کد خبر 1039320
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
ماهواره ظفر

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: برای آنکه دقت فدای سرعت نشود، پرتاب ماهواره ظفر با تعویق انجام خواهد شد و زمان دقیق قرار گیری آن در مدار به زودی اعلام می‌شود.

به گزارش مشرق، مرتضی براری دبیر شورای عالی فضایی و رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تعویق در پرتاب ماهواره ظفرکه قرار بود اواخر هفته قبل انجام شود،گفت: برای آنکه بدون هیچ گونه مشکلی ماهواره ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ در مدار ۵۳۰ کیلومتری قرار بگیرد  زمان پرتاب آن که اعلام شده بود آخر هفته قبل انجام می شود با تعویق انجام خواهد شد، درواقع این تأخیر برای این است که سرعت فدای دقت نشود.

بیشتر بخوانید:

ماهواره بر سیمرغ جهت طی فرایند پرتاب آماده شد

* ماهواره ظفر آماده قرار گرفتن در مدار است

وی افزود: ماهواره ظفر طی چهار ماه گذشته تست‌های آزمایشی خود را توسط هشت تیم متخصص از دانشمندان ایرانی پشت سر گذاشته و هیچ‌گونه مشکلی برای قرار گرفتن در مدار ندارد. 

* توان تصویربرداری و سیگنال‌های مخابراتی از ویژگی‌های ماهواره ظفر است

براری تصریح کرد: ماهواره ظفر دارای توان تصویربرداری، مخابراتی و همچنین جمع‌آوری سیگنال‌های فضایی است. 

* ماهواره ظفر کاملا یک ماهواره عملیاتی است

رئیس سازمان فضایی اضافه کرد: یکی دیگر از تفاوت‌های ماهواره ظفر و با ماهواره نوید این است که ماهواره ظفر کاملا یک ماهواره عملیاتی بوده که با قرار گرفتن آن در مدار امیدواریم بتوانیم خدماتی را به جامعه ارائه دهیم. 

* شناسایی محل‌های حاصل خیز برای گسترش حوزه کشاورزی

وی افزود: ماهواره دارای خدمات مختلف برای حوزه های اقتصادی ، اجتماعی و حتی تا حدودی سیاسی است زیرا یکی از خدمات ماهواره شناسایی محل‌های حاصل خیز برای گسترش حوزه کشاورزی و تولید محصولات اساسی برای کشور است در واقع ماهواره ظفر کاربرد عمومی دارد و در آینده‌ای نزدیک همه بخش‌های مهم علمی ، فناوری ، زیست محیطی هم با استفاده از خدمات این محصول ملی شاهد تغییر و تحول می شوند.

* ماهواره ظفر در ابعاد ۷۰ در۷۰ طراحی شده است

براری تصریح کرد: بدون شک در حوزه علمی و فناوری در مدت زمان کوتاهی با پیشرفت‌های متنوعی روبرو خواهیم بود چراکه ماهواره می‌تواند جواب بسیاری از پرسش‌ها یا مسائل مربوط به موضوعات مختلف را بدهد. ماهواره ظفر در ابعاد ۷۰ در۷۰ طراحی شده که هدف آن پس از پرتاب ، دیتاگیری و ارسال اطلاعات به زمین است.

* ماهواره ظفر بومی‌ است

جبارعلی ذاکری  رئیس دانشگاه علم و صنعت نیز با تاکید براینکه ماهواره ظفر بومی‌سازی شده است، گفت: تجهیزات ساخته شده در ماهواره دانشگاه علم و صنعت بومی‌سازی و درداخل کشور تولید شده است. تمام آی‌سی‌ها و قطعات ریزش هم دانه به دانه در داخل کشور تولید شده از طرفی باید بگویم ماهواره دارای برد خاصی وهشت لایه است که در بخش هایی از آن برای کاهش وزن ماهواره از مواد خاصی استفاده کردیم چرا که اگر ماهواره وزنش از یک حدی بیشتر باشد هم در پرتابگر به مشکل برمِی‌خورد و هم مدت زمان ماندگاری‌اش تحت تأثیر قرار می‌گیرد ولی همه این موارد پیگیری شده است.

* ماهواره ظفربه ایستگاه فضایی امام خمینی منتقل شد

سید احمد حسینی سخنگوی فضایی وزارت دفاع درباره فرآیند و مراحل پرتاب ماهواره ظفر به فضا نیز در این زمینه گفت: ماهواره بر سیمرغ و ماهواره ظفر برای انجام فرایند پرتاب به  پایگاه فضایی امام خمینی منتقل شده‌اند.

* ارتباطات مورد نیاز با ۶ استان برای انجام عملیات برقرار شده است

وی با بیان اینکه زیر ساخت های پایگاه فضایی با انجام عملیات های مورد نیاز آماده پرتاب است، تاکید کرد که ۲۰۰ فرایند اصلی توسط ۳۰ تیم  و ارتباطات مورد نیاز با ۶ استان برای انجام عملیات برقرار شده است.  

* ماهواره‌بر سیمرغ و ماهواره ظفر پروژه‌های تحقیقاتی هستند

حسینی گفت: ماهواره‌بر سیمرغ و ماهواره ظفر پروژه‌های تحقیقاتی هستند از طرفی باید بگویم ماهیت پروژه‌های تحقیقاتی و فناورانه به این صورت است که در این فرایند یک طرح ریزی وجود دارد و گام‌های فرایند مطابق طرح‌ریزی پیش می‌رود و مطابق نتایجی که از هر گام حاصل  و تحلیلی که روی داده‌ها و نتایج اتفاق می‌افتد، تصمیمات لازم برای ادامه کار گرفته می شود.

*  انجام عملیات پرتاب پس از فراهم شدن شرایط پرتاب ماهواره

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع ادامه داد: نخستین زمانی که همه شرایط فراهم شود عملیات پرتاب انجام خواهد شد چرا که فرایند پرتاب ماهواره ظفر با ماهواره بر سیمرغ به دلیل تست تکنولوژی‌های جدید دارای شرایط پیچیده است.

* اهمیت پروژه در داده برداری‌ها و انجام تحلیل‌ها است

حسینی خاطرنشان کرد: آنچه در اجرای این پروژه اهمیت دارد برداشت گام به گام داده برداری‌ها و انجام تحلیل‌ها است تا دانشمندان ما بتوانند با تحلیل داده برداری گام های بعدی را برای پروژه های آتی بردارند.

* موفقیت در مرحله پرتاب یک دستاورد خواهد بود 

وی تأکید کرد: موفقیت در مرحله پرتاب یک دستاورد خواهد بود و امیدوریم این دستاوردها ما را به هدف نهایی رسانده و با موفقیت ماهواره را در مدار قرار دهیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  10 0
  پیش بینی می شد
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  11 1
  با سالی یک پرتاب تا سال 1500 به رتبه چهارم جزایر سلیمان می رسیم
 • اصلاح طلب AU ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  0 43
  آقا شما که تواناییش را ندارید غلط می‌کنید دنبال این جور تکنولوژی‌ها میرید. فقط روابط حسنه ی ما با دنیا را به هم می‌زنید. تولید فرغون هم از سرتون زیاده.
  • NL ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
   16 0
   این روابط حسنه شما با دنیا از روابط سیاه های افریقایی و عرب ها با غربی ها هم قاجاری تره!..چی شد به چنین فلاکتی افتادید شما نسل جدید کنیزهای غربی؟
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  12 0
  خب همون اول بگین زمان پرتاب مشخص نیس. چرا دو هفته ست هر روز الکی قول و قرار میدین؟
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
   0 1
   شما با کسی قراری ددشتین ؟!!
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
   0 1
   شما با کسی قراری داشتین ؟!
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  0 2
  حتما اینم مثل اون یکی منفجر شده!
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  4 0
  مردم ایران برای هر پیشرفتی باید ابتدا از سد کارشکنی بعضی حضرات داخلی بگذرند پرتاب هرسال یک ماهواره خیانت به مردم است
 • دکتر نصر NL ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  3 0
  جناب مشرق فکر کنم بهتر باشه یه نقد به رفتار جناب جهرمی در استفاده تبلیغاتی از برنامه فضایی که کلی دشمن داخلی و خارجی داره در قالب یک مقاله می نوشتید!
 • ali IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  1 0
  منظور دقت فدای سرعت نشه
 • ali IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  0 0
  لبیک یا من عنده علم الکتاب-مددنا یا مظهرالعجائب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس