ویژه های مشرق 19 فروردین

پس از شیوع کرونا، آمریکا و اروپا از تحریم های ضدایرانی کوتاه نیامده و کرونا را بهانه ای برای امتیازگیری از ایران قرار دادند. اما دولت چین با حسن نیت برخورد کرده و اقدامات قابل توجهی انجام داد.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** زیباکلام: کرونا نشان داد که از اروپا و آمریکا عقب هستیم

«صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه شرق گفت:«سؤال اساسی این است که آیا ما خبر داریم آمار و ارقامی که در چین اعلام می‌شود درست است؟ مثلا اگر بگویند پنج هزار تلفات داشته‌اند، آیا به این آمار می‌شود استناد کرد؟ درحالی‌که در نظام‌های دیگر اگر مثلا انگلیسی‌ها یا ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها بگویند پنج هزار نفر تلفات داشته‌اند، این عدد حتی پنج هزار و ۵۰۰ نفر نیست و آمار را درست اعلام می‌کنند. در یک نظام باز اگر تصمیمی غلط و ناقص باشد زود مشخص می‌شود، اما در یک نظام بسته، درست است که کارها سریع‌تر انجام می‌شود، اما اگر اشتباه و نواقصی وجود داشته باشد، هیچ‌کس از آن اطلاع پیدا نمی‌کند».

زیباکلام در ادامه گفت: «ما، بین چین و غربی‌ها هستیم؛ یعنی نه آن اقتدار چین را در دولت و شخص آقای روحانی می‌بینیم و نه آن شفافیت رهبران غربی را. ما...از عملکرد کشورهای غربی خیلی فاصله داریم».

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:«علت عدم همراهی مردم این است که به مسئولان اعتماد ندارند. وقتی به مردم گفته می‌شود که در خانه بمانید، خیلی‌ها فکر می‌کنند که این محدودیت‌ها به‌خاطر سیاسی‌کاری است. من نمی‌خواهم بگویم که در آمریکا و اروپا مردم صددرصد به مقامات اعتماد دارند، ولی نسبت آن بیشتر از ایران است».

یکی از تبعات شیوع کرونا در جهان این بود که چهره «غربِ وحشی» را که با تبلیغات فراوان بزک شده بود، بدون سانسور و روتوش نشان داد.

غربِ وحشی در پساکرونا، خود را در چند وجه نشان داد. در هفته های اخیر دولت های اروپایی و همچنین دولت آمریکا چندین بار به راهزنی و دزدی محموله های اقلام بهداشتی یکدیگر اقدام کرده اند.

ترامپ در روزهای گذشته در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته بود «اگر میزان مرگ و میر مبتلایان به کرونا در آمریکا کمتر از ۱۰۰ هزار نفر شود، بسیار خوب اقدام شده است»! این سطح بی تفاوتی نسبت به جان انسان ها، مصداق دیگری از «نمایش غربِ وحشی» در این روزها بود.

علاوه بر این، تصاویر متعدد از غارت فروشگاه ها در آمریکا و اروپا و در ادامه ازدحام مردم مقابل فروشگاه های اسلحه فروشی، جلوه های دیگری از وحشی بودن غرب را نشان داد.

همزمان با این اتفاقات، در ایران، از یکسو جوانان بسیجی و طلاب یا مشغول ضدعفونی معابر شهری و توزیع موادضدعفونی کننده به مردم هستند، یا در کارگاه های مردمی، مشغول تولید ماسک و لباس ایزوله.

مردم عزیز ایران در پساکرونا،بجای غارت فروشگاه ها، بسته های اقلام بهداشتی و اقلام ضروری خوراکی را میان خانواده های کم بضاعت توزیع کردند.

کرونا موجب تعطیلی حرم امام رضا(ع) و دیگر اماکن متبرکه شد. اما خادمین حرم مطهر امام رضا(ع) از این بیمارستان به آن بیمارستان در حرکتند تا غذای حضرتی را در میان بیماران و کادر درمانی در بیمارستان ها توزیع کنند. از سوی دیگر صحن حرم حضرت شاهچراغ به کارگاه تولیدی اقلام بهداشتی برای کمک رسانی به مردم تبدیل شده است.

این روزها همزمان با مجاهدت شبانه روزی جامعه پزشکی و پرستاری، وزارت بهداشت، سپاه، ارتش، وزارت دفاع و گروه های جهادی مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.

اما با اینحال، امثال آقای صادق زیباکلام، چشمان خود را بر این واقعیت ها بسته و همچنان مشغول «خودتحقیری» و توهین به مردم ایران هستند.

لازم به ذکر است که زیباکلام در روزهای گذشته از اینکه ایران، اخبار مربوط به کرونا در اروپا و آمریکا را پوشش می دهد، گلایه کرده و این کار را غیراخلاقی نامیده بود!

** شیوع ویروس کرونا،تقصیر راهپیمایی ۲۲ بهمن است

«علی تاجرنیا» از محکومین فتنه ۸۸ در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان «نمی توانیم خوشبین باشیم» نوشت: «با پیدایش کرونا در چین و متعاقب آن ورود این بیماری به کشور ما، شاهد دو اتفاق بسیار مهم در کشورمان بودیم؛ یکی راهپیمایی بیست‌ودو بهمن بود و دیگری انتخابات مجلس شورای اسلامی. طبیعتا این مساله باعث شد تا فرصتی طلایی برای مسائل مربوط به پیشگیری از این بیماری به نوعی از کشور گرفته شود و بحث‌های پیشگیری تحت‌الشعاع این فضا قرار بگیرد. اگر قرار بود ملاحظات سفت‌وسختی شکل بگیرد، بر فضای موجود تاثیر می‌گذاشت».

حضور باشکوه و تماشایی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۸ و پیش از آن، حضور میلیونی مردم ایران در تشییع پیکر مطهر سردار حاج قاسم سلیمانی، قاتلین سردار سلیمانی و دشمنان این مرز و بوم  و دنباله های داخلی آنان را آشفته و عصبی کرد.

به همین خاطر این طیف، هر مسئله ای را به بهانه ای برای حمله به نظام تبدیل می کنند. طیف تندروی اصلاح طلب که نقش ویژه ای در فتنه ۸۸ داشت و با دروغ تقلب، کشور را ماهها دچار آشوب و التهاب کرد، حالا ژست شفافیت به خود گرفته و حاکمیت را به پنهانکاری متهم می کند.

نکته قابل توجه اینجاست که هم تاجرنیا ایران را متهم به پنهانکاری در کرونا می کند و هم «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا پیش از این چنین تهمتی را زده بود. این همصدایی و هماهنگی، قابل توجه است.

رهبر معظم انقلاب- ۱۳ اسفند ۹۸- فرمودند:«این حادثه (شیوع ویروس کرونا) فقط در کشور ما پیش نیامده؛ میدانید و شنیدید که این حادثه در بسیاری از کشورهای دنیا امروز هست؛ تفاوتش البتّه این است که در بسیاری از کشورها پنهان‌کاری میکنند، نمیگویند؛ مسئولین‌ ما با صفا و صداقت از روز اوّل با شفّافیّت خبررسانی کردند، مردم را در جریان قرار دادند که خب کار خوبی هم بود».

واقعیت این است که شیوع ویروس کرونا در بیشتر کشورها، مردم جهان و دولت‌ها را در یک شوک فرو برد. دولت‌ها اعلام شرایط اضطراری کردند و بسیاری از شهرها قرنطینه و کسب و کارها تعطیل شده و مردم در خانه‌ها مانده‌اند.

نکته قابل توجه اینجاست که ایران اکنون رکورددار بهبودیافتگان کرونا در جهان است ولیکن طیف تندروی اصلاح طلب به هیچ عنوان علاقه ندارد که این رکورد بسیار مهم، مورد توجه قرار گیرد.

علی علیزاده، از فعالین رسانه ای در روزهای گذشته در مطلبی نوشته بود:«یکماه پیش، بی بی سی فارسی و حسین باستانی(بولتن نویس سابق رئیس دولت اصلاحات و ستون نویس فعلی بی بی سی) دلیل ابتلای سیاستمداران ایرانی به کرونا را پنهانکاری و دروغگویی استثنایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند. حالا امروز تست کرونای بوریس جانسون مثبت اعلام شد. هیچ چیز مثل کرونا، پروپاگاندای استعماری بی بی سی فارسی را رسوا و بی آبرو نکرد».

**خوشحالی بزک کنندگان آمریکا از حمله سخنگوی وزارت بهداشت به چین

روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان «ترجیح منافع چین بر منافع ملی» نوشت:«سخنگوی وزارت بهداشت ایران در نشست خبری خود از آمارهایی که دولت چین پیرامون تبعات ویروس کرونا ارائه می‌دهد انتقاد کرد و آن را «شوخی تلخ چینی‌ها» نامید، اما همین اظهارنظر که بر پایه تحقیقات محققان ایرانی و یافته‌های دیگر کشورهای جهان بود، چالشی جدی را برای کیانوش جهانپور ایجاد کرد... کاربران و شخصیت‌های اصولگرا در حالی معتقدند به دلیل "حفظ منافع ملی" و "کمک‌های چین" نباید چنین مسائلی مطرح شود که طی سال‌های گذشته و در مقابل درخواست مذاکره دولت با آمریکا برای حفظ منافع ملی از لزوم توجه به «آرمان‌های انقلاب» سخن گفته بودند».

این روزنامه اصلاح طلب همچنین در یادداشت دیگری با عنوان «تهران مهم تر است یا پکن؟» به قلم «مهدی مطهرنیا» نوشت:« آنچه در فضای توئیتری میان نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور بیان شد به دستور رئیس‌جمهور و دلالت ضمنی بر موجودیت عینی این ستاد به‌عنوان ستاد اصلی تصمیم‌گیری در زمان بحران کرونا موضع رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. در واقع آنچه او بیان می‌کند نزد افکار عمومی از منظر قدرت رسمی حاکم در زمان وضعیت بحرانی باید مورد حمایت اجزای دیگر سیستم واقع شود. آنچه سفیر چین با ادب سیاسی خود، البته در ترجمه‌هایی که انجام می‌پذیرد و با عنایت به ترجمه آن به نمایش گذاشته می‌شود، نوعی برخورد بالادستی از طرف سفیر پکن نسبت به سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا به‌عنوان ستاد اصلی تصمیم‌گیری در وضعیت بحرانی بنا به مدارک و مدارج موجود است».

مطهرنیا در ادامه نوشت:«آیا چین، روسیه، انگلستان، فرانسه و دیگر پایتخت‌های کشورهای دیگر جهان در منطقه و نظام بین‌الملل در فکر منافع ملی، اهداف ملی تعریف شده خود و گسترش آنها در مناطق هدف خویش نیستند که ما تنها آمریکا را ببینیم و با بزرگ کردن آمریکا حرکات دیگر کشورها نسبت به ملت خود را در نظر نیاوریم؟».

پس از شیوع کرونا، آمریکا و اروپا به هیچ عنوان از تحریم های ضدایرانی کوتاه نیامده و حتی کرونا را بهانه ای برای امتیازگیری جدید از ایران قرار دادند. اما در سوی مقابل، دولت چین با حسن نیت برخورد کرده و اقدامات قابل توجهی در هفته های اخیر انجام داد.

در برهه ای که اروپایی ها با اقدام توهین آمیز و مغرضانه «حضور پزشکان بدون مرز»، در پی اجرای اقدامات ضدایرانی بودند. محموله های اقلام بهداشتی یکی پس از دیگری از چین وارد ایران شد.

در روزهای گذشته، یک منبع آگاه در وزارت بهداشت در مصاحبه با ایسنا گفته بود محموله گروه اعزامی سازمان پزشکان بدون مرز، ارزشی کمتر از ۲۰ هزار دلار داشته و اقلام اهدایی آن تنها شامل ۱۰۰۰ عدد ماسک و تعدادی گان پزشکی بود.

این گروه یک چادر برای برپایی بیمارستان ۴۰ تخت‌خوابی همراه داشتند که جزو اقلام اهدایی نبوده و بصورت امانی بود. همچنین هیچ متخصصی مرتبط با ویروس کرونا نیز همراه این گروه نبوده است.

«محمد کشاورززاده» سفیر ایران در پکن در روزهای گذشته گفته بود:«تاکنون کمک‌های دولتی و مردمی چین با ۲۸ پرواز طبق جدول پیوست از شهرهای پکن، شانگهای و گوانجو به کشورمان ارسال شده است...بیش از ده میلیون ماسک، ۵۰۰ هزار کیت تشخیص کرونا، ۳۰۰ هزار جراحی و لباس ایزوله، دو میلیون و ۲۰۰ هزار دستکش، ۳۵۰ ونتیلاتور، ۵۰۰ اتاق پیش ساخته بیمارستانی و انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی از جمله این کمک‌ها می‌باشد».

طبعا ما در حوزه سیاست خارجی، رفتار چین را مانند هر کشور دیگری تحت رصد می‌گیریم. این کارنامه فراز و نشیب دارد اما در مجموع، به مراتب بهتر و مفیدتر از رفتار یکسره خیانت و جنایت و خدعه اروپا و آمریکا بوده است.

یکی از فعالین رسانه ای در واکنش به اقدام تأمل برانگیز «کیانوش جهانپور» نوشت:«موضوع مبارزه با بیماری عالمگیر کرونا آن قدر مهم است که باید از سیاسی کاری درباره آن پرهیز کرد اما گویا جناب سخنگو اصرار دارد برخی خطاهای سیاسی خود در سال ۸۸ را تکرار کند».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 168
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 61
 • شیدا یک مشرق خون حرفه‌ای IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  خاک بر سر زیبا کلام و هر مدافع انگلیس و غرب و آمریکا که اینچنین ذلیلانه فکر میکنه و اظهارنظر میکنه
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   کرونا نشان داد که امریکا و کشورهای غربی مدعی پیشرفت و تکنولوژی چقدر عقب افتاده اند.
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   عدم رعایت بهداشت فردی در امریکا و انگلیس و فرانسه و اسپانیا و ایتالیا باعث شیوع فراوان کرونا در این کشورها شده است متاسفانه مردم این کشورها کثیف هستند.
  • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   تنها راه مقابله با بحران کرونا حذف اصلاح طلبان بی کفایت از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور است.
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   43 47
   عزیزی که خبر می‌نویسی خواهشا مشورتی ...گناه نیست بخدا، تعبیر غرب وحشی یعنی چی؟...همینکه به گوشت خورده می‌چپونی تو متن....غرب وحشی یعنی بخش‌های غربی کشور usa نه آن چیزی که در نوشتار دنبالش هستی ...غرب دستکم چهار یا پنج معنی داره ...بخون و بدون و بنویس، ژاپن هم غربی است( در شرقی ترین نقطه) ولی کوبا غربی نیست ...
  • صادق IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   40 15
   بیش باد. منگلانی بیش نیستند.
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   67 18
   حیف فحش که به این مردک داده بشه
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   56 26
   حقیر هست برادر من عقده حقارت داره زیاد اهمیت نده
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   29 4
   من به روزنامه اعتماد بی‌اعتماد هستم
  • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   33 4
   خاک بر سر کرونا که نمیره بعضی از این سربارها از دوش ملت ما برداره . .
  • سید IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   49 7
   هرجا سخن از خیانت است نام اصلاح طلبان تهوع آور می درخشد چون هرچه نادان تر، اصلاح طلب تر و هر چه اصلاح طلب تر، خائن تر و تهوع آورتر!!!!
  • سید IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   41 10
   بلاهت زیباکلام آن چنان است که اگر کسی متوجه آن نشود، جز احمق نمی توان برایش عنوان دیگری انتخاب کرد!!!
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   29 7
   این زشت کلام هم دیگه داره شورش رو در میاره. نکنه واقعا ارق داره به غرب؟
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   29 10
   جناب زیباکلام ارائه آمار در مورد تلفات عین الاسد توسط آمریکا نشان داد چقدر دقیق هستند خخخخ
  • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   27 4
   راست میگه! تو تعداد مرگ و میر عقب تر هستیم¤_¤`
  • محمدرضا IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   26 9
   کسی ساقی این زیبا کلاغ و میشناسه ؟ طرف کلا" تعطیله - بابا یک نفر مردانگی کند یک ویزای شنگنی برای این کته کله بگیره از ایران بره
  • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   3 47
   چقدر بی تربیتی واقعا چقدر . تو حتی لایق واکس زدن کفش استاد زیبا کلام همه نبودی و نیستی.
  • IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   16 5
   چقدر زر میزنه این بابا
  • محسن IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   6 1
   خیلی به زیباکلام سخت نگیرید. این بنده خدا عمری گذاشت پای بزک دوزک کردن غرب و معشوقه های کریه المنظر غربیش. حالا یه موجود میکروسکوپی کل زحماتش را بهم زده و ذات خبیث غربی ها، ناتوانی مدیریتی آنها و خوی کثیف سرمایه داری شون را آشکار کرده. به هر حال پرده از چهره آرمان شهرش افتاده.
  • ناشناس IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   0 3
   پاسخ به محسن ما هم زیاد به شما سخت نمیگیرن. بالاخره مجبورید آمار های دروغ خودتون رو باور کنید. در مورد امکانات و مدیریت غربی ها همین بس که دیده ی همه کشورها برای ساخت داروی ضد کرونا به همین هاس. حالا در مورد جمعیتی که تو کشورهای غربی تست گرفتن و قیاسی با بقیه کشورها نظری نمیدم. خوش باش خخخخ
  • ناشناس IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   0 4
   محسن ما هم به امثال شما زیاد سخت نمی گیریم. چون مجبورید آمار های دروغ خودتون باور کنید. در مورد مدیریت وامکانات کشورهای غربی برای شروع جمعیتی که تو آمریکا یا آلمان مورد تست قرار دادن رو با خودتون قیاس کن تا عیار کار دستت بیاد. بخت اول ساخت داروی ضد کرونا همین بقول شما آرمان شهر ماس. خوش باش
 • محمد IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  92 28
  زیباکلام شده نمونه بارز همان مثل مرغ همسایه غاز است. ولی خداییش ایران خودش نمونه بارزتری از دموکراسی احمقانه غربی است که هر کس و ناکسی اجازه اظهار فضل و تهدید منافع ملی را دارد. که البته خود غرب هيچوقت به ادعاش در مورد اجازه دادن به صدای مخالف عمل نکرده. حتی فرانسه ای که با وحشیت تمام جلیقه زردها رو با مواد شیمیایی وسط خیابان های پاریس به خاک و خون کشیدند چون صدای مخالف بود.
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   47 21
   روشنفکرنماها= مغزهای کوچک زنگ زده
  • سید IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   26 4
   هرجا سخن از خیانت است نام اصلاح طلبان تهوع آور می درخشد چون هرچه نادان تر، اصلاح طلب تر و هر چه اصلاح طلب تر، خائن تر و تهوع آورتر!!!!
  • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   7 4
   منفی دهندگان ماذا فاذا؟
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  88 28
  با زیباکلام موافقم بیایید سبدمحمدخاتمی و اصلاح طلبان رو بکشیم تا آمار مرگ و میر کرونا ایران به حد امریکا برسه
  • نادر IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   13 27
   خیلی بامزه بود پینوکیو جان.
  • ایرانی IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   13 13
   چه اسهال طلب و چه سوسولگرا گشته شود به نفع ملت و ملیگرا است. از هر طرف کشته شود به سود مستضعفین است.
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  95 28
  عجب رویی داری زیادکلام
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  81 14
  ما بین چین و غربی‌ها هستیم? شوخی میکنی!!!! ما بین عراق و افغانستانیم.
  • IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   5 7
   خسته نباشی، حالا بین عراق و افغانستان که شماها هستین چه خبرا هست، آب و هوا خوبه؟
 • من IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  86 65
  کاش این زیبا کلام تو آمریکا و یا اروپا بود . وقتی تو صف دستمال توالت کتک می خورد قیافش دیدنی بود. خوده ترامپم این عقیده رو دیگه الان تداره دکتر جوون.
 • US ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  54 71
  كرونا نشان داد كه امثال تو رو بايد گردن زد و با اتش خانوادتو سوزوند تا درس عبرتي باشه براي جواسيس. بي شرفي اگه منتشر نكني مشرق
  • رضا IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   28 13
   بابا اصول گراها اينقدر وحشى نيستند كه دم از سوزاندن خانواده با آتيش بزنند ، تو چه موجود عتيقه اى هستى ؟!
  • ایرانی IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   13 19
   سوسولگراها از اونی که فکر میکنی هم وحشیترند.
  • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   13 8
   البته آقا رضا بهت مثبت دادم( ولی اصولگراها اینقدر وحشی نیستند) لفظ اشتباهی هست بهتره بگی اصلا این کار در مرام و منش اصولگرایان نیست و با لفظ صحیح تری پاسخ کامنت اون فرد رو بدی...بماند که بنده فقط به جبهه انقلابی پایبندم و اصولگرا و اصلاح طلب از نظرم بی معنی هست
  • DE ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   16 1
   به نظرم رحم به جاسوس که حرفای شرق و غرب از حلقوم اون ها بیرون میاد خیانت به وطن هست..
 • SE ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  74 27
  سنسورها و لنزها و پردازنده و نرم افزار روباتی بنام زیبا کلام در مدت اقامت در لندن به نحوی تغییر داده شده که در مورد ایران و غرب همه چیز را وارونه محاسبه و اعلام کند. این تکنیک بیشتر روی روزوز و چرند گویی این رباط متمرکز شده تا سوهان روح باشد البته مثل صدای هواکش دستشویی به عادت کرده ایم
 • ۱۲۵ IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  50 18
  واقعا در باره بعضی ها که حد اقل عرق ملی هم ندارند انسان به فکر فرو میرود که اینها چه موجوداتی هستند؟
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  21 16
  اگر صفحه اول اعتماد را وطن امروز مانند مرگ شاه عربی یا جهان نیوز منتشر کرده چه جنجال وهیاهوی راه می افتاد وزرای خارجه و...چه ها می کردند قوه قضاییه؟؟؟؟؟
 • mk IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  50 21
  زیبا کلام هم دیگه شورشو اورده بالا.خیال میکنه توی اروپا فقط دو نفر اومدن تظاهرات کردن کسی چیزی نگفت دیگه اکی هست/یه نگاهی به فرانسه بنداز.کوچکترین تظاهراتی رئ به خاک و خون میکشن..افای زیبا کلام افراد مثلا شما دیگه اینقدر غرق در اروپا شدین که اگر استفراغ هم کنند میگی این بخاطر فرهنگ بسیار بالای اونا هست که جلوی استفراق خودشون رو نمگیرن...نمیگم ایران خوبه نه اصلا خوب نیست ولی چشم هم نمیشه به حقایق بست//حالا که چین تونست با مدیریت وساخت بزرگترین بیمارستانا توی 10 روز و با مدیریت بسار بالا اونم در صورتی که هیچ تجربه ای در زمینه کرونا مثله کشورای اروپایی نداشت کنترل کنه میگن ازکجا معلوم که کشته هاشو درست بگه و اروپا کا این همه مدیریت ضعیفش که داره کشته های زیادی میده داره کاملا راست میگه.همین اروپایی که میگی بازه و چیزی رو نمیشه قایم کرد همین کرونا از خیلی وقت پیش اومده بوده داخل اروپا و قایمش کردن تا اقتصادشون لطمه نخوره غافل از این بودن که نه این کرونا شوخی بازی نیست و باید اعلام کنن
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  58 14
  امان از دهن بیقرار زیبا کلام!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  59 33
  نه تنها کلامش منفور است و زیبا نیست بلکه وجودش منفور است چون در این حد جهانی که با واقعیت های آن همه روبرو هستیم حاضر به قطع جیره خواری نیست . تا کی باید وجود منحوس این افراد در کشور را تحمل کنیم
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  55 12
  البته چه راهپیمایی وانتخابات برگزارمیشدوچه نمیشدویروس به ایران می آمدامااگرراهپیمایی انجام نمیشد وانتخابات به تاخیرمی افتادقطعا درگسترش سریع ویروس تاثیرگزاربود
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   14 2
   اگر واقعا در این زمینه صادقید باید به آمار مبتلایان دو تا سه هفته بعد از راهپیمایی دقت کنید تا ببینید چقدر تاثیر داشته
  • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   16 0
   اصل افزایش ابتلا مربوط به خریدهای دم عید و بازارهای شلوغ و مسافرتهای کنترل نشده هفته اول عید بوده اینقدر خودتون رو گول نزنید
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  47 23
  این سرباز لیبرال کتابی دارد به نام ما چرا ما شدیم که سرتاسر از تناقض گویی است ایشان بهتر می بود کتابی در مورد خودش بنویسد تحت عنوان من (زیبا کلام) چرا من (جیره خوار بی مزد غرب) شدم
 • مراد IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  21 11
  عقب ماندگي كشور ما به زعم صادق زيبا كلام ناشي از آن است كه عقب مانده هايي مثل زيبا كلام در اين مملكت حضور دارند .
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  31 10
  زشت کلام = ابر خود تحقیر
 • مجید IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  28 10
  این بنده خدا رهاست از همه قیود پس زیاد کار باهاش نداشته باشید. در یک کلام از خدا برگشتگان را کار چندان سخت نیست سخت کار ما بود کز ما خدا برگشته است. هر چه میگوید بگوئید صحیح است! آمریکا خوب است و ایران جنایتکار: صحیح است. انگلستان ملکه که دیگر نگو ، آن روی ماهش آه، صحیح است. جنگ جهانی اول را قاجاریه با حمله به امپراطوری روسیه آغاز کرد و ایران را بدبخت کرد، صحیح است جنگ جهانی دوم را ایران با حمله به خودش آغاز کرد ، حماقت را میبینید، صحیح است. جنگ جهانی سوم را هم ایران با همین کوبیده سیخی 19 تومان شروع کرده، صحیح است. باز هم بگویم حقایق را، بابا هردروغی آمریکا و انگلستان بگوید صحیح است چرا نوفهمی؟ استاد هم زیباست و هم خوشگل و هم هیچی....گفتم هیچی دیگه.
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  24 22
  از زیبا کلام بدتر اونایین که ادم حسابش میکنن میرن باهاش مصاحبه میکنن دو ماه سمتش نرین ببینین چطور بال بال میزنه .توجه زیاد ادم متوهم میکنه
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  20 25
  درود بر زيبا كلام حرفش درست است
 • ایرانی IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 33
  خاک برسرتان که حرف های یک فردی دیوانه روانی را که نمی داند حتی در کجای زمین قرار دارد بعنوان استاد دانشگاه و متفکر واصلاح طلب معرفی میکند و بزرگش میکنید
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 7
  افضل الاساتید درست گفته اند ما از وقاحت و نامردی غربی ها عقب تریم. باعث افتخار است اس تاد.
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  16 25
  لعنت به وطن فروشان چرا اجازه بهشون میدین اظهار فضل کنید
 • DE ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  16 5
  کرونا نشان داد که بیجا کلام نه تنها عقب افتاده ذهنیست بلکه همزمان نوکر و سر سپرده اروپا و آمریکا و عقبه آنان است.
 • مهدی IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  16 6
  این زیباکلام واقعا استاد دانشگاه است؟! چقدر چرند تحلیل میکنه و حرف میزنه!
 • مرصاد IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  16 19
  بله احمق جان ! از اروپا و آمریکا عقب هستیم ، البته در تلفات !!
  • ناشناس IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   2 8
   تو آمار دروغ وسانسور شده آره خخخخخ
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   5 0
   ببین کیا حرف از دروغ وسانسور میزنن
  • ناشناس IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   0 0
   کیا صحبت از سانسور و دروغ میکنن نابغه. بگو تا خودمون بشناسیم
 • مرصاد IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  17 8
  " کاذب زشت کلام " !!
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  24 23
  شیوع کر نا بر فرض درایران به خاطر۲۲بهمن وانتخابات بود در۲۰۵کشوردیگرچه بود شما هنوز نمیدونیدویروس چقدرریزودرابعاد نانو هست.شمامطرودملتید. هنوزنمیدونید دراروپا بانیروی پلیس قرنطینه انجام شدبازهم تلفاتشون خیلی بیشترازماست نفرین الهی بر شماخودفروختگان به غرب.امام راحل چقدر عالی شماهارارسواکرد.
 • US ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  34 10
  غیر از مزدوران آبمیوه خور و کارمندان ادارات و ارگانها که به اجبار در زمان رژیم منحوس پهلوی هم به راهپیمایی میرفتند ملت ایران به راهپیمایی 22 بهمن نمیروند.
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   8 3
   معلومه آنفوکرونای خوکی نوع بی گرفتی همراه با ضایعات مغزی!
 • فرزام IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  19 33
  چشم دیدن سرافرازی ملت را ندارند.همه مردم درحال دیدن از خود گذشتگی پزشکان،بسیجیان،سپاه،ارتش و طلاب حوزه هستند.امثال زیبا کلام و... با حرف های خودشون نمیتونن مانع دیدن این صحنها توسط مردم بشن.مردم درحال مقایسه رفتار ایرانیان با رفتار غربی ها هستند.
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  33 8
  زیباکلام شیطان صفت
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  21 21
  تعجب در اینپ است که فردی مثل زیبا کلام با رانت دولتی در انگلیس درس خوانده و با دشمنی آشکار با اسلام انقلاب مدتی در دانشگاه لجن پراکنی کرده است و با وجود رافت اسلامی هنوز هم به دریوزگی انگلیس و امریکا و خباثت دشمنی با مردم ایران ادامه می دهد
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  20 3
  این زیباکلام بی نوا مشکل روانی داره به نظرم باید جمع شیم استین بالا بزنیم برای درمانش کاری بکنیم .... این بنده خدا بیماری عاشقی داره هرچی هم بگید و دلیل بیارید میخواد خودشو فدای نئولیبرالیسیم کنه و باز ما هستیم که نمیفهمیم
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  20 5
  زیبا کلام چقدر کشته ومرده غرب است پس چرا ایران زندگی میکنه
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 2
  اینکه اعتماد مردم صدمه دیده هیچ شکی نیست چون حوادث سال ۹۸ بسیار عجیب و قریب بود و اینکه مسئولان دولتی در پیشگیری کرونا تعلل کردند هیچ شکی نیست
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  22 2
  زشته، وقابل نشر نیس، ولی مینویسم، غیرت یک زن بدکاره از غیرت اصلاح طلب ها مخصوصا ... بیشتره، چقدر پست و خوار هستن جماعت افساد طلب ،...
 • Farhad US ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  10 3
  آقای زیباکلام، خاک توی سر تو و آنهایکه به تو تریبون میدهند تا این مزخرفات بگوش ماها برسد، همینقدر بگم که اگر در ایران میبودم زبانت را آویزه گوشت میکردم تا درسی شود برای استادهای وطنفروشت چون حجاریان و محمد خاتمی.
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  10 3
  مشرق جوری نظرات همفکران خودت رو فقط انتشار بده که خیلی تابلو نباشه
  • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   4 2
   تقصیر مشرق نیست، شما اشتباهی اومدی اینجا. برو تو قسمت کامنتهای "هاآرتس" و "جروزالم پست" نظر بده، همه همفکرات همونجا هستند تحویلت میگیرن!
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  کجاش دقیقا نشون داد عقب تر هستیم!!!!
 • N IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 2
  اعتماد مردم به دولتشان واقعا در کشورهای غربی بسیار مشخص است که این آمار وحشتناک مرگ و میر وغذایی وجود دارد آقای روشنفکر ،چشمات رو باز کن!!!!
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 2
  فکر کردید ما اونقدر بیکار و بی عار هستیم که اراجیف هر اسکولی‌ مثل زیباکلام رو بخونیم؟؟
  • من IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   3 4
   خب بیکاری دیگه.وگرنه اگه بیکارنبودی توصف نظریه پردازا چیکارمیکنی؟!درثانی توچیزی رونخونده براش نظرمیدی؟!
 • US ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  12 2
  زیبا کلام مثل کسیه که در حال غرق شدنه و بجای اینکه فریاد بزنه و از کسی کمک بخواد داره فریاد می زنه آمریکا و انگلیس دوستون دارم، عاشقتم اروپا. ملکه انگلیس من به درک تو به سلامت!
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  7 2
  مشرقیا عزیز زیاد عصبانی نشوید همجا یه گونه مثل زیبا کلام موجود هست. اتفاقا یکیش را تو محلمون داریم وقتی همه میگن روز این میگه شب.... «موافقید»
 • امیرمحمد IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 3
  من موندم چرا به ایشون میگن زیباکلام؟زشت کلام مناسب تره
 • FR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 2
  بوریس جانسون خیلی کار بدی کرد در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کرد
 • US ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 2
  می خوام با جمله زیر زیبا کلام رو آتیش بزنم: بوریس جانسون تاوان شلختگی خودش و عدم رعایت بهداشت رو داد.
 • بختیار IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  1 9
  چه زیبا و خوب بین غرب و شرق یه مشت بی کفایت غرب و شرق زده مردم دارن تلف میشن تلففففف ..
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  7 3
  آقای زیبا کلام ! هنوز در دوران ناصرالدین شاه سیر میکند و فکر میکند مردم از طریق روزنامه صور اسرافیل و کاغذ اخبار در جریان وقایع جهان قرار دارند که اینگونه کودکانه با کلمات بازی میکند آقای زیبا کلام با این مهملاتش به شعور مردمی که در هصر رسانه زندگی میکنند آشکارا توهین میکند لیکن به جای عکس العمل مقابله ای و توهین آمیز صرفا برای ایشان آرزوی عاقبت بخیری داریم
 • علی کاملبین DE ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 1
  حق کاملاً با این آقای گنده کلام است ! چون در غارت و آنبار کردنی لوازم اولیه زندگی, صد در صد مردمی اوروپا وآمریکا از ملتی فداکاری ایران پیشی گرفته اند. و هچنان در مرگ او میر نیز اروپا و اکنون آمریکا جلو افتاده و ایران عقب! پس از اینرو حق کاملاً با آقای محترمی گنده کلام است!
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  6 6
  می دونم منتشر نمی کنی وای می نویسم .من مسلمان و بدون گرایش به هیچ دسته ای از شمای مشرقی می پرسم .خدا وکیلی شما را به حضرت عباس قسم جواب بده بدون تفره رفتن و متهم کردن جواب صادقانه بده . ایا چین نمی توانست جلو شیوع این ویروس منحوس را به کشورهای دیگر بگیرد ? چطور توانست جلو شیوع انرا به استانهای دیگرش بگیرد اما نتوانست جلو شیوع انرا به کشورهای دیگرش بگیرد ? کاری به منشا ان ندارم ایا چین در شیوع ان به کشورهای دیگر مقصر نیست ? شما مشرقی ها که قبلا اصول گرا بودید اصول دین مبین اسلام را در این باره روشن کنید ایا چین مدیون هست یا نه ? این تذهبون ? نسبت شما با چین کمونیست چیست ? ما با اهل کتاب وجه اشتراک داریم .ترامپ لعنتی را هم کمونیستها روی کار اوردند با حک کردن ایمیلهای کلینتون . خیلی از مردم امریکا ایرانی و شیعه هستند چرا صدا و سیما با لحن خوشحالی خبر مرگ آنها را منتشر می کند? خیلی از چرا ها هست لطفا همین مقدار را پاسخ بدهید. خداوند مردم ایران را از شر کمونیستهای دشمن خدا حفظ کند . خدا سپاه پاسداران عزیز را که در این روزهای سخت کنار ملت بود حفظ کند. واقعا من هر وقت چهره یک پاسدار را می بینم فکر می کنم یکی از اعضای خانواده ام است. اگر دولت دارد قیافه می گیرد به پاس زحمات شماست و دست رهبر عزیز درد نکند که دستور مانور دادند. نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی.
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   1 0
   منشا کرونا چین نبوده است این فقط هیاهوی آمریکاست که فرافکنی می کند
 • Mohmmad IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 4
  کاش یکی بود در گاله این مردک حقیر خود فروخته را گل می گرفت .
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 3
  علت مرگ و میر پایین کرونا در ایران اینه که سالها در لبنیات پالم ریختن ومردم ناخواسته بمرور بیماریها قلبی و عروقی گرفتن زیر هفتاد سال مردن وکرونا اکثرا قربانی‌هایش بالای هفتاد ساله کل جمعیت بالای ۶۵سال ایران۹درصدهست این رقم در کشورهای اروپایی ۳۵درصده حالا هی سنگ این فاسدها رو به سینه بزن
 • محمد IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 4
  یه نفر از مسئولین تو این مملکت نیست این روحیه خراب کن را خفه کنه ؟
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  16 3
  کسی نیست به این بگه پول زلزله کرمانشاه رو که جمع کرده بودی به انگلیس بردی یا آمریکا؟
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 3
  جواب دو قسمت از حرف های زیبا کلام : ۱)مسئولان غربی شفاف هستند ؟پس نگاه کن که فرمانده ناو رو به خاطر شفافیت اخراج کردن ۲)اره ما با غرب فاصله داریم خدارا شکر ما ایرانیم و پرستاران زحمتکشمان محبور نیستند کیسه زباله بپوشند
 • ج IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  7 3
  ایران هیچ وقت پیشرفت نمی کنه چون یه عده مثل زیبا کلاغ خائن و خودتحقیر هستند بقیه هم احمق و خود بزرگ بین.اقلیت خائن و اکثریت نادان درست همون چیزیه که بقول چرچیل برای استثمار یک کشور لازمه
 • حامد IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  14 3
  راست گقته در تعداد مبتلایان، کشته ها، عادتگری و ماسک دزدی از اروپا و آمریکا عقبیم.
 • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  21 4
  واقعا این زیبا کلام اینقدر نفهمه این بابا کوره نمیبینه باهمه تحریمها ومشکلات ما به لطف رهبری مدبرانه وجهادگران وکادر پزشکی ایثارگر ما تقریبا بالاترین کشور در کنترل کرونا بودیم وبه لطف وعنایت الهی وضعیت خیلی بهتر خواهد شد.اوج ذلت وغربگدایی وبیسوادی در ترشحات فکری زشت کلام مشهوده.
 • حامد IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  7 4
  امثال زیباکلام سیلی هستند که نتیجه گناهان نطام ماست. وقتی نخبه ترین تحصیل کرده هایی که در کشور مانده اند خانه نشین هستند بی سواد ترین افراد با ضریب هوشی پایین استاد بهترین دانشگاه های کشور هستند.
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  12 1
  کرونا بیشتر نشانگر قدرت خدا و ضعف و ناتوانی بشر مدعیه
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  13 3
  آقای زیبا کلام را جوری بندازی روی چهار دست و پایش می ایستد، با هیچ صراطی مستقیم نمیشه فقط می گه اروپا آمریکا، این یعنی یک پولهای گرفته که نقش فراماسونری عمل می کنه
 • فرهاد IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 8
  آقایان چرا پشت واقعیت پنهان می شوید ، همه بخوبی میدانیم که کرونا از اوایل بهمن به صورت خزنده وارد کشور شده بود و خود مسئولان هم کاملا به این موضوع اشراف داشتن ، ماحرم امام رضا و حضرت معصومه ونماز جمعه رو به اون عظمت تعطیل کردیم پس براحتی می توانستیم مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات را به تاریخی دیگر موکول کنیم ، بدون تعصب حرف بزنید مطمنا انتخابات و بویژه راهپیمایی میلیونی تاثیر زیادی در شیوع داشتند ، پس خداوکیل قیافه روشنفکر و انقلابی به خودتان نکیرید وعلمی به موضوع نگاه کنید نه احساسی
  • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   6 3
   شما خودت فکر کن راهپیمایی میلیونی و بعد از دو ماه ۶۰ هزار نفر مبتلا؟؟؟؟ اون هم با دوره کمون حداکثر دو هفته ای اگه میخوای تاثیر راهپیمایی رو ببینی باید به آمار حداکثر دو هفته بعدش نگاه کنی یعنی آمار هفته اول اسفند، جناب جان
 • محمد IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 3
  معلوم است آقای تاجر نیا وپمپئو از یک قماش هستند که اینها سالها سر مردم کلاه گذاشتند وزیبا کلام هم مثل آنها این بد بختها وبیچاره های نوکر ماب چون چشم باز کرده اند خودرا نوکر کدخدا دیده اند وهنوز پس از چهل سال از انقلاب اسلامی وخیانتهای بی حد وحساب وهرروزه شیطان بزرگ هنوزبازچشم به پستان آن حمق دیوانه دارند تا به انها شیر بدهد.چقدر ذلیل وبدبخت وبیچاره هستند ! خدا می داند ! عزت وافتخار وعظمت ملت ایران وجانفشانی شهدای عزیز ومظلوم چهل سال دفاع در مقابل شیطان برای آنها ارزشی ندارد چون بیش از این نمی فهمند عقل وفهمشان در همین حد است کدخدا ! کدخدا کدخا!
 • محمد IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 3
  سلام اینا دسته خودشون نیست هرچی ازغرب باشه زیباس چراکه بهشتشون غربه
 • مهدی FR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  12 4
  چیز عجیبی نیست ، یک زمانی رو می بینم که کلا از کشور های غربی جلو زدیم و کشور های اروپایی یک چند تایی باقی موندن و نسبت به ما خیلی عقب هستند، اون روز امثال زیبا کلام بازم می گن یادش به خیر کشور های اروپایی زمان های قدیم خیلی از ما بهتر عمل می کردند و خیلی شفاف و خوب بودن ما خیلی عقب بودیم و اگر مثل اروپایی عمل می کردیم الان ما خیلی پیشرفته تر می شدیم و... کلا اروپا و آمریکا بهشت اصلاح طلب ها و به خصوص زیباکلام هست.....
  • ناشناس IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   6 6
   آره منتظر باش اون روز برسه. مثل کره جنوبی که از ما جلوتر بود الان ما جلوتر هستیم خخخخخخ
 • DE ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 5
  من نمیدونم این مشرق چه خرده حسابی با این زیبا کلاغ داره که دایم اسمش رو تیتیر میکنه که خروار خروار فحش و ناسزای سزا و توهین و دست انداختن....و تنفر و انزجار..... از طرف کاربران نصیبش بشه.
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   11 4
   مشرق هیچ مشکلی و خرده حسابی با زیبا کلام واین دست ادمها ندارد واین شخص صادق زیبا کلام خودش مظهر حماقت و بلاهت میباشد حیف وقت گرانبهایی از فرزندان این ملت سلحشور که مجبورند در کلاس حماقت اقای زیبا کلام دانشجو باشند این طیف افکارنزدیک دویست سال اجازه هر گونه پیشرفت را از ملت ایران گرفت و خود تحقیری ملی در همه ی زمینها جایگزین کردند این حضرات هیچگاه نخواستند باور کنند که ما میتوانیم روی پای خودمان بایستیم خدایگان این مفلوک ها غرب است وبس!!
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 4
  اگر به مسائل توجه نمی کنید بس کنید بحث الکی رو
 • خسرو DE ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 1
  زیبا کلام؟! برعکس نهند نام زنگی کافور
 • سیامک IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 1
  خدا این زیبا کلام ! را از ما نگیره. چقدر برای خنداندن مردم خوب چیزیه.
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  6 1
  خدایا خدایا خدایا بار الاهی بزک کنندگان آمریکا و غرب رو به حق حضرت زهرا با شیطان محشور کن
 • امیر IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  اتفاقا شیوع ویروس کرونا بخاطر ویروسهایی است که در لابه لای نظام نفوذ کرده اند و دنبال شکست انقلاب و نظام هستند نه ۲۲ بهمن
 • محمد IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 1
  خیلی وقته برام سئواله چرااین زیباکلام عاشق غرب نمی ره همون غرب که سنگش رو به سینه میزنه زندگی کنه واقعا حرفهاش تهوع آوره حال به هم زنه
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 2
  طبق دستور دکتر روازاده صرفا بخور جوش شیرین کافی است. جوش شیرین در آب ریخته و بگذارید بجوشد و بخار آن را تنفش کنید. صدها نفر تاکنون با اینکار از کرونا نجات یافته اند.
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 1
  دلیل جناب زیباکلام برای اعتماد مردم در غرب به دولتمردان حدس است من هم حدس میزنم این جناب عقل نداره که مردم رو ... فرض کرده
 • US ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  خود مش صادق یک کرونا خطر ناک تر از ویروس این دورزمانه است فعلا مردم هم با خل می سازند هم با دیوانه اینها توی ایران نفس می کشند سنگ ابر دلت را بر سینه می زنند
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 4
  این بازی اصولگرا اصلاح طلب را جمع کنید در حال حاضر باعث این همه تورم و گرانی و بی ارزش شدن پولمان که روز به روز فشار بر قشر متوسط و ضعیف می اورد کی هست یک فکری به حال اقتصاد کشور کنید که روز به روز مردم را فقیر تر و زندگی انها را در فشار بیشتری قرار می دهد کنید
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  کاغذ یارانه دار ایرانیا رو میگیرن تیتر یانکیها رو می زنن...
 • حسین IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  سلام به نظر انتظار از این آقا که از کمی عرق ایرانی داشاه باشد انتظاری عبث است حالا این آقا زیبا کلام در زلزله می خواهد با گرفتن پول خیرین به ایرانیان کمک کند خیلی عجیب است اینجاست که نمی توان به تخصص بدون تعهد اعتماد کرد تعهد در گان اول و تخصص پشت بند آن شاهکار می کند.
 • احمد IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  از دهکده امید و چند میلیارد پول مردم چه خبر
 • ایرانی US ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 1
  این آقای زیباکلام اولاچه کاره مملکت است ثانیاتقلیدنامبرده به آمریکاوانگلیس است که حتمامی گویدآنهاراست می گویندومادروغ مگراونمی بیندکه دراسپانیاوایتالیاجه خبراست
 • سید احمد IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 6
  من کاری به کار شرق و غرب نداریم ولی ای کاش مسئولین ما انتخاباتی که ۴۲ درصد شرکت کننده داشت رو ی ۳ ماهی به تعویق مینداختند یاراهپیمایی رو لغو میکردنند و یا پروازهای هواپیمایی به چین رو بلکل کنسل میکردن .چون مسئولین ما خبر داشتند که کرونا وارد ایران شده.و به قول دکتر پزشکیان اگر از روز اول سفت و سخت میگرفتیم این طور نمیشد و سریعتر مهار میشد.به امید روزهای خوش
 • سید احمد IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  6 7
  خواهش میکنم تمام نظرهایی که داده میشوند رو منتشر کنید این یعنی اینکه شما فرد انتقاد پذیر و فردی منصف هستید تمام نظرهایی رو که من تو متن خوندم همه مطابق میل شما نویسنده بود .این یعنی تک بعدی .خواهش میکنم هر دو نظر من رو منتشر کنید.با تشکر
 • مریم IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 1
  جناب زشت کلام؛ این تحلیل های آب دوغ خیاریت فقط به درد خودت و حزبت و حامیانت میخوره. مردک؛ نمی بینی آمریکای جانی با اون همه هلپ و دولپ به چه روزی افتاده؟؟ ضرب المثل جیب خالی ، پز عالی مصداق این روزای غرب و آمریکاست. اینقدر آدم هیچی ندار و نفهم نوبره والا.
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 1
  آخه تو اروپا و آمریکا و بورکینافاسو هم به صورت همزمان راهپیمایی ۲۲ بهمن برگزار شده!
 • رضا IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  6 2
  باید فاتحه مملکتی رو خوند که یه بی سواد خودفروخته ی پوپولیست مثل زیبا کلام استاد معتبرترین دانشگاهش باشه.
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 1
  خاک عالم تو سر ذلیل و احمق زشت کلام بشه آدم کور هم می‌تونه واقعیت رو تو اوضاع ببینه این آدم با خودش چه کرده من برای داشتن این هموطن برای خودم متاسفم
 • مفتخری IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 0
  خدا لغت کند فتنه گران را که مرتب در حال خدمت به اربابشان ( آمریکا) هستند .نون این ملت را میخورند به شیطان تعظیم میکنند
 • عمو رجب IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 0
  اینجور که معلومه علت ابتلای 300 هزار نفر از مردم آمریکا به کرونا به خاطر شرکت در راهپیمایی 22 بهمن بوده ا:
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 0
  زیبا کلام را در عصر کرونا به انگلیس و یا امریکا اعزام کنید
 • پ IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 0
  یکی از دلایل همین تحلیل تاجرنیا بود
 • کاوشگر فضایی IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 0
  لعنت بر هر چی امثال لجن کلام . علی تاجرنیا کره جنوبی هم انتخابات مجلس و راه پیمایی 22 بهمن داشت که این همه امار کرونایی داشت ؟ لعنت به همتون ...
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 0
  یکی این آقا رو از پریز خریت بکشه
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 0
  خاک بر سر این کاذب زشت کلام بدبخت تو یک عقب مانده ذهنی هستی
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  2 0
  تا وقتی فقط حرف میزنین همینه که هست. اگه میتونی یه کاری بگیر دستت بعد نظریه بده.
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 3
  آری آقای زیبا کلام ما از غرب خیلی عقب هستیم ماشاالله فوتیهای آمریکا پنج رقمی شد ولی ما هنوز به چها هزار هم نرسیده ایم در مبتلایان هم از رتبه 3 به رتبه هفتم سقوط کرده ایم و کشور خدایان شما به رتبه نخست صعود فرموده اند و در راهزنی از کمکهای دیگران هم صفر هستیم شما بگویید آقا ما چرا اینقدر عقبمانده ایم
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   0 2
   +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 • IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 0
  این زیبا کلام اگه حرف نزنه شماها میگید لال شده؟ ؟؟ همه باهم و یکصدا بگین نه خیرررر.
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  2 0
  به آقای زیبا کلام بگوئید ت اگر آمار ارائه شده از طرف چین غلط است چطور برطبق خبرگزاری های رسمی گفته شده که: مقامات شهر«ووهان» مرکز استان «هوبه» در چین اعلام کردند ممنوعیت تردد بین‌شهری که پس از شیوع ویروس کرونا در این شهر وضع شده بود لغو شده است. این که دیگر مثل آمار قابل کتمان نیست. یک کمی هم انصاف داشته باشیم اگر صداقت را تنها در نام داریم و نه در کلام!!!
  • ناشناس IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   2 2
   بعد از پنج شش ماه داره کم کم شهر رو از حالت قرنطینه باز میکنه. اگه فوتی زیاد نداده بود چطور قرنطینه به اون سفت سختی رو اجرا کرد؟
 • JP ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  صد رحمت به سفیه پلاک حمام زنانه محله ما
 • علیرضا IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  1 0
  اسهال طلب
 • ناشناس IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  کاربر 37 17 همون حمله ای که ساعت و زمان و مکان رو میدونستن
 • دانشجوی دکتری علوم استراتژیک IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  2 0
  اسم این ... کلام رو نیارین که بعد از آوردن اسمش باید سایت مشرق رو آب بکشید . نامبرده به هیچ عنوان مورد تایید جامعه علمی کشور نبوده و دچار یک نوع بیماری روانی خود کمبینی هستند .
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  1 0
  به نظر ميرسد اقاى زيبا كلام رد داده !! ومستقيماً از دشمنان اين كشور به ناحق دفاع ميكند كه خودشان جرات انرا ندارند. لذا جهت پى بردن به راستگويى اربابتان فقط به يك قلم از ان اشاره ميشود شايد ذره اى انصاف داشته باشيد وقبول كنيد. بالاخره تلفات پايگاه موشك خورده امريكا چند نفر بودند ؟
 • مهندس IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 0
  زیبا کلام برو بمیر با عدد و رقم میخوای عذا پدروت بگیری
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  عمو شوتی زیبا کلامه
 • فریبرز واصل GB ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  با درود و سلام. بنده ۳۲ سال که خارج از ایران زنگی میکنم بیش از ۳۴ کشور را از یک روز تا ماه ها و سالها سر زده و زندگی کردم, و مدتهاست که از خود میپرسم دلیلی که این همه به خزعبلات این نا زیباکلاغ پر و بال داده وگاها تعدادی که شوربختانه دانشجو و یاتحصیل کرده هستند چرا برای آسمان ریسمانهای این شیرن عقل کف زده و برای سخنان کاملا بیجا٬ نا حساب و دقیقا کپی پیست نشخارهای خود فروخته اینور آبی هاست بی هیچ تأملی خزعبلات ای عنصر خود فروخته غرب گدا و ایران ستیز را تأیید و بازگو میکنند٬ و یا گاها از مدت زمان پخش برنامه هایی چون عصر و ثریا مکررا کاسته میشود اما دیگر برنامه هایی که هیچ اثر بخشی مثبتی که ندارند هیچ باعث پایین نگه داشته شدن سطح آگاهی عموم میشود اضافه میشود. کلا دلیل جا بجایی اولویت ها در کشور ما چیست و مسؤلش کیست.؟
 • ایرانی US ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 0
  زیبا کلام لفا خفه شو تا حافظان سلامت کارشونو بکنند هر روز خدا چرت پرت نگو مردم به اندازه کافی عزیزاشونو ازدست دادند
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 0
  مشرق که دم از شفافیت می زنی ما حتی مجلس شفاف نداریم.شفافیت گمشده این مملکت است‌‌.
 • IR ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  1 0
  بنده خدا اساسا فقط میخواد دیده بشه. کاش یکی اینو ببره تو برنامه عمو پورنگ هر روز نشونش بدن راحت شیم از حرف زدنش
 • رضا گله داری IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 0
  آقای زیبا کلام از زمره افراد غرب زده است و آرزوی ایشان نابودی هر رژیم مستقل در ایران است.
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  استادایکاش درباره دزدی ماسک ولوازم بهداشتی هم حرفی میزدی که این کارنظامهای بسته است وپریدن ازروی نقش پرچم امریکاکارمغزهای بسته است
 • محمد IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 0
  نمیشه این آقای زیباکلام به اروپا تشریف ببرن مااز فیض وجودشون محروم شیم انشاالله
 • تقی IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  1 0
  اگر همه مسوولین کشور درایت زیبا کلام را داشتند ایران گلستان میشد
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  کرونا نشان داد افساد طلبان کلا از قافله عقبند.!!!
 • کشاورزمهر IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  4 0
  باسلام، دول غربی و در راس آن آمریکا از هرگونه دشمنی علیه ملت ایران دریغ نکردند..از جنگ گرفته تا تحریم و ترور و پروپاگاندای رسانه ای و استفاده از معدود مزدوران داخلی که بنابر یکسری ملاحظات در بدنه نطام و دانشکاه ها مثلا بعنوان روشنفکر نفوذ کرده اند، اینها به عنوان دوستدار آمریکا و دوشمن ملت و حاکمیت ایرانند و همیشه هم سو با رسانه های معاند برای اربابشان دم تکان می دهند.
 • لر IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  4 0
  ای کاش قدرتی داشتم تا تمام این اصلاح طلبان خائن رابه دار می کشیدم اینها خیلی پستند وشرف ایرانی رازیر سوال بردند
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   4 0
   شرف ایرانی نه شرف خودشان را زیر سوال بردند.!!!
 • totonchyan IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  درجه خودباختگی این عقب افتاده های ذهنی به حدی است که بدهیات راهم برعکس می بینند توصیه می کنم
 • psdk IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  ماها عادت کردیم غربی ها رو موجه و خودمان را سرکوب کنیم در بحران دستمال توالت یکی از ای تلوزیونهای اون ور ابی میگفت چه غوغایی براه افتاده شاید اونایی چیزایی رو میدونند که ما نمیدونیم حالا اگر همین در ایران بود میگفتند به قطع ما مردمی بی تمدن و.... هستیم اخه تا کی بس نیست
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  5 0
  اهای کلاغ زیباااااااا حالت چطوره ؟ خوب و خوش و سلامتی حالت چطوره؟
 • ناشناس DE ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  4 0
  دیروز در تلویزیون المان یکی از کارشناسان بیماری های ویروسی از اینکه امار مبتلایان به ویروس کرونا در المان خیلی بیشتر از ان است که دولت اعلام میکند انتقاد می کرد و حتا میگفت که این امار در حد غیر قابل تصور بالاست!!!وخیلی ها اذعان میکنندکه دولت المان هیچگونه امادگی برای مقابله با چنین ویروسی را نداشته و دیر هنگام برای مهار ان عمل کرده است و هنوز هم انتشار این ویروس و بیماری بشدت در حال افزایش است و روال عادی زندگی و یا باز شدن دوباره مدارس در اینده دور امکان پذیر خواهد بود ! در اکثر مراکز درمانی نه ماسک و نه لباس لازم برای حفاظت کارکنان زحمتکش بیمارستان وجود ندارد ! حرف های اقای زیبا کلام هم مثل همیشه برگرفته از عشق به غرب و ایران ستیزی است و اصلا تمام گفته ها و حرکات این فرد عوام فریبانه است و در حد طنز!! و شوخی تلخ ! و نباید جدی گرفت و مطمئن باشید که اگر بگویید ماست سفید است خواهد گفت ماست ایرانی اصلا رنگ ندارد که سفید باشد !! وی عاشق بدون چون و چرای غرب است و عادت کرده ضد و نقیض گویی کند ! و معروف است که عشق دید عاشق را به واقعیت ها می بندد .و چون بیشتر مسائل روز پیچیده تر از توان مغزی وی است که بتواند تحلیل درستی از خود نشان دهد به یاوه گویی رو می اورد ! اقای زیبا کلام حتا اگر بخاطر حفظ ابروی خودش هم باشد باید دهنش را ببندد ! راستش را بخواهید حرف های وی هیچ مبنای واقعی و درستی ندارد و به بد گویی عادت کرده است زیباکلام همان زشت کلام است و معروف است اسم کچل را زلف علی میگذارند .
  • ناشناس IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   0 9
   باشه ما هم باور کردیم. از آلمان تو فقط وی پی ان این کشور رو داری. خوش باش
 • یاسین IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  3 0
  ببند اون دهن گشادتو با اون حرفهای زشتت آمریکا ک ب زمین خورده ماسک هم نداره چ رویی داری بخدا ینی از سنگ توالت هم روت بیشتره
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  3 0
  یعنی یکی پیدا بشه این مردک یاوه گوی شیفته آمریکا رو ببره بندازه تو همون زباله دانی متعفن امریکا
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  1 0
  زیاد به حرفهای آقای زیبا کلام نبایستی توجه کرد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس