ارتش سوريه (1).jpg

ارتش سوریه از اواخر دی ماه امسال عملیات گسترده‌ای را در استان ادلب آغاز کرد و حالا پس از دو هفته درگیری نفس‌گیر در آستانه یک پیروزی بزرگ است که می‌تواند سرنوشت جنگ ۸ ساله سوریه را تعیین کند.

سرویس جهان مشرق - نیروهای ارتش سوریه روز یکشنبه (سیزدهم بهمن ماه) در حالی که خود را به ۵ کیلومتری شهر مهم و راهبردی «سراقب» رسانده بودند، عملیات را از محورهای شرق و غرب شهرک «خان السبل» علیه گروهک های تروریستی در جنوب شرق استان ادلب ادامه دادند.

نیروهای سوری پس از درگیری های سنگین و نفس گیر چند ساعته، شهرک های «کفربطیخ، دادیخ، زکار، انقراتی، حزان، جوباس و سان» را از لوث وجود تروریست ها پاکسازی کردند و خود را به ۳ کیلومتری سراقب (مهم ترین پایگاه گروهک های تروریستی در جنوب شرق استان ادلب) رساندند.  

تمرکز نیروهای ارتش سوریه برای رسیدن به «سراقب»، حامیان گروهک های تروریستی به ویژه دولت ترکیه را به وحشت انداخت تا تمام توان خود را به کار گیرند تا از دست رفتن این شهر مهم و راهبردی در جنوب شرق استان ادلب جلوگیری کنند.

نیروهای ارتش ترکیه در روزهای گذشته همزمان با پیشروی های سریع و خیره کننده نیروهای سوریه، سه ایستگاه نظامی را در حومه شمال، شرق و جنوب سراقب ایجاد کردند تا مانع از پیشروی‌ها به سمت این شهر شوند.

آرشیو

براساس اطلاعات به دست آمده، ایستگاه‌های نظامی نیروهای ارتش ترکیه برای نجات گروهک‌های تروریستی در محور شرقی شهرک آفس (شمال سراقب)، حومه شهرک شیخ منصور (شرق سراقب) و شمال شهرک تل مردیخ (جنوب سراقب» احداث شدند.

ارتش ترکیه یک شنبه شب نیز چهارمین ایستگاه نظامی را در نزدیکی شرق شهرک «ترنبه» در غرب شهر سراقب ایجاد کرد و همچنین شماری از نیروهای خود را در سراقب مستقر کرد تا امنیت گروهک‌های تروریستی بیش از پیش در این شهر تامین شود؛ پیش‌تر (عصر روز شنبه دوازدهم بهمن ماه) نیز تعدادی از نیروهای ارتش ترکیه با تجهیزات نظامی سنگین در حومه شهرک «کفرعمیم» در جنوب شرق سراقب مستقر شده بودند.

تحرکات مخرب آنکارا در جنوب شرق استان ادلب فقط به احداث ایستگاه‌های نظامی در حومه شهر سراقب خلاصه نشد و یکشنبه شب نیز شماری از نیروهای ارتش ترکیه به صورت غیر قانونی وارد شهرک «ترنبه» شدند که نیروهای ارتش سوریه واکنش قاطع نشان دادند.

به گفته منابع میدانی، ورود نیروهای اشغالگر ارتش ترکیه به «ترنبه» برخلاف توافق به دست آمده با روسیه بود و نیروهای سوری مواضع آنان را در این شهرک به شدت هدف قرار دادند که حداقل ۶ تن از نظامیان ترکیه کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شدند؛ حمله نیروهای ارتش سوریه باعث شد نیروهای ارتش سوریه از شهرک «ترنبه» به سمت شهر سراقب عقب نشینی کنند.

به گزارش مشرق، نیروهای ارتش سوریه بعدازظهر روز دوشنبه (چهاردهم بهمن ماه) نیز عملیات را از دو محور (حومه شهرک های جوباس و سان) علیه گروهک‌های تروریستی در جنوب شرق استان ادلب از سر گرفتند.

در محور نخست، نیروهای سوری از حومه شهرک «جوباس» به سمت محور شمالی پیشروی کردند و پس از درگیری های سنگین موفق شدند شهرک «ترنبه» را از اشغال تروریست ها خارج کنند و خود را به یک کیلومتری (جنوب غرب) شهر مهم و راهبردی «سراقب» برسانند.

در محور دوم عملیات نیز نیروهای ارتش سوریه حملات را از حومه شهرک تازه آزاد شده «سان» آغاز کردند و با عقب راندن ترورست ها توانستند از جاده راهبردی «حلب - لاذقیه» عبور و شهرک «نیرب» را به کنترل دربیاورند.

با پاکسازی شهرک «نیرب» کمک رسانی به تروریست ها از شهر «اریحا» به شهر «سراقب» قطع شده است؛ با توجه به حضور نیروهای اشغالگر ارتش ترکیه در شهر سراقب، امکان دارد نیروهای سوری در محور نخست از «ترنبه» به شمال پیشروی کنند و تروریست ها را در شهر سراقب دور بزنند و محاصره کنند.

اگر پیشروی ها در محور دوم ادامه یابد، نیروهای سوری به شهرک مهم «سرمین» خواهند رسید که دروازه جنوبی برای ورود به شهر ادلب به شمار می آید؛ در حال حاضر، فاصله نیروهای ارتش سوریه با شهرک سرمین ۲ کیلومتر و با شهر ادلب ۷ کیلومتر است.

به گزارش مشرق، نیروهای ارتش سوریه در موقعیت برتر قرار گرفته اند چرا که پیشروی در هر دو محور (سراقب و ادلب) یک عملیات برد - برد محسوب می شود که یک شکست سنگین برای گروهک های تروریستی و دولت ترکیه به شمار می آید.

آرشیو

رسیدن به دروازه های شهر ادلب (آخرین و مهم ترین پایگاه گروهک های تروریستی در خاک سوریه) پس از ۸ سال جنگ یک پیروزی بزرگ برای ارتش سوریه و جبهه مقاومت است و این دستاورد برخلاف برنامه‌ریزی‌های اخیر دولت ترکیه بود که تصور می کرد هدف نخست نیروهای سوری رسیدن به شهر سراقب است.

در حال حاضر، این امکان برای نیروهای ارتش سوریه فراهم است که عملیات را در جنوب شرق استان ادلب به صورت همزمان به سمت سرمین و ادلب (محور نخست) اریحا، رویحه، کفرنبل (محور دوم) و شرق سراقب (محور سوم)  ادامه دهند و تیر خلاص را بر پیکره گروهک های تروریستی وارد کنند.

نیروهای سوری خوب می دانند برای این که در محور نخست (سرمین) قیچی نشوند باید همزمان در محور دوم (اریحا و مناطق جنوبی) پیشروی کنند تا راه برای رسیدن به شهر ادلب که قلب تروریست ها به شمار می آید، باز شود.

ساعات آینده تصاویر واضح تری از آنچه که در ادلب اتفاق خواهد افتاد را نشان خواهد داد و باید منتظر ماند و دید ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت چه تصیمیمی را برای ادامه پیشروی‌ها در میدان نبرد اتخاذ می‌کنند؛ پیشروی به سمت سراقب یا حرکت به سمت شهر ادلب و این احتمال وجود دارد هر دو راهبرد همزمان دنبال شوند و این موضوعی است که گروهک‌های تروریستی و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان را به هراس انداخته است.

به گزارش مشرق، نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت تا این مرحله از عملیات، سیلی محکمی را به صورت ائتلاف حامی تروریسم زده‌اند چرا که به دروازه‌های شهر ادلب (پایتخت گروه تروریستی جبهه النصره، شاخه رسمی القاعده در سوریه) رسیده اند و این معادلات را ۱۸۰ درجه در خاک سوریه تغییر داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  درود بر جبهه مقاومت و ننگ بر اردوغان تروریست که خوب نقاب نفاق از چهره ی کریه اش افتاد .
  • وطن دوست TR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   انهایی که منفی دادند یا غافلند یا منافق یا عربهای عرستان بیش از ۸۰ درصد مردم مخالف اردوعان و می دانند نوکر امریکاست تو همین زلزله ۸ میلیون یورو پول کمکهای مردم را فرستاد امریکا که فهمیدند ابروش رفته ما ساکن ترکیه خاک ما ترکیه ولی دوستار ایران ای منافقها بیایید نشان دهم کجا به تروریست ها اموزش،می ده مردم ترکبه در استانبول و ازمیر و انکارا و ...از اردغان گرفتند ببیتید یکی یا دو سال فرار خواهد کرد
 • داریوش IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  خواهیم دید که ترکیه به هر قیمتی نخواهد گذاشت کل استان ادلب و حلب آزاد شود. دلیلش هم واضح است. هر منطقه ای از سوریه که آزاد شد تروریستهایی که با دولت توافق کردند و سلاحهای سنگینشان را زمین گذاشتند، با خانواده هایشان به ادلب رفتند. حالا اگر قرار باشد ادلب هم آزاد شود کجا خواهند رفت؟ جز ترکیه جایی ندارند. مسلم است که ترکیه نمی خواهد پذیرای این زباله ها باشد. البته که آنها را آموزش داده و مسلح کرده و می کند ولی فقط برای ویران کردن سوریه و این که آنجا بمانند. حتی شده با تغییر اسم. حتی با تشکیل حزب و فعالیت سیاسی. تصورش خیلی زیباست که مثلا جبهه النصره تبدیل به حزب سیاسی شود و در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری شرکت کند! ترکیه عجب مملکتی ساخت برای سوری ها!
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   288 5
   تروریستها نوکر امریکا و اسراییل هستند اینجا نتوانند کاری کنند به جای دیگری مانند افغانستان و لیبی منتقل میشوند وبدتر براشون انتقال به جهنم یمن هست تا نابود بشوند و ته مانده آنها سرنوشتی شبیه منافقین را خواهند داشت به گروه خرابکاری تبدیل شده و با نکبت زندگی خواهند کرد
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   بالاخره اردوغان یک قمار خطرناک را شروع کرده و حالا هم آن را باخته است و خواه یا ناخواه باید هزینه ی آن را هم‌ بپردازد. در این بازی، اردوغان از خود تروریست ها هم بازنده تر است.
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
   زباله ها محصول اردوغان است ! خودش تولید کرده حالا دفع کنه
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  43 11
  سلام. خوشتیپ، عنوان رو درست کن!
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  ترکیه قابل اعتماد نیست. از قدیم هم اینطوری بوده. گول ظاهرش را نخورید. حزب باده.
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  87 11
  مستمر دعای مرزداران بخوانیم ، اگر حاج قاسم شهید شده ، اما بچه هاش تو میدونند ، دستمون نرسه دعا که می تونیم بکنیم ، صوت دعا با اینترنت در دسترسه ، بعد از نمازها بخصوص در مساجد بخوانیم .
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  38 95
  برای دستاوردهای حاج قاسم عزیز نگرانم.
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   67 8
   چراااا؟
 • علی خدایی GB ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  اردوغان خیلی پر روی می کند و می خواهد که بر علیه ارتش سوریه حمله کنه اگر غلطی کنند باید جمهوری اسلامی ایران و روسیه در هر نوع جواب و تذکرات ویژه ای بدهند ترکیه می بیند که گروه های تروریستی اش شکست می خورند میاد مانع می گذارد بر ارتش قدرتمند الهی سوریه و برادران جبهه مقاومت
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   اردوغان بدبخت ،حاج قاسم بود که تو را از کودتا نجات داد والا سرنوشتی شبیه محمد مرسی در انتظارت بود کمی خجالت هم خوب چیزی است نمک نشناس .
 • ر خ IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  عقل می گه هدف استراتژیک ورود به سرمین وشهر ادلب است ... ارتش سوریه باید فورا سرمین را باز پس گیرد تا ارتش ترکیه از سراقب راهی به شهر ادلب نداشته باشد ... بلا فاصله باید وارد ادلب شوند تا ترکیه از شمال غربی شهر ادلب وارد شهر ادلب نشود ... ورود 2 لشگر به شهر ادلب کار تروریست ها را تمام خواهد ... اریحا، جسر الصغور، کفر نبل و... خوربخود سقوط خواهند کرد ... روحیه ای برای تروریست ها برای باقی ماندن در این مناطق وجود نخواهد داشت ... کلا گرفتن سرمین باعث می شه شاهرگ آئورتی تروریست ها و ترکیه زیر تیغ ارتش سوریه باشه ...
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  باید سریع کار را در این جبهه تمام کرد
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  سلام.چرا از سمت غرب و شهر جسرالشغور عملياتي انجام نميشه. از نظر نظامي دليل خاصي داره؟
 • IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  رجب موند هزارها تروریست و ادمکش اموزش دیده در خاک ترکیه امیدوارن اردوغان و ارتش خونخارش تاوان کشتار و قتل عام مردم عراق و سوریه به دست داعش و النصره سایر تروریستها تحت الحمایشون بدهن الان که نوچه هاش باختن چاره ای نداره که مثل عملیات سبر فرات و شاخه زیتون خودش وارد باتلاق سوریه بشه انشا... با غرق شدنش خاورمیانه نفس راحتی میکشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس