سیگار نمایه

هیئت مدیره یک مجتمع تجاری در تهران برای استعمال هر نخ سیگار در مجتمع مذکور ۵۰ هزار تومان جریمه تعیین کرده است.

به گزارش مشرق، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۸۶/۰۷/۰۱ بنابر پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی و به استناد ماده (۱۸) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب سال ۱۳۸۵، آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را تصویب کرد.

بنابر ماده هفت این قانون به منظور حفظ سلامت عمومی به ویژه محافظت در مقابل استنشاق تحمیلی دود محصولات دخانی، استعمال این مواد در اماکن عمومی ممنوع است.

در این قانون، محلهایی که مورد استفاده و مراجعه یا عموم مردم است از قبیل اماکن متبرکه دینی، بیمارستانها، درمانگاه‌ها، سالنهای همایش، سینماها، فضاهای عمومی، مهمانخانه‌ها و مهمانسراها، رستورانها، قهوه‌خانه‌ها، کارخانجات، پایانه‌های مسافربری، فروشگاه‌های بزرگ، اماکن فرهنگی و ورزشی، مدارس، دانشگاه‌ها، وسایل‌نقلیه عمومی، مؤسسات دولتی و عمومی، بانکها، شهرداری‌ها و هر نوع مرکز و محل جمعی دیگر، از جمله اماکن عمومی اطلاق شده است.

بنابر ماده هشت این قانون نیز "مسئولیت اجرای ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و سایر اماکن مندرج در قانون با مدیران یا کارفرمایان یا متصدیان اماکن مربوطه است."

همچنین بنابر تبصره "یک" بند ب ماده ۱۳ "قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات"، "مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی موجب حکم به جزای نقدی از ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار ریال است‌ همچنین در تبصره "ب" بند ب ماده ۱۳ این قانون آمده که هیئت دولت می‌تواند حداقل و حداکثر جزای نقدی مقرر در این قانون را هر سه سال یک بار براساس نرخ رسمی تورم تعدیل کند.

هر چند که اجرای جزای نقدی برای استعمال دخانیات در اماکن عمومی آنچنان که باید و شاید رعایت نمی‌شود و متخلفان تنها مورد تذکر شفاهی قرار می‌گیرند اما اخیراً هیئت مدیره یک مجتمع تجاری در تهران و در اقدامی قابل تقدیر با نصب بنر در قسمتهای مختلف این مجتمع، جزای نقدی برای استعمال دخانیات در مجتمع مذکور تعیین کرده‌ است.

برابر مصوب هیئت مدیره این مجتمع، برای استعمال هر نخ سیگار، داخل فضای آن، ۵۰ هزار تومان جریمه تعیین شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • MY ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  6 2
  زنده باد هیات مدیره بوستان قدم اول را محکم برداشته اند حالا نوبت مراکز دیگه است
 • مرصاد IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  8 0
  جالبه که در قهوه خانه هم ممنوعه ! قهوه خانه پاتق مصرف علنی انواع دخانیاته ! وقتی بهترین قانون ها را داشته باشیم ، ولی مجری خوب نداشته و به آنها عمل نکنیم ؛ می شه تف سربالا !!!
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  4 0
  دمتون گرم
 • سید IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  8 2
  واقعا درود به شرفتون. من از بوی سیگار و سیگاری متنفرم. میرم تو پاساژ و مکان های عمومی بوی سیگار اعصابمو خورد میکنه و تذکر جدی میدم بهشون . واقعا بعضی ها اصلا فرهنگ نمیدونن چیه؟؟؟
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  7 0
  احسنت . بدون جدیت کار پیش نمیره .
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  7 1
  توی کوچه و خیابون بعضا نمیشه نفس کشید یا دود وسایط نقلیه یا سیگار
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  4 1
  کار فرهنگی در زمینه مقابله با دخانیات خیلی کم رنگه در حالی که خطر جدیه !
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  6 1
  چرا کسی جلو تبلیغ دخانیات نمی گیره ؟ طرف راحت تابلوهای جورواجور و بعضا سر خیابون ... !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس