کد خبر 1046192
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰
پرنده مهاجر

بیش از یک ماه از مرگ پرندگان در میانکاله می‌گذرد و همچنان آمار تلفات پرندگان در این منطقه مشهود است.

به گزارش مشرق، بیش از یک ماه از تلفات دردناک پرندگان در میانکاله می‌گذرد و علی‌رغم اعلام پایان یافتن این تلفات اما همچنان ادامه دارد، از یک ماه گذشته تاکنون، ده‌ها هزار پرنده‌ مهاجر که برای زمستان‌گذرانی، تالاب میانکاله در شرق استان را انتخاب کرده بودند، تلف شده‌اند و این در حالیست که بررسی و نمونه‌گیری از لاشه پرندگان بیانگر وجود سم بوتولیسم به‌عنوان علت اصلی این مرگ و میرهای دسته‌جمعی بوده است.

تلفات در کانون اصلی سواحل قلعه‌پایان تا هشت‌تیکه گلوگاه از دوم بهمن ماه امسال تاکنون، یعنی بیش از یک‌ماه ادامه دارد و فرضیه استفاده از سموم کشاورزی برای تلف کردن پرندگان با وجود بیانیه‌ای که توسط شکارچیان اعلام شده، در مقابل سم بوتولیسم که توسط دامپزشکی اعلام شده است، قوت گرفت.

البته احتمال وجود سم در میانکاله و در محل تلفات پرندگان از همان ابتدا توسط برخی از دوستداران محیط زیست اعلام شده بود اما چون مرجع اصلی چگونگی تلفات دامپزشکی بود؛ علل اصلی باید توسط این مرجع اعلام می شد که علت اصلی سم بوتولیسم توسط دامپزشکی اعلام شد.

و اکنون انتشار سم در میانکاله که از ابتدا توسط منابع محلی و دوستداران محیط زیست بارها و بارها اعلام شده بود، با اعلام رسمی شکارچیان، درست از آب در آمده و در صورت درست بودن مسأله، نمی‌توان به‌راحتی از این فاجعه زیست‌محیطی عبور کرد.

شکارچیان در این پیام که به پیوست این خبر ارسال شده به صراحت اعلام کرده‌اند که با وجود دارا بودن پروانه شکار، اجازه شکار توسط محیط زیست داده نشده و این یک هشدار جدی است و اگر توجه نشود تبعات بیشتری به همراه خواهد داشت.

به راستی نمی‌توان از کنار این قضیه و این فاجعه دردناک مرگ و میر ده‌ها هزار پرنده برای تسویه حساب شخصی به راحتی گذشت و مسؤولان امر باید در این زمینه پاسخگو باشند.

در کنار همه نظرات کارشناسان و دوستداران محیط زیست، مؤسسه مردم‌نهاد "پویش برساد شمال" در شهرستان گلوگاه هم از همان ابتدا بیانیه‌ای را صادر کرد و در آن خواهان استفاده از پروژه های مشارکت محور در محیط زیست برای ارتقای شاخص های زیست محیطی شدند تا پایداری سرزمین‌مان حفظ شود.

علی‌رغم تماس‌های مکرر با رئیس اداره محیط زیست بهشهر و ارسال پیام تاکنون و در زمان مخابره این خبر موفق به گفت‌وگو با وی نشده‌ایم و امیدواریم مسؤولان محیط زیست همچون همیشه برای برخورد با عاملان احتمالی این مرگ و میر دسته‌جمعی پرندگان اقدام کنند.

 خبر دردناک و فاجعه‌بار مرگ پرندگان در تالاب میانکاله همچون مرگ بسیاری از حیوانات و موجودات زنده در اقصی نقاط کشور و جهان، نشان از نابودی محیط زیست دارد، بی‌توجهی که اغلب به دستان انسان ها ایجاد می‌شود و بیانگر بی‌توجهی به نعمات الهی است و ترس‌مان از این است که این بی‌توجهی دامن‌مان را بگیرد و به عذاب الهی دچار شویم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  34 0
  نفرین مردم نثار زشتی رفتار شما شکارچیان
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  28 0
  جماعت بیشرف چقدر جری شدن که جنایت می کنند و بیانیه صادر می کنند دولت پفیوس اگر نبود چوب تو آستین این حرومزاده ها می کرد .
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  21 0
  یک چیزی شبیه تگزاس ، همه دست به اسلحه شدند و اسلحه گاهی سم است.
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  19 0
  وای شوک شدم! بشر چقدر میتواند کثیف باشد. مسئولان به فوریت استعفا دهند و باعین این جنایت نابخشودنی باید اعدام شوند
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  18 0
  خواستار برخورد قاطع و فوری با عاملین این سبوعیت هستیم.
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  15 0
  خاک برسراین شکارچیان
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  19 0
  جدا از بی شرمی و نیرنگ بازی سازمان محیط زیست که در این بیانیه به آن اشاره شده و ناپسند هم هست. بیانیه این شکارچیان هم یعتی اینکه یا مجوز قتل عام پرندگان منطقه با انواع و اقسام دام، تور یا گلوله را به شکارچیان این منطقه بدهید و اگر ندادید با سم همه را می کشیم!!! خب سازمان محیط زیست هم بجای صدور مجوز شکار برای شکارچیان، مجوز شکار چنین شکارچیان بی شرفی را به بقیه مردم ایران و محیط بانان بدهد.
 • مهدي IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  23 0
  اميد مسئولان محترم با مسببان اين فاجعه بشدت برخورد کرده وبسزاي عمل زشتشان برسانند.
 • BE ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  18 0
  لطفا این جمعیت شکارچیان را محاکمه کنید که این روش و اقدم نه انسانی است، نه وجدانی است، اعدام هم لازم بود بکیند
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  18 0
  کجای دنیا پرنده های مهاجر با مجوز شکار میشوند؟ برادران شرور شکارچی شما اگر تمام مردم منطقه را هم بکشید از دولت صدایی در نمی آید.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  13 0
  این شکارچیان حرومزاده رو دستگیر کنید و از سم خودشون که به پرنده ها دادن بزور بهشون بدید بخورن. پست فطرت های بیشرف. حیوون شرف داره به این اوباش حرومزاده.
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  4 0
  مرتیکه مشکلت با یه سازمان،چه ربطی به طبیعت و حیوانات بیگناه داره؟
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
   0 1
   ربطش اینه اون سازمان زبان نفهم بود لذا مجبور شدن با اینکار حالی کنند حرفشونو
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  7 0
  واقعا پست هستند ای جماعت بشدت باید برخورد شود
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  3 0
  با این دولت زپرتی و این محیط زیست وارفته چه انتظاری دارید.
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  با توجه به الودگی تالاب توسط فاضلاب ایا ریس اداره پایش و یگان بابت عدم نظارت بر الودگی به اتفاق مدیر کل دستگیر نشده اند؟ تلفات را کدامشان پرداخت خواهد کرد؟