فواد ایزدی

کارشناس حوزه بین الملل با تاکید بر اینکه اصرار برای مذاکره، احساس ضعف را از داخل کشور به آمریکا می‌رساند، گفت: پیغام مذاکره از سوی ایران، علت توهم آمریکا مبنی بر تمکین ایران تحت فشار اقتصادی است.

به گزارش مشرق، فواد ایزدی کارشناس حوزه بین الملل و روابط خارجی در همایش "بررسی سیلی سخت ایران و عقب نشینی آمریکا و تاثیر آن در تحولات منطقه" که در دانشگاه علم وصنعت و با به همت کمیته اساتید شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، برگزار شد گفت: ترامپ در حوزه سیاست خارحی نیاز به پیروزی دارد تا برد انتخاباتی خود را تثبیت کند.

بیشتر بخوانید:

شهادت سردار سلیمانی نمی‌تواند مانع مذاکره با آمریکا شود

وی ادامه داد: آنچه مسلم است اقتصاد آمریکا مانند بیمه وبورس اشکالات ساختاری دارد اما ترامپ در سیاست داخلی آمریکا احساس می‌کند حرفی برای گفتن دارد. از این رو احساس میکند در اقتصاد آسیب پذیر نیست اما در سیاست خارجی آسیب پذیر است، قطعا این نکته باید مد نظر طرف دموکرات باشد و با دونالد ترامپ از همین حوزه وارد چالش شود.

*تهدیدات مشاور امنیت آمریکا شعار ساده نبود

این کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر اینکه شعار جان بولتون مبنی بر حضور آمریکا در چهلمین سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی در تهران یک شعار ساده نبود، تصریح کرد: این اظهارات مقامات آمریکایی یک برنامه ریزی است، جریان های ضد ایرانی ترامپ را فرصتی دیدند تا بتوانند به جمهوری اسلامی را صدمه بزنند.

ایزدی با بیان اینکه مجموعه ضد ایرانی در امریکا احساس میکند فرصت در حال تمام شدن است تصریح کرد: زمان ریاست جمهوری ترامپ در حال تمام شدن است، این‌مجموعه از این جهت اخرین تلاش های خود را انجام میدهد و فشار مضاعفی را بر کشور اعمال می‌کند که البته قابل درک است.

*پیام مذاکره از سوی ایران، احساس برد ترامپ در سیاست خارجی است

وی پیغام مذاکره از سوی ایران را دلیل توهم آمریکا مبنی بر تمکین ایران به دلیل تحت فشار اقتصادی بودن دانست و تصریح کرد: باید دید که آنها چه چیزی از ایران میخواهند؟ احساس ترامپ این است که ایران تحت فشار است و به همین دلیل مذاکره می‌کند و این برای ترامپ یک احساس برد در سیاست خارجی است.

این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به ۱۲شرط مطرح شده برای ایران از سوی پومپئو اظهار کرد: اگر ایران مذاکره کرد و امتیاز داد و شرط پمپئو را پذیرفت برای دولت ترامپ یک امتیاز مهم محسوب می‌شود که تا کنون دولت‌های قبلی آمریکا موفق به دستیابی آن نشدند.

وی افزود: با این تصور موفقیت، ترامپ به سمت اقدامی رفت تا با فشار مضاعف و به چالش کشیدن سیاست منطقه ای ایران به هدف خود برسد و جایگاه ایران را در منطقه متزلزل کند.

*ترور سردار سلیمانی با هدف شوک به نظام انجام شد

ایزدی با تاکید بر اینکه شهید سردار سلیمانی جایگاهش در نگاه آمریکا بیشتر از معاونت سپاه بود خاطرنشان کرد: آمریکا با این تصور احساس کرد باید به بدنه نظام شوک وارد کند و سیاست ایران به چالش بکشند.

این استاد روابط بین الملل با طرح چند نکته اعمال فشار آمریکا به ایران را یک سیاست مهم دانست و تاکید کرد: نکته اول که باید مد نظر باشد این است که تصور آمریکا بر این است با این عملیات تروریستی می‌تواند به اهداف خود برسد و این را پیش از در قالب تهدید مطرح کرده بودند.

وی ادامه داد: اگر مقامی در کشور خیلی صحبت از مذاکره بکند تصور آمریکا این می‌شود که ایران تحت فشار است، پس فشار را افزایش میدهند که کار را تمام کنند و ‌این سیاست فشار را ادامه میدهند.

ایزدی تصریح کرد: نکته ‌دوم این است که ترامپ در آبان سال آینده انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارد و این دغدغه اصلی اوست، هرچند رقیب ترامپ فعلا مشخص نیست اما او برای برد در انتخابات رقابت کارهایی انجام می‌دهد که کسی جرات انجام آن را نداشت.

*نظرسنجی های داخل آمریکا مخالف ترور سردار سلیمانی است

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به عملیات ترور شهید سلیمانی ادامه داد: شهادت سردار سلیمانی باعث شد ترامپ تصور کند این یک اقدام مثبت برای انتخابات آمریکا است اما نظر سنجی ها در این کشور نشان داد خیلی‌ها مخالف این اقدام تروریستی بودند.

وی با تاکید بر اینکه مردم آمریکا از جنگ خسته شده‌اند گفت: در جامعه آمریکا تمایلی به جنگ نیست، ترامپ هم در انتخابات 2016 با ادبیات ضد جنگ وارد میدان شد و به سیاست جنگ کلینتون انتقاد کرد اما در عمل خلاف آنچه گفته بود رفتار کرد.

ایزدی نکته سوم را تاثیر گذاری بر افکار عمومی آمریکا خواند و تصریح کرد: پوشش خبری آمریکا به دلیل مدیریت تصویر محدود است، اما در مورد شهادت سردار سلیمانی این اتفاق نیافتاد و تصاویر تظاهرات کامل پخش شد و این نشان دهنده دعوای داخلی در امریکا است.

*آمریکا سردار سلیمانی را یک مشکل بزرگ برای اهداف خود می‌دانست

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی برای سیاست آمریکا یک مشکل بزرگ بود گفت: این نگاه که کار سردار سلیمانی در منطقه باعث شده ایران در خاورمیانه برتر باشد و سیاست هایش جواب ‌دهد برای آمریکا یک مشکل بزرگ بود و آنها تمامی شکست‌های خودشان را به وجود ایشان توجیه می‌کردند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بحث شهادت سردار سلیمانی موضوع جدیدی در آمریکا نبود اظهار کرد: همزمان با سفر روحانی در مهرماه سال قبل به نیویورک، جان بولتون در آنجا سردار سلیمانی را تهدید به مرگ کرد و این اولین بار بود که این ادبیات به صورت مستقیم از سوی یک مقام آمریکایی استفاده میشد.

وی ادامه داد: تفکر مقابله با سردار ماه ها مطرح بود که ابعاد داخلی و منطقه‌ای زیادی به دنبال آن وجود داشت.

*افکار عمومی آمریکا مخالف جنگ با ایران است

ایزدی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتفاقات آبان‌ماه امسال و دی ماه سال 96 اظهار کرد: در جلساتی که وزیر خارجه داشتیم مطرح شد که هجمه تبلیغاتی علیه ایران شروع شده است و ما متاسفانه برنامه‌ای برای توجیه افکار عمومی دنیا در خصوص سیاست ایران نداریم .

این کارشناس روابط بین‌الملل تصریح کرد: آمریکا برای آغاز جنگ نیاز به همراهی افکار عمومی در آمریکا دارد، جنگ عراق و افغانستان با همراهی افکار عمومی در آمریکا به راه افتاد اما در مورد ایران تا کنون افکار عمومی این کشور همراهی نکرده است.

وی با ابراز تأسف از نداشتن یک دیپلماسی عمومی برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی مردم آمریکا گفت: ما رسانه های تاثیر گذار و ماهواره‌های موثری نداریم، اما ظرفیت هایی مانند شبکه توئیتر به وجود آمده که خوشبختانه وزیر امور خارجه از این فرصت به خوبی استفاده می‌کند اما این به تنهایی کافی نیست.

*انتخاب مجدد ترامپ می‌تواند شرایط را به سمت جنگ ببرد

ایزدی با اشاره به اتفاقات رخ داده در این مدت و نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه داد: انتخاب مجدد ترامپ میتواند شرایط را به سمت جنگ ببرد و مشکل امریکا این است که انتخاب رییس جمهور حاصل رای مستقیم مردم نیست و رای ایالت ها بیشتر از مردم اهمیت دارد.

این استاد دانشگاه با طرح این سوال که آیا حرکت ترامپ برای اقدام تروریستی علیه ایران یک حرکت مقطعی است یا شروع یک فشار مضاعف گفت: اینکه در آمریکا چه اتفاقی رخ می‌دهد و واکنش آنها چه خواهد بود بیشتر به ما برمیگردد.

وی افزود: اگر آمریکا حس میکرد شهادت سردار سلیمانی و اقدامات بعدی مشابه آن هزینه زیادی ندارد قطعا این مسیر را ادامه میداد، اما اگر احساس کند هزینه زیادی برایشان دارد قطعا محتاط میشوند.

*اصرار بی جهت برای مذاکره، احساس ضعف کشور را می‌رساند

ایزدی با بیان اینکه عدم حمله نظامی مستقیم آمریکا به ایران به دلیل هزینه بر بودن آن اظهار کرد: اینکه آمریکا چه میکند را ما تعیین میکنیم و نتیجه سیاست‌های ما خواهد بود.

وی تأکید کرد: اصرار بی جهت برای مذاکره، احساس ضعف کشور را میرساند، اقدام ایران در عین الاسد علیرغم خطر زیاد باید انجام می‌شد، انتقال این پیام مهم بود که امریکا احساس کند اگر بزند میخورد و این در محاسبات انها موثر است.

*آمریکا سردار سلیمانی را نفر دوم نظام می‌دانست

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه برای حذف سردار سلیمانی از معادلات منطقه نگاه دراز مدتی وجود داشت گفت: درامریکا طراحی برای ایران زیاد انجام‌ میشود، اما خیلی از این طراحی ها جواب نمیدهد، برداشت آنها حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی یکی از همان طراحی ها بودکه با شکست مواجه شد.

ایزدی در بخش پایانی صحبت های خود با بیان اینکه در آمریکا چهره‌هایی هستند که سیاست های آمریکا را نقد می‌کنند خاطرنشان کرد: مباحث کلی همه سیاستمداران آمریکا سرنگونی جمهوری اسلامی است اما در تاکتیک با یکدیگر تفاوت دارند، در آمریکا متخصص و کارشناس خوب در مورد ایران زیاد وجود دارد اما در ایران متخصص برای تاکتیک های آمریکا کم است و این باید تقویت شود.

وی همچنین در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر همکاری ایران با طالبان گفت: مذاکراتی بین دو طرف ایران و طالبان انجام شده اما سیاست رسمی جمهوری اسلامی همکاری با طالبان نیست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • DE ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
    3 0
    مرگ بر آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس