فیلم شین شهاب حسینی

شهاب حسینی در کنفرانس مطبوعاتی، از تحریم کنندگان جشنواره گله کرد و گفت که ما بیش از همه وقت به همدلی نیاز داریم. خطا را نباید با خطاهای دیگر پاسخ داد.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - ویژه‌نامه جشنواره فجر ۳۸ - / سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ بهمن ماه بدون برگزاری آئین افتتاحیه بصورت رسمی کار خود را آغاز کرد و جشن سال جدید سینمای ایران فرا رسید. همانند سال‌های گذشته، مشرق در ایام برگزاری جشنواره، نقدهای مختلف و متنوعی از منتقدان و صاحب‌نظران این حوزه را بر فیلم‌های در حال اکران منتشر خواهد. همچنین برای هر روز اکران، گزارشی با عنوان روزنامچه فجر به مخاطبان ارائه خواهد شد که گزارشی از فیلم‌های اکران شده (در سانس اصحاب رسانه و منتقدان) خواهد بود.

لازم به تذکر و تأکید است، انتشار این نقدها لزوماً در تمام جزئیات آن، بازتاب‌دهنده نظر مشرق نیست.

******

روزنامچه فجر - شماره ۸

نویسنده: امیر اهوارکی

روز هشتم جشنواره، سراسر به نمایش فیلم‌های میان‌مایه گذشت. کسانی که امروز به جشنواره نیامدند، چیزی را از دست ندادند. از قضا بهترین فیلم امروز، مستند بانو بود، در خصوص زندگی یک مادر شهید که کارآفرین نمونه است. این فیلم در آخرین سئانس به نمایش درآمد و موضوع این یادداشت نیست.

فیلم‌های نمایش‌یافته در روز هشتم در سالن اصحاب رسانه (سینما ملت) به این ترتیب هستند:

ریست (تعارض)/ محمدرضا لطفی

پدران/ سالم صلواتی

من می‌ترسم/ بهنام بهزادی

شین/ میثم کزازی (خارج از مسابقه)

بانو (مستند)/ محمد حبیبی

برف‌های سپید سرگردان (کوتاه)/ محمدرضا وطن‌دوست

« سالم»

نام فیلم: پدران

کارگردان: سالم صلواتی

ارزیابی: (متوسط)

 خلاصه داستان: بعد از واژگون شدن اتومبیل و مرگ یکی از دو جوان، پدران آنها در مقابل همدیگر می‌ایستند.

پدران، اولین فیلم سینمایی آقای سالم صلواتی است. فیلمنامه را محمدرضا گوهری نوشته که از پانزده سال قبل تاکنون، دوازده اثر دیگر هم به ثمر رسانده است. از جمله: یک تکه نان (۱۳۸۳)، یه حبه قند (۱۳۸۸)، ملکه (۱۳۹۰) و رخ دیوانه (۱۳۹۳). چنانکه برای فیلنامه فرزند خاک (۱۳۸۶) سیمرغ بهترین فیلمنامۀ فجر را گرفت. تهیۀ کنندۀ فیلم پدران، شهرام مسلخی است که شش سال قبل با اولین و تنها فیلمش به نام «عاشق‌ها ایستاده می‌میرند» (۱۳۹۲) در جشنواره حضور داشت.

قصه در همدان می‌گذرد. علیرضا ثانی‌فر در نقش احمد و پدر سینا، به لهجه همدانی بازی حرف می‌زند. نقشِ پدر دوم را هدایت هاشمی بازی کرده که از قضا لهجه هم ندارد. گلاره عباسی در نقش همسر او بازی متفاوتی را به ظهور رسانده است. به طوریکه می‌تواند نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش دوم باشد. نوید لایقی مقدم که نخستین بار با فصل باران‌های موسمی (۱۳۸۸) به سینما آمد نقش یکی از آن دو جوان را ایفاء کرده است.

ماجرا از دقیقه ۱۹ جدی می‌شود که به احمد خبر می‌دهند که رانندۀ اتومبیل طبق گزارش پلیس، سینا پسر او بوده است. سینا در تصادف، به شدت مجروح گشته اما مانی (نوید لایقی) که اتومبیل متعلق به پدر اوست، فوت شده. اگر اثبات شود که سینا راننده بود به لحاظ اینکه گواهینامه هم نداشته، دادگاه جرایم سنگینی برای او تعیین خواهد کرد. درام اصلی فیلم، کشف همین ماجرا است که چه کسی راننده بوده.

فیلم پدران، پیامش را از طریق درام منتقل کند و موفق می‌شود مخاطب خود را تا پایان بر صندلی بنشاند. ممکن است که این سبک فیلم‌ها را دوست نداشته باشیم یا حکم کنیم که این فیلم باید در تلویزیون ساخته می‌شد اما نمی‌توان انکار کرد که این فیلم، خیرخواهانه و سالم است. چیزی که متأسفانه در مورد بسیاری از فیلم‌های جشنواره صادق نیست.

نام «پدران»، مناسب این فیلم نیست. برای نام شریف «پدر»، باید احترام قائل بود. «پدر» موضوع محوری فیلم نیست.

*******

«سرگشتگی»

نام فیلم: من می‌ترسم

کارگردان: بهنام بهزادی

ارزیابی: (ضعیف)

خلاصه داستان: بهمن (پوریا رحیمی سام) بعد از آزادی از زندان، از سوی یک موتور سوار تعقیب می‌شود.

بهنام بهزادی متولد ۱۳۵۱ در بروجن، فارغ التحصیل دانشکده صدا و سیما است. من می‌ترسم، چهارمین ساختۀ اوست. دو عنوان از سه فیلم قبلی او شکست کامل بودند؛ در گیشه، جوایز جشنواره و در امتیازدهی منتقدان. اما فیلم قاعدۀ تصادف (۱۳۹۱) موفق شد از جشنواره ۳۱ فجر، پنج سیمرغ بگیرد که مهمترین آنها جایزۀ بهترین فیلمنامه برای خود بهزادی بود. (برای مرور نقد راقم بر فیلم قاعدۀ تصادف نگا. پدران به چه کار می‌آیند؟)

فیلم ماجرای یک فساد مدیریتی را به سبک معمایی، حکایت می‌کند. اما ایرادهایی در نحوۀ روایت دارد. عمدۀ فیلم، روایت اول شخص (بهمن) است. اما باید توجه کرد که مثلاً راوی سکانس‌های نغمه (ستاره پسیانی) کیست؟ جناب کارگردان در ماهنامه فیلم (شماره ۵۶۷، ویژۀ جشنواره) توضیح داده است که فیلمنامه را بر اساس دو ماجرای واقعی به نگارش درآورده.

یکی از مشخصات فیلم‌های اخیر بهزادی، شخصیت دختران نوجوان است؛ چیزی که در قاعدۀ تصادف موضوع محوری بود و در وارونگی (۱۳۹۴) و من می‌ترسم به نقش فرعی‌های تبدیل شد. در این فیلم نیز خورشید (یگانه رفتاری) حضور دارد که دختر مسعود (امیر جعفری) است و با صداقت به دنبال کشف ماجرا است. مقایسه کنید با نقش تعیین کنندۀ ترمه در جدایی نادر از سیمین که او نیز در صدد کشف مقصر بود.

الناز شاکردوست در نقش همسر بهمن از ابتدای فیلم، در صدد مهاجرت است. این برایم قابل فهم نیست. اگر بهمن آنقدر ارزش داشته که نسیم به خاطر ازدواج با او، با مسعود درافتاده پس چرا به او وفا نمی‌کند و قصد مهاجرت دارد؟

به نظرم بهنام بهزادی هنوز سبک فیلمسازی خود را پیدا نکرده است. و این سرگشتگی، از انسان مدرن است و مختص به او نیست.

         

********

«ژانر وحشت»

نام فیلم: شین

کارگردان: میثم کزازی

ارزیابی: (متوسط)

خلاصه داستان: در یک خانۀ قدیمی، رازهایی پنهان شده است.

این فیلم نخستین ساختۀ میثم کزازی است که با تهیه کنندگی شهاب حسینی و بازی او در یک نقش فرعی به ثمر رسیده است. فیلم برای بخش مسابقۀ انتخاب نشده اما به درخواست تهیه کننده و طبق مقررات جشنواره، در بخش خارج از مسابقه و در سئانس فوق العاده (ساعت ۲۲:۱۵) نمایش یافت.

شین،  بر اساس یک داستان واقعی، قصۀ یک اتفاق ناگوار را به سبک ژانر وحشت روایت می‌کند. اما نه از الگوی فیلم‌های امریکایی یا کره‌ای تبعیت نمی‌کند. مشخصۀ با هویت فیلم شین، همین است که سعی نمی‌کند مخاطب را بدون جهت بترساند. مخصوصاً که عمده زمان فیلم، در روز و روشنایی می‌گذرد. ریتم کند فیلم آزاردهنده است. شاید بتوان حدود ۱۵ دقیقه از زمان فیلم را کوتاه کرد.

شهاب حسینی در کنفرانس مطبوعاتی عنوان کرد که از مونتاژ کنونی، راضی نیست و مونتاژ قبلی به نظر او بهتر است. جناب حسینی با فیلم دیگری به نام آن شب (کورش آهاری) که در روز چهارم جشنواره نمایش داده شد، باز هم در مقام تهیه کننده - بازیگر حضور دارد. آن فیلم نیز از قضا در ژانر وحشت ساخته شده، اما در الگوی امریکایی و حتی کپی‌ شده از آن آثار. اما خوبی فیلم شین در این است که از الگوهای فرهنگ ایرانی استفاده برده است.

شهاب حسینی بعد از فیلم در کنفرانس مطبوعاتی، از تحریم کنندگان جشنواره گله کرد و گفت که ما بیش از همه وقت به همدلی نیاز داریم. زیرا که نباید خطا را با خطاهای دیگر پاسخ داد. از پیام وحدت‌آفرین جناب حسینی سپاسگزاریم و برای او ساخت فیلم‌های بهتر و بیشتر را آرزو می‌کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  8 2
  جالبه
 • محسن IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  21 8
  افرادی مثل حاتمی کیا و شهاب حسینی مدام از ضد انقلاب فحش میخورن و ما به جای حمایت می آییم یه سری نقد الکی میکنیم! یا سعید ملکان فیلمای ارزشی میسازه ولی شما محکومش می کنید که فروش فیلم هاش کمه و نمیگید متری شیش و نیم پرفروش ترین فیلم اجتماعیه ایرانه که تصویر مقتدری از پلیس ایران نشون میده
 • میثم IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  38 3
  درود به شرفت آقای حسینی
 • NZ ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  27 3
  آقای حسینی خوب درخشیدی, انشالله همین مسیر را ادامه دهید.
 • دیده بان IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  10 7
  سلام ... منتشر که نمی کنید می دونم اما خوده مشرقی هاتون بخونید کافیه. شهاب حسینی چی گفته که اینقدر ذوق کردید؟ ... این ذوق شما را متاسفانه باید نشانه ی بدی دونست. اینکه شما هم عین عامه ی مردم آویزون سلبریتی ها هستید و اخم و ابرو کج کردن شون براتون مهمه و در مقابل یه حرف های اینچنینی هم براتون مهمه... شهاب حسینی یکی به نعل زده یکی به میخ. این خوشحالی داره؟ خوشحالی داره؟ برید یه فکری در این زمینه برای خودتون بکنید. واقعا براتون متاسفم و خودم که از درد ناچاری و کمبود سایت های ارزشی مجبورم شما را هم دنبال کنم. شما باید خیلی بالاتر از اینها باشید. باید به جد خواستار تعطیلی جشنواره ای باشید که بیت المال را قورت میده و سلبریتی ها را باد می کنه... جشنواره ی عمار بیخ گوشتون با غربت دست و پنجه نرم می کنه و شما چسبیدید به شوی یه عده .... واقعا متاسفم
  • حامد IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
   22 3
   ما نگفتیم شهاب حسینی امام زاده است اما شما در نظر بگیر که او در میان این اهالی سینماست که 99 درصد غرب گرا و وطن فروشند و تحت فشار است و سعی می کنه بالاخره یک جوری حرف بزنه که کمی از فشار آن طرف کم بشه. من تو این فضاها بودم و می دونم دوام آوردن در بین آنها هنر است. کار بزرگی کرده شهاب حسینی که تونست این طور از وطن و دینش دفاع کنه
  • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
   5 13
   سینمای ارزشی؟!!!!!!!!!!!!!!!! نکنه پدربزرگت بلشویک بوده و ژن بیمارش به تو رسیده؟! بیدار شو داداش. سینمای ارزشی ویترین سخنرانی بلشویک ها بود حالا تو نمی دونی بهتر کمی مطالعه کنی.
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  13 2
  کاش بعضیها این حرف شهاب حسینی را بفهمن که مشکلات ایران فقط با اتحاد بر طرف میشه.
 • US ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  11 6
  همسر من بوسنیایی هست و به تاریخ و فرهنگ و زبان فارسی علاقه مند هست پدر همسرم با شهید اوینی در بوستی آشنا شد. ایشون میگن شهاب حسینی شخصیتی مشابه شهید آوینی دارن. فیلم و سریال های ایرانی در بوسنی دیده میشه و دلیل علاقه مند شدن به ایران و فارسی مذهب تشیع هست
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  15 4
  درود بر سید شهاب عزیز
 • س.معلم IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  4 2
  شهاب حسینی نشان داد بک هنرمند واقعی است زیرا هنر واقعی آن است که در شرایط سخت و پر از التهاب درد مردم را کم کرده و به آنها آرامش داد.نه اینکه مثل بعضی ها به فکر مطرح کردن خود بود .ویا از آب گل آلود ماهی گرفت.
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  0 5
  بله حرف های ایشون قابل تحسین بود خدا خیرش بده هرکس حرف حساب بزنه . کاش البته آمریکا رو برای اقامت انتخاب نمی کردن
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  3 3
  درود بر شرف هنرمند عزیز ودوست داشتنی خدا نگه دارت مرد
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  9 6
  همه مامثل تواحساس وفکرمیکنیم امااینکه کسانی باترامپ احساس مشترک دارند چه کنیم ؟! بدون شک ترامپ واینهاخوشحالن اما درد همه مال ماست ما میدانیم آن سربازهم قصدخدمت داشت امادرجنگ الکترونیک دشمن گیرافتاد وخطاکرد شخصا باورنمیکنم اینهاکورباشند چرانمیپرسند آن دوربین درآن وقت چطور میدانست درفلان نقطه ازآسمان اتفاقی خواهدافتاد ! کورمیشوند تایادمان برود اینهاهمان فیلم فارسی سازان هستندکه بازی ماناراحتیم را بازی کنند فیلم هستند چطور سردارراندیدند چطور عزیزانی راندیدند که رفتند تابگویند ماسردارسلیمانی هستیم ؟ امروزهم میگذرد تلخ هست اما ماتحمل میکنیم اماراه سلیمانی را میرویم ماسلیمانی وطن ودینمان هستیم نه سعی کنیم ازیک خطا ضد وطن بادشمن همدست شویم . بزودی معلوم خواهدشد دشمن کاری کرد که عین الاسد فراموش شود . ترامپ قاتل هموطنان ماست نه کسانیکه ازوطن دفاع میکنند امروزاگرسلیمانی بود همین حرف رامیزد مایک ملتیم عزایمان یک عزا وشادیمان شادی همه است اما دنبال دشمن نمیدویم .
 • حامد IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  10 2
  آقایان شهاب حسینی و داریوش ارجمند از پروپاگاندای اهالی سینما که عروسک خیمه شب بازی غرب بوده و کارشان وطن فروشی و ریاکاری است نترسند. شهاب حسینی و داریوش ارجمند جزو معدود بازیگران با ایمان و خوبند. امام زاده نیستند اما وطن دوست و دین دوست اند. البته دیگر بعید است با این منش کسی در غرب به شهاب حسینی جایزه ای بدهد. اما جایزه واقعی دست خداوند است
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  12 6
  محبوبترین هنرمند سینما و تلویزیون ایران شهاب حسینی هست. دمت گرم سید
 • ایران IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  11 3
  مرحبا به شهاب حسینی
 • ناشناس IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
  10 2
  درود بر این بازیگر با اخلاق و وطن دوست
 • ناشناس IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
  9 3
  معلوم که اقای حسینی با زندگی در قلب اروپا آرمان های وطن دوستانش تغییر نکرده و همیشه خودش است دورد بر شرفت
 • ح IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
  10 2
  شهاب جون خیلی حال کردم دمت گرم
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
  10 6
  نه ماشاءالله...! خوب صحبت کرد آقا شهاب... خوب بود. دستت درد نکنه. وحدت رو قشنگ توصیف کرد... ولی اونهایی که دم از جدایی و ساز مخالف میزنن، متاسفانه سر از آخور سفارت انگلیس و کانادا و ... این جور جاها متاسفانه در آوردند... دیگه چه انگیزه‌یی براش میمونه برای دفاع از خون شهید!
 • ایرانی IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  8 6
  شهاب جان فدایی داری داداش گلم مثل شما رک داریم ولی کم داریم احسنت بر شما خلاصه مختصر و مفید در کمال ادب جواب دادید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس