. اکثر خریداران بیشتر دنبال مایحتاج ضروری مانند سیب زمینی، پیاز و گوجه هستند، اما این همچنان جای سوال است که با وجود کاهش نسبی تقاضا برای میوه، قیمت‌ها بالا رفته است.

علی روشندل یکی از خریداران گفت: قیمت‌ها گران است و قدرت خرید مردم کمتر شده است. بنابراین ترجیح می‌دهیم بیشتر کالاهای ضروری و مورد نیاز روزانه را خریداری کنیم تا میوه. 

بررسی دلیل افزایش قیمت‌ها سرنخ‌هایی را از فساد و عدم نظارت بر بازار نشان می‌دهد، به‌طوری‌که مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان از وجود انحصار در میوه‌های ضد کرونایی خبر می‌دهد.

مصطفی دارایی‌نژاد می‌گوید: میوه‌های لیموترش و لیمو شیرین در دستان ۵ نفر است و آنها قیمت‌ها را بالا می‌برند.

وی گفته است: این افراد این قبیل میوه‌ها را در حجم بسیار زیاد در انبارها و حتی زیرزمین‌ها ذخیره کرده‌اند تا با سوءاستفاده از گرانی بازار سودهای کلانی را به جیب بزنند.

علاوه بر اینها به دلیل عدم نظارتی که در بازار وجود دارد، فروشندگان میوه خیالشان راحت است که میوه را به هر قیمتی که بفروشند، کسی برای آنها حرفی نخواهد زد. بنابراین میوه‌های خود را به صورت سفارشی خریداری می‌کنند و دیگر مثل سابق در فرایند خرید حضور ندارند. قبلا مغازه‌داران از ساعت ۳ صبح در میدان مرکزی میوه و تره بار حضور داشتند و خودشان میوه‌های دست‌چین را با قیمت مناسب خریداری می‌کردند و با قیمت منصفانه در بین مردم می‌فروختند، اما اکنون آنها هم راحت‌طلب شده‌اند.

میوه‌های خود را سفارش می‌دهند و از میدان مرکزی میوه و تره‌بار با وانت به آنها می‌فرستند و فقط فاکتور تحویل می‌دهند و طبیعی است که برای خرید این میوه چانه‌زنی انجام نشده و میوه خوب و سوا شده و مناسب هم احتمالا نباشد که این میوه‌ها فساد و ضایعات بیشتری دارد و فروشندگان آن را روی قیمت میوه‌ها می‌کشند. 

مهدی دستوری یکی از فروشندگان میوه گفت: ما سفارش می‌دهیم وانتی‌ها میوه را برای ما می‌آورند.

میوه در کشور فراوان است، در یک محله چندین میوه‌فروشی وجود دارد و همه میوه‌ها هم تولید داخل است. در ایران ۱۸ میلیون تن میوه تولید می‌شود که در حدود ۴۵ قلم میوه جایگاه اول تا پانزدهم دنیا را داریم و این ظرفیت بسیار فراوانی است که مردم حق دارند، از این ظرفیت خدادادی لذت ببرند و استفاده کافی بکنند، اما متأسفانه برخی سوءاستفاده‌گران و فرصت‌طلبان اندک اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. 

سوءاستفاده‌گری، فراموشی انصاف و عدم نظارت بر بازار از سوی مسؤولان آن تنها دلایل افزایش بی حد و اندازه قیمت‌ها است. باید قدر این نعمت خداوندی را بدانیم تا خدای ناکرده به درد دیگران گرفتار نشویم. 

علی ارونقی یکی از شهروندان انگلستان گفت: در انگلستان محصولات کشاورزی تولید نمی‌شود، اینها حتی سیب زمینی و پیاز خود را نیز وارد می‌کنند و به همین دلیل شیوع بیماری کرونا برای آنها در تأمین مواد غذایی بسیار سخت شده است. اخیرا با اعمال قرنطینه خانگی همگی به فروشگاه‌ها هجوم بردند و قفسه‌ها خالی شد.

ارونقی گفت: در حال حاضر هم در فروشگاه‌ها از یک جنس تنها اجازه خرید ۲ قلم می‌دهند و شهروندان انگلیسی بیشتر از آن نباید خریداری کنند. 

شرایط فعلی کشور ما هم در تأمین مواد غذایی و هم محصولات کشاورزی مایه مباهات است و باید این حلاوت و شیرینی را اجازه ندهیم، برخی به کام مردم تلخ کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • رضایی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  8 0
  باسلام .ان شاءالله مافیای بازار میوه وخودرو قلع وقمع بشوند.
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   2 0
   مافیای خودرو و سیگار و آهن و غیره کم بود مافیای لیموترش هم اضافه شد!
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  7 0
  سلطان لیمو ترش رو کم داشتیم که اضافه شد. شاه رو بیرون کردیم اما گویا سلاطین شامپو، الکتریکی، بهداشتی و دارویی، گوشتی، سکه ای و مجازی رشد و نمو قارچی داشتن بر خط سیر اومانیستی جناب خاتمی تا کنون!
 • NZ ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  1 0
  تا زمانیکه سیستم فسیلی اجازه جولان دارد این فشار بر مردم بیشتر می شود و جایی منجر به هزینه غیر قابل کنترل می شود! دیشب کلیپی در فضای مجازی پخش شده بود از شهروندی از بطرز بسیار بد عصبی از خرید یک ماهی شوریده به قیمت ۸۵۰۰۰ تومان فریاد می زد! متاسفانه گوش شنوایی نیست, راهکار حذف جایگاه دلال و هدایت سرمایه آنها به بخش تولید و خدمات است. آنچه باید جای دلال را در دوران پیشرفت بگیرد مکانیزه کردن و ارتباط تولید کننده و خریداران مثل فروشگاههای زنجیره ای و خرده فروشان بواسطه یک سامانه جامع است تا همه چیز شفاف باشد.
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   0 0
   چرا مردم به کسانی که این نوع قوانین بازار سرمایه داری را تئوریزه میکنند امثال عباس اخوندی رای میدهند ؟؟؟؟
 • ایرج IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  2 0
  کسانی که اینگونه در حق مردم بی انصافی میکنند ایمان ندارند ! فکر می کنند خیلی زرنگ هستند و می‌توانند به سرعت صاحب ثروت زیادی شوند غافل از اینکه دنیا صاحب داره ! و این رفتار خبیثانه از چشمان تیزبین خدا و فرشتگان کاتب اعمال دور نمی ماند و قبل از عذاب قبر و قیامت ، در همین دنیا هم گوشه ای از نتیجه عمل زشت خود را خواهند چشید . البته دستگاههای نظارتی و مدیریتی هم بی تقصیر نیستند اگر نظارت جدی داشتند معیشت مردم دستخوش جولان این شیاطین نمیشد
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   3 0
   ضف عملکرد نظارتی باعث این و ضع شده است از فوق قضاییه انتظار می رود این۵ نامرد خبیث را محاکمه و به اشد مجازات رسانه تا درس عبرتی برای دیگران باشد
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  0 0
  احتکار حرام است.
 • BE ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  6 0
  خیلی از سران صاحب ثروت از سرسپردهگانند...
 • احمد IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  1 0
  اگر نمی تونید اسم ببرید، ساکت بشید.
 • م IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  1 0
  اگر این طوری است، دولت را باید مجبور کرد برای نظارت و همچنین شکایت از کسانی که انحصار لیمو را به دست گرفته اند
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  1 1
  عوض انداختن وظیفه مجازات این حرامخورها به گردن خدا بگید این همه نهاد نظارتی و امنیتی و مدعی العموم کجا هستن و چیکار کردن. خدا خودش میدونه اینارو مجازات کنه شما بگو تا موی یه دختر بیرون میمونه صدتا صاحب پیدا میکنه چطور این مافیاها راحت خون مردم رو تو شیشه میکنند. مگه نمیگید روحانی و خاتمی باعث شدن اینا رشد کنن قوه قضاییه و پلیس و سایر نهادها که دست شماست خب اینارو بگیرید دار بزنید و روحانی و خاتمی رو ضایع کنید.
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   1 0
   طبق کدوم قانون؟ طرف رفته از کشاورز خریده حالا میخواد طبق قانون تجارت بفروشه بله وقتی به لیبرالهای سفارشی بیبیسی رای میدی که عدالت اجتماعی را کومونیست معرفی میکنند و مسکن مهر مردم را مزخرف و بانی خیر و دلسوز ان را پوپولیست و رای او را تقلب مینامند و میریزی تو خیابون و نظام را همه جوره تضعیف میکنی الان چه انتظاری داری؟ همین الان تمام املاک پایتخت باید تا بالاتر از سقف میانگین قیمت اجاره و خرید ملک در کل ایران مشمول مالیات صد در صدی شود چون امکانات کل ایران انجا جمع شده و به جیب دو سه میلیون معدود میرود خب همین قانون را وضع کنند اونجا را همینها به اتش و اشوب میکشند و تو و خیلی از مردم با هدایت بیبیسی هم حمایت میکنی که بله مال مردم را میگیرند و میبرند غزه
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   2 0
   به موی دختر گیر میدن ؟؟؟؟؟؟؟؟مرد حسابی جایی از بدن نمونده که بیرون نداده باشن این زنها چی میگی برا خودت ؟؟؟؟!!!!
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  0 0
  نمیشه این چند نفر رو ممنوع المعامله کنند یا به مردم معرفی کنند ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس