کد خبر 1052796
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
دکتر علی دارابی

پاسخ به شبهات و پرسش ها در زمینه "ولایت فقیه" ، یکی از فصول اصلی کتاب است.

به گزارش مشرق، دکتر علی دارابی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

عنوان کتاب جدید من و دوست فاضلم دکتر مسعود مطلبی درباره «فقه سیاسی» است.

درباره "فقه سیاسی" آثار و تالیفات متعددی در این سالها نوشته شده است.

"کتاب فقه، سیاست و حکومت" چند ویژگی و امتیاز دارد:

 کتاب درس دانشگاهی است و با زبان دانشجویان و نسل جوان نوشته شده است.

پاسخ به شبهات و پرسش ها در زمینه "ولایت فقیه" ، یکی از فصول اصلی کتاب است. سوالات مهمی چون "انتخاب یا انتصاب ولی فقیه، زمان دار و مدت دار بودن دوره رهبری ، حق و نحوه اعتراض و انتقاد به رهبری، ...» از جمله این پرسش هاست.

کتاب در ۷ فصل "کلیات و مفاهیم فقه" ، تاریخچه فقه و اجتهاد شیعی، مکتب ها و مدرسه های فقهی، چیستی و چرایی فقه سیاسی، و فقه حکومتی، نظریه ولایت فقیه، شبهه شناسی ولایت فقیه و ۴ ضمیمه "واژگان و اصطلاحات فقهی" فرق ، مکاتب و سلسله های مذهبی- سیاسی، مفاخر و نام آوران حوزه مطالعات فقهی و گاه شمار فقه ، سیاست و حکومت تدوین شده است. کار مهمی که در گاه شمار صورت گرفته است و برای نخستین بار می باشد یک نمودار زمانی و خطی از عصر نبوت تاکنون و مکاتب و اعصار فقهی و مهمترین سخنگویان و فقهاء هر دوره را همراه با حکومت های وقت آمده است.

 درباره «ولایت فقیه» سه نظریه وجود دارد:

 برخی آن را «انتصابی» و از ناحیه امام معصوم می دانند و این دسته همه اختیارات که امام معصوم (ع) داشته است را برای ولی فقیه قائل هستند.

 دسته دوم ولایت فقیه را امری «انتخابی» و از ناحیه رأی مردم می دانند. حدود و اختیارات، زمان و مدت و نحوه انتخاب و عزل را قانون بر پایه آراء مردم تعیین می کند. • دسته سوم اختیارات بسیار محدودی برای ولی فقیه قائل هستند و بیشتر آن را در امور حسبیه می دانند.

آراء و گفتمان این سه نظریه و فقهاء و صاحب نظران هر یک را به تفصیل در کتاب مورد اشاره قرار داده ایم.

کتاب بیش از ۳۰ جدول و نمودار دارد که برای دسته بندی کردن مطالب انتقال پیام به مخاطب کمک شایانی می کند.

برای پژوهش و تدوین کتاب ۵ سال فرصتی بود که برای این اثر صرف شده است. امید آنکه مورد قبول محققان، پژوهشگران و صاحبنظران و استادان قرار گیرد و با نقد و راهنمایی نویسندگان را در چاپ های بعدی کتاب یاری فرمایند.

از دکتر حسن فارسی معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران که زمینه چاپ و انتشار کتاب را فراهم نمودند و از استاد فاضل و گرانقدر جناب دکتر محسن اسماعیلی؛ استاد دانشگاه تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری که با دیباچه وزین و ارزنده نویسندگان را مور لطف قرار دادند صمیمانه سپاسگزاری می نمایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha