روحانی - نمایه

رئیس‌جمهور گفت: اکثریت مردم به دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل کردند.کسانی هم که به سفر رفتند در محل های سکونت جدید ماندند و قرنطینه را خودشان انجام داده‌اند.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه دستور این جلسه مساله مبارزه با کرونا و بخشی هم مربوط به بودجه سال ۹۹ و نامگذاری سال جدید با عنوان جهش تولید بود، گفت: اکثریت مردم به دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت عمل کردند. گزارشات ما این است کسانی هم که به سفر رفتند در محل های سکونت جدید ماندند و قرنطینه را خودشان انجام داده اند و دید و بازدیدهای عید را در فضای غیرحضوری انجام دادند و سفرها را بسیاری از مردم لغو کردند.

بیشتر بخوانید:

وی ضمن تشکر از همه کسانی که خدمات به مردم را انجام می‌دهند، ادامه داد: فداکاری بالاتر برای آن عزیزانی است که در بیمارستان ها شب و روز در حال فعالیت هستند. 

رئیس جمهور با سپاسگذاری از نیروهای مسلح، بسیج، سپاه و ارتش تصریح کرد: بازهم به مردم اطمینان می‌دهم همه مسئولین و ارکان نظام، اولین دغدغه‌ خاطرشان، سلامتی شما و فرزندان شما است و وضعیت ما نسبت به کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی شرایط بهتری داریم و این در سایه تلاش و کوشش همگی است.

*امسال برخی مناسک دینی را به خاطر هدف بالاتر که سلامتی بوده کنار گذاشتیم 

وی بیان داشت: امسال برخی سنت های ملی و دینی را کنار گذاشتیم و نتوانستیم به امکان مقدسه و هم به نمازهای جماعت و جمعه برویم. نتوانستیم دید و بازدید معمولی و مرسوم هرساله را انجام دهیم، بنابراین برخی مناسک دینی و ملی را به خاطر هدف مهمتر و بالاتر که سلامتی بوده کنار گذاشتیم امیدوارم خداوند زندگی مردم را توام با سلامت کند و بعدا در فرصت های دیگر مردم جبران خواهند کرد. 

رئیس قوه مجریه خاطر نشان کرد: از تولیدکنندگان و آنهایی که نیازمندی های مردم را اداره می کنند تشکر می کنم که در صحنه تامین نیازمندی های جامعه فداکاری می کنند.

روحانی بیان داشت: البته فداکاری بالاتر برای آنهایی هستند که در بیمارستان‌ها مشغول هستند. نیروی انتظامی و بسیج و همه آنهایی که در جاده ها به خاطر سلامت مردم از آنها می خواهند که با توجه به این که شرایط عادی نیست به سفر ادامه ندهند که شاید خوشایند نباشد، اما مردم بدانند که این کار ضروری و لازم است و به نفع جامعه است.

*جهان مرهون فرهنگ اسلام و ایرانی در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی است

روحانی ضمن اشاره به اینکه اسلام به نظافت تاکید دارد و کشف الکل هم توسط ایرانیان و زکریای رازی صورت گرفته است، اظهار داشت: جهان مرهون فرهنگ اسلام و ایرانی در بسیاری از زمینه‌های بهداشتی و پزشکی است. 

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما در این سال جدید باید همه توانمان را برای توسعه و پیشرفت کشور به کار بگیریم. مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر تولید تاکید کردند و دولت هم برای تولید رونق تلاش کرد،  اینکه در سال گذشته توانستیم ۷۵۰۰ واحد تولیدی را فعال کنیم به معنای این بود که در مسیر تولید حرکت کردیم. این که امسال مردم در هیچ مقطعی و حتی زمستان کمبود گاز احساس نکردند این اثر همان تولیدی بود که مردم مشاهده کردند.

روحانی با اشاره به اینکه در کشور نیازی به بیگانگان نداریم تصریح کرد: یک زمانی مصرف بنزین ما به صد میلیون لیتر در روز هم رسید اما نیازی به بیگانگان نداشتیم و در داخل تولید کردیم، این به معنای کار و فعالیتی است که مردم در زندگی روزمره‌شان احساس می‌کردند. 

وی بیان داشت: در بازار ما گاهی برخی جنس ها گران بود و برخی معتدل بود اما قفسه های ما خالی نبود، این به معنای این بود که مردم در زندگی روزمره‌شان تولید را حس می‌کردند. البته بعضی جاها هست که تلاش و کوشش‌ها زمان می‌برد به نتیجه برسد به طور طبیعی مردم آنجا را لمس نکنند و لمس آن نیاز به جهش تولید دارد.

*دستور رهبر انقلاب برای جهش تولید یک فرصت بسیار خوبی برای دولت

روحانی با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ از سوی رهبر انقلاب با عنوان جهش تولید، گفت: دستور رهبر انقلاب برای جهش تولید یک فرصت بسیار خوبی برای دولت، تولید کنندگان، بخش خصوصی و برای همه است که ما تلاشمان را مضاعف کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اتفاقاً از وزرا خواسته‌ام که در روزها و هفته‌های آینده و در همین ماه فروردین طرح های مهمی که در سال ۹۹ تکمیل می‌کنند و قرار است تا پایان ۹۹ به افتتاح برسد را اعلام کنند. به مردم بگویند در زمینه آب، برق، نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع، مسکن و کشاورزی و مسائل دفاعی چه اقداماتی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه وزرا به مردم بگویند چه اقداماتی در زمینه مسائل مختلف می‌خواهند انجام دهند، بیان داشت: من امسال را سال افتتاح طرح های مهم در ایران اعلام کردم. از همین الان هم باید فهرست افتتاح ها به اطلاع مردم برسد.

*راه جهش تولید اصلاح در برخی امور کشور است

روحانی با اشاره به شعار سال تصریح کرد: راه جهش تولید اصلاح در برخی امور کشور است، همه مردم باید بدانند تولید یعنی سرمایه، علم و روابط خارجی. اگر این سه موضع را حذف کنید تولید بدست نمی‌آید. تولید بدون سرمایه گذاری امکان ندارد. در کنار اینها تکنولوژی می‌خواهیم، اصلاحات بانکی است که می‌تواند به  تولید کمک کند. دستگاه های دولتی باید سهام خود را در بورس ارائه کنند.

وی افزود: ما برای حرکت در تولید نیازمند عرضه سهام در بورس هستیم. اصلاحات گمرکی یکی از نیاز های تولید است. یکی از بحث های ما کاغذ بازی در گمرک بود. نعمت خداوند در گمرک فراوان است برای اینکه جنسی که در گمرک آمده خارج نشود و به کالاهای متروکه تبدیل شود. ما بیاییم گمرک را اصلاح کنیم؛ اینکه میگوییم گمرک اصلاح شود تمام دستگاه‌هایی است که نظارت دارند نه اینکه نظارت آنها لغو شود بلکه کاغذ بازی از بین برود.

*در گمرک هفتاد خان داریم

روحانی اضافه کرد: ما برای نیازمندی های کرونا یک جنسی را می‌خواهیم از گمرک خارج کنیم خودم چند ساعت وقت گذاشتم از این خان که رد می‌شویم به خان بعدی گرفتار می‌شویم، اینکه می‌گویند هفت خان فکر کنم هفتاد خان داریم. ما باید اینها را اصلاح کنیم این اصلاح وظیفه ما، مجلس و قوه قضائیه است.

وی با تاکید بر اصلاح نظام مالیاتی بیان داشت: اگر جهش تولید می‌خواهیم باید فضای کسب و کار بهبود پیدا کند. مردم در فضای کسب و کار نیاز به امنیت دارند، باید مردم احساس کنند در فضای عادلانه هستند.

روحانی اضافه کرد: اگر بنا باشد یک تولید در دست بخش خصوصی باشد یک جور باشد و بخشی که در اختیار نیروهای مسلح است به گونه دیگری باشد؛ و بخشی از تولید که دست نهادهای دیگر است به شکل دیگری باشد و با بخش تولید دولت است متفاوت عمل شود، رانت ایجاد می شود، باید رانت ها را برداریم و رقابت عادلانه بین همه دستگاه ها ایجاد شود تا شاهد یک حرکت قابل قبول در تولید باشیم. 

*تولید بدون سرمایه گذاری امکان پذیر نیست

رئیس جمهور تصریح کرد: جهش تولید در سایه روابط خوب با همسایگان و دوستان در سطح جهان است؛ برای واردات و صادرات، برای اینکه علم و دانش را بیاموزیم و بیاموزانیم، هر دو  هم تعلیم هم تعلم؛ اگر ما می‌خواهیم سال، سالِ جهش تولید باشد، تولید بدون سرمایه گذاری امکان پذیر نیست؛ حالا یا سرمایه گذاری اول یا سرمایه‌گذاری ‌که ما نیاز داریم برای سرمایه در گردش یا برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمامی که در اختیار داشتیم؛ همه اینها سرمایه می‌خواهد.

روحانی با شاره به وضعیت خاص کشور در زمان تحریم آمریکا اظهار داشت: ما در شرایط سختی هستیم، تحریم ظالمانه، غیر قانونی و تروریستی آمریکا به مردم کشورمان تحمیل شده و مشکلات بسیاری برای ما درست شده است. اینکه آمریکایی ها می‌گویند در زمینه مبارزه با کرونا می‌خواهیم به ایران کمک کنیم از آن دروغ های بزرگ تاریخ است.

*ما لیوان آب گل آلود آمریکا را نمی خواهیم

وی ادامه داد: این کار مانند فردی است که جلوی چشمه آب را گرفته و نمی‌گذارد کسی نزدیک چشمه آب برود. کمک آمریکا به ایران در شرایط سختی کرونا از دروغ‌های بزرگ تاریخ است. ما لیوان آب گل آلود شما را نمی خواهیم.

روحانی خطاب به آمریکایی‌ها اظهار داشت: شما اگر می‌خواهید کمک کنید چکمه‌ات را از مسیر راه بردار و از مسیر راه فعالیت یک ملت کنار برو؛ تو آمدی چشمه آب را بستی، تو آمدی برای فروش نفت مشکل درست کردی؛ آمدی برای گردش بانکی مشکل درست کردی؛ هم برای دارو، هم برای غذا، هم برای مواد اولیه، هم برای اشتغال؛ بخشی از بیکاری مسوولش آمریکاست، بخشی از زندگی سخت مردم مسوولش آمریکاست، بخشی از عدم سرمایه در گردش برای  کارخانه‌ها مسوولش آمریکاست، کمبود برخی از داروها مسوولش آمریکاست، برخی از انسانهایی که به خاطر نداشتن شغل در یک شرایط فوق العاده بحرانی زندگی می‌کنند مسوول آن آمریکاست.

وی ادامه داد: آمریکایی ها که مسوول بزرگترین جنایات در این منطقه و مسوول جنایت در ایران و تروریسم به معنی واقعی کلمه هستند و در این شرایط افکار آنها و زیربنای تفکر غلط و تروریستی آنها برای دنیا آشکارتر شده، می‌گویند ما حاضریم در کرونا کمک کنیم؛ همان یک لیوان آب گل‌آلودی است که تعارف می‌کنند، اما نمی‌گویند چشمه‌های اصلی را جلوی این ملت بستیم.

وی تاکید کرد: ما لیوان آب گل‌آلود شما را نمی‌خواهیم، شما کنار بروید؛ شما موانع را کنار بگذارید، شما ملت‌ها و شرکت ‌ها، خریداران، وارد کننده‌ها و صادرکننده‌ها را اذیت نکنید؛ ما خوب بلدیم چه کار کنیم. ملت ما ، تجار ما و پزشکان ما خوب بلد هستند؛ دانشمندان ما به خوبی آشنا هستند.

روحانی بیان داشت: متاسفانه در این شرایط، شیادان اصلی تاریخ، امروز زبان باز کردند و سخنانی را می‌گویند که فقط ماهیت افکار احمقانه خودشان را ظاهر می‌کنند؛ این تفکر، یک تفکر احمقانه و غلط است. آنها فکر می‌کنند مردم دنیا آنقدر ساده و زود باورند که حرفهای ناروای آنها را گوش کنند و یا ملت ایران که ملتی بزرگ و فهیم است، تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی گفت: بنابراین ان شاءالله ما روی پای خود ایستادیم و بر مبنای رهنمودی که امسال در اختیار داریم همه توان خود را برای تولید به کار می‌گیریم و به مردم عزیزم قول می‌دهم که پزشکان، پرستاران و همه بخش‌های مختلف در زمینه درمان و تولید موادی که به درد بهداشت می‌خورد با همه وجود پای کار هستند و ان شاءالله با کمک و یاری همدیگر از این بلیه عبور کرده و سال خوبی را تجربه خواهیم کرد و مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت که الحمدالله در این ایام این همکاری و کمک کاملا مشهود بوده و خداوند هم ما را یاری خواهد کرد.

روحانی در خاتمه تاکید کرد:  ایام، ایامِ بعثت است و بعثت یعنی رحمت؛ «و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین»؛ روزهای رحمت خداوند است و رحمت توسط پیامبر عظیم‌الشان است و انشاءالله این رحمت شامل حال همه باشد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • RO ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  9 0
  مرغ آقای روحانی یک پا دارد تازه از کسانیکه سفر کردند و در مقصد خود را قرنطینه (به تفسیر ایشان)کرده اند تشکر هم نمودند عجب تشویقی دادند به کسانیکه در خانه هایشان ماندند اگر به لفاظی ایشان باشد خیلی ها که در خانه هایشان مانده اند در شهرستان ها یا در شمال خانه دارند خوب میرفتند و در آنجا خود را قرنطینه میکردند واقعا برای ایشان متاسفم متاسفم متاسفم جایزه به رندان و بی مسئولیت ها و تنبیه برای عقلای قوم .....درصد بسیار کمی از سفرها ضروری است
 • ناشناس IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  13 0
  لطفا فقط سكوت كنيد!!!!همين.... كار سختي كه نيست!! براي مردم كه كاري نميكنيد....لااقل با سكوتتان آرامش را برقرار كنيد!!!!
  • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
   0 0
   تو چرا نميري تعطيلات؟؟؟!!!!
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  6 0
  هر بالیی سر ما و پزشکها میاد یک سرش زیر سر حماقتهای دولت هست
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  2 3
  مرد پارک های گردشگریت بازه نمونه منطقه 5 تهران کوهسار بعد امامزاده ومساجد را بستی وجوش دادی این شد مسلمانی وقانون؟ بخدا سیلی بعدی خدا محکمتره چون دید اینها به حرم مقربین من هم اعتقادی ندارند ولی ببخشید عرق خوری هاشون به راه ست.این همه مردند از الکل کی ها بودند کجا الکل خریدند درست کردند توزیع کردند .بعد پگردشگری هاتونو نبستید یعنی خلق الله بدو بیا تو کوه بزن وبرقص وبخند !!!! ای ول دمتان گرم معلوم شد چقدر دیندارید وقانونمند
 • علی IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  20 0
  باز هم افاضه سخن اگر یک عده گاو و گوساله میخواستند در خانه بمانند که به سفر نمی رفتند که خودشان را قرنطینه کنند همیشه همین بوده که از بی کفایتی مسئولان اکثریت مردم تاوان ندانم کاری عده ای نادان و احمق را بدهند
 • بهروز IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  5 0
  جناب رییس جمهور، باور کنیدمردم با توجه به هشدارهای وزیر بهداشت و اطلاعات فضای مجازی دارن کارشون رو پیش می برن. آقای روحانی، کسی به سخنان شما توجهی نمی کنه. شما همان فردی هستید که چند هفته قبل گفتید شنبه اوضاع به روال عادی بر می گرده و بازهم کسی توجه نکرد. پس نقش یک فرمانده عملیاتی که همه گوش به فرمان اون هستند رو بازی نکنید. به شما نمیاد.
 • RU ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  0 1
  مثل اینه که من به زعم دولت خلاف کرده باشم ومن را به زندان انداخته باشن و دولت به خانواده ام پیشنهاد کمک مالی بده خانواده ام بگن اگه تو واقعا میخوای کمک کنی نون اورمونو آزاد کن
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  10 0
  دور نیست ایرانیان تاوان سنگینی برای انتخاب خود بدهند تاوانی به مراتب بدتر از دلار ۱۶ هزاری و تحریم و برجام و حوادث ۲۵ آبان و شهادت سردار سلیمانی
  • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
   9 0
   به خدا قسم راست گفتی
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  6 0
  کار ایشون فقط باید باید کردنه مخاطبش کیه؟ انگار نه انگار بالاترین مقام اجرایی کشور خودشه!!! به قول اون دوستمون کاش لااقل سکوت میکرد چون بعد از هر حرف زدنش که البته اکثرا ضد و نقیض هستند یک شر گریبانگیر مردم می شه !!ما را به خیر تو امید نیست لطفا شر مرسان !
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  1 0
  اقای روحانی درسته اکثریت مردم رعایت می کنند ولی این مریض یکنفر می تواند هزاران نفر را با اینوبیماری مریض نماید مانباید در این بلای بزرگ خودمان را مقایسه نماییم.غفلت نکنیم فریب نخوریم.از اهل فن استفاده نماییم.یک ساعت غفلت زیاد است.
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  0 0
  کشور ما هم پیشرفته است.
 • DE ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  شرایط ما درمقایسه با کشورهای پیشرفته بهتر است// راس میگه بنده خدا در کشورهای پیشرفته سیاسیونشون شب و روز ندارن و دایم جلسه پشت جلسه تصمیم پشت تصمیم ولی جناب روحانی و سیاسیونش ریلکس و در شرایط بهتری بسر میبرند کل فشار روی نیروهای مردمی و ارتش و سپاه و بسیج و خصوصا کادر پزشکی سراسر کشور است .آهان منظور ایشون شرایط بهتر مبارزه با کرونا ست. خب اُ کِه هِچ .داداچ کجایی ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس