امین بکر

نماینده ائتلاف کردستان در پارلمان عراق گفت که نگاه احزاب سیاسی کُرد به انتخاب «محمد توفیق علاوی» به عنوان نخست‌وزیر آتی کشور، مثبت است.

به گزارش مشرق، «امین بکر» نماینده ائتلاف کردستان در پارلمان عراق، گفت که دیدگاه گروه‌های سیاسی کُرد درباره نخست وزیری «محمد توفیق علاوی»، مثبت است و امیدوارند که وی مرحله آتی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: انتخاب محمد توفیق علاوی برای تشکیل کابینه جدید عراق، انتخاب خوبی بود و گروه‌های سیاسی کُرد به آن مثبت می‌نگرند و امیدوارند که وی مرحله آتی را باموفقیت اداره کند. تشکیل دولت آتی، باید با مراعات توازن قومی به دور از توازن سیاسی صورت گیرد تا این دولت نماینده همه مردم عراق باشد. 

بیشتر بخوانید:

واکنش ایران به نخست وزیری علاوی

توصیه‌های «مقتدی الصدر» به کلاه‌آبی‌ها و نیروهای امنیتی

استقبال نماینده سازمان ملل در عراق از نخست‌وزیری «محمد علاوی»

محمد توفیق علاوی کیست؟

بکر با اشاره به ضرورت نیاز نخست‌وزیر جدید عراق به حمایت سیاسی احزاب افزود: مقابل علاوی مرحله دشواری قرار دارد و وی بدون حمایت سیاسی نمی‌تواند موفق باشد. البته این حمایت باید مشروط به عدم دیکته‌کردن امور از سوی احزاب، باشد.

این در حالی است که «هوشیار عبدالله» از نمایندگان فراکسیون کُردی «التغییر» در پارلمان، می‌گوید: انتخاب علاوی یک تغییر نیست بلکه وی کپی برابر اصل «عبدالمهدی است» است.

وی طی پستی در توئیتر نوشت: محمد توفیق علاوی، از هر نظر از جمله نحوه تفکر و عملکرد، کپی برابر اصل عادل عبدالمهدی است. نحوه انتخاب او نیز با توافق میان ائتلاف‌های سائرون و الفتح بوده و طی روزهای آتی شاهد شباهت‌های بیشتر این دو فرد خواهیم بود.

عبدالله افزود: عراق مقابل تکرار سناریوها و نمونه‌های منتهی به شکست قرار دارد. این اقدام تغییر نیست بلکه به نوعی کپی کردن با دقت از عبدالمهدی است.

هنوز «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان و «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر این منطقه، به انتخاب محمد علاوی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق واکنشی نشان نداده‌اند.

«محمد توفیق علاوی» سرانجام، عصر دیروز (اول فوریه ۲۰۲۰)، به عنوان نخست‌وزیر دوره انتقالی عراق و مامور تشکیل کابینه جدید معرفی شد و «بَرهم صالح »، رئیس جمهور عراق، طی حکمی رسماً وی را مأمور تشکیل کابینه جدید کرد. 

وی بعد از ماه‌ها کش‌وقوس بر سر انتخاب نامزد نخست‌وزیری بین احزاب و جریان‌های سیاسی عراق، به عنوان جانشین عادل عبدالمهدی انتخاب شد که در جریان اعتراض‌های مردمی عراق و به دنبال فشارهای سیاسی و به منظور برون‌رفت از بحران پیش آمده، استعفا کرده بود تا دولت جدید تشکیل شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس