کد خبر 1058562
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
دستمزد

قبل از سال ۹۹ جلسات شورای عالی کار برای تعیین مزد برگزار شد که به دلیل اختلاف نظرهای بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان به نتیجه نرسید. خبر رسیده که دولت برای تعیین تکلیف دستمزد چراغ سبز نشان داده.

به گزارش مشرق، قبل از آغاز سال ۹۹ چندین جلسه شورای عالی کار بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت برای تعیین دستمزد ۹۹ کارگران تعیین شد و در نهایت در واپسین روزهای سال با برگزاری جلسات طولانی بدون نتیجه پایان و پرونده مزد ۹۹ همچنان باز است. 

 در روزهای قبل نیز زمزمه های از سوی کارفرمایان مبنی بر اینکه دستمزد کارگران فریز شود و پس از پایان کرونا بررسی برای دستمزد سال جاری صورت گیرد شنیده شدکه با واکنش های بسیار زیادی از سوی جامعه کارگری همراه بود.  کارگران اعتقاد داشتند مگر هزینه کارگران فریز شده است که دستمزد فریز شود؟ 

بیشتر بخوانید:

تعیین حداقل دستمزد کارگران به کجا رسید؟

در یکی از روزهای هفته قبل نیز یکی از نمایندگان کارگران خطاب به محمد باقر نوبخت بیان کرد که آقای نوبخت به فکر کارگران هم باشید که واکنش نوبخت را به هم داشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه ابراز شرمندگی نوبخت را به همراه داشت و بیان کرد: «‏کارگر عزیزی مرا مخاطب قرار داد که چرا فقط پیگیر افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان لشگری و کشوری هستم و در برابر ‎کارگران و ‎مستمری‌بگیران ‎تأمین اجتماعی احساس مسؤولیت نمی‌کنم؟
خدا می‌داند احساس شرمندگی کردم، اما قانون در خصوص این عزیزان سازوکاری مشخص کرده که خارج از اختیار من است.»

بیشتر بخوانید:

کارگران آسیب دیده از کرونا چه کنند؟ +جزئیات

از سوی دیگر هادی ابوی,دبیرکل کانون‌عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در نامه ای خطاب به وزیر کار گفت: با تعیین نشدن دستمزد کارگران در سال ۹۸، کارفرمایان سودجو بهانه پیدا کرده‌اند و قرارداد کارگران را تمدید نمی‌کنند و می‌گویند "تا تعیین تکلیف نمی‌توانیم اقدامی کنیم". این مسئله به‌ضرر جامعه کارگری شده است. در حال حاضر هم بحث «فریز مزدی» که از سوی کارفرمایان مطرح شده است مسئله‌ای بیهوده است چرا که؛ مگر هزینه‌های کارگران فریز شده است که دستمزد فریز شود؟

توفیقی،عضو شورای عالی کار در مورد احتمال اجرای «فریز مزدی» برای سال ۹۹ که از سوی کارفرمایان مطرح می‌شود، گفت: مطرح کردن موضوع فریز مزدی، بحث جدیدی نیست که نمایندگان کارفرمایان مطرح می‌کنند. هر سال و به شکل‌های مختلف نماینده کارفرمایان هر چیزی را بهانه‌ای برای سرکوب دستمزد و فشار به طبقه کارگری کرده اند. ضمن اینکه قرار نیست و نباید همه تبعات منفی شیوع ویروس کرونا متوجه کارگران شود و کاسه کرونا بر سر آنها بشکند.

خلاصه اینکه بعد از کش و قوس های فراوان طی خبرهایی که از وزارت کار کسب کرده ایم، جلسه شورای عالی کار تا آخرهفته کاری این هفته که به احتمال زیاد روز چهارشنبه۲۰ فروردین ماه ۹۹ برگزار خواهد شد و نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت برای دستمزد ۹۹ کارگران تشکیل جلسه می دهند. در شرایطی که تعداد بسیاری زیادی از کارگران در اقتصاد کرونایی دچار مشکلات معیشتی و شغلی شده اند و شرایط اجتماعی، اقتصادی ومعیشتی خوبی ندارند،  بایددید آیا در سومین هفته فروردین ماه پرونده مزدی بیش از ۱۴ میلیون کارگر برای سال جاری بسته می شود؟

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • رامین IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  38 0
  کمتر از اعلام قبلی ( 4500هزار) واقعا بی شرمی هست برای دولت و کارفرما...کمر کارگر دیگه خورد شده زیر فشار این زندگی لعنتی...
 • 2658930712 IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  0 0
  باسلام کارگران عزیزاگردرفروردین99حقوق ماطبق قانون کارورعایت ماده41افزایش نیافت ودولت وکارفرما برمازورگویی کردندبیاییدپیگیرشویم اول اینکه حقوق مارابرابرتورم افزایش دهنددرغیراینصورت پیگیرانحلال این شوراشویم تادرسال1400مثل سالهای گذشته حقوق ماررو15الی20درصدافزایش دهندبعدهم کلیه اجناس را70درصدافزایش دهندچون خوددولت وکارفرما ازخوردن حق ماسودمی برندظلم می کننداماازنفرین کارگران بترسندتادرهمین دنیامجازات نشدندچون چوب خداصداندارد.
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  0 0
  چقدر سخته... کارگر باید به شدت کارکنه و زحمت بکشه و در نهایت منتظر بمونه که چند نفر در مورد ارزش زحمتش تصمیم بگیرن...
 • مجید IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  2 0
  سلام ما که پارسال زیاد کردند ساعت کاریمون رو کم کردند امسال هم هر تصمیمی بگیرند کارفرمای ما و خیلی ها با ترفند های مختلف هر کار حواستند میکنند و حقوقذکم میدن من سال 98 با 3 فرزند نزدیک به 2 میلیون حقوق میگرفتم لطفا به دست مسئولان برسانید
 • محمدرسول زارع IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  1 0
  به نظر بنده با این تورم هر ساعته و هر روزه که همه ما شاهد هستیم اگر دولت تدبیر امید 100 درصد هم حقوق را اضاف کند باز هم ما زندگی راحتی نخواهیم داشت حالا اینا دارن چونه صد تا یه غاز میزنن
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  4 0
  دولت یکم بفکر کارگران و کارمندان شرکتی که حقوق اداره کار میگیرن را باشه با این تورم مگه میشه با این مبلغ زندگی کرد.
 • ناشناس IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  1 0
  دولت بی عرضه
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 0
  فقط یه کلمه میشه گفت تا کی