کد خبر 1049661
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳
روند مبارزه با کرونا در چین؛ از شیوع گسترده تا روند کاهش تلفات

گسترش سریع ویروس جدید کرونا، افزایش تعداد مبتلایان به بیماری و همچنین مشکلات پیشگیری و مهار آن از زمان برقراری جمهوری خلق چین تا کنون بی سابقه است.

به گزارش مشرق به نقل از رادیو بین المللی چین،  اکنون بیماری همه گیر کروناویروس جدید در سراسر جهان گسترش یافته است اما اخبار امیدبخش از چین به مردم نوید می دهد که موارد مرگ و میر و تعداد مبتلایان جدید به کووید-19 به سرعت در حال کاهش است و زندگی اجتماعی و اقتصاد چین به تدریج به حالت عادی باز می گردد.

بیشتر بخوانید

چه عاقبتی در انتظار کرونا است؟

وابستگی بالای دارویی آمریکا به چین و هند!

شیوع کووید-19 برای چین یک نبرد ناگهانی و بی سابقه است. گسترش سریع ویروس جدید کرونا، افزایش تعداد مبتلایان به بیماری و همچنین مشکلات پیشگیری و مهار آن از زمان برقراری جمهوری خلق چین تا کنون بی سابقه است. در بیش از یک ماه، شی جین پینگ، به عنوان رهبر ارشد چین شخصا هدایت کار را بر عهده گرفت و چنین نبرد مردمی با شکوه را برای مقابله با شیوع کووید-19 تحت رهبری خود قرار داد.

از زمان شیوع کووید-19، شی جین پینگ، چندین بار نشست های مهم تشکیل داد، حتی نشست تلفنی و ویدیویی با حضور صدها هزار نفر برگزار کرد که رکوردی در تاریخ چین ایجاد کرده است و از آن طریق کارهای آماده سازی همه جانبه برای پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس جدید را سازمان دهی کرد.

وی همچنین بارها از خط مقدم پیشگیری و مهار بیماری و همچنین مراکز تحقیقات علمی در این راستا بازدید کرده و بررسی علمی و دقیق انجام داده است. فعالیت ها و سخنان شی جین پینگ از طریق رسانه‌ها به سرعت به هر گوشه از کشور منتقل می شود. فشردگی و تلاش سخت در کار مهار شیوع کووید-19 دستوری مهم و اضطراری است و مسوولیت غلبه بر این بیماری نیز همچون کوهی بزرگ و سنگین است.

سراسر کشور چین پس از دریافت دستور غلبه بر کروناویروس جدید، تمام دستورات رهبری را به اجرا رسانده و به روش های مختلف در پیشگیری و مهار شیوع کووید-19 و تضمین پیشرفت اقتصادی و اجتماعی اقدام کرده اند و کارها نیز به طور سازمان یافته پیش می رود که نشانگر توانایی بزرگ بسیج اجتماعی است و در مدت زمان کوتاه روند خوبی در پیشگیری و مهار شیوع کووید-19 به دست آمده است.

در مراحل مختلف مقابله با بیماری همه گیر، شی جین پینگ روشنگری و دقت از خود نشان داده است. در همان ابتدای نبرد، وی به وضوح دستورالعمل کلی مبنی بر «اعتماد به نفس، پشتیبانی از همدیگر، پیشگیری و درمان علمی و سیاست گذاری دقیق» را مطرح کرد و خلاصه تفکر راهبردی پیروزی در این نبرد مردمی را ارایه کرد و تا به امروز هدایت کارهای پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر در چین را برعهده دارد.

در ابتدای شیوع کروناویروس جدید، شی جین پینگ تاکید کرد که «مهار بیماری یک دستور مهم و اضطراریست و پیشگیری و کنترل آن مسوولیتی به بزرگی و سنگینی یک کوه است»، و دستور بسیج سراسری کشور را صادر کرد؛ در مدت زمان اوج مقابله با شیوع بیماری همه گیر، شی جین پینگ به نقاط مختلف چین هشدار داد که با احتیاط فراوان، از «فلج فکری، سستی در نبرد، خوش بینی بیش از حد و از دست دادن تمرکز» دوری کنند؛ در زمان روند رو به بهبود پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس جدید، شی جین پینگ نیز به موقع «افزایش دقت، نظم و ازسرگیری کار و تولید» را مطرح کرد. با چنین هدایت و فرماندهی راهبردی، چین در این نبرد پیچیده و جدی به سرعت کنترل را به دست گرفت و روند خوبی برای پیشگیری و مهار بیماری را در پیش گرفت که همچنان مورد ستایش گسترده جامعه بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

در هر مرحله مهم و نقطه کلیدی مقابله با بیماری همه گیر، شی جین پینگ دستورالعمل دقیقی صادر کرده است. چگونه امور پیشگیری و مهار شیوع بیماری در کل کشور را مانند بازی شطرنج با نگرش جامع عملی کرد؟ شی جین پینگ بر محوریت ها تاکید کرد: «در صورت پیروزی ووهان، استان هوبیِ پیروز می شود؛ در صورت پیروزی استان هوبی، کل کشور چین به پیروزی می رسد.» مقامات و اعضای حزب کمونیست چین چگونه بر اساس اصول حزبی مسوولیت خود را بر عهده گرفتند؟

شی جین پینگ دستور داد: «هر مقامی از اعضای حزب کمونیست چین باید بر پایه جایگاه خود در سطوح مختلف تا حد امکان مسوولیتی بر عهده گیرد و با دقت و به خوبی کار خود را انجام دهد.»

چگونه کار پیشگیری و مهار انجام شد؟ شی جین پینگ آشکارا سیاست ریشه کنی بیماری واگیردار را مطرح کرد، این که «منبع شیوع بیماری را کنترل و کانال گسترش بیماری را قطع کنند.» بیماران چگونه تشخیص و درمان می شوند؟ شی جین پینگ بی درنگ دستور داد: «همه مبتلایان تایید شده و مشکوک تحت نظارت قرار گیرند و با تمام نیرو و تا حد امکان مورد درمان قرار گیرند.» پیشگیری و مهار بیماری همه گیر چگونه انجام می شود؟ شی جین پینگ عنوان کرد که «به دو نکته کلیدی در پیشگیری و مهار شیوع بیماری در شهرها، روستاها و ناحیه های مسکونی و همچنین درمان مبتلایان بسیار اهمیت داده شود.»

چگونه بیماری ریشه کن شود؟ راه آن را مشخص شده است، «قدرتمندترین سلاح علوم و فنون است.» ... و دستورالعمل های شی جین پینگ در کل فرآیند پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر عملی شده و به یک کتاب آموزشی واقع بینانه از سیستم نوین مدیریت ملی و قابلیت های حکومت تبدیل می شود.

تئودور آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در جریان تحقیق و بازرسی میدانی در چین، فرماندهی و هدایت رئیس جمهوری در امور پیشگیری و مهار شیوع بیماری را مشاهده و اقدامات را با دو «بی نظیر» ارزیابی کرد، «سرعت و مقیاس عملکرد بی نظیر است.» «قدرت نظام چینی و اثربخشی اقدامات چین بی نظیر و تحسین برانگیز است.»

در حال حاضر، شکوفه های گیلاس کوه «لوا جیا» شهر ووهان آرام آرام شکوفا می شود. نبرد مردمی با رهبری رئیس جمهور چین برای مقابله با شیوع کروناویروس جدید نیز از فصل بهار استقبال می کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس