کد خبر 1047455
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
گزارش|اصل ۸۵ درباره بررسی بودجه چه می‌گوید؟/ نظر ۲۰ نماینده درباره اصل هشتادو پنجی دخل و خرج دولت

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ امروز از احتمال بررسی دخل و خرج دولت در سال آینده به صورت اصل ۸۵ قانون اساسی در پارلمان خبر داد که نظر ۲۰ نماینده را در این زمینه جویا شده ایم.

 به گزارش مشرق، هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 کل کشور، مجلس، امروز در نشست خبری که با اصحاب رسانه داشت از پایان بررسی این لایحه در این کمیسیون خبر داد و اعلام کرد که "احتمال دارد بررسی لایحه بودجه در قوه مقننه بر اساس اصل 85 قانون اساسی انجام شود و البته باید این موضوع در جلسه علنی مجلس به رای نمایندگان گذاشته شود و در صورت موافقت آنها این لایحه در کمیسیون تلفیق بررسی و پس از آن باردیگر مصوبات کمیسیون برای رای‌گیری نهایی به صحن علنی پارلمان ارجاع شود."

بیشتر بخوانید:

در گزارش زیر به نحوه کار مجلس  برای بررسی یک طرح یا لایحه بر اساس اصل 85 قانون اساسی پرداخته شده است و نظر 20 نماینده درباره بررسی لایحه بودجه سال 99 کل کشور به صورت اصل 85 پرسیده شده است.

اصل 85 قانون اساسی چه می‌گوید؟

در اصل 85 قانون اساسی ذکر شده است که سمت نمایندگی  قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود. همچنین مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصویب دایمی اساسنامه سازمان‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های ذی‌ربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد. در این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به ترتیب مذکور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است. علاوه بر این، مصوبات دولت نباید مخالف قوانین و مقررات عمومی کشور باشد و به منظور بررسی و اعلام عدم مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی برسد.

آئین‌نامه داخلی مجلس درباره بررسی طرح‌ها و لوایح طبق اصل 85 قانون اساسی چه می‌گوید؟

در ماده 163 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده در مواردی که مجلس ضروری تشخیص دهد، اصل هشتادوپنجم (85) قانون اساسی اختیار تصویب آزمایشی بعضی قوانین را که جنبه دائمی دارند به کمیسیون‌های خود و تصویب دائمی اساسنامه سازمان‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت را به کمیسیون‌های خود یا به دولت تفویض می‌کند و دولت نیز  باید حداقل 6 ماه از پایان مدت آزمایشی قانون مذکور جهت تمدید یا تعیین تکلیف دائمی آن، اقدام قانونی لازم را معمول دارد و پس از انقضای زمان آزمایشی، اینگونه قوانین اعتبار قانونی نخواهند داشت.

نام و نام خانوادگی حوزه انتخابیه مخالفت یا موافق بررسی براساس اصل 85
روح‌الله حضرت‌پور ارومیه باید نظرسایر نمایندگان در این زمینه را جویا شوم
شکورپورحسین پارس آباد مخالف-بودجه سال 99 باید در صحن مجلس چکش کاری شود
جلال محمودزاده مهاباد موافق
میرحمایت میرزاده پارس آباد بر اساس گزارش کمیسیون تلفیق رای خواهم داد
حسینعلی حاجی‌دلیگانی شاهین‌شهر مخالف-در قانون اساسی درباره اینگونه بررسی پیش‌بینی نشده است
سید محمد جواد ابطحی خمینی‌شهر موافق
ابوالفضل ابوترابی نجف‌آباد موافق
یحیی کمالی‌پور جیرفت موافق
بهروز نعمتی تهران موافق
محمد خالدی لردگان موافق
عباس گودرزی بروجرد مخالف
سعید باستانی تربت حیدریه مخالف
سید احسان قاضی‌زاده فریمان مخالف
محمدکاظمی ملایر موافق
عباس پاپی‌زاده دزفول مخالف
عزت‌الله یوسفیان آمل موافق
محمدعلی پورمختار کبودرآهنگ موافق
غلامرضا کاتب گرمسار مخالف
علاءالدین بروجردی بروجرد موافق
جبار کوچکی‌نژاد رشت موافق
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس