جهانگیری نمایه

معاون اول رییس جمهور گفت: آمریکا دروغ می گوید که محدودیتی برای واردات دارو و مواد غذایی به کشورمان اعمال نکرده است.

به گزارش مشرق، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیش از ظهر امروز  در اجلاس سراسری روسای دانشکده ها و آموزشکده های دانشگاه فنی و حرفه ای کشور که در دانشگاه فنی و حرفه ای دخترانه شریعتی برگزار شد،‌ با تبریک چهل و یکمین سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی در زمان خود یکی از بزرگترین اتفاقات دنیا بود و ملت بزرگ ایران با دست خالی اما با اتحاد، هماهنگی و انسجام توانست با رهبری امام خمینی (ره) یک انقلاب بزرگ مردمی را در قرن بیستم به پیروزی برساند.

معاون اول رییس جمهور افزود: انقلاب اسلامی با جهت گیری اسلامی و به منظور تحقق خواسته های یکصد سال گذشته ملت ایران به پیروزی رسید تا مطالبات و خواسته های مردم یعنی آزادی،‌ استقلال،‌ پیشرفت و حاکمیت قانون را محقق سازد.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: امروز پس از چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان به دنبال تحقق همان آرمان ها هستیم و این مسیر باید نسل به نسل ادامه پیدا کند تا این آرمان ها به طور کامل محقق گردد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه مردم باید بتوانند در تعیین سرنوشت خود موثر باشند و احساس کنند که روز به روز به آرمان های نظام و انقلاب اسلامی دسترسی بیشتری پیدا می کنیم، اظهار داشت: مردم باید احساس کنند که نقش آنها در اداره کشور تعیین کننده است و اگر خدای ناکرده این احساس در مردم ایجاد شود که حرکت به سمت آزادی و دخالت مردم در تعیین سرنوشتشان کمرنگ شده، مأیوس می شوند و احساس می کنند که از آرمان های اولیه نظام و انقلاب فاصله گرفته ایم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه استقلال کشور از ابعاد مختلفی برخوردار است، تصریح کرد: از ابتدای شروع انقلاب اسلامی این موضوع مطرح بود که مداخلات خارجی نباید در کشور وجود داشته باشد و بدون حضور خارجی ها اقتصاد کشور باید بتواند روی پای خود بایستد.

وی ادامه داد: دانشگاه های کشور به عنوان مهمترین مراکز تحقیقی و پژوهشی باید این مطالب را آسیب شناسی کنند که چقدر در تحقق آرمان های انقلاب و نظام موفق بوده ایم و نقاط ضعف و کاستی ها کجا بوده است.

جهانگیری با اشاره به فشارها، جنگ هشت ساله و اتفاقات فضای بین المللی در چهل سال اخیر خاطر نشان کرد: کشور امروز گرفتار سخت ترین و بی سابقه ترین تحریم هایی است که آمریکا در طول تاریخ علیه یک کشور اعمال کرده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به ابعاد مختلف وضع تحریم علیه کشورهای مختلف گفت: گاهی به نظر می رسد که سخت ترین تحریم ها، تحریم هایی هستند که مصوبه شورای امنیت دارد چرا که تمام کشورها ملزم به همراهی با این تحریم ها هستند.

وی افزود: برخی تحریم ها ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال می کند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم می شود اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه فروش نفت ایران از ابتدای انقلاب و از سال 59 تحریم بوده است خاطر نشان کرد: با وجود این تحریم ها هیچ گاه مانعی جدی برای فروش نفت وجود نداشته زیرا اگرچه برخی کشورها خریدار نفت ما نبودند اما ده ها و صدها مشتری دیگر نفت ما را می خریدند و هیچ کس هم متعرض آنها نمی شد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: امروز با نوعی از تحریم های آمریکا روبرو هستیم که تقریبا بزرگترین و قوی ترین پیگیری ها برای اجرای این تحریم در سراسر دنیا دنبال می شود تا جایی که حتی یک کشتی نفتی را رصد می کنند و با مقامات کشورهای مقصد حرکت کشتی تماس می گیرند و دخالت هایی را اعمال می کنند.

وی از تحریم های آمریکا علیه ملت ایران بعنوان تحریم هایی بی سابقه یاد کرد و افزود: آمریکا دروغ می گوید که محدودیتی برای واردات دارو و مواد غذایی به کشورمان اعمال نکرده است. میلیاردها دلار پول خودمان را که در کشورهای مختلف داریم وقتی می خواهیم از محل این پول ها یک دلار برای خرید دارو و مواد غذایی جا به جا کنیم، آمریکا اجازه نمی دهد.

جهانگیری واردات دارو از کانال مالی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی توصیف کرد و گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو از طریق کانال مالی سوئیس اجازه داده می شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در سال جاری بیش از 3 میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت کرده و واردات انجام داده ایم.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در همین شرایط تحریم، حجم تجارت ایران با دنیا در ده ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 70 میلیارد دلار بوده است و این یعنی اقتصاد بزرگی مانند ایران را نمی توان حبس کرد.

وی افزود: ایران از اقتصادی بزرگ برخوردار است و نیروی انسانی توانمند، مرز مشترک با 15 کشور همسایه و حوزه نفوذ قوی دارد و می تواند در همین محدوده و از طریق همکاری با کشورهای اطراف همه مسائل خود را به صورت جدی حل کرده و نیازها را تامین کند.

جهانگیری با اشاره به دستاوردهای کشورمان در بخش های مختلف که در چهل سال اخیر محقق شده است، گفت: تا اواخر دهه 60 مهمترین اقلام صادرات غیرنفتی کشور فرش و پسته بود اما امروز که به زعم خود آمریکایی ها فروش نفت ایران را صفر کرده اند، باید از آنها پرسید که اقتصاد ایران که جزو بیست اقتصاد برتر دنیا است چگونه اداره می شود. با پیشرفت ها و دستاوردهای حاصل شده مجموعه بزرگی از کالاهای صنعتی در کشور تولید و به اقصی نقاط دنیا صادر می شود و اداره کشور از طریق ارز حاصل از این صادرات صورت می گیرد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید بتوانیم اداره کشور را بدون اتکا به نفت دنبال کنیم،‌گفت: کشورهایی که توسعه خود را بر مبنای منابع طبیعی قرار داده اند به جز موارد استثنا مانند نروژ، نتوانسته اند از روند مناسبی در توسعه برخوردار باشند و بیشتر مصرف کننده بوده اند.

وی با اشاره به سابقه ایجاد حساب ذخیره ارزی و تبدیل آن به صندوق توسعه ملی، افزود: اگر شرایط فروش نفت خوب بود، طبق برنامه باید 36 درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی واریز می شد و بخشی از این درآمد نیز در بودجه دولت قرار می گرفت و به مرور سهم این صندوق افزایش پیدا می کرد تا سهم درآمدهای نفتی در بودجه کمتر شود.

جهانگیری اضافه کرد: در مقطعی برای تامین نیازهای صنعت نفت به تجهیزات مختلف و نیز برای احداث کارخانه های صنعتی ابتدایی باید منتظر شرکت های خارجی می بودیم اما امروز توانمندی صنعتی کشور متحول شده و بسیاری از این نیازها با اتکا به توانمندی داخلی تامین می شود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اجرای فاز 11 پارس جنوبی که شرکت توتال این پروژه را قبول کرده و قرار بود سکویی 20 هزار تنی در این پروژه نصب شود گفت: شرکت توتال پس از بررسی و ارزیابی های مختلف در خصوص پیمانکارهای کشورهای دیگر، سرانجام بهترین پیمانکار و مجری برای نصب این سکو را شرکت های ایرانی تشخیص داد که این نشان دهنده توانمندی گسترده کشورمان است.

وی با تاکید بر اینکه ایران دیگر کشوری نیست که برای تامین نیازهای ابتدایی خود منتظر کشورهای خارجی باشد گفت: امروز شرکت ها و پیمانکاران ایرانی در طراحی، مهندسی، ساخت و اجرای پروژه های بزرگ صنعتی، پتروشیمی و نیروگاهی زبانزد هستند و در بسیاری از مناقصه ها با وجود آنکه شرکت های خارجی نیز حضور دارند، پیمانکاران و شرکت های ایرانی برنده می شوند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه اتفاقات و تحولات مهمی در توانمندی و کیفیت نیروی انسانی و نحوه اجرای پروژه های صنعتی کشور رخ داده است، گفت: اگر مزاحمت ها، موانع و فشار علیه ملت ایران وجود نداشت، قطعاً‌ امروز موقعیت برتری از بسیاری از کشورهای مدعی در زمینه توسعه داشتیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شرایط مطلوب کشور در تربیت نیروی انسانی و بالا رفتن توانمندی مدیون چند بخش است که یکی از مهمترین آنها دانشگاه های کشور هستند، گفت: در سال 57 تعداد کل دانشجویان کشور 170 هزار نفر بود و این در حالی است که در مقاطعی پس از سال 92 تعداد دانشجویان به بیش از 4.5 میلیون نفر رسید و این یعنی جمعیت بزرگی از نیروی انسانی تحصیلکرده در کشور وجود دارد که البته ایجاد فرصت های شغلی برای آنها نیز یک دغدغه برای دولت است.

وی با تاکید بر اینکه منابع انسانی مهمترین عامل توسعه است گفت: اگر منابع انسانی کارآمد در یک کشور وجود نداشته باشد حتی بهترین امکانات و موقعیت های جغرافیایی نیز نمی تواند آن طور که باید مورد بهره برداری قرار گیرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید توسعه کشور را مورد بررسی و آسیب شناسی قرار دهیم به موضوع نیروی انسانی در بنگاه های اقتصادی اشاره و خاطر نشان کرد: ساختار بنگاه های اقتصادی نیازمند اصلاح است چرا که بسیاری از این بنگاه ها توجهی به آموزش نیروی انسانی خود ندارند و بعضا نیروی انسانی فعال در این بنگاه ها از دانش و آموزش های جدید بهره مند نیستند و این موضوعی است که در گذشته در طرح بازسازی صنعتی کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته بود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بنگاه های اقتصادی نیازمند آن هستند که تولیدات آنها در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد، گفت: بنگاه هایی می توانند ادامه حیات دهند که ساختار مناسب داشته، از نیروی انسانی کارآمد برخوردار باشند و بتوانند محصولات و خدمات با کیفیت و با قیمت مناسب که در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد، ارائه دهند.

وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با روسای 13 دانشگاه بزرگ کشور، افزود: در این جلسات از دانشگاه ها خواسته ایم که به دنبال ارائه راهکار برای حل مهمترین مسائل و چالش های پیش روی نظام باشند چرا که برای بالا بردن سرمایه اجتماعی و افزایش امید و اعتماد مردم هیچ مجموعه ای نمی تواند بهتر از دانشگاه ها برنامه ریزی کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه جهت گیری های دولت تا حد زیادی در بخش اقتصادی نیز روشن است،‌ اظهار داشت: یکی از این جهت گیری ها استفاده از ظرفیت های طبیعی کشور برای جذب گردشگران است اما اینکه می گوییم باید چند میلیون گردشگر را به کشور جذب کنیم، ابتدا باید بررسی کنیم که چه میزان نیروی انسانی مناسب برای ارائه خدمت به گردشگران در کشور وجود دارد و آیا دانشگاه های کشور این موضوع را در اولویت برنامه های خود قرار داده اند؟

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه باید نیروی انسانی متناسب با آینده کشور و تحولات پیش رو تربیت شود، بر ضرورت هدایت نیروی انسانی به سمت فناوری های نوین تاکید کرد و افزود: اینکه بر اساس گزارش های رییس دانشگاه فنی و حرفه ای 62 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای در سال 92 و 93 وارد بازار کار شده اند افتخاری بزرگ است ضمن آنکه بسیاری از این فارغ التحصیلان می توانند پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، کارآفرینی کنند.

وی بر ضرورت ارائه تسهیلات دولتی به کارآفرینان و فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای تاکید کرد و افزود: فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای نباید از شکست بترسند چرا که ترس از شکست خودکشی است.

جهانگیری از وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری خواست که از ظرفیت های بخش خصوصی نیز در دانشگاه ها بیش از پیش استفاده شود و گفت: اگر در انتخاب اعضای هیئت امنای دانشگاه ها از بخش خصوصی پر انگیزه نیز استفاده شود این موضوع می تواند تحولی در توانمند سازی فارغ التحصیلان موثر باشد به گونه ای که پیش از اتمام دانشگاه، بخش خصوصی به سراغ دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای بیایند و آنها را جذب صنایع و فعالیت های خود کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم گزارشی از فعالیت مراکز علمی و ارتقا جایگاه علمی کشورمان در سال های اخیر ارائه کرد و گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه ای دو دانشگاه مهارتی کشور هستند که در اکثر نقاط کشور به تقویت مهارت و تربیت نیروی انسانی ماهر می پردازد و تلاش ما این است که این آموزش ها به استانداردهای بین المللی نزدیک شود.

در این مراسم همچنین از طریق ارتباط زنده تلویزیونی با استان های فارس، اصفهان، همدان و خراسان جنوبی، معاون اول رییس جمهور فرمان آغاز رونمایی و بهره برداری از پروژه های عمرانی، ورزشی، رفاهی و نیروگاه های خورشیدی دانشگاه های فنی و حرفه ای در این استان ها را صادر کرد و همزمان با این رویداد پروژه های سایر دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور نیز به طور همزمان افتتاح شد.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور در ابتدای ورود به دانشگاه فنی و حرفه ای دخترانه شریعتی با حضور در یادمان شهید گمنام و ادای احترام به مقام شامخ شهدا، از مرکز نوآوری و خلاقیت در حوزه طراحی و دوخت لباس در این دانشگاه بازدید و سپس نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه را نیز افتتاح کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  0 1
  سلام اقا جهانگیری این یه کانال رو نبند هر چی که هست به یاد بیماران باش
 • وطن دوست TR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  1 1
  نه بابا تازه فهمیدی خواب خوش یک کلمه از مادر عروس شنیدیم هه هه واقعا شرم اور هست دوباره به اسلاح رذیلان رای دادن من خودم به اینها رای ندادم ولی چند بار به کسانی از خانواده که به روحانی و اینها رای دادند گفتم توبه کنید که در ریختن خون سردار شهید مقصرید توبه کنید
 • علی IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  3 0
  کجا بودی دلمون برات تنگ شده بود از وقتی به دلار گند زدی کم پیدایی
 • سید رض IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  2 1
  برای جبران خسارت برجام وقاتل شیهد سلیمانی بودن،را با شعارهای انتخاباتی که خود مجری ان هستیدتحت شعاع قرار میدهید؟سنگ پا از قزوین برایتان بفرستم
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  0 0
  اسحاق دو سال بیشتر به دولت بی تدبیر نمونده تازه یادت افتاد باید بدون اتکا به نفت دولت رو چرخوند!! اینا رو خطاب به خودت گفتی یا دیگران؟
 • DE ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  0 0
  جهانگیری: باید بتوانیم اداره کشور را بدون اتکا به نفت دنبال کنیم تامین دلار و طلا به عهده من.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس