چرا یارانه ۷۲هزار تومانی به ضرر اقشار کم درآمد است؟

ادغام یارانه حامل های انرژی و کمک معیشتی و پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی به ۷۸ میلیون نفر علاوه بر بی اثر کردن اقدامات مثبت دولت در حذف پردرآمدها جامعه منجر به کاهش دریافتی کم درآمدها می شود.

به گزارش مشرق، بیش از یک دهه است که در کشور از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی به مردم یارانه پرداخت می‌شود. یکی از اهداف اصلی این طرح که در سال ۸۹، اجرایی شد، توانمند سازی اقشار محروم و کم در آمد جامعه بود.

بیشتر بخوانید

۳ اولویت اقتصادی مجلس برای رونق تولید

اصلاح سیاست‌های اقتصادی می‌تواند امید را به جامعه برگرداند

از این رو کارشناسان و صاحب نظران تاکید داشتند که برخی از اقشار و دهک‌ها که درآمد بالایی دارند باید توسط دولت شناسایی و از چرخه دریافت یارانه کنار گذاشته شوند تا به اقشار کم درآمد مبلغ بیشتری تعلق بگیرد.

در همین راستا مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب طرح‌هایی، دولت را موظف به حذف دهک‌های بالای جامعه کرد تا دولت بتواند از محل درآمد آن به اقشار نیازمند جامعه کمک کند.

در بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور، سقف پرداخت یارانه نقدی با ۳ هزار میلیارد تومان کاهش به ۳۹ هزار میلیارد تومان رسید. این کاهش بودجه در این راستا بود که دولت ملزم به حذف یارانه نقدی ۵.۵ میلیون نفر از دهک‌های بالای جامعه شود. همچنین تبصره ۱۴ بودجه نیز در همین راستا بود.

دولت در این راستا قدم‌هایی برداشت و این روند را در مساله سبد معیشتی حاصل از افزایش قیمت بنزین بروز داد به گونه‌ای که با راه اندازی سامانه‌ای توسط وزارت کار، توانست افراد غیر نیازمند را شناسایی کرده و آنها را از چرخه پرداخت سبد معیشتی حذف کند. این اقدام یک گام رو به جلو در رسیدن به اهداف طرح هدفمندی یارانه‌ها بود. در همان زمان اعلام شد که دولت قرار است به ۱۸ میلیون خانوار کمک کند که منابع آن از محل ما به التفاوت افزایش قیمت بنزین است. از همین رو صرفاً افرادی مشمول حمایت می‌شوند که در حال حاضر یارانه می‌گیرند و جزو سه دهک بالای درآمدی نیستند.

با اینکه سیستم شناسایی دولت ضعف‌هایی نیز داشت که البته این ضعف‌ها به مرور زمان در حال برطرف شدن هستند، اما توانسته بود یک سیستم اطلاعاتی مناسبی برای شناسایی دهک‌های مختلف جامعه مهیا کند و یکی از ضعف‌های بزرگ طرح هدفمندی یارانه را برطرف کند. ضعفی که به خاطر آن سال‌ها طرح هدفمندی از رسیدن به هدف اصلی خود یعنی افزایش توان اقتصادی اقشار کم درآمد و کاهش فاصله طبقاتی دور ماند.

این مسیر ادامه داشت و حتی در بودجه ۹۹ نیز دولت روند جدیدی پیشنهاد نکرده بود اما در یک اتفاق عجیب و غیر کارشناسی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با ادغام مبلغ حاصل ازطرح هدفمندی و نیز سبد معیشتی حاصل از افزایش قیمت بنزین، مصوب کرد که یارانه ۷۲ هزار تومانی به همه یارانه بگیران یعنی ۷۸ میلیون نفر تلعق بگیرد. در حالی که سبد معیشتی تنها به ۶۰ میلیون نفر پرداخت می‌شد و در حقیقت به نوعی حذف غیرنیازمندان صورت گرفته بود.

با این اقدام کمیسیون تلفیق که برخلاف مصوبات خود مجلس نیز هست، باز هم روش غلط در پرداخت یارانه که به همه تعلق می‌گرفت تکرار شده و اقدامات مثبت دولت نیز که در این چند ماه انجام شده است بی اثر خواهند شد. از سوی دیگر مهمترین آسیب این مساله کاهش دریافتی افراد کم درآمد جامعه است که در این شرایط اقتصادی نامناسب نیازمند حمایت بیشتری از سوی دولت هستند.

در همین راستا، حسین میرزایی سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه معتقد است: «در صورت تصویب طرح کمیسیون تلفیق پیرامون ادغام یارانه نقدی و کمک معیشتی، باید به ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر کنونی همزمان، یارانه کمک معیشتی نیز پرداخت شود که خلاف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در جهت حذف سه دهک ثروتمند و به‌ضرر اقشار مستضعف است؛ چرا که الان به یک خانوار ۵ نفره در ماه ۴۳۲ هزارتومان یارانه نقدی و حمایتی واریز می‌شود اما با تصویب این طرح، دریافتی همین خانوار ۳۶۰ هزارتومان می‌شود.»

این مصوبه کمیسیون تلفیق در حالی است که دولت در بودجه سال آینده نیز بنا دارد روش حذف را به یارانه حاصل از حامل‌های انرژی نیز بسط دهد که این اقدام کمیسیون می‌تواند مانع از این اقدام مثبت شود. قابل ذکر است که اگر افراد غیر نیازمند در پرداخت یارانه حذف شوند، دولت می‌تواند کمک بیشتری به اقشار نیازمند جامعه کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  4 4
  اتفاقا این حرکت درسته چون الان بیشتر مردم کم درآمد یاراته معیشتی نمیگیرن کلا بهتره اول ترکیب بشه بعد بر اساس درآمد واقعی بالا حذف کنن نه احتمالات
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  2 1
  روتون میشه 72 هزارتومن بدید اون زمان دلار بود هزار تومن باید چهارده برابر بکنید که نکینید حداقل بکنید صدپنجاه شماها که دارید بدید بدید مردم در فشارند
 • حسبن IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  4 2
  تلفیق یارانه درست می باشد دولت در تشخیص نیز خطا کرده است و زبر بار نمی رود به اشتباه خود عده زیادی در امد انها پایین است وبه انها نداده است مثل بازنشستگان به خیلی از انها ندادهاست حالامیزایی کاره شده است برود اشتباه حود را درست کند
 • بازنشسته IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  4 0
  واقعا باعث تاسف است که بازنشسته با حقوق 2ونیم میلیون را جزدهک بالا می دانید با سه فرزند بیکار دانشجو که توان ازدواج را ندارند اعتراض زدیم برای معیشتی تهدید به قطع یارانه شدیم وام برای کمبود زندگی گرفتیم جز حقوق حساب کردند خودتان را گناه بارنکنید پیش خدا
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  4 3
  مشرق عزیز، نمیدانم چرا اینقدر از طرح معیشتی حمایت میکنید؟!!! اگر واقعا این طرح به درستی اجرا می شد و واقعا ثروتمند از فقیر به حق تشخیص داده می شد و اکثریت مردم و نمایندگان ملت از آن راضی بودند که اصلا چنین نیست، باید بگویم که ادغام بی معنی و اشتباه بود ولی الان عادلانه ترین کار ادغام است.
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  2 0
  عدالت رعایت نشده و در میان 18 میلیون نفر نیازمند زیاده و در میان 60 میلیون یارانه بگیر هم ثروتمند زیاده بهتره به همه بدن بره
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  3 0
  18 میلیون خیلی رند شیک رمانتیک حذف کردند مایی که 8 مون گرو 9 مونه جمع ثروتمندان جامعه حساب شدیم یارانه معیشت قطع مملکت همین مفسدین به این مراحل رسوندند دیگه ملت بین بدو بدتر مخیر نشدند
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  0 0
  خیلی بی عدالتی
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  0 0
  باید ادغام شود نمیشود دولت بفرماییند کجا باید اعتراض کنیم حق ماراخوردند من چون تحصیلدار کارپردازم گردش مالی بالا برای من ثبت شده درصورتی که من مستاجرکارگرم معیشتی من حذف شده
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  0 0
  با سلام.به نظر من هیچوققققققت کسی نمیتونه تشخیص بده کی فقره کی غنی.چون من اونهایی رو میشناسم که زناشون دست پاشون پراز طلاست باگاو و شتر وگوسفند فراوان.ولی گفتن فقیره یارانه کرونایی هم بهش دادن.ولی یه خونواده میشناسم بیچاره یه خونه داره ماشینم بافروختن طلاها قالیچه های خودش گرفت بهش معیشتی هم نمیدن.اینجا فهمیدم که کسی که اموال بدون سندداره هرچقدهم غنی باشه در نظر دولت فقیره.نمیدونم چرا زمانه اینجوری شده همه حق همدیگه رو میخورن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس