اخبار ویژه روزنامه ها

نماینده شبستر در مجلس از مثبت بودن آزمایش ابتلای خود به ویروس کرونا، خبر داده است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

اصرار مشکوک حزب اشرافی بر بسته شدن راه‌های دور زدن تحریم‌ها

ارگان حزب اشرافی کارگزاران به استدلال‌های نخ‌نما درباره FATF متوسل شد و ادعا کرد اقدامات نیروهای انقلابی در این باره با منافع و اقدامات آمریکا، عربستان و اسرائیل هم‌راستا درآمده است.
روزنامه سازندگی ذیل تیتر «اصولگرایان در منگنه» نوشت: درست یک هفته از تصمیم‌ گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای بازگرداندن ایران به لیست سیاه این سازمان بین‌المللی می‌گذرد.

اما آیا مسببین داخلی این تصمیم در مجمع تشخیص مصلحت نظام و حامیان آن در بیرون از مجمع، مسئولیت این تصمیم را خواهند پذیرفت؟ معنای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه برای همه بانک‌ها و مؤسسات مالی دنیا این است که ایران محلی برای حمایت مالی از تروریسم و مرکز پولشویی محسوب می‌شود.

بی‌سبب نیست که این اتفاق بر بازارهای مالی کشور بعد از دو هفته انتظار برای اعلام تصمیم FATF تأثیر گذاشت و قیمت سکه و ارز رکورد تازه‌ای ثبت کرد.

با اینکه از مدت‌ها قبل معاون حقوقی رئیس‌جمهور و وزرای اقتصادی و خارجه بارها در جلسات مجمع درباره تبعات بازگشت ایران به لیست سیاه هشدار داده بودند، ولی مخالفت بخشی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت که از قضا همگی آنها پایگاه اصولگرایی دارند، مانع از به نتیجه رسیدن نشست‌های مجمع درباره دو لایحه معطل مانده مرتبط با FATF  شد.

این روزنامه می‌افزاید: هرچند به نظر عجیب می‌آید اما واقعیت این است که اقدامات و منافع یک جناح سیاسی با منافع و اقدامات آمریکا و اسرائیل و عربستان علیه ایران همراستا درآمده؛ آن هم جناحی که خود را معیار مبارزه با آمریکا و اسرائیل و سیاست‌هایشان می‌داند.

چه در ماجرای برجام که هم فریاد ترامپ را به هوا برده بود و هم اصولگرایان تندرو آن را معاهده‌ای خفت‌بار قلمداد کرده و با ترکمنچای مقایسه می‌کنند و هم بر سر پیوستن به FATF که طیف مشخصی از اصولگرایان با همه ابزارهایشان تلاش کردند تا مانع از پیوستن ایران به سازمان بین‌المللی شوند. تلاشی که اتفاقا در دستور کار آمریکا، اسرائیل و عربستان هم بود.

درباره این تحلیل گفتنی است؛ اولا غربگرایان با رفتار سوال‌برانگیز خود، نه اصولگرایان بلکه کشور و مردم را گرفتار کرده‌اند. آنها 6 سال قبل نیز برخلاف واقعیات ادعا می‌کردند عربستان و اسرائیل مخالف توافق هسته‌ای غرب با ایران هستند. اما مرور زمان نشان داد این فقط یک نمایش و تقسیم کار فریبکارانه - شبیه بازی پلیس بد و خوب میان اوباما و فرانسه - برای امتیازگیری بیشتر غرب بوده است.

ثانیا غربگراهای اشرافی در حالی از منتقدان می‌خواهند مسئولیت عدم تمکین در مقابل زیاده‌خواهی‌های FATF را بپذیرند که پاسخگوی وعده‌ و وعیدهای خود به هنگام بزک کردن برجام نیستند. آنها در حالی مخاطبان را به بدتر شدن وضعیت در صورت نپذیرفتن خواسته‌های گردانندگان FATF تهدید می‌کنند که شش سال قبل مدعی لغو تحریم‌ها و بهتر شدن اوضاع و رونق اقتصادی به واسطه تمکین در برابر مطالبات غرب (همین گردانندگان FATF) بودند! این طیف همچنین جوابی به این سوال ندادند که چرا سه سال همکاری ممتد و همه‌جانبه با FATF (در قالب اجرای 39 خواسته از 41 خواسته این کارگروه نه تنها موجب کاهش تحریم‌ها نشد بلکه عملا با افزایش تحریم‌ها و شناسایی و انسداد راه‌های دورزدن آن قرین شد؟!

ثالثا درباره افزایش قیمت سکه و ارز، روشن است که وقتی که یک جریان ورشکسته سیاسی و اشرافی، از ماه‌ها قبل هماهنگ با رسانه‌های غربی، به تهدیدهای غرب و FATF فریب می‌دهد و از «هیچ» تهدید می‌سازد، موجب هیجان اقتصادی شود. وگرنه کاملا واضح است که لیست سیاه FATF، هیچ تحریمی به تحریم‌های اعمال شده فعلی اضافه نمی‌کند.

رابعا گردانندگان روزنامه سازندگی هیچ پاسخی به این پرسش ندادند که رژیم صهیونیستی و عربستان به‌عنوان سردسته حامیان تروریسم و پولشویی و جرائم سازمان‌یافته، چگونه توانسته‌اند به FATF راه پیدا کنند؟ این چه سازمان مدعی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم  و جرائم سازمان‌یافته است که متهمان اول این جرائم گرداننده و سکاندار آن محسوب می‌شوند؟

البته روزنامه مذکور تعمد دارد اصرار جدی مقامات آمریکایی بر اجرای هرچه سریع‌تر الزامات FATF توسط ایران (برای شناسایی بهتر مجاری دور زدن تحریم و انسداد آنها) را هم سانسور کند و به روی خود نیاورد.

بی‌اعتنایی دولت و مجلس به وعده‌ها به امید مردم در انتخابات آسیب زد

یک نماینده سابق مجلس از طیف اصلاح‌طلب می‌گوید خلف وعده‌های اقتصادی دولت موجب کاهش مشارکت مردم در انتخابات شد.

داریوش قنبری در روزنامه آرمان نوشت: اینکه در کاهش مشارکت این دوره از انتخابات چه عواملی تاثیرگذار بوده است، چند دلیل را می‌توان ذکر کرد. اول اینکه مردم چندین سال به دنبال شکل‌گیری تحولات مثبت در کشور مبتنی بر گشایش اقتصادی و... بوده و به امید گشایش و تحول در عرصه اقتصاد، در انتخابات ریاست جمهوری 92، 96 و مجلس 94 شرکت کردند اما آن طور که انتظار داشتند به اهدافشان نرسیدند.

مردم این طور احساس می‌کنند مطالباتشان از سوی کسانی که رای می‌آورند مورد توجه قرار نمی‌گیرد و امیدشان کم شده است. این عامل را می‌توان عمده‌ترین دلیل برای این میزان مشارکت دانست.

در کنار آن مسائل دیگری قابل توجه است همچون مواجهه دست‌اندرکاران انتخابات در ارتباط با تایید صلاحیت‌ها که عمدتا انتخابات یک طرفه رقم زدند و فرصتی به رقبا داده نشد که بتوانند با هم رقابت کنند.

در ارتباط با سهم احزاب اصلاح‌طلب می‌توان گفت که اصلاح‌طلبان مجلس دهم را کامل در اختیار نداشتند و در مجلس دهم اقلیت بودند که تفاوت آن با مجلس نهم در این است که اصلاح‌طلبان مجلس نهم به تعداد انگشتان دست هم نرسیدند و در مجلس دهم بیش از 90 نفر بودند که این اکثریت مجلس تلقی نمی‌شود که مجلس دهم را به گردن اصلاح طلبان بیندازیم.

ادعای اخیر قنبری در حالی است که ائتلاف مدعیان اصلاحات و اعتدال‌ها اکثریت مجلس دهم را تشکیلخ می‌دهد؛ اما همان طور که طیف مدعی اصلاح‌طلب مجلس حاضر نیستند مسئولیت دولت را بپذیرند، از پذیرش بدعهدی‌های اکثریت مجلس هم شانه خالی می‌کنند. اکثریت ائتلافی مجلس نقش پررنگی در تثبیت برخی وزرای ناکارآمد (مانند وزیر سابق راه و شهرسازی) و سوء عملکرد آنها داشت.

ادعای خلاف واقع دیگر، درباره موضوع تأیید صلاحیت‌هاست. آقای قنبری توضیح نمی‌دهد چرا آقای عارف به عنوان «رئیس فراکسیون امید» و «رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان» جرئت نکرد مجددا نامزد شود و خود را به رأی مردم بگذارد؛ یا چرا آقای محمدعلی افشانی شهردار پیشین تهران با وجود تأیید صلاحیت، ترجیح داد انصراف دهد؟

یادآور می‌شود در انتخابات اخیر، هم حزب کارگزاران و هم 8 حزب اصلاح‌طلب فهرست‌های جداگانه انتخاباتی با حضور چهره‌هایی مانند مجید انصاری، محمدحسین مقیمی، سهیلا جلودارزاده، علیرضا محجوب، محمدرضا راه‌چمنی، داود محمدی، مصطفی کواکبیان، محمدعلی وکیلی، فریده اولادقباد، محمدرضا بادامچی، زهرا ساعی، سید فرید موسوی، محسن علیجانی، پروانه مافی و... ارائه کرده بودند که با بی‌اعتنایی مطلق مردم و رأی‌هایی بین 90 تا 20 هزار رای مواجه شد.

جالب این که آقای قنبری پیش از این انتخابات ضمن چندین سرمقاله در آرمان، شدیدا از فهرست‌های اصلاح‌طلب حمایت کرده و خواستار رأی به آنها شده بود. او ضمنا مدعی بود «چرا دولت را سرزنش کنیم، دولت هیچ نقشی در شرایط فعلی اقتصادی مردم  ندارد... اگر روحانی نبود، الان ونزوئلا شده بودیم و...»!

نقطه قوت مجلس یازدهم: حضور طراحان راهکارهای مقابله با گرانی

از جمله اولویت اقتصادی مجلس یازدهم، «مهار گرانی مسکن، بهبود فضای کسب و کار، اصلاح‌ نظام بانکداری، ‌اصلاح نظام مالیاتی،‌ ساماندهی نظام پرداخت حقوق و مزایا، تعیین تکلیف هدفمندی یارانه‌ها،‌ ساماندهی بازار خودرو، نظارت بر توزیع کالاهای اساسی، اصلاح بودجه و کنترل مناطق آزاد تجاری است.»

روزنامه جام‌جم در گزارشی نوشت: در دو سال گذشته که بحران اقتصادی در کشور ایجاد شد، راهکارهای مناسبی برای مقابله با گرانی در بازارهای مختلف، از سوی کارشناسان به مجلس ارائه شد که متاسفانه بسیاری از آنها مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

آنچه مایه خشنودی است این که تعدادی از طراحان این طرح‌ها اکنون به عنوان نمایندگان دوره یازدهم توانسته اند به مجلس راه پیدا کنند و قطعا آنها با شروع کار از خردادماه سال آینده پیگیر این طرح‌ها خواهند بود.

علاوه بر این طرح‌ها که هنوز به قانون تبدیل نشده، تعدادی از طرح‌های مهم اقتصادی هم در مجلس فعلی بلاتکلیف مانده است؛ قوانینی مثل قانون تجارت، طرح تحول بانکی و طرح جامع تحول مالیاتی کشور.

همچنین برخی قوانین مفید هم در مجلس فعلی یا مجالس قبل تصویب شده که متاسفانه با وجود اجماع بر سر فواید این قوانین، شاهد اجرای ناقص آنها هستیم، مثل قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون رفع موانع تولید و قانون بهبود محیط کسب وکار. همچنین برخی مواد مهم قانون برنامه ششم توسعه مثل ماده ۲۹ که مربوط به انتشار حقوق مدیران و مقامات بود، اجرا نشده است.

افزایش چند برابری قیمت مسکن در دو سال اخیر، فشار شدیدی را به خانوارهای مستاجر وارد کرده است. گرانی مسکن، چند دلیل دارد که عبارتند از: کاهش شدید تولید مسکن در دولت فعلی با کنار نهادن مسکن مهر و عدم وضع قوانین لازم برای مقابله با سوداگری مسکن.

موضوع مسکن امروزه به یک موضوع استراتژیک در زندگی خانوارهای ایرانی تبدیل شده است زیرا سهم عمده‌ای در رفاه خانوار و بیشترین سهم را در سبد هزینه آن دارد.

برای کاهش تقاضاهای سرمایه‌ای و سوداگرانه در بازار مسکن باید مجلس علاوه بر تلاش برای راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور، به سراغ اخذ مالیات‌های تنظیمی در این بخش مانند مالیات بر عایدی سرمایه (CGT)، مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر ارزش زمین (LVT) و مالیات بر خانه‌های گرانقیمت (SDLT) برود.

 با تعلل دولت در ارائه لایحه اصلاح نظام بانکی، مجلس دهم طرحی در این زمینه ارائه کرد که به علت نواقص فراوان، مورد انتقادات کارشناسان قرار گرفته است. مجلس یازدهم وظیفه اصلاح نظام بانکی را بر عهده دارد چرا که نظام بانکی هم‌اکنون یکی از عوامل نارضایتی مردم و فعالان اقتصادی کشور شده و بانک مرکزی هم بابت سرپا نگه‌داشتن بانک‌ها هزینه‌های سنگینی متحمل می‌شود.

از سوی دیگر مانع جدی بر سر راه فعالان اقتصادی در کشور و افزایش اشتغال، فرآیند اخذ مجوزها است. در این زمینه قانون بهبود محیط کسب وکار سال‌ها قبل تصویب شد اما هنوز به طور کامل اجرا نشده است.

مهم ترین وظیفه مجلس درباره بهبود محیط کسب وکار، نظارت جدی و دقیق بر اجرای قوانین کلیدی حوزه کسب وکار و ارائه گزارش‌های نظارتی سالانه درباره این موضوع است که عملا مجلس دهم اقدام خاصی در این زمینه انجام نداد.

قوانین کلیدی حوزه کسب و کار عبارتند از: قانون «اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی»، قانون «بهبود مستمر محیط کسب وکار» و قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور».

جالب آن که دولت یازدهم با شعار اجرای قانون «بهبود مستمر محیط کسب وکار» بر سر کار آمد اما آن را اجرا نکرد.

یکی از عوامل بهبود محیط کسب وکار جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور است که ساختار آن در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیده شده اما اجرا نشده است.

مقابله با فرار مالیاتی در جهت تأمین درآمدهای دولت و حصول عدالت اجتماعی، مطالبه راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران، کاهش تعداد مناطق آزاد تجاری که تبدیل به دروازه واردات و قاچاق شده، اصلاح ساختار بودجه، و هدفمند و عادلانه کردن پرداخت یارانه‌ها، از جمله محورهای دیگری است که روزنامه جام‌جم به‌عنوان فوریت‌های مجلس یازدهم مطرح کرده است.

آفتاب یزد: انتخابات اخیر پایان اصلاح‌طلبان بود

یک روزنامه اصلاح‌طلب درباره بی‌اعتنایی مردم به این طیف در انتخابات تصریح کرد که مردم، پاسخ وعده‌های خلاف و دست‌کم گرفته شدن شعورشان توسط اصلاح‌طلبان را دادند.

روزنامه آفتاب یزد درباره پیام انتخابات برای اصلاح‌طلبان نوشت: فراموشی و عدم پایبندی به وعده‌های نمایندگان اصلاح‌طلب در شعارهای تبلیغاتی خود در دهمین دوره انتخابات مجلس که متناسب با فضای سیاسی - اجتماعی حاکم بر آن سال‌ها برای کسب کرسی قدرت داده شده بود؛ عدم مطالبه‌گری از وعده‌های متنوع داده شده رئیس‌جمهوری که برآمده از حمایت‌های آنها بوده؛ به نعل و بر میخ زدن نمایندگان مصلحت‌اندیش اصلاح‌طلب، که ماندن بر کرسی مجلس را بر عمل به وعده‌ها و احقاق حقوق موکلانشان ترجیح دادند؛ دست‌کم گرفتن شعور سیاسی طرفداران، در تحلیل عملکرد خود با شرایط سیاسی حاکم بر کشور. موارد فوق از جمله دلایل عدم اقبال به حضور در پای صندوق‌های رای و پیام‌هایی بود که رای‌دهندگان به نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم، در یازدهمین دوره انتخابات مجلس به آنها دادند و... و برخلاف حضور ثابت طرفداران اصولگرایان، دیگر نه تنها اقبالی به اصلاح‌طلبان نخواهند داشت که امید اصلاحات را با افراد حاضر در حوزه سیاست و اجرا، غیرقابل تصور، و پایانش را به مصیبت نشسته‌اند.

روایت روزنامه کارگزاران از «شوخی تورمی» دولت

ارگان حزب کارگزاران سازندگی، ادعای مسئولان دولت درباره کاهش تورم را «شوخی تورمی» توصیف کرد.

روزنامه سازندگی با اشاره به وعده کاهش تورم به زیر 20 درصد نوشت؛ کارشناسان می‌گویند عوامل اصلی تورم بالای 40 درصد همچنان پابرجاست.

این روزنامه می‌نویسد: گفته می‌شود که می‌توان در سال آینده به تورم زیر 20 درصدی رسید در حالی که هیچ کدام از عوامل رسیدن تورم اقتصاد به حدود 37 درصد برطرف نشده و برنامه‌ای هم در این خصوص دیده نمی‌شود.

عوامل مهمی مانند افزایش هزینه تولید، برهم خوردن عرضه و تقاضا، تحریم‌ها، رشد قیمت مواد اولیه و ... همچنان پابرجاست و عمده پیش‌بینی‌ها می‌گوید که در سال آینده نیز همین روند ادامه خواهد داشت.

در همین یک هفته اخیر قیمت دلار حدود هزار و 530 تومان، قیمت هر گرم طلای 18 عیار 89 هزار تومان، قیمت هر قطعه سکه 787 هزار تومان و قیمت هر دستگاه پراید 131 حدود 2/5 میلیون تومان رشد کرده نشان می‌دهد اقتصاد بیش از همه از تحریم‌های داخلی رنج می‌برد.

تولیدکننده‌ها طی دو سال گذشته بارها تاکید کرده‌اند که هر چند هزینه‌هایشان نسبت به قبل حدودا سه برابر بیشتر شده اما به هر طریقی «دور زدن» تحریم‌ها را بلدند با این حال بخشنامه‌های متعدد و گاه متناقض، قوانین دست و پاگیر داخلی و فشار بر تولیدکننده‌ها بیش از همه آزارشان می‌دهد.

افزایش نرخ ارز و کاهش حدود 40 درصدی ارزش پول ملی از مهم‌ترین دلایل تورم بالای اقتصاد طی دو سال گذشته بوده است.

ایران

بازداشت فرد مرتکب اقدام غیر متعارف در حرم امام رضا(ع)

 خبر اول اینکه،در پی انتشار فیلمی از اقدام غیر متعارف یک فرد در حرم امام رضا(ع) که واکنش‌های زیادی به همراه داشت، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از بازداشت این فرد خبر داد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، محمدحسین درودی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در این باره گفت: پرونده این فرد در شعبه ۳۰۱ بازپرسی مشهد در حال رسیدگی است، متهم بازداشت است و تحقیقات تکمیلی پیرامون این پرونده ادامه دارد.

انتقاد تحلیلگر اصولگرا از حجت‌الاسلام سعیدی و علم الهدی

 خبر دیگر اینکه، عباس سلیمی‌نمین، تحلیلگر اصولگرا، اظهارات آیت‌الله علم‌الهدی و تولیت حرم حضرت معصومه(س) در ماجرای مقابله با ویروس کرونا را «شاذ» توصیف و اظهارکرد: بصیرت گویندگان و صاحبان تریبون‌ها باید به گونه‌ای باشد که از بر زبان آوردن سخنانی که بهانه به دست معاندین دین و الهیات می‌دهد، خودداری کنند.

به گزارش تسنیم، او با بیان اینکه حاکمیت برای مقابله با این پدیده خطرآفرین و تهدید کننده سلامت، می‌بایست به عنوان مسئول صیانت از جان ملت سیاست‌های قاطعی را اتخاذ کند، افزود: در کنار کارنامه ارزنده به ثبت رسیده از جانب صاحبان علم و تقوا، اظهارات شاذی را از سوی امام جمعه مشهد و متولی حرم حضرت معصومه(س) شاهد بودیم، که یکی به تریبون اصالت می‌دهد و آن دیگری سازه‌های ساخت هنرمندان و معماران، تا به گونه‌ای به تصمیمات اتخاذ شده تشکیک شود.

حال آنکه حرم اولیاءالله معنویت‌شان اصالت دارد نه صرفاً سازه‌شان که شفابخش باشد. او درباره امام جمعه مشهد نیز نوشت: «ظاهراً خودشان را بیشتر از هر شخصیت و نهادی (حتی ستاد ائمه جمعه) مقید به نماز آدینه تصور کرده‌اند، گویی که اگر هفته‌ای هدایت مردم از جانب ایشان منقطع شود دیگر گمراهی فراگیر خواهد شد.»

رسیدگی به تخلف یک فروشگاه‌ اینترنتی در گرماگرم کرونا

 دست آخر اینکه،  سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرد  با یکی از فروشگاه‌های اینترنتی که ۵۴ هزار ماسک اختفا و مرتکب گرانفروشی شده بود، با قاطعیت و خارج از نوبت برخورد می‌شود.

به گزارش ایلنا، سید یاسر رایگانی گفت: به محض مراجعه همکاران ما به انبار این شرکت و فروشگاه اینترنتی، آنها ادعا کردند که هیچگونه ماسک و اقلام بهداشتی در انبارهایشان موجود نیست، اما وقتی همکاران ما به اتفاق بازرسان وزارت صنعت و دو نفر از همکاران وزارت بهداشت وارد انبارهای این شرکت شدند در حین بازدید به مقادیری ماسک برخوردند.

وی افزود: همین که آنها وجود ماسک را انکار کردند اختفا به قصد گرانفروشی محسوب می‌شود و این فروشگاه اینترنتی در خصوص بحث تعداد ماسک‌ها قصد شانتاژ دارد و قاعدتاً هیچ کارشناسی نمی‌تواند در وهله نخست تعداد دقیق را حدس بزند و نیاز به بازشماری داشت و طبق بررسی نهایی ۵۴ هزار ماسک در این انبار وجود داشته است.

خراسان

 دستور ویژه فرماندهی اقتصاد مقاومتی درباره سال ۹۹

یک مسئول مهم دولتی در ابلاغیه جدید خود به اکثر اعضای کابینه، متذکر شده با عنایت به دستورات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر اهمیت توسعه صادرات غیرنفتی در مدیریت آثار تحریم ها و شرایط ویژه اقتصادی کشور در سال 1399، مخاطبان باید به تهیه و تدوین بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال آینده با تاکید بر صادرات به کشورهای همسایه اقدام و پس از تایید در کارگروه متشکل از ۶ مسئول مهم اقتصادی دولت، برنامه را برای انجام اقدامات بعدی به دولت ارسال کنند.

ضرب الاجل به مدیرانی که پروژه‌های نیمه تمام دارند

یک نهاد نظارتی در ابلاغیه جدید خود به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، از آن ها خواسته با توجه به این که عدم اجرا یا تکمیل تعدادی از طرح های عمرانی در استان های مختلف، ناشی از رعایت نکردن اقدامات قانونی در واگذاری یا تملک اراضی مورد نیاز این پروژه هاست، پیش از پایان سال نسبت به تهیه فهرستی از این پروژه ها که به دلایل مذکور قابلیت بهره برداری نداشته یا در تکمیل، با مشکل مواجه هستند اقدام کنند تا برای حل این معضل که موجب شکایت مالکان و معارضان اجتماعی، زیان مالی دولت و افزایش مدت زمان اجرای طرح ها شده، چاره اندیشی شود.

آرمان

کرونا «دورهمی» را متوقف کرد

با توجه به لزوم پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، ضبط برنامه «دورهمی» که با حضور مردم انجام می‌گرفت، متوقف شده است. همزمان با شیوع ویروس کرونا، وزارت بهداشت توصیه‌ها و هشدارهای بهداشتی لازم را به مردم ارائه کرده و به منظور پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و حفظ سلامت عمومی از برگزار نشدن برنامه‌ها با اجتماعات مردمی خبر داده است. در این میان برنامه‌های تلویزیونی هم که با حضور تماشاگر ضبط می‌شدند، دچار تغییراتی شده‌اند و در همین ارتباط، برنامه «دورهمی» این روزها ضبط خود را متوقف کرده است.

عدم‌ارجاع جان‌باختگان کرونا به پزشکی قانونی

مدیرکل روابط عمومی سازمان پزشکی آموزش کشور توضیحاتی را درباره اینکه آیا جان‌باختگان کرونا به این سازمان ارجاع می‌شوند یا خیر؟ ارائه کرده است. حامد نائیجی در این باره گفته است: برابر پروتکل‌هایی که پزشکی قانونی بر اساس آن فعالیت می‌کند برای مرگ‌های ناشی از کرونا ویروس مانند دیگر موارد نظیر ایست قلبی و... از سوی بیمارستان‌ها و وزارت بهداشت این موارد بررسی شده و گواهی فوت نیز صادر می‌شود. وی اضافه کرده است: بنابراین، موارد ناشی از این بیماری به پزشکی قانونی ارجاع نشده و از سوی پزشکان و عوامل وزارت بهداشت بررسی می‌شود.

بازداشت عامل اقدام نامتعارف در حرم رضوی

در پی انتشار فیلمی از اقدام غیر متعارفی فردی در حرم حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) که واکنش‌های زیادی به همراه داشت، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از بازداشت این فرد خبر داد.

در پی انتشار ویدئویی مبنی بر اقدام غیر متعارف فردی نسبت به ضریح حرم علی ابن موسی الرضا (ع)، محمدحسین درودی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از بازداشت فرد مذکور خبر داد و بیان کرد: در حال حاضر پرونده این فرد در شعبه 301 بازپرسی مشهد در حال رسیدگی است و متهم بازداشت است.

دسته‌چک معروف فوتبال ایران!

علی فتح‌ا...‌زاده که روزی روزگاری با دسته‌چک شخصی‌اش در فوتبال ایران جولان می‌داده است حالا دیگر آن را در اختیار ندارد. گفتنی است سرپرست جدید سابق استقلال دیگر نمی‌تواند با دست چک شخصی خود شاه ماهی برای استقلال صید کند.

این در حالی است که فتح ا... زاده به دلیل پرونده‌های مالی که برای باشگاه استقلال از گذشته وجود داشته است، با مشکلاتی مانند مسدود شدن حسابش و یا دسته‌چک شخصی اش روبه‌رو شده است.

این در حالی است که سرپرست آبی‌ها در این باره با خنده می‌گوید: «آن دسته‌چک را خدا بیامرزد. خیلی به ما وفا کرد و کلی ستاره با آن جذب کردیم ولی الان دیگر دسته‌چکی ندارم که از این کارها بکنم.»

کشف 5 آپارتمان متعلق به پرسپولیس

معاون وزیر ورزش و جوانان گفته است: خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس، روند خوبی را طی می‌کند. در این راستا توانسته‌ایم مجمع عمومی دو باشگاه را بدون مشکل برگزار کنیم. این در حالی است که فدراسیون فوتبال در زمان دادکان کار ارزشمندی کرده است و دو ساختمان به نام این دو باشگاه خریده که سند آنها هنوز به نام فدراسیون فوتبال ایران است.

جمشید تقی‌زاده در ادامه سخنانش در این باره افزوده است: در مجمع آینده فدراسیون فوتبال با واگذاری مالکیت ساختمان این دو باشگاه از فدراسیون به استقلال و پرسپولیس و نیز ورزشگاه‌های درفشی‌فر و مرغوبکار، سرمایه آنها برای ورود به بورس افزایش خواهد یافت و شرایط بهتری پیدا می‌کنند.

در این رابطه اموال دیگری هم از دو باشگاه کشف شده است، از جمله پنج آپارتمان متعلق به پرسپولیس که مقرر شده است با انتقال مالکیت و اسناد به دارایی‌های پرسپولیس اضافه شود.

شهادت 21 نفر از تیپ فاطمیون و زینبیون

در پی درگیرها در ادلب سوریه 21 نفر از نیروهای تیپ فاطمیون و زینبیون به شهادت رسیده‌اند. این در حالی است که از این تعداد 18 شهید مربوط به تیپ زینبیون و سه شهید از تیپ فاطمیون هستند.

گفتنی است مراسم تشییع پیکر این شهدا ساعت 10 صبح یکشنبه در گلزار بهشت معصومه (س) قم برگزار شده و بعد از اقامه نماز پیکرهای مطهر در قطعه شهدای مدافع حرم به خاک سپرده می‌شود.

در این راستا در جریان پیشروی‌های نیروهای مقاومت سوری در منطقه ادلب سوریه که منجر به آزادسازی بخش‌هایی از این منطقه از دست تکفیری‌ها شده است، تعدادی از نیروهای تیپ فاطمیون و زینبیون نیز به شهادت رسیده‌اند.

در صحن مجلس کرونایی شدم

نماینده شبستر در مجلس از مثبت بودن آزمایش ابتلای خود به ویروس کرونا، خبر داده است. گفتنی است معصومه آقاپور طی پیامی در این باره افزوده است: با توجه به وجود برخی از علائم آلودگی به ویروس کرونا در من، آزمایش این ویروس انجام و جواب آن مثبت اعلام شده است. معصومه آقاپور نماینده شبستر در ادامه خاطرنشان کرده است: هم اکنون برای سپری کردن دوران بیماری خود در منزل بستری هستم. وی در این باره اضافه کرده است: مجامع عمومی بزرگ‌ترین مرکز شیوع این بیماری است. من مطمئن هستم در جلسه‌ای که در صحن علنی مجلس بوده‌ایم، دچار این مشکل شده‌ام. به عقیده من باید مراکز آموزشی و دانشگاهی همچنان تعطیل باشند، چون یک نفر می‌تواند هزار نفر را درگیر کند.

بازداشت پزشک قلابی طب سنتی

رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی از بازداشت فردی خبر داده است که مدعی بوده از شاگردان یکی از صاحب‌نظران حوزه طب سنتی در کشور است. سرهنگ شهاب امینی رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی با اعلام خبر بازداشت یک پزشک قلابی، درباره جزئیات این خبر اظهار کرده است: گفتنی است این فرد مدعی بوده از شاگردان یکی از صاحب‌نظران حوزه طب سنتی در کشور است. رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی در ادامه سخنانش افزوده است: این در حالی است که متهم دستگیر شده در تهران و برخی استان‌های کشور با تبلیغ در فضای مجازی و معرفی خود به‌عنوان پزشک طب سنتی، اقدام به طبابت بیماران صعب‌العلاج کرده و با تجویز گیاهان دارویی، مبالغ قابل توجهی از شهروندان پول دریافت می‌کرده است.

درخواست 5/ 2 میلیارد تومانی دیاباته!

باشگاه استقلال با مشکل جدی برای پرداخت دستمزد بازیکنان و طلبکارانش مواجه شده است. در لابه‌لای این مشکلات اما شیخ دیاباته بازیکن مصدوم این تیم درخواست 5/2 میلیارد تومان از باشگاه استقلال کرده است! گفتنی است بر اساس شنیده‌ها او در روزهای اخیر به باشگاه اعلام کرده است باید پولش را پرداخت کنند. این در شرایطی است که در واقع فتح‌ا...‌زاده در همین ابتدای کار به خاطر درخواست مالی او، دیگر بازیکنان و همین‌طور درخواست طلبکاران شوکه شده است. دیاباته فعلا با مصدومیتی که دارد نمی‌تواند بازی کند و مسئولان استقلال امیدوار هستند به همین بهانه کمی از او زمان بخرند.

کشف یک محوطه تاریخی در جیرفت

فرماندار جیرفت از کشف یک محوطه تاریخی و باستانی در این شهرستان خبر داده و در این باره گفته است: کاوش‌های باستان‌شناسی در این محدوده ادامه دارد. ابوذر عطاپوروزیری، فرماندار جیرفت در ادامه سخنانش افزوده است: کاوشگران در قلب شهر تاریخی و کهن جیرفت یک محوطه تاریخی در منطقه تم‌گاوان این شهرستان کشف کرده‌اند. ابوذر عطاپوروزیری، فرماندار جیرفت ادامه داده است: طبق گزارشات اولیه یک سازه بسیار مهم از دوره هخامنشی در محوطه تاریخی و باستانی تم‌گاوان در جیرفت کشف شده که قدمت این تپه مربوط به 6500 سال پیش و هزاره سوم پیش از میلاد است. رئیس شورای تامین جیرفت در ادامه گفته است: این در حالی است که یک گروه باستان‌شناسی در این محوطه برای ادامه روند کاوش‌ها مستقر شده است.

حمله به منازل کارکنان خبرگزاری اسپوتنیک

گروهی از افراد ناشناس به منازل کارکنان دفتر اسپوتنیک در ترکیه حمله کرده‌اند. گفتنی است همزمان با عملیاتی که ترکیه در ادلب سوریه داشته است گروهی از افراد ناشناس حملاتی را به منزل سه خبرنگار دفتر خبری اسپوتنیک در ترکیه ترتیب داده‌اند. این در حالی است که در این رابطه ساعت 22:30 یکشنبه شب در آنکارا گروه‌های 15-20 نفره به منازل این خبرنگاران حمله کرده‌اند. بنا بر گزارش اسپوتنیک، آسیبی به خبرنگاران وارد نشده است. البته اینکه نام و آدرس کارکنان دفتر اسپوتنیک در ترکیه از چه راهی به‌دست این گروه‌های معترض افتاده از سوی مدیران این رسانه جای سوال است.

تاجگردون بر صندلی لاریجانی

صبح دیروز نمایندگان در محل جلسات علنی و در قالب کمیسیون تلفیق، به بررسی لایحه بودجه سال آینده پرداخته‌اند. گفتنی است پیش از این سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفته بود نمایندگان در صحن علنی، لایحه بودجه را برای بررسی و اصلاح به کمیسیون تلفیق ارجاع داده‌اند و کمیسیون در حال بررسی این لایحه است تا هر چه سریع‌تر گزارش نهایی لایحه بودجه به هیأت رئیسه ارائه شود، بعد از آن هیأت رئیسه درباره نحوه بررسی لایحه در صحن علنی تصمیم‌گیری می‌کند. این در حالی است که اسدا... عباسی با بیان اینکه بحث بودجه دو یا سه دوازدهم قطعی نیست، تصریح کرده است: در این باره کمیسیون تلفیق تصمیم خواهد گرفت و شیوه تصویب نهایی، به طریق مذکور یا عادی یا مطابق اصل 85 قانون اساسی خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
    6 3
    افتاب یزد انتخابات اخیر پایان اصلاح طلبان بود انشالله مثل اینکه خودتان هم چیزهایی فهمیدین که دیگه حنای شما پیش مردم رنگی ندارد بس که دروغ گفتید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس