فدراسیون فوتبال

سررسید چکی که تاج برای پرداخت پول ویلموتس قرض کرده بود، فرا رسیده و مدیران فدراسیون هم از فیفا سراغ طلب ۱۰ میلیون دلاری را گرفتند و جواب شوکه کننده‌ای دریافت کردند.

به گزارش مشرق، فدراسیون فوتبال ایران دربدترین و وخیم ترین شرایط مالی و اقتصادی ممکن توسط مهدی تاج رییس قبلی ترک شد و حالا خبرهایی از این مجموعه به گوش می رسد که برای اهالی این ورزش و مردم شنیدن آن تاسف بار و شوکه کننده است.

هر چه از دوران سیاه مدیریت پیشین فوتبال فاصله می‌گیریم، واقعیت ها و ویرانی‌های بیشتری از خرابه فوتبال ایران نمایان می‌شود. در حالی که تاج و مدیران ارشد همسو با او در فدراسیون فوتبال به خصوص یکی دو عضو هیات رییسه ، به دفعات از درآمدهای بلوکه شده فدراسیون ایران نزد فدراسیون جهانی سخن می گفتند و نرسیدن این پول‌ها به حساب فدراسیون را موجب وخامت شرایط اقتصادی این نهاد قلمداد می‌کردند، حالا پس از کناررفتن دبیرکل جوانی که تاج او را غیرقانونی منصوب کرده بود، اطلاعاتی به رسانه‌ها درز کرده که نشان می‌دهد همه آن ادعاها پوچ و دروغ بوده است و فدراسیون فوتبال ایران تقریبا چیزی از فیفا طلبکار نیست! 

همین هفته گذشته بود که عبدالکاظم طالقانی در مصاحبه با یکی از خبرگزاری های داخلی وعده داده بود مشکلات مالی فدراسیون فوتبال با وصول طلب هنگفت از فیفا رفع خواهد شد، اما حقیقت همچون نور ماه پشت ابر نماند و هنوز دوره این بازنشسته‌های خوش‌نشین تمام نشده، واقعیت نمایان شده است. 

دروغ ۱۰میلیون دلاری فوتبال به دولت و بانک مرکزی!

اواخر پاییز ۹۸ بود که مهدی تاج برای پرداخت قسط اول و دوم قرارداد عجیب و غریب مارک ویلموتس، در نامه‌ای به وزیر ورزش و رییس کل بانک مرکزی، با ذکر اینکه فدراسیون فوتبال مبلغی حدود ۱۰میلیون دلار از فیفا بابت پاداش صعود و حضور در جام جهانی روسیه طلبکار است و به دلیل تحریم‌ها نمی تواند این مبلغ را دریافت کند، تقاضای وامی به همین مبلغ کرده بود تا بعد از وصول درآمد مطالباتی و ارزی مذکور، اصل رقم را به خرانه بازگرداند. هر چند این تقاضا در شرایط بغرنج اقتصادی دولت و فشارهای ناشی از کاهش صادرات نفت ایران با پاسخ مثبتی همراه نشد اما حالا دروغ بودن ادعای کتبی مهدی تاج با آماری که روزنانه رسمی دولت منتشر کرده است، ثابت شد. فدراسیون فوتبال البته بالاخره این پول را از یک منبع دولتی یعنی حساب شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) به شکل قرض تامین کرد و با گذاشتن یک برگه چک که طبق اطلاعات تاریخ سررسیدش همین روزهاست، دستمزد سرمربی بلژیکی ناکامش را داد.  

در گزارشی که یقینا با آماری فاش شده از داخل فدراسیون به تیتر رسانه دولتی ایران بدل شده، آمده است که فدراسیون فوتبال تقریبا هیچ طلبی از فیفا ندارد و در کمتر از دوسال گذشته همه این پاداش نجومی که با نرخ ارز امروز بیش از ۱۶۰میلیاردتومان می‌شده را خورده است! 

بیشتر بخوانید:

دلال اسکوچیچ می‌خواهد قیمتش را بالا ببرد

۴میلیارد برای بازی دوستانه با ترینیداد و ونزویلا

از این مبلغ حدود دو میلیون دلار متعلق به باشگاه هایی بوده که بازیکنان شان با پیراهن تیم ملی در جام جهانی حضور یافتند و مابقی ابن مبلغ نیز به انحا مختلف از سوی فیفا به نمایندگی از کشورمان خرج شده است!! اگر نحوه هزینه این میزان پول کلان را بدانید شاید از تعجب دهان تان باز بماند. طبق این گزارش رسمی؛ به طور مثال رقم عجیب ۲۵۳ هزاردلار از طلب معروف بابت دو بازی دوستانه تیم ملی با ترینیدادوتوباگو و ونزویلا خرج شده است! دو مسابقه تدارکاتی که فدراسیون تاج مدعی بود آنها برای فوتبال ایران رایگان بوده اند! حریفانی به شدت آماتور و معمولی که در زمان خودش هم انتقاد شدید رسانه ها و کارشناسان را برانگیخته بود اما منتقدان با حربه قدیمی و اثرگذار فدراسیون سابق یعنی تهدید روزنامه نگاران به شکایت و دادگاه سرکوب می‌شدند. 

حالا اگر نهادهای نظارتی درمورد نحوه واریز این مبلغ به حساب دو تیم مذکور تحقیق کنند، متوجه میزان حق دلالی و کارمزد و پورسانت واسطه‌های برگزاری این دو مسابقه می‌شوند. پرونده ای که می تواند پای خیلی‌ها را به موضوع باز کند و دست خیلی ها را رو نماید. به خصوص شرکت معروف دلال ایرانی ساکن فرانسه که اغلب بازی‌های تدارکاتی دوران مدیریت تاج و ساکت توسط او بسته و نهایی شده بود.

هشت هزار دلار ته مانده طلب ایران از فیفا و جیب خالی فدراسیون ورشکسته

به این ترتیب تنها ۸ هزار دلار !! از طلب ایران از فیفا باقی مانده و مابقی آن مبلغ افسانه ای که سهم فدراسیون محسوب می‌شد، هزینه شده است. فدراسیون فوتبال حالا غیر از پاس کردن چک قرض از شستا باید شش تا هفت میلیون دلار غرامت نیز در صورت شکست در دادگاه، به ویلموتس بامعرفت(لقبی که تاج به او داده بود) پرداخت کند و البته میلیاردها تومان بدهی جاری فدراسیون فوتبال که انگار چهارسال توسط یک گروه ناشی و آماتور اداره شده و امروز به چنین روزی دچار شده که پول حقوق کارکنان و کارمندان بخش های مختلفش را ندارد.

فدراسیونی که با هنر تاج و ساکت و هم پیمانان شان یکی یکی اسپانسرها را فراری دادند و کارشان با اغلب حامیان مالی فوتبال به دادگاه کشید و ده ها میلیارد تومان منافع فوتبال ایران امروز معطل محاکم قضایی است. پرونده هایی که سالهاست بابت آن رقم خاصی دست خزانه خالی فوتبال نرسیده و تنها ماخذ صدور وعده به فوتبالی‌ها شده است.

چه کسی از مهدی تاج خبر دارد؟ 

آخرین خبر از مهدی تاج که در رسانه های ایران منتشر شد سفر خانوادگی او به اسپانیا در آخرین روزهای سال گذشته است. در آن روزها که ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کرده بود اما هنوز در اروپا به شکل امروز پخش نشده بود ، مهدی تاج در فرودگاه فرانکفورت دیده شد و سپس خبر رسید که رییس بیمار و سابق فدراسیوت بحران زده فوتبال در منطقه‌ای خوش آب و هوا در کشور اسپانیا مستقر شده است. از آن موقع تا امروز خبری مبنی بر بازگشت او دیده نشده و در این مدت نیز کرونا اغلب نقاط اسپانیا را درنوردیده است. تعداد کشته های این کشور اروپایی به مرز ۱۰هزارنفر رسیده و معلوم نیست که تاج و خانواده اش پروازی برای بازگشت یافته‌اند یا خیر.

هفته قبل نیز طالقانی در مصاحبه‌اش مدعی شده بود تلفنی با تاج گفت‌وگو کرده و از او بابت موضوعی در هیات رییسه مشورت خواسته‌است! اما حالا که احتمالا هنوز نهادهای نظارتی ضرورتی برای مواخذه حضوری تاج و رفقایش ندیده اند ، افکار عمومی بی صبرانه منتظر شنیدن پاسخ صریح و مستقیم تاج به ابهام های بی‌شماری است که از دوره مدیریت او سربرآورده و در حال بلعیدن کل فوتبال ایران است.

البته تاج پیش از این در پاسخ به افشاگری یک نماینده مجلس، ترجیح داده بود با انتشار متنی در استوری صفحه اجتماعی‌اش، وعده پاسخ را به آینده موکول کند اما هنوز آن آینده نرسیده و کسی هم خبری از تاج ندارد مگر یک نفر؛ همان کسی که از داخل فدراسیون خبرهای جاری را به گوشش در استراحتگاه می‌رسانده و ماموریت گذاشتن استوری را هم احیانا همین فرد آشنا برعهده داشته است. 

منبع: تابناک

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  7 0
  شما یک مدیر سالم و توانا تو کشور پیدا کردی باید مجسمشو از طلا بسازن.
 • خلیل IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  0 0
  نمیدانم....البته اگردرست باشه سکته اوراحتما دیدید
 • مسعود IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  0 0
  تقصیر تاج و امثالهم نیست تقصیر شما خبر نگاران و اصحاب جراید است که در روزهایی با بادمجان دور قاب چینی سعی داشتید که همگام با مسئولین حرکت کرده که مبادا کسی از شما شغلش را از دست ندهد حالا هم که همان جریان سابق زمانی حقیقت را آشکار میکنید که نه مسئولیت دارد ونه دستتان به او میرسد ونه خبرتان ارزشی دارد بس کنید این سیاه نمایی های بی ارزش را ،ملت دردهای بزرگتری دارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس