کد خبر 1037538
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
اعدام نمایه

با تلاش سازمان قضایی نیروهای مسلح استان آذربایجان غربی، یک سرباز محکوم به قصاص با کمک خیّرین، ستاد دیه و دستگاه های ذی‌ربط در نیروهای مسلح، پای چوبه اعدام بخشیده شد.

به گزارش مشرق، رضا صمیمی رئیس سازمان قضایی نیگروهای مسلح استان آذربایجان غربی گفت: خرداد ماه سال ۹۵ بود که در جریان یک مشاجره لفظی، سربازی، هم خدمتی خود را به قتل رساند و نهایتاً در اردیبهشت ماه سال ۹۶ با حکم شعبه اول دادگاه نظامی یک استان آذربایجان غربی به جرم قتل عمد به قصاص نفس محکوم شد.

بیشتر بخوانید:

نوزادی با اسلحه شکاری توسط برادر ۱۲ ساله‌اش‌ به قتل رسید

وی افزود: پس از طی مراحل قانونی، رأی دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور تأیید و با استیذان از رئیس قوه قضائیه، اجرای حکم قصاص در دستور کار قرار گرفت و درخواست‌های مکرر خانواده محکوم برای گذشت اولیای‌دم نیز نتیجه نداد اما ظهور آثار و علائم ندامت و پشیمانی شدید در قاتل، همچنین وقوع قتل بدون برنامه و انگیزه قبلی، مقامات سازمان قضایی نیگروهای مسلح استان را بر آن داشت تمام تلاش و همت خود را برای گذشت خانواده مقتول به‌کار گیرند.

این مقام قضایی توضیح داد: پس از تلاش‌های بسیار، نهایتاً اولیای‌دم رضایت خود را به پرداخت دو میلیارد تومان مشروط کردند که با توجه به فقر مالی خانواده ضارب، در طول نزدیک به دو سال و نیم گذشته، امکان عملی شدن خواسته آنها فراهم نشد و خواستار اجرای قصاص شدند. با این اوصاف، اجرای احکام دادسرای نظامی آذربایجان غربی اقداماتی را برای تأمین مبلغ دیه آغاز و با همکاری ستاد دیه استان و نهادهای ذی‌ربط در نیگروهای مسلح و همچنین جلب همکاری خیّرین، جمعاً مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان فراهم شد.

رئیس سازمان قضایی نیگروهای مسلح استان آذربایجان غربی گفت: در روز اجرای حکم قصاص، در حالی که همه مقدمات فراهم بود، با وساطت ۵۰ نفر از خیّرین اردبیلی، مسئولان سازمان قضایی نیگروهای مسلح، اداره کل زندان استان، معاونت حقوقی یگان ذی‌ربط و ستاد دیه استان، اولیای‌دم در اقدامی انسانی، رضایت خود را اعلام کردند و متهم پس از طی تشریفات قانونی از زندان شد.

آزادی یک سرباز با کمک ۱۲۰ میلیونی خیرین

رسول صبحدل دادستان نظامی آذربایجان غربی نیز از آزادی یک سرباز محکوم به پرداخت دیه با کمک انجمن خیریه امام زمان (عج) و حسینیه شهدای اسلامشهر خبر داد و گفت: این سرباز اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در جریان یک درگیری، هم خدمتی‌هایش را از ناحیه شکم هدف گلوله قرار داده و مجروح کرده بود. با وقوع این حادثه بلافاصله پرونده‌ای در دادسرای نظامی آذربایجان غربی تشکیل و نهایتاً متهم به جرم تیراندازی منجر به ضرب و جرح به پرداخت ۱۲۰ میلیون تومان دیه در حق شاکی و از جهت جنبه عمومی جرم نیز به یکسال حبس تعزیری و هشت سال حبس تعلیقی محکوم شد.

وی افزود: ضارب پس از تحمل یکسال حبس تعزیری، به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه از سال ۹۵ تاکنون در زندان به سر می‌برد تا اینکه هفته قبل دو خانم با مراجعه به اجرای احکام دادسرای نظامی استان آذربایجان غربی این مبلغ را پرداخت و موجبات آزادی سرباز زندانی را فراهم آوردند. این دو خانم خیّر اسلامشهری به نام‌های صغری محسنی گواری و زهرا حق شناس با اطلاع از وضعیت متهم که اهل این منطقه بود همچنین عدم توانایی خانواده وی در پرداخت دیه، تلاش‌هایی را به نمایندگی از انجمن خیریه امام زمان(عج) و حسینیه شهدای اسلامشهر آغاز و دیه ۱۲۰ میلیونی این سرباز تأمین شد.

به گفته این مقام قضایی، این دو خیّر با حضور در مساجد، تکایا و کمک شورای شهر و بازاریان اسلامشهر بخشی از مبلغ دیه را تهیه و یکی از خانم‌ها نیز طلاهای خود را فروخته و با گرفتن ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه، کل مبلغ ۱۲۰ میلیون تومانی دیه را تأمین می‌کنند.

صبحدل خاطر نشان کرد: این دو خیر خانم، راضی به انتشار نامشان نبودند ولی به اصرار مسئولان سازمان و برای الگوگیری سایرین، موافقت آنها را جلب کردیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس