کد خبر 1060218
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
کشف بمب شیمیایی برجامانده از تروریستها در سراقب

سردمداران آمریکایی درحالی بار دیگر به سناریوی نخ نمای شیمیایی در سوریه متوسل شده اند که به نظر می رسد تلاش دارند تا از این رهگذر اقدامات خصمانه جدیدی را علیه دمشق ترتیب دهند.

به گزارش مشرق، طی روزهای اخیر گزارش مغرضانه‌ای توسط سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی (OPCW) درخصوص استفاده از این نوع تسلیحات در سوریه منتشر شده که دستمایه بازی نخ‌نمای واشنگتن علیه دمشق قرار گرفته است.

 

سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی در گزارش مغرضانه و سیاسی خود که تحت فشارهای مختلف از سوی آمریکا و غرب منتشر کرد، مدعی استفاده از مواد سمی در منطقه اللطامنه در سال ۲۰۱۷ شده است. این گزارش بی‌پایه و اساس از سوی سازمان مذکور با اعتراض شدید دمشق و مسکو مواجه شد. در همین ارتباط، وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارش سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی درباره استفاده از مواد سمی در منطقه اللطامنه در سال ۲۰۱۷ بر اساس اطلاعات دروغین و ساختگی تدوین شده است.

در این بیانیه تاکید شده است: این گزارش با هدف وارونه جلوه دادن حقایق و متهم کردن دولت سوریه ارائه شده است. در این گزارش از منابع دروغین وابسته به تشکیلات تروریستی جبهه النصره و گروه تروریستی کلاه سفیدها با هدف اجرای اهداف آمریکا و ترکیه و برخی از کشورهای غربی استفاده شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: سوریه به شدت گزارش سازمان مذکور را محکوم کرده و اعلام می‌دارد که هرگز از گازهای سمی در این منطقه و یا هیچ منطقه دیگری در سوریه استفاده نکرده است. این گزارش یک رسوایی دیگر برای سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه آمریکا دولت سوریه را به کاربرد سلاح شیمیایی متهم کرد

صدور گزارش مذکور توسط سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی همچنین اعتراض شدید روسیه را به دنبال داشت. درهمین راستا، وزارت امور خارجه روسیه از گزارش سازمان منع انتشار تسلیحات شیمیایی در خصوص استفاده از مواد سمی در منطقه اللطامنه سوریه در سال ۲۰۱۷ انتقاد کرد. وزارت خارجه روسیه تدوین این گزارش را تحت تأثیر فشارهای سیاسی کشورهای غربی عنوان کرد.

علیرغم واکنش‌های روسیه و سوریه به گزارش ساختگی و سیاسی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی، ایالات متحده آمریکا خیلی زود این گزارش را دستمایه بازی نخ‌نمای خود علیه دمشق قرار داد تا از این رهگذر به اهداف و خواسته‌های خود در سوریه دست پیدا کند.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که گزارش جدید «سازمان منع تسلیحات شیمیایی» تازه‌ترین نمونه از «مجموعه بزرگ و روبه افزایش مدارکی!» است که نشان می‌دهند دولت سوریه علیه شهروندان خود از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند.

وی همچنین در بیانیه‌ای مدعی شد که طبق ارزیابی واشنگتن دولت سوریه «از برنامه تسلیحات شیمیایی قدیمی خود مواد شیمیایی- به ویژه سارین و کلورین- و تجربه و تخصص کافی برای استفاده از سارین، تولید و بکارگیری مهمات کلرین و توسعه تسلیحات جدید شیمیایی را حفظ کرده است». واقعیت این است که متهم ساختن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی در طول سال‌های اخیر به یک بازی نخ‌نما از سوی آمریکا و غرب تبدیل شده است.

در طول قریب به ۱۰ سالی که از آغاز بحران سوریه می‌گذرد، محور غربی عربی به سرکردگی تروریست‌های آمریکایی همواره طی چند نوبت در اقدامی هماهنگ و با هدف فراهم آوردن زمینه جهت پیاده‌سازی سناریوهای ازپیش‌برنامه‌ریزی شده علیه دولت دمشق، ارتش سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان سوری متهم کرده‌اند؛ حال آنکه در هیچیک از موارد، مدارک و مستنداتی که دالّ بر صحت ادعای آمریکا و متحدانش باشد، ارائه نشده است.

در ۱۹ مارس ۲۰۱۳ دولت دمشق برای اولین بار توسط معارضان سوری به استفاده از تسلیحات شیمیایی در روستای «خان‌الأسد» واقع در شمال سوریه متهم شد. باوجود اینکه معارضان هیچگاه نتوانستند ادعای خود مبنی بر استفاده دمشق از تسلیحات کشتار جمعی را اثبات کنند، اما سازمان ملل متحد از بازخواست آنها به دلیل نسبت دادن این اتهام بی‌پایه‌واساس به دمشق امتناع کرد.

تکفیریها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها پس از ناکامی در تحریک افکار عمومی علیه دولت دمشق در ماه مارس، در تاریخ ۲۱ آگوست ۲۰۱۳ بزرگترین حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان را در «غوطه شرقی» دمشق رقم زده و بلافاصله انگشت اتهام را به سمت دولت سوریه نشانه رفتند تا بدین‌سان جامعه جهانی را علیه آن بسیج کنند. با این حال، جامعه جهانی باز هم به جنایت جنگی آنها علیه غیرنظامیان واکنشی نشان ندادند.

در روز ۱۷ آگوست ۲۰۱۵ نیز گزارشهایی مبنی بر استفاده از تسلیحات سمی توسط تکفیریها در برخی از مناطق سوریه منتشر شد. در روز ۲۴ آگوست ۲۰۱۶ نیز تکفیریها بار دیگر به استفاده از تسلیحات شیمیایی در برخی از مناطق واقع در حومه استان ادلب مبادرت ورزیدند. همچنین در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۷ تکفیریها، غیرنظامیان سوری در شهرک «خان‌شیخون» ادلب را هدف حمله شیمیایی قرار دادند اما مقامات آمریکایی باز هم انگشت اتهام را به سمت دولت دمشق نشانه رفتند.

اکنون نیز همان سناریوهای متعدد شیمیایی که در طول سال‌های گذشته در سوریه شاهد آن بوده‌ایم در حال وقوع است و تاریخ مجدداً تکرار می‌شود. آمریکایی‌ها و غربی‌ها از رهگذر متوسل شدن به چنین سناریویی در واقع به دنبال تحقق اهداف مهمی هستند که از جمله آنها مجاب کردن شورای امنیت برای صدور مجوز حمله به سوریه است. در واقع، واشنگتن از رهگذر مطرح کردن سناریوی نخ نمای شیمایی در تلاش است تا نوعی اجماع جهانی علیه دمشق به وجود آورد.

آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که هرگونه اقدام نظامی احتمالی آنها علیه دولت قانونی سوریه باید با اجماع جامعه جهانی صورت پذیرد و درست به همین دلیل است که با وجود همکاری‌های گسترده و بی‌سابقه دولت دمشق با سازمان منع تسلیحات شیمیایی طی سالهای گذشته، اکنون بدون ارائه هیچ سند و مدرک متقنی، بشار اسد را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم می‌کنند و بر ادعای واهی خود اصرار می‌ورزند.

پر واضح است که طراحی مجدد سناریوی شیمیایی در سوریه به منظور مانع تراشی و سنگ اندازی در مسیر تداوم عملیات آزادسازی ادلب محسوب می‌شود؛ عملیاتی که البته برای کشورهای غربی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا بسیار مهم است و آنها تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تداوم آن در آینده به کار بسته‌اند.

نگاهی هرچند گذرا به سلسله تحولات گذشته در سوریه نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها حداقل در ۲ مورد با دستمایه قرار دادن سناریوی ساختگی و جعلی حمله شیمیایی، سوریه را مورد تجاوز نظامی قرار داده‌اند. در تاریخ ۴ آوریل سال ۲۰۱۷ منطقه «خان شیخون» سوریه توسط تکفیریها مورد حمله شیمیایی قرار گرفت اما آمریکایی‌ها بدون هیچ سند و مدرکی دمشق را متهم به این حمله کرده و با شلیک ۵۹ موشک پایگاه الشعیرات واقع در استان حمص را بمباران کردند.

درهمین حال، در تاریخ ۱۴ آوریل سال ۲۰۱۸ نیز تروریست‌های آمریکایی با متهم ساختن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی، مواضع دولت و ارتش سوریه در حمص و دمشق را بمباران کردند. نکته قابل تأمل اینکه کشورهای غربی نظیر فرانسه و انگلیس، آمریکایی‌ها را در ارتکاب این جنایت همراهی کردند.

بر اساس آنچه که گفته شد، به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها این بار نیز همچون دفعات قبل موقعیت خود در سوریه به ویژه در ادلب را متزلزل دیده و از همین روی با طراحی سناریوی شیمیایی از پیش تعیین شده، تلاش می‌کنند تا گام‌های خصمانه‌ای را علیه دولت دمشق بردارند؛ گام‌هایی که البته نتیجه ملموسی برای تروریست‌های آمریکایی به دنبال نخواهد داشت.

تلاش‌های آمریکا برای فعال سازی مکانیسم «مسئولیت حمایت» است تا از این طریق مجوزهای لازم از شورای امنیت سازمان ملل جهت اقدامات بعدی واشنگتن را کسب کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • علی خدایی IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
    0 1
    تمامی این سناریو ها از سر یک اندیشکده معروف به نام SETA ترکیه که سیاست و نحوه سیاست منطقه ای ترکیه را که تعین میکند , به حزب AKP عردوغان هم خیلی نزدیک هست میکنند این نقشه ها را با اربابانشان آمریکایی و انگلیسی که بهانه های هم چون استفاده شیمیایی برای تروریستها البته ترکیه و آمریکا و غربی ها تروریستها را مردم عادی ادعا میکنند اما حقیقت اینکه تروریستهای آموزش دیده توسط ترکیه و غرب و با پول های گذشته وهابی ها کاملا مشخص است از سال 2011 تا امروز بیش از 8 سال در سوریه ویرانی به پا کرده اند .مثلا اون کلاه سفید ها کی هستند آیا اون ها واقعا نجات دهندگان مردم جنگ زده هستند خیر در ظاهر هستند اما در واقع سرویس های جاسوسی ام ای 6 انگلیس میت ترکیه سیا آمریکا موصاد اسراییل هستند برای بهانه جویی ریس اصلی سرکرده کلاه سفید ها جاسوس ام ای 6 انگلیسی بود در ترکیه استانبول به درک واصل شد من میپرسم آیا از انگلیس روباه پیر نجات دهنده میشه که بیان در سوریه کار نجات بکنند نخیر بلکه میان در پوشش نجات دهنده گان در سوریه به تروریست ها آموزش میدهند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس