پاتریوت

شرکت ریتهون آمریکا به عنوان سازنده اصلی سامانه پدافندی پاتریوت در حال ساخت یک رادار جدید تا گاف‌های عیان شده از عملکرد این سامانه پس از نابودی بخش زیادی از آرامکو عربستان را اصلاح و برطرف کند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، یکی از چالش های جدیدی که بسیاری از ارتش های جهان را با مشکل و دغدغه جدی روبرو کرده بحث نحوه دفاع در مقابل حملات پرنده های بدون سرنشین است. در سالهای اخیر بخصوص سال ۱۳۹۸ چندین حمله مهم و بسیار بزرگ با استفاده از پرنده های بدون سرنشین رخ داد و در بسیاری از موارد با وجود سیستم های دفاعی پیشرفته و پر ادعا که درباره ویژگی های آنها مقالات و گزارشات فراوانی نوشته شده بود، این مهاجمین بودند که بر مدافعین پیروز شدند.

بیشتر بخوانید:

طلسم دستیابی ایران به سلاح لیزری شکسته شد/ دفاع سریع‌تر و راحت‌تر در برابر کروزها و پهپادهای بیگانه با نسل جدید سامانه‌های پدافندی +جزییات

در بحث دفاع هوایی موثر در مقابل تهدید پرنده های بدون سرنشین شاید بتوان عربستان را به عنوان مورد جدید مثال زد. نه فقط در ماجرای حمله پهپادها و موشک های کروز یمنی به پالایشگاه های آرامکو بلکه در موارد حملات دیگر به فرودگاه ها، پایگاه نظامی و خطوط انتقال انرژی اصولا سامانه های راداری و پدافندی سعودی ها از جمله پاتریوت ساخت آمریکا در سکوتی کامل به سر برده و سعودی ها فقط وقتی متوجه می شدند که صدای انفجار آن ها را از حمله ای مطلع می کرد.

حتی با وجود هواپیماهای آواکس هم باز کاری از دست پاتریوت ها برنیامد و در نهایت سعودی مجبور به ایجاد گشت های گسترده هوایی با هواپیماهای جنگنده اف ۱۵ شده و توانستند معدود موفقیت هایی را علیه پهپادهای یمنی کسب کنند. البته این که در زمان حمله به آرامکو که شاید توان تصفیه و صادرات نفت این کشور را به ناگاه به نصف رساند این آواکس ها و جنگنده های مدرن و مشرف به کل آسمان عربستان و یمن، کجا بودند هم از مسائل بسیار جالب و به نوعی خاص به نظر می رسد که بخش زیادی از تبلیغات سابق در خصوص آنها را غیرواقعی نشان می دهد!

بخشی از نتیجه حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات آرامکو

اما حالا که تسلیحات ساخته شده و صادر شده توسط قدرت مملو از پروپاگاندای نظامی جهان در چند سال اخیر بارها و بارها در مقابل تهدید پرنده های بدون سرنشین تسلیم شده اند، رسانه های معتبر و مهم نظامی، از برنامه ریزی برای رفع خلأها و مشکلات سامانه پاتریوت خبر می دهند.

طبق این جزییات، شرکت ریتهون آمریکا به عنوان سازنده اصلی سامانه پاتریوت در حال ساخت یک رادار جدید برای این سامانه مشهور اما با کارنامه ضعیف در ماهها و سالهای اخیر است. اما نکته مهم در خصوص این رادار جدید آن است که این پوشش آن ۳۶۰ درجه است؛ بر خلاف رادار قبلی پاتریوت که فقط ۱۲۰ درجه یعنی یک سوم فضای مورد نیاز در آسمان را پوشش می داد و اصطلاحا فقط رو به میدان نبرد کار می کرد. اسم سامانه راداری جدید Lower-Tier Air & Missile Defense Sensor یا به طور مخفف LTAMDS است اما ممکن است به دلایل مالی، تحویل آن تا سال ۲۰۲۲ به طول بیانجامد.

این خبر که در اواسط ماه مارچ یعنی اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۸ در رسانه های آمریکایی منتشر شده نشان می دهد علاوه بر ضعف فاحش و آشکار این سامانه برای پوشش و ایجاد چتر پدافند هوایی برای عربستان و طبیعتا سایر خریداران پاتریوت، عملا آمریکا آزمایش محصولات خود در میدان های واقعی و به دور از سرزمین و نیروهای خود را با از بین بردن اقتصاد خریداران این سلاح ها تکمیل می کند.

خبری از تلاش برای رفع مشکلات رادارهای پاتریوت

با این اوصاف به نظر می رسد سیستم های قدیمی تر پاتریوت یا اصطلاحا پک های ۱ و ۲، با مشکلات زیادتری در خصوص مقابله با پهپادها و موشک های کروز مواجه هستند و این مسئله باعث شده تا حتی ارتش آمریکا نیز (برای نمونه نیروی زمینی ارتش آمریکا) به دنبال فعال کردن یک توانایی قدیمی به شکلی جدید برود چراکه درصد شناسایی و مقابله سامانه های مرسوم موجود در این ارتش با تهدیدات جدید، به شدت پایین و مایوس کننده است.

محل تاسیسات نفتی هدف قرار گرفته با نقطه سبز مشخص شده - دایره های قرمز، شعاع موشک‌های پاتریوت و دایرهای نارنجی موشک‌های هاوک است

طبق این طرح و با توجه به اینکه در دوره جنگ سرد، آمریکا هم به مانند شوروی سابق واحد های پدافند هوایی متحرک برای مقابله با بالگردها و هواپیماهای تهاجمی با قابلیت پرواز پست توسعه داده بود اما بعد از پایان جنگ سرد و کاهش تهدیدات، این بخش به نوعی از سازمان رزم ارتش آمریکا حذف شده ولی در سالهای اخیر و با توجه به احساس تهدید از طرف پرنده های بدون سرنشین و موشک های کروز، باز هم طرح های جدیدی برای یک سیستم پدافند هوایی متحرک کوتاه برد توسط شرکت های آمریکایی همکار ارتش در دست اجرا است.

طرح اصلی که به نظر به تولید انبوه برسد بر پایه زره پوش های استرایکر توسعه پیدا کرده و شامل یک سیستم هدف گیری الکترواپتیکی، رادار، سامانه جنگال، یک قبضه توپ ۳۰ میلی متری، یک قبضه مسلسل ۷.۶۲ میلی متری و ترکیبی از موشک های استینگر و هلفایر است که این طرح توسط شرکت جنرال دینامیکز توسعه پیدا کرده.

سیستم دفاع هوایی ارتفاع پایین متحرک جدید ارتش آمریکا

از طرف دیگر طرح های بر مبنای استفاده ترکیبی از موشک های هلفایر و سایدوایندر، استفاده از سیستم های لیزری کوتاه برد و البته جنگال متحرک نیز توسط شرکت های مختلف آمریکایی برای نصب روی شاسی های مختلف ارائه شده است.

سامانه Sosna-R ساخت روسیه که مدل موفقی در مقابله با تهدیدات ارتفاع پایین است

البته سیستم K۳۰ ملقب به ببر پرنده ساخت کره جنوبی نیز از جمله نمونه های موفق در این رده است. این سیستم بر پایه یک شاسی زرهی نصب شده و اصل تسلیحات آن دو قبضه توپ ۳۰ میلی متری مدل KKCB و ۴ تیر موشک هدایت حرارتی Shingung ساخت کره جنوبی به همراه ترکیب کاملی از رادار کنترل آتش، سیستم های جلونگر فروسرخ، دوربین دید در روز و سیستم تصویربرداری حرارتی، مسافت سنج لیزری و سیستم هدف گیری الکترواپتیکال است.

سامانه K۳۰ ساخت کره جنوبی

نکته دیگر این که بعد از حمله غافلگیرانه نیروهای یمنی به تاسیسات نفتی آرامکو، سعودی ها که شدیدا در شوک حاصل از این ضربه قرار گرفته و از عدم واکنش سیستم های عمدتا آمریکایی خود متعجب بودند، دست کمک به سمت کره جنوبی دراز کرده و به نظر این سیستم را از آنها درخواست کردند. اما هنوز خبر تایید شده ای در خصوص خرید این سیستم توسط سعودی ها منتشر نشده است.

اگر به اقدامات انجام گرفته در دنیا نگاه کنیم متوجه می شویم که فاکتورهایی مثل تحرک بالا، ترکیبی از سنسورهای مختلف راداری و الکترواپتیکی، حمل حجم قابل قبولی از مهمات و توان مقابله در برابر اخلال و جنگ الکترونیک دشمن از جمله از مسائلی هست که سامانه های مورد نیاز در این کلاس باید از آنها بهره ببرند. خوشبختانه در این حوزه نیز نیروهای مسلح و صنایع دفاعی کشورمان عملکرد خوبی داشته اند و بر اساس خبرهای اعلام شده، دو سامانه در بحث دفاع هوایی کوتاه برد در حال توسعه در کشور است که یکی از آنها عقاب نام دارد و با الهام گیری از سامانه تور ساخت روسیه ساخت شده (که مدل ام ۱ آن در کشور ما موجود است) و دیگری نیز سامانه ای است که به آن پانتسیر ایرانی گفته می شود و احتمالا ترکیبی از موشک و توپ ضد هوایی خواهد بود.

در عین حال سیستم های دفاع لیزری کوتاه برد نیز در کشور ما عملیاتی و در مناطق حساسی از جمله سایت های هسته ای نصب شده اند. مشخصا توسعه این فناوری ها از جمله اقدامات مهم برای توسعه توانایی پدافندی ارتفاع پایین خصوصا بر علیه پهپادها خواهد بود.

حالا بهتر می توان تاکیدات رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا را به مسوولان دولتی و نظامی متوجه شد که مدام از ضرورت حرکت به سمت افزایش توان بومی در طراحی و تولید سلاح در کنار همکاری متوازن با کشورهای دیگر در این حوزه سخن گفته اند. قطعا همانطور که در گذشته رخ داده، در آینده نیز خریداران سلاح بخصوص سامانه های پدافندی از آمریکا، بلایی که به سر عربستان آمد را تجربه خواهند کرد اما مشخص نیست این ضربات برای اقتصاد، ارتش و سیاستمداران شان قابل جبران باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 78
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • تونی US ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  پاتریوت دیگر وجه ای ندارد در جهان متاسفم برات مشرق پیفیو
  • محمد IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
   11 2
   خودتم فهمیدی چی گفتی؟
  • DE ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   14 2
   تقصیر نداره مترجم آنلاین گوگل بهتر از این زبان آلبانی را به فارسی نمیتونه ترجمه کنه .کم کم بهتر میشه
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  پاترویت اسباب بازی موشک های ماست
  • فدایی جبهه آمریکا IR ۰۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   گیرم پاتریوت خرابه شما با سلاح های عقیم سازش چیکار میکنید اونطوری تمام ایرانی ها جمعیتش به صفر میرسه و می یاییم و ایران جوج میزنیم تو برج مبلاد یه کنسرت دیسکو برگزار میکنیم دل مردم ایران و شاد میکنیم
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  پاتریوت نتونست دفاع کنه اما خودش که نابود نشد مثل سامانه پانسیر روسیه
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
   30 5
   توسط انصارالله نابود شد فیلمش هست
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   61 6
   مزدور کوچولو گند اربابتو نمی تونی جمع کنی تلاش بیهوده نکن
  • آرش IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   وقتی اطلاعات کافی ندارید نظر ندید. اولا برو تحقیق کن ببین چندتا از پاتریوت ها رو یمنی ها شکار کردند. دوما در عربستان شبکه پدافندی اعم از برد بلد و متوسط و کوتاه برد وجود داره ولی در اون نقطه در سوریه که پانتسیر هدف قرار گرفت به جز همون پانتسیری که هدف قرار گرفت پدافند دیگه ای نبود. سوما پانتسیر برد کوتاه هستش ولی پاتریوت برد بلند و قابل مقایسه نیستند. پاتریوت رو باید با اس 300 مقایسه کرد اون هم فقط روی کاغذ چون از اس 300 هم ضعیف تر هستش و با اس 400 هم که قابل مقایسه نیست. اول تحقیق کن بعدش حرف بزن که از این حرفا نزنی. گه جمله نکته علمی آغاز کن ... تا نگی با کره خر پرواز کن
  • IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   6 63
   اس 300 و اس 400 چیزی نیستن برای اونم برنامه داره آمریکا بوئینگ داره روی هواپیماهای نسل بعدی کار میکنه که این سیستم رو از کار بندازه
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  3 39
  کو؟ ما که پدافند لیزی ایران رو ندیدیم . هر کشوری ساخته لیزر نشون داده شما هنوز نشون ندادین
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   15 3
   عزیزم د آخه اگه ببینی هم باورت نمیشه همونطور که تا حالا پیشرفتهای ایران رو با اینهمه تحریم باورت نشده ! برو تو فکر اینکه تفکرت رو اصلاح کنی.
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  4 22
  گاف پاتریوت . باز مشرق گنده حرف زد. شماکه خودتون استاد اسدی هستید یادتون رفت پارسال رو ماله نکش مشرق جهان سومی
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  سامانه پاتریوت باز قابلیت رهگیری داره حداقل موشک شلیک میشه از کنارش رد میشه اگر با رادار جدید بروز کنن حرفی واسه گفتن داره سامانه های روسیه اصلا حتی نمیتونه ببینن اون از پانتسیر که پهپادهای سطح پایین ترکیه توی سوریه نابود کرد اونارو اون از اس ۳۰۰ که اسرائیل هر بار حمله میکنه معلوم نیست اصلا هست یا نه حتی در جنگ لیبی هم کارایی نداشت زمانی که ناتو حمله کرد در صنعت هوایی بازم امریکا وضعش خیلی بهتره سوخو ۳۰ ام کی هند توسط جنگنده اف۱۶ پاکستان بلاک ۳۰ بر نیومد و ساقط شد حتی هندم اعتراف کرد حالا همین جنگنده رو هم ایران میخواد خرید کنه
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   55 1
   پانیستر یک سامانه دفاع نزدیک و ارزان هیت اما پاتریوت یک سامانه دفاع متوسط تا بلند و گران قیمت هست... اینها با هم فرق دارند... از طرفی... سوریه فاقد شبکه یکپارچه پدافندی است و از چنگال و تجهیزات ضد جنگ الکترونیک بی بهره هست و اقتصاد و تجهیزات فرسوده آب دارد اما عربستان و آمریکا اینگونه نیستند. لطفا وقتی نظر میدهید همه جوانب را بسنجید.
  • سرباز IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   30 0
   ضعف پانتسیر های در نمونه های جدید رفع شد و سامانه مکمل آن ها تاد اونو تقویت کرد و سامانه های اس ۳۰۰ فقط در پایگاه های روسیه حضور دارند نه کل سوریه ولی اینو قبول دارم کلا سامانه های وارداتی خوب نیستن بهترین پدافند سامانه های بومی هر کشوره
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   69 1
   اس 300 بده!!؟ مهندس! میشه بگی چطوری اف 16 اسراییلی توسط اس200 سوری (و نه اس300) منهدم شد؟ (که مقامات اسراییلی هم همینو تایید کردن که اس200 ، اف16 شونو منهدم کرد) ، یعنی اس200 از اس300 قوی تره!؟.....و جالبه اسراییل بعد از اون حمله که منجر به سرنگونی جنگنده اش شد دیگه به داخل سوریه نمیاد و میره از حریم حوایی لبنان (لبنان هیچ سامانه پدافند هوایی نداره و آسمانش گشاده!) و از اونجا به سمت سوریه شلیک میکنه و به دلیل نزدیکی زیاد دمشق با مناطق مرزی اسراییل و لبنان ، این نوع حملات کاملا هم موثر هستند! و جالبه جنگنده های اسراییلی بعد از شلیک موشک هم مثل ترسوهای بزدل پشت هواپیماهای مسافربری عبوری مخفی میشن تا در صورت جواب دادن پدافند سوریه ، یک فاجعه بین المللی برای سوریه و اسد بوجود بیارن. تا جایی که یک هواپیمای ترابری روسیه دقیقا به همین صورت منهدم شد و وزارت دفاع روسیه به شدت از این کار انتقاده کرد و اونرو بزدلانه توصیف کرد (اف16 های اسراییل پشت هواپیمای ترابری روسی قایم شدند و شلیک کردند و پدافند اس300 به اف16 شلیک کردند ولی جنگنده پشت هواپیمای ترابری که هدف بزرگتر بود قایم شد و...) ...درمورد پانتسیر هم نسخه ای که خود روسیه داره دربرابر جنگ الکترونیک کاملا مقاومه و این نسخه صادراتی شون بوده که کلا جنگ الکترونیک رو انگار ازش حذف کردند!.....در مورد سوخو 30 هم حرف شما دقیقا برعکسش درسته!! و هیچ کدوم از این جنگنده ها مورد اصابت قرار نگرفتن و اتفاقا مقامات هند هم همین رو تایید کردند(برعکس حرف شما!) و فقط بمب افکن mig-21 منهدم شد که البته قابل پیش بینی هم بود و بقیه اش پروپاگاندای پاکستانه....در کل بیشتر حرفات اشتباهه/
  • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   45 13
   میتونی فیلم آزمایش موشک است 300 توسط پدافند ایران رو ببینی اگر توی سوریه جواب نمیدن خود روس ها باعث و بانیش هستند یکی به نعل میزنم یکی به میخ سوخو سی هم تا به حال چندین بار جنگنده های آمریکا رو توی سوریه فراری داده با یه سرچ ساده متوجه میشی
  • سیاووش IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   33 0
   موشک آمرام جنگنده اف ۱۶ پاکستانی توسط سامانه بسیار پیش رفته (خبی یینی) قبل از برخورد به سوخو ۳۰ ام ک منهدم شد ارتش هند لوگویی ساخت که روی لباس خلبانهای هندی قرار گرفته با عنوان آنتی آمرام..باید بدونید که آمرام مهمترین موشک هوا به هوای امریکایی هست و در تعداد زیاد ساخته شده و برای اف ۲۲ و اف ۳۵ توسعه پیدا کرده. بدون مطالعه تسلیحات آمریکایی رو بزرگ نکنید. آمریکاییها مثل درومی های باستان هستند باقیافه های شیک وارد جنگ میشن اما اگر حریفشون جنگاور واقعی باشه قیافه شیک بدردشون نمیخوره. لطفا برید و بخونید که خود ارتش آمریکا در باره سامانه (خبیینی) چی میگن سامانه ایی که ۳ تا ده هواپیمای مجازی در فاصله چند کیلومتری هدف ایجاد میکنه و موشک پیشرفته آمرام نمیدونه کدام یک از این هواپیما ها مجازی و کدام حقیقی هستند.
 • F35 US ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  پاتريوت كه مال كفتراست ، ما تاد داريم و سيستم پدافند فوق پيشرفته ليزري - فضايي ، هزاران موشك بالستيك هم كه هوا كنيد ، در همان مراحل ابتدايي و در فضاي ماورا جو به طور كامل منهدمش كرديم البته اگه بتونيد به اونجا برسونيدش ! كلا اينو بدونيد كه با كشور جالبي در نيفتاديد و آخرش كار دست خودتون ميديد و من عميقا نگرانتونم .
  • ایران IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
   14 0
   البانی تبار
  • IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
   10 1
   عین الاسد رو میگی؟؟ هنوز تو ICU بستری هستن ته مونده هاشون شازده پسر.
  • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   65 5
   بچه جون موشک هایی که عین الاسد رو شخم زد و صدها را مرگ مغزی کرد را چرا ندیدید؟ مثل سگ فقط پارس کردن بلدید و از میدان جنگ فرار می کنید
  • IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   51 3
   خخخخخ - بلند شو صبح شده
  • رحمت عیدی IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   90 13
   شما؟؟؟؟؟؟ شما تاد دارین؟ پدافند لیزری دارین؟ تو عین الاسد هم که همینارو داشتین پس چیشد داداچ خودتونو خراب کردین مرگ مغزیِ ملایم شدین یا تو آرامکو نصف شدین، واما بعد از کی تا حالا آمریکاییها به زبان فارسی کامنت میزارن اونم در یک خبرگزاری ایرانی؟ داداچ مزدور تو هم خودتو با کشور جالبی جمع نبستی همین الانشم بدجوری کار دست خودت دادی منم شدیدا نگرانتم چون شیشه عمرتون اسرائیل منحوس ترک برداشته
  • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   80 12
   من که نمیدونم تو کجایی هستی؟!!! ظاهراً جسمت رو یک ایرانی ساخته ولی روحت در تسخیر جادوی عمو سامه در هر صورت اون خراب شده ای که سنگش رو به سینه میزنی انشالله داره با یک ویروس میکروسکوپی از صفحه تاریخ حذف میشه. باور کن نگران امثال شما شهروندان بدبخت درجه دو اونجا هستم که معلوم نیست چه بلایی قراره سرتون بیاد. در هر صورت بهتون توصیه میکنم حتماً یکسری سلاح برا روز مبادا برا خودتون تهیه کنید.
  • IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   51 3
   سامانه تاد سوراخه
  • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   36 3
   چه می‌کشی اسکول
  • IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   50 6
   پس چرا توی عین الجسد هیچ غلطی نخورید یا زمانی که پهپادتون رو ترکوندیم از ماوراتون استفاده نکردین خدا رو شکر دشمنان ایران از احمق ها هستند دست از پا خطا کنید تا به صورت افقی برگردید آمریکای اشغال دونی در کل کشور جالبی نیست کشور احمق های متوهم است
  • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   89 16
   لطف کن نگران پوشک سربازانتون باش چون حتی به دستمال توالت هم رحم نکردن لطفاً به جای پدافند فوق پیشرفته لیزری دستمال توالت تولید کنید مردم آمریکا به جون هم نیفتند تا بعداً تصمیم بگیریم چطوری باید توی خاورمیانه روی زانو بنشونیمتون مثل جزیره فارسی
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   40 3
   تاد هم یه آشغال مثل پاتریوت فقط میندازید به سعودی احمق
  • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   34 3
   فارسی خیلی خوب حرف می زنه.....
  • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   22 4
   تو پفیوز!! ردت رو زدیم. ممنون از اطلاعات مجانی. خیلی زود ضربه مغزی رو احساس میکنی. شاید.....
  • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   18 12
   سرهای بریده آمریکایی!!!!!!!!!!!!!! به زودی در حجم وسیع خواهید دید. زیبا نیست اما تحقق پیدا میکنه. هیچ ایمنی ندارید. متاسفم.
  • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   43 2
   ای پفیوز! ممکنه دیگه نتونی کار کنی. خیلی مواظب خودت باش!!! خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ. هههههه.
  • جیمی IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   60 6
   آمریکایی ماسک ندارند تاد پیشکش
  • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   46 13
   خیلییییی زود زمین از خون سربازهای تروریست آمریکایی سیراب خواهد شد. شیاطین با هم میرین جهنم. خخخخخ. میگن هر وقت طرف میگه دارم!!! دارم!!!! دارم!!! با سرعت نوری به مرگ و سقوط نزدیک میشه. خیییییییییلی مواظب باشین موشهای کثیف هرزه! خط پایا زندگیتون ممکنه خیلییییی نزدیک باشه. مرگ موش تروریست جهانی در راهه!!! مرگ بر هرزه های ولگرد آمریکایی
  • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   4 18
   یاد توضیح دادن احمدی نژاد افتادم
  • IR ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   38 2
   همونایی که تو عین الاسد ساقط کردید بس بود.... نکشیمون کاپتان آمریکا !!!
  • IR ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   11 72
   اف 35 کاراییش داغونه اف 22 کامله دو موتوره با سوخت بیشتر با قدرت عملیاتی زیاد برای همینه اف 22 به هیچ کشور نمیفروشه حتی به رفیق صمیمیش ازرائیل در تصمیم گیریت تجدید نظر کن و کلمه اف 22 را بذار هیچ جنگنده ای نمی تونه جلوش وایسه اگه به ایران حمله بشه با این هواپیما حمله میشه نیروی هوایی ایران تاب مقاومت در برابر این جنکنده نداره و هژمونی ایران می پاشه
  • IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   65 12
   برو کوچولو با اسباب بازی هات بازی کن،اربابان شما نمی تونن چند تا راکت کوچولوی غزه رو بزنن،هزاران!!!بیشتر از این اسباب خنده مارو فراهم نکن.
  • IR ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   35 1
   خود این پدافند پیشرفته لیزری و فضایی رو میشود با یک لیزر قدرتمند از روی زمین از بین برد دوم با موشک های دوربرد با کلاهک بارشی میشود پدافند لیزری فضایی و همچنین ماهواره های جاسوسی که چشم آمریکا اسرائیل هستند هدف گیری کرد از بین برد وقتی ایران موشک کروز 2500 کیلومتری میتونه بسازه که نیاز نداره از جو زمین خارج بشه میتونه موشک های دوبرد تر کروز رو هم بسازه این همه اسرائیل در سوریه حمله کرده یه حرکت کیش و ماتی به اسرائیل نزد بشار اسد اگر موشک خوب دوربرد داره سوریه میتونه چشمان اسرائیل ماهواره های جاسوسی اسرائیل بزنه که دیگه نتواند داخل سوریه رو ببینه و حمله کنه حملات به خاطر این ماهواره هاست که لحظه به لحظه رصد میکنند بزنند تا آدم بشه
  • IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   56 10
   شما عمیقا... اگر راست میگفتید از پس اون یازده موشکی که با دقت خورد تو پایگاهتون بر میومدین هزارانش پیش کش بدبختا حتی نتونستید جواب بدید چون میدونید در اون صورت چه بلایی سر خودتون و اذنابتون‌ میاد
  • سیاووش IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   75 12
   گفته جالبی بود ...اگر به تعداد موشک های ساخته شده رایتون نگاه کنید متوجه میشبد که چرا این همه از موشک های بالستیک ساده ترس وجود داره.در واقع اگر در طی زمان کوتاهی بالستیک ها حتی ساده ترینشون شلیک بشن در تعداد زیاد پدافند هوایی در دنیا وجود نداره که از پس اونها بر بیاد.خیلی ساده چون اصلا موشک های دفاعی براشون نمیمونه!! سیستم های لیزری که شوخی هستش اگر اهل علم فیزیک باشید میدونید که توان یک لیزر خیلی قوی حتی خارج از جو با عکس مجزور فاصله کم میشه آتش بارهای لیزری برای انهدام هدف در فاصله دور کارایی ندارند و شوخی هستند برادر.خوب تاد و ایجس و فلاخن اینها خوبن اما اگر شما ۱۰۰۰۰ موشک با قیمت ۱دهم اونها بفرستید و روز دوم ۱۰۰ موشک سنگین بفرستید که کار این سیستم ها تمام شده.شما ممکنه با تاد یک موشک رو بزنید ده تا رو بزنید اصلا ۱۰۰ تار بزنید در برابر آتش باری ۲۰۰۰ تا چه ؟؟؟ فرمانده آلمانی در جنگ دوم میگفت ما در برابر روسها مثل فیل هستیم در برابر ارتش مورچه ها در نهایت کی برنده است مورچگانی که تا مغز استخوان فیل ها رو خوردن...البته میلیونها تا هم مورچه ما کشتیم اما پبروز مورچه گان هستند...
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   74 11
   چو صد آید نود نیز پیش ماست! درگیری با قداره کش ترین و ظالم ترین نظام دنیا باعث افتخارمونه و نقطه ضعف نیست بلکه نقطه قوت مونه. ضمناً عجله نکنید انشاالله بیاری خدا موشکهای ایران به هرجاییکه اراده کنیم خواهند رسید. این از ما. ولی تو خود فروختگیتو میخوای چیکارش کنی!!
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   82 12
   همین که با کله گنده شون در افتادیم نشان از شجاعت ما داره.
  • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   69 13
   جوابم به پست های قبلی ات هم این بود "زرشک"
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   68 11
   مجید جون پاشو قرصاتو بخور کمتر هزیون بگو، باریکلا!
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   68 7
   مگه آمریکا سربازهایی که در عین الاسد ضربه مغزی شده‌اند را از تیمارستان هاش مرخص کرده .آگه نه که این F۳۵ حتما از تیمارستان فرار کرده تا کار دست خودش نداد خبر بدید بیان ببرندش.
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   2 0
   همانظور که والرین پادشاه روم جلوی پادشاه ایران زانو زد ، بقیه تون هم تشریف میارید برای دست بوسی
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   5 0
   فعلاً برو کیسه زباله ها را از تن پرستاران کشورتون دربیار و یک دست لباس درست تنشون بپوشید سامانه پدافندی پیش کش ، ضمناً هواپیمای F 35 رادار گریزتون هم توسط چند نفر آدم مبتدی در آلمان توسط رادارهای معمولی کشف شد ، ضمناً قافلگیری از اصول نظامی ایرانیان است
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   2 0
   با موشکهای چند برابر سرعت صوت و موشکهایی که از جو خارج میشوند که چیزی بسازید ، این چیزایی که گفتی بدرد موشکهای دست ساز حماس هم نمیخوره
  • DE ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   0 6
   ساندیس خورای نادون تو عین الاسد ضد موشک مستقر نبود به کاهدون زدین
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   10 0
   کل سپاه نمرود رو خدا با یک مگس شکست داد آمریکا و شما که میگی سانمدیس خورا ی نادون باید بدونین که خدتون نادون هستید و الا به جنگ با خدا نمی رفتید آمریکا طاغوتی بیش نیست این ساندیس خورا که داری میگی اون قدر شرف و مسلمانی دارند که می روند به مردم کرونا زده و سیل زده و زلزله زده و در مشکلات گیر کرده کمک می کنند اون وقت سربازای امریکایی تحرکات جنگی مثلا از خودشون نشون می دن پاتریوت که هیچی اگه هالیوود و تمام ابر قهرماناش و ابر جهش یافته هاش رو هم بیاره شکست خواهد خورد آمریکا هم مثل تایتانیک غرق خواهد شد .
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  0 1
  عین الاسد رو میگی؟؟ هنوز تو ICU بستری هستن ته مونده هاشون شازده پسر.
 • Shahi IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  6 2
  آرزوی طول عمر طولانی برای رهبر معظم ایران باور کنید داشتن مرزهای ایران هخامنشی با داشتن رهبر انقلاب و نیروهای مسلح دور از ذهن نیست
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  14 90
  مهمترین نقطه قوت یک سیستم پدافتی اینه که اختلاف موشک کروز با هواپیمای مسافربری خودی تشخیص بده !
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  همیشه حرف های گنده گنده و سنگ های بزرگ غیر قابل پرتاب. ادعاهای دروغین حتی از همان زمان جنگ با عراق. تانک ذوالفقاری که در سه نسل و از هر نسل فقط یک دستگاه آن هم روی تریلی و برای رژه. هواپیمای صاعقه دستکاری اف پنج و لاف بزرگ ساخت جنگنده. رنگ کردن اف پنج و دروغ تولید انبوه هواپیمای صد در صد ایرانی آن هم سه فروند و....... خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا......
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  13 89
  سیستم غرب، اخه. سیستم روس، گله. این دیدگاه مشرقیان روس پرسته.
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  28 2
  پنتیوم ها سرهای آمریکایی ها را خواهند برید!!!!!!!!
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  92 16
  نابودی آمریکا و مرگ آمریکاییها زیباترین اتفاقه. خاک بر سرشون که کشور عراق رو انتخاب کردن. واقعه بسیاااااااار دردناکی از هلوکاست و هلاکت گروهی براشون در آسیا در پیش هست!!! هیچ سامانه ای هم از این احمقها فعال نمی تونه بشه. بگذارین کمی در توهم باشن. مرگ داره نگاهشون میکنه. اینبار اقدام علیه تک تک سربازان تروریست آمریکایی خواهد بود. راه فرار نخواهند داشت. و نخست وزیر عراق سست عنصر ترسو و مومی در دست و آب شدنیست. خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ.
 • علی ذاکری IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  90 12
  تمام امکانات جنگی آمریکا سیبل بیش برای سپاه اسلام نیست الله اکبر جانم فدای رهبر مرگ برآمریکا و متحدانش مرگ بروطن فروشای خبیث و خاین مرگ برآل سقوط خوک خودفروخته
 • US ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  این چیزا برا مردم نون و آب نمیشه.. ژاپن هشتاد سال پیش فهمید شما هنوز نمیفهمید
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   71 4
   منطق همه نوکرها همینه. شکم و زیرش !
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   80 13
   همش که نباید دنبال نون و آب بود. مگه دنیا فقط آب و نونه! حیونا صرفاً دنبال آب و غذان!
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   85 16
   ژاپن هر وقت تونست سربازای متجاوز آمریکایی رو به نوامیس ژاپنی تو کشورش به درک واصل کنه و تو سیاست خارجیش مستقل بود بیا بگو ژاپن بشیم ژاپن و آلمان بعد از جنگ جهانی دوم ....خخخخخخ
  • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
   0 0
   باشه موشک نمیسازیم که امریکا‌پارتون کنه جرتون بده بعد اونوقت که عین سوریه شدید بیاید زر بزنید.
 • IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  14 91
  راستی گفتی یاد پانتسیر ها و بوکهای اربابتون روسیه افتادم که شکار شدند.
 • IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  28 13
  دوستان امریکا و انگلیس چه کسانی هستند؟ جواب کسانیکه عیب های آنان را بهشون میگن که بر طرف کنند معایب شون را
 • Ali Hosein IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  84 4
  این تدبیر یک تدبیر الهی در جهت پیشبرد اهداف الهی و اسلامی برای دفاع از اسلام و تمامیت ارضی ایران عزیز در مقابل مستکبران جهان و حمایت قاطعانه از مظلومین عالم در مقابل ظلم و ستم که توسط رهبر عزیزمان اندیشیده شده است(به امید بصیرت روزافزون)
 • حسین IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  پاتریوت درمقابل اس 373ایران جوجه سبدی است امریکاباان هیبت رفت به تاریخ فقط اسم داره هیچ چی نیست بروماکس بیمارستان دزدی کن دزدهای کثیف ننگ به نیرنگ توامریکا دزدماکس بیمارستانی
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
   0 0
   عزیزم اصلاح کن باور ۳۷۳
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  7 2
  هم از آمریکا بیزارم هم از روسیه وطن من ایرانه درسته تو فشارم ۳۵ سال دارم مجرد کار ندارم تازه فوق لیسانس هم دارم از مسئولان گلایه دارم اما اما اما....وطنمو دوس دارم .
 • علیرضا جولانی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  4 1
  با سلام این مطلب را خواندم و برای من بسیار زیبا و امیدوار کننده است که نیروهای مومن و دانشمند این کشور همپای علم دفاعی جهان حرکت میکنند. خدا را سپاسگزار هستم.
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  0 0
  برای هواپیمای عمود پرواز برنامه ریزی کنید مانور این هواپیماها غیر قابل پیش بینی هست همچنین این هواپیماها به باند فرود نیاز ندارند
 • پرویز DE ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  1 6
  دست بردارید از این گنده گوئی ها ، این غلو کردنها و از کاه کوه ساختن شما را نیرومند تر نمیکند و تنها خودتان را لایق ریشخند نشان میدهید ، ممکنه کمی در باره نابودی آرامکو بیشتر توضیح بدهید ، کجای آرامکو نابود شد ؟ به آرامکو خسارات بالائی وارد شد که البته نوش جان عربستان ، نابودی در کار نبود
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  0 1
  فقط تو خوبی جون خودت.
 • مهدی IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  0 0
  در آبنده دنیا متوجه خواهد شد که فرماندهی رهبری در نیروهای مسلح ایران چه دستاوردهای بزرگی داشته و چه تدابیر فوق العاده ای ایشون داشتن یه نمونش قدرت الان ایران در زمینه موشکی ، پهپادی و پدافند هوایی تازه با این همه تحریم و مشکلات بالاخره همه ی دنیا متوجه نبوغ رهبر ایران میشن (از همچین فرمانده ای یه سرباز مثل قاسم سلیمانی تربیت میشه)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس