گزارش: اصلاح‌طلبان با ۵ فهرست در تهران!/ کارگزاران: عارف هم لیست می‌دهد

با این طراحی چند مرحله‌ای که اصلاح‌طلبان انجام دادند، در همه مراحل ادعای رد صلاحیت‌ها و نداشتن کاندیداها را به عنوان سرپوشی جهت طراحی خود و اختلافات درونی این جریان قرار داده‌اند.

سرویس سیاست مشرق - در این دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی که بسیاری از اصلاح طلبان سرشناس اصلا ثبت نام نکردند اصلاح طلبان بازی چند مرحله ای را در پیش گرفتند.

اعتراض به رد صلاحیت ها و نداشتن کاندیدا

بعد اعلام نتایج اولیه تأیید صلاحیت ها توسط شورای نگهبان، اصلاح طلبان با یک پروپاگاندای رسانه ای به دنبال القای این مسئله بودند که شورای نگهبان کاندیداهای آنان را رد صلاحیت کرده است و آنان قادر به شرکت در انتخابات نیستند.

بیشتر بخوانید:

اصلاح‌طلبان؛ ‌ از ادعای قلع و قمع تا ارائه چند لیست‌ انتخاباتی

این ادعای اصلاح طلبان که فرصت رقابت از آنان گرفته شده است چنان پرتکرار شد که فضای مظلوم نمایی را برای آنان به وجود آورد. اما این مرحله اول طراحی اصلاح طلبان بود.

مشارکت بدون لیست واحد

بعد از جلسات متعدد که شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برای رسیدن به لیست واحد ناکام مانند سرانجام در ۱۵ بهمن ماه در بیانیه ای منتشر شد. در این بیانیه آمده است: «در حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلام شهر، شمیرانات و پردیس، عمده­ ظرفیت و فرصت حضور احزاب و شخصیت‌های نام آشنا از این جبهه گرفته شده است. با این شرایط هرگونه تصمیم احزاب عضو که امکان رقابت حداقلی در این حوزه برای آنان باقیمانده است مورد احترام بوده و حق قانونی آنهاست تا با نام و عنوان خود از کاندیدای مورد نظر خود حمایت نمایند.»[۱]  بر این اساس اصلاح طلبان بدون لیست واحد در انتخابات شرکت خواهند داشت.

علاوه بر کارگزاران سازندگی احزابی چون مردم سالاری و کار نیز اعلام کردند که لیست هایی انتخاباتی خواهند داد.

شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان که با انتقادات شدیدی رو به رو بوده است و عدم توافق بر سر لیست انتخاباتی و استراتژی کلی در انتخابات، امری قابل پیش بینی بود با پروپاگاندای رسانه ای خود عدم توافق بر سر لیست را به مسئله رد صلاحیت ها مربوط دانست تا سرپوشی بر اختلافات درونی این جبهه بگذارد.

ارائه سه لیست با تعداد افراد مشترک تهران

با نزدیک شدن به روز انتخابات کم کم لیست های انتخاباتی آنان نیز منتشر می شود. لیست هایی که بر خلاف ادعاهای اولیه اصلاح طلبان نه تنها با کمبود کاندیدا مواجه نیستند بلکه دارای افراد مشترک زیادی نیز هستند. تا اینجا سه لیست منتشر گردیده است نخست فهرست "کارگزاران سازندگی" با نام "یاران هاشمی" و دیگری فهرست "شورای هماهنگی جبهه اصلاحات" به نام "ائتلاف برای ایران" و سومین لیست "یاران اصلاحات" [۱] است.

بررسی سه لیست منتشر شده از اصلاح طلبان نشان می دهد لیست کارگزارن سازندگی با لیست ائتلاف برای ایران دارای ۱۸ نفر مشترک است که عبارتند از:

۱) حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری

۲) محمد حسین مقیمی

۳) افشین علا

۴) محمدرضا نجفی

۵) داوود محمدی

۶) علیرضا محجوب

۷) سید فرید موسوی

۸) سهیلا جلودارزاده

۹) اعظم صمصامی

۱۰) پروانه مافی

۱۱) زهرا ساعی

۱۲) محمدرضا بادامچی

۱۳) سعید باقری

۱۴) سید امیر عسکری

۱۵) محمد هادی انتشاری

۱۶) محمد حسین شیخ محمدی

۱۷) محمد رضا شریفی

۱۸) وحید توتونچی

لیست بیست نفره یاران اصلاحات نیز که روز سه شنبه منتشر شده است نیز تماما جز در یک مورد با لیست ائتلاف برای ایران مشترک است تنها فرد غیر مشترک آنان حسین حاجی پور فرد است.

با این حساب چند نکته آشکار می گردد:

۱- اصلاح طلبان با کمبود کاندیدا مواجه نیستند.

۲- لیست های متعدد آنان دارای مشترکات زیادی است.

۳- با این استراتژی قصد فرستادن حداقل نصف کاندیدهای خود به مجلس را دارند.

چرایی لیست واحد ندادن اصلاح طلبان

سوال مهمی در اینجا باقی است چرایی لیست واحد ندادن اصلاح طلبان است. اینکه آنان با وجود داشتن تعداد کاندیداهای مناسب اما از دادن لیست واحد اجتناب کرده اند و بخصوص حزب اتحاد ملت به عنوان یکی از احزاب اصلی جریان اصلاح طلبی از ارائه هر لیستی خودداری کرده است. دلایل این مسئله چند نکته است:

۱- مسئله اول اینکه اختلافات جریان اصلاح طلب آشکار است و بسیاری از آنان شورای هماهنگی را به پدرخواندگی و تحمیل نظر متهم می کنند. بسیاری از احزاب این شورا را متشکل از حزب اتحاد ملت و احزاب اقماری آن می دانند که با توجه به این نکته نظرات دیگران احزاب چون اعتماد ملی و کارگزارن نادیده انگاشته می شود. این اختلافات بعد از انتخابات ۹۶ ریاست جمهوری آغاز شد و تا امروز به نقطه اوج خود رسیده است که حزب کارگزاران علنا از اتحاد ملت انتقاد می کند و راهبردهای آن در مورد انتخابات را رد می کند. البته "شعسا" سعی کرد با پررنگ نشان دادن مسئله رد صلاحیت ها سرپوشی بر این اختلافات بگذارد.

۲- با لیست واحد ندادن از طرف آنان، همواره این مظلوم نمایی باقی خواهد ماند که شورای نگهبان و نظام فرصت رقابت را از جریان اصلاح طلبی سلب کردند. آنان همواره قصد دارند نظام را متهم به این امر کنند که از دادن لیست واحد توسط آنان جلوگیری کرده است.

۳- از آنجایی که تعدادی لیست با اشتراک افراد نزدیک ۲۰ نفر منتشر شده است لذا چند احتمال برای آنان مطرح است. اگر افراد مشترک در لیست ها رای نیاورند که باز با این ادعا که ما قادر به دادن لیست واحد نبودیم لذا اصلا در انتخابات شرکت نکرده ایم شکست خود را توجیه خواهند نمود. کاری که در این جریان سابقه ای طولانی دارد.

۴- اگر افراد مشترک بتوانند وارد مجلس شود به عنوان پیروز نبرد انتخاباتی معرفی خواهند شد و این پیروزی را برای خود در شرایطی که بسیاری از کاندیدهای آنان حضور نداشته اند بااهمیت جلوه خواهند داد.

۵- اگر تعداد بالایی از افراد این لیست ها وارد مجلس شده ولی کارنامه ضعیفی داشتند و ناکارآمدی مجلس دهم را تکرار کردند، اصلاح طلبان با توسل به همین لیست واحد نداشتن ادعا خواهند کرد که ما اصلا از هیچ لیستی حمایت نکرده ایم و عملکرد آنان به جریان اصلاح طلبی مربوط نخواهد شد.

۶- تجربه مجلس دهم نیز اصلاح طلبان را به این سمت سوق می دهد که دیگر از وجاهت بزرگان اصلاحات برای مجلس خرج نکنند. مجلس دهم که با اکثریت لیست امید مورد حمایت اصلاح طلبان بود کارنامه بسیاری ضعیفی از خود به جا گذاشت و نمره آن در کارنامه اصلاح طلبان ثبت شده است و از این تجربه برای انتخابات پیش رو بهرده برده و علی رغم لیست های متعدد با تعداد افراد مشترک زیاد، اما از اراده لیست واحد خود داری کرده تا به سرنوشت انتخابات قبلی دچار نشوند.

و در پایان اینکه با این طراحی چند مرحله ای که آنان انجام داده اند در همه مراحل ادعای رد صلاحیت ها و نداشتن کاندیدا ها را به عنوان سرپوشی جهت طراحی خود و اختلافات درونی این جریان قرار داده اند.


۱- https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۸/۱۱/۲۹/۲۲۰۵۶۸۱/

۲- https://donya-e-eqtesad.com/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • سید IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  79 16
  نفاق و تزویر اصلی ترین شاخصه اصلاح طلبان تهوع آور برای بقا در عرصه های اجتماعی، سیاسی، هنری و فرهنگی است.
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   32 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   24 1
   گور پدر اصلاحات... بسسه تدابیر ۷ ساله شون که کشور رو به فنا داد
  • نادری IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   22 3
   راستی چرا فقط قم و تهران کرونا اومده؟؟ چرا مثلا چابهار که محل تردد چینی هاست یا یکی از بنادر ما؟؟؟ کرونا نگرفته قم وتهران اصلاحات لیست ندادن(چون کارنامه ندارن) خصوصا تهران با 30 نماینده...........
 • رضا IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  44 15
  دوره قبل مردم تهرانو گول زدن با لیستشون ونمایندگان اصلح واردمجلس نشدن ونتیجش شد این وضع اقتصاد
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   26 1
   دلار 14000 تومانی و سکه 5 میلیونی و پراید 70 میلیونی و تورم 400 درصدی حماسه آفرینی اصلاحات است آزموده را دوباره آزمودن خطاست.
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   2 0
   دلار 14200 تومان و سکه 5 میلیون و 400 هزار تومان شد اصلاحات رکورد زد.
 • امید IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  50 14
  ان شاالله که این جریان خاین توسط ملت منزوی خواهد شد
 • US ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  19 11
  همانقدر که اصولگراها پایداری ها ‌ودیگر کسانی که خود را اصولگرا می دانند وخود را حق مثلمن انتخاب می دانند وبرای دیگر گروه ها نه ارزشی قایل هستند وطرف مقابل خود را همیشه خیانت کار ‌نفوذی اعلام کرده اند ‌کاری غیر از تهمت زدن به طرف های مخالف خود ندارند مثلمن طرف مقابل هم بیکار نخواهد نشست ‌مبارزه انتخاباتی خود را در این فضای آلوده به تهمت ودروغ به شکل وشمایل دیگری ادامه می دهد که شماها خوشتان نمی اید انها اصلاح طلب ها مستقلین انها هم حق دارند که مشارکت داشته باشند نه فقط چاپلوسی با اسم اصول گرایی واصلاح طلبی
  • US ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   25 12
   مسلماً منظور ایشون از مثلمن مسلماً بوده...
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   5 16
   نماینده هاتونم همینقدر بیسوادن، اصولگرایان بیسواد
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  37 9
  کدام اصلاح از طرف اصلاحات انجام شده است تا انجا که ما می دانیم فقط در سیاست خارجه ذلت و خواری بوده در ببیت المال خیانت و در انتساب حزبی عمل کردن واقعا به کجا دارن می روند این اصلاحات
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  18 11
  اصلاح طلبان در مجلس بسیار ضعیف و مافیایی عمل نموده اند، فساد و تزویرشان با جشم غیر مسلح هم قابل تشخیص است، رای به لیست انها اشتباه بزرگی است
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  16 11
  با این طراحی چند مرحله‌ای که اصلاح‌طلبان انجام دادند، در همه مراحل ادعای رد صلاحیت‌ها و نداشتن کاندیداها را به عنوان سرپوشی جهت طراحی خود و اختلافات درونی این جریان قرار داده‌اند
 • AU ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  27 5
  یعنی رسما دارند اعلام می کنند به قیمت گول زدن مردم و با حیله گری می خواهند در قدرت بمانند آقایان اصلاح طلب.
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  13 9
  دروغگویان عصر جدید اینها باید ور عصر جدید ۲ نفر برتر شناخته شوند
 • مرصاد IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  7 8
  مومنین چند بار گزیده شده ؛ ائتلاف را ، از اصلاح طلبان یاد بگیرند ! وحدت در عین تکثر !!
 • مرصاد IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  15 6
  اصلاح طلبان مذبذب موذی !!
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  4 4
  اصلاح‌طلبان به هوادارهاشون تو تهران پیامک زدند تو انتخابات شرکت کنید و به مجید انصاری رای بدهید چون رهبر رو قبول نداره
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   4 3
   مگه از اصلاح طلبان و طرفدارانشان چیز دیگری انتظار داری؟
 • NL ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  7 2
  با سلام لطفا لیست تمام کاندیداها در همه کشور را با نوشتن سن و نیز گرایش سیاسی منتشر کنید و تخصص آنها را هم لیست بفرمایید. برای انتخاب مردم بلاتکلیفند در شهرستانها. مشخص کنید کدام نماینده ها دولتی هستند یا لیبرال.لاقاقل اگر کسی نخواهد به لیست رای بدهد سراغ آدم غیرانقلابی نرود.
 • ناشناس SE ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  7 4
  ان شاء الله فردا جمعه مردم شریف ایران پوزه این .. ها را با رای خود به خاک می مالند و به یاران سپهبد سلیمانی عزیز رای خواهند داد.
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  2 3
  نمیدونم چرا از چهره هرکی اصلاح طلبه نور میباره
 • دیدبان IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  10 3
  افساد طلبا سه لیست دادن!!!! بچه ها حواستون به مثلث شوم باشه.
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  5 3
  اصلاح طلب ها همان اندیشه پهلوی و آتا ترک ملعون را دارند .
 • FR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  9 3
  بدون خواندن ومشاهده عکسها اصلاح طلبان تهوع آور
 • انصاف IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  2 6
  اصلاحات تداوم انقاب 1357 به رهبری امام خمینی(ره) و حرکت پرشو و شعور ملت بزگوار جمهوری ایران اسلامی است و در حال حاضر در مقاطع مختلف خطیر کشور گوش به فرمان زعیم عالیقدر حضرت امام خامنه ای برای رسیدن به اهداف همان انقلات اسلامی است والسلام.
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
   2 1
   اصلاحات همان معده لیبرالیسم برای هضم انقلاب هاست.
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  2 1
  مرد ومردانه چند نفر مسلمان دارید بین خانواده پدری ماکه ظاهرا سیدن خیلیکمه اکثرا فقط نماز روزه میگیرند با خممس بیگانه اصلا از بچه مذ هبیها بدشون میاد از جنگ این چیزها بدشون میاد و......و.....اینها اصلاح طلبند .
 • GB ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  2 0
  شب قبل از انتخابات عکس و خبر این نکره ها رو گذاشتی اول سایت؟
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  1 1
  آقا اوضاع اوصگرایان از این هم بد تره رای ندیم سنگین تر هستیم
 • حسن IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  3 1
  غرب باوری وامضای جان کری /رانت خواری/ضعف مدیرت/دزدی/ مسایل اخلاقی/ فامیل وباند بازی/و۰۰۰ داس درو اصلی بود
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  1 1
  خداوند تمامی غرب گداهای منافق اصلاحاتی رو به درد بی درمان دچار کند که تمام بدبختی ملت زیر سر این جناح جنایتکار اصلاح طلبه