کد خبر 1039157
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
سرطان نمایه

رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت، با بیان اینکه با انجام برخی آزمایش‌ها می‌توان از بروز سرطان در افراد جلوگیری کرد، گفت: مصرف بیش از حد معمول برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها عامل سرطان است.

به گزارش مشرق، علی قنبری مطلق رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه اکنون ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است، گفت: اکثر روش‌هایی که به پیشگیری از بروز سرطان مرتبط است به سبک و روش زندگی مربوط است.

بیشتر بخوانید:

نشانه‌های سرطان سینه در آقایان

نکات کلیدی برای پیشگیری از سرطان

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور


وی با بیان اینکه کاهش وزن، افزایش تحرک بدنی، تغذیه مناسب، ترک سیگار و الکل از موارد مهمی است که می‌تواند از ابتلا به سرطان در افراد جلوگیری کند، افزود: با رعایت این موارد و به نوعی تغییر سبک زندگی می‌توان از بروز بسیاری از سرطان‌ها در افراد جلوگیری کرد.


مصرف بیش از حد برخی مکمل ها عامل بروز سرطان است


قنبری مطلق در پاسخ به این سوال که آیا مصرف مکمل‌ها یا ویتامین خاصی می‌تواند از بروز سرطان در افراد جلوگیری کند یا خیر، تصریح کرد: تاکنون طبق بررسی‌ها مصرف مکمل‌ها کاهش بروز سرطان را نشان نداده است.


وی با بیان اینکه طبق مطالعات انجام شده مصرف برخی مکمل‌ها روند بروز برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهند، گفت: در مصرف مکمل‌ها به قصد پیشیگیری از سرطان باید احتیاط را رعایت کرد.


رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه طبق بررسی‌های انجام شده مصرف بیش از حد کلسیم، سلنیوم و ویتامین دی به بروز برخی از سرطان‌ها مانند پروستات منجر شده است، افزود: مصرف بیش از حد معمول ویتامین‌ها می‌تواند خود عاملی برای بروز سرطان باشد.


وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد افراد مبتلا به سرطان درمان می‌شوند و این موضوع در کودکان سرطانی به ۷۰ درصد رسیده است، تصریح کرد: با پیشرفت‌هایی که در زمینه تشخیص و درمان صورت گرفته در تلاش هستیم آمار بهبود یافتگان از سرطان را افزایش دهیم.

آزمایش های لازم برای تشخیص برخی سرطان ها کدام است


رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که چه نوع آزمایش‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان در خانواده‌هایی که سابقه چنین بیماری‌هایی وجود دارد توصیه می‌شود، گفت: انجام تست اچ پی وی برای تشخیص سرطان دهانه رحم از سن ۳۰ تا ۴۹ سال توصیه می‌شود.


وی ادامه داد: برای برخی از سرطان‌ها روش‌های تشخیصی زود هنگام وجود دارد به طور مثال برای تشخیص سرطان روده بزرگ انجام تست خون مخفی در مدفوع از سن ۵۰ تا ۶۹ سالگی و برای تشخیص سرطان پستان از سن ۳۰ تا ۶۰ سال معاینات بالینی توصیه می‌شود.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس