اخبار ویژه روزنامه ها

در حالی که دولت از کمبود بودجه و منابع مالی گلایه دارد، فرارهای مالیاتی چند ده هزار میلیارد تومانی همچنان ادامه دارد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

۱۰۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی معطل اهتمام دولت

در حالی که دولت از کمبود بودجه و منابع مالی گلایه دارد، فرارهای مالیاتی چند ده هزار میلیارد تومانی همچنان ادامه دارد.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: دماسنج اقتصاد نشان می‌دهد بخش‌های زیادی از فعالیت‌های عمدتا سوداگر معاف از مالیات هستند که درصورت تصویب و ایجاد پایه‌های جدیدی همچون مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد، علاوه‌بر تامین بخش قابل‌توجهی از کسری بودجه دولت، نقدینگی سرگردان هم که با هر سرک کشیدنی همه بازارها ازجمله بازارهای غیرمولد همچون بازار ارز، طلا، سکه، مسکن و زمین را به‌هم می‌ریزد، با ایجاد این پایه‌ها کنترل خواهد شد. اما این مطالبات در حالی از سوی افکارعمومی مطرح می‌شود که اقدامات دولت طی دو سال اخیر در موضوع مالیات چندان مطابقتی با مطالبه عمومی ندارد؛ نمونه عجیب و قابل‌تامل آن، مصاحبه اخیر وزیر اقتصادی و امور دارایی است.

وی اخیرا در پاسخ به سوالی که درمورد تعیین‌تکلیف آخرین وضعیت تصویب پایه‌های مالیاتی جدیدی مانند «عایدی بر سرمایه» و «مجموع درآمد خانوار» پرسیده شده، می‌گوید: «به‌عنوان وزیر دارایی موافق تصویب پایه‌های مالیاتی جدید هستم، ولی به‌عنوان وزیر اقتصاد موافق آن نیستم.»

درواقع مخلص کلام وزیر این است که در ارتباط با موضوع تصویب پایه‌های مالیاتی جدید، وی از منظر کسری بودجه دولت به‌عنوان وزیر دارایی خواهان افزایش درآمدهای مالیاتی است، اما در جایگاه وزیر اقتصاد نگران آثار منفی آن بر اقتصاد است. اما در اینجا این سوال مطرح می‌شود که بخش دوم سخنان وزیر چقدر با واقعیت‌های درآمدهای مالیاتی کشور همخوانی دارد؟ به‌عبارت دیگر، با تصویب پایه‌های جدید مالیاتی که شامل مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه است، مگر قرار است چه اتفاقی بیفتد که به آن واسطه رشد اقتصادی کشور کاهش یابد؟

نتایج تحلیل‌های آماری و دیدگاه کارشناسان اقتصادی حاکی  از آن است که در حال حاضر فشار و بار اصلی اخذ مالیات بر دوش بخش مولد اقتصاد است که ادامه این وضعیت فعلی می‌تواند منجر به کاهش رشد اقتصادی و تعمیق رکود بینجامد؛ درصورتی که برخلاف نظر وزیر، محل اصابت دو پایه جدید مالیاتی عمدتا فعالیت‌های سوداگرانه در بخش‌های مسکن، زمین، سکه، طلا، ارز و همچنین کنترل فرار مالیاتی و حذف معافیت‌های مالیاتی زائد است.

فرهیختگان از قول رئیس سابق سازمان امور مالیاتی تصریح کرد که هم اکنون ۱۰۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

به نوشته این روزنامه، فرار مالیاتی در مناطق آزاد بر قاچاق است.
 

صوفی: ملاقات خاتمی و روحانی با محوریت انتخابات مجلس بود

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تأیید کرد ملاقات هفته گذشته روحانی با خاتمی، ناطق نوری و سید حسن خمینی، دیداری برای انتخابات مجلس بوده است.

برخی اطرافیان رئیس‌جمهور، اصل ملاقات و برخی دیگر محتوای انتخاباتی آن را تکذیب کرده بودند، اما علی صوفی در گفت‌وگو با نامه‌نیوز اظهار داشت: این نشست قطعاً تأثیرش را بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خواهد گذاشت اما محور اصلی‌اش حتماً انتخابات مجلس بود تا با تلاش و پادرمیانی برای گرم کردن تنور انتخابات، مقداری در موضوع رد صلاحیت‌ها تجدیدنظر صورت گیرد.

صوفی با اشاره به ابعاد دیگر نشست روحانی، خاتمی و ناطق نوری تأکید کرد: با توجه به آنکه بین دولت و این شخصیت‌ها فاصله‌ای افتاده بود، این نشست می‌تواند فاصله‌ها را کم کند و روی معادلات انتخابات ۱۴۰۰ اثر بگذارد. باید اتحاد و وفاق ملی را تقویت کرد و این وفاق و اتحاد ملی می‌تواند در دادن لیست مشترک تجلی پیدا کند.

وی درباره ائتلاف اعتدال، اصلاحات و اصولگرایان میانه‌رو بعد از دیدار روحانی، خاتمی و ناطق نوری گفت: شورای عالی سیاستگذاری جریان اصلاحات راهبردی کاملاً اصلاح‌طلبانه را برای انتخابات مجلس تصویب کرد و هیچ مجال و امکانی برای ائتلاف در این راهبرد دیده نشده بود.

وی در عین حال با محتمل خواندن ائتلاف اصلاحات، اعتدال و اصولگرایان میانه‌رو، یادآور شد: اگر اوضاع سیاسی به شکلی پیش برود که جریانات مختلف را دوباره کنار هم قرار دهد، این مسئله باید به تصویب شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برسد تا شکل ائتلاف پیدا کند. آن زمان باید دید که شورای عالی سیاستگذاری در راهبرد انتخاباتی‌اش تجدیدنظر خواهد کرد یا خیر.

یادآور می‌شود روحانی چند روز بعد از ملاقات با خاتمی، سخنرانی تند و مخالف‌خوانانه‌ای علیه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان داشت که به نظر می‌رسد به ملاقات مذکور برمی‌گردد.
 

آقای روحانی! حقوق مردم معیشتی است که از آنها دریغ کردید

«حمله روحانی به شورای نگهبان نه برای دفاع از حقوق مردم بلکه برای ممانعت از برملا شدن ناکارآمدی‌های دولت است.»

وب‌سایت الف با اشاره به سخنان هفته گذشته روحانی نوشت: مسئول اجرای قانون اساسی روزگاری به مردم وعده داده بود چنان کاری خواهد کرد که مردم از دریافت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان سال ۸۹ امتناع کنند، اما بعد از۶ سال از گذشت عمر دولتش، اعلام می‌کند به دلیل مشکلات اقتصادی بناست به ۶۰ میلیون ایرانی یارانه کمک معیشتی (بجز یارانه ماهانه) پرداخت شود. بماند که اصل همین کار نیز به شدت زیر سوال است و مردم احساس می‌کنند یک بلوف سیاسی دیگر بود چرا که خیلی از آن‌ها این یارانه را دریافت نمی‌کنند و به گفته برخی نمایندگان، خیل پرشماری با مراجعه به دفاتر نمایندگان اعلام کرده‌اند هنوز یارانه معیشتی دریافت نکرده‌اند. روحانی در حالی در جمع استانداران و فرمانداران انتصابی خود می‌گوید: «بزرگترین خطر برای دموکراسی و برای حاکمیت ملی روزی است که انتخابات تشریفاتی شود و جای دیگری انتصاب فرمایند، که مردم خوب می‌دانند انتخاب او و کابینه‌اش به هیچ وجه تشریفاتی نبوده‌اند.

دستور کار «حمله به شورای نگهبان» از سوی روحانی و نزدیکان او کاملا هدفمند انتخاب شده، اما نه برای دفاع از حقوق مردم بلکه از آن جهت که با حمله پیش‌دستانه، مانع برملا شدن ناکارآمدی‌های مدیریتی شوند.
 

موریانه فساد اقتصادی با سوء‌مدیریت شما در دولت تکثیر می‌شود

معاون اول رئیس‌جمهور می‌گوید فساد اقتصادی مثل موریانه به جان انقلاب افتاده است.

اسحاق جهانگیری در دیدار «کانون زندانیان سیاسی مسلمان قبل از انقلاب»، به موضوع مفاسد اقتصادی و سوءاستفاده‌های برخی افراد نیز اشاره کرد و افزود: ریشه‌کن کردن فساد راهی جز نظارت عمومی و پذیرش نقش رسانه‌ها در شفاف‌سازی وجود ندارد و برای مبارزه با فساد نیازمند عزم ملی در کشور هستیم چرا که امروز فساد مثل موریانه به جان انقلاب افتاده و در شرایطی که عده‌ای در کشور به نان شب محتاج هستند، عده‌ای دیگر در حال چپاول بیت‌المال هستند.

این اظهارات در حالی است که هنوز دولت و شخص آقای جهانگیری، توضیح صریح و روشنی درباره چگونگی به‌ باد دادن ۱۸ میلیارد دلار از ذخایر ارزی (موسوم به دلار جهانگیری) ارائه نکرده‌اند؛‌ ماجرای تلخی که رانتی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی را در اختیار اقلیتی چند صدنفره قرار دارد در مقابل افزایش نقدینگی و تورم شدید را متوجه سفره مردم کرد.

در عین حال اتهامات اقتصادی برادر آقای جهانگیری و برادر رئیس‌جمهور نیز در کنار مفاسد هنگفت ۱۶ هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان، مفاسد بزرگ در واگذاری ماشین‌سازی تبریز، هپکو، نیشکر هفت‌تپه، آلومینیوم المهدی، پالایشگاه کرمانشاه و ده‌ها نظیر آن، از جمله نمونه‌های مشعشع در کارنامه دولتی است که آقای جهانگیری عنوان معاون اولی رئیس‌ آن را بر دوش می‌کشد. از سوی دیگر حذف سهمیه‌بندی و کارت سوخت موجب رونق قاچاق سوخت و از بین رفتن ۱۴۴ هزار میلیارد تومان شد. بنابراین عجیب است که آقای جهانگیری به جای اظهار شرمندگی و عذرخواهی، از موضع منتقد درباره فساد حرف می‌زند.
 

کنایه کرباسچی به روحانی برخی رد صلاحیت‌ها زیر سر دولت است

دبیر کل حزب کارگزاران می‌گوید برخلاف سخنان روحانی، برخی از رد صلاحیت‌های نامزدها از سوی نهادهای دولتی انجام گرفته است.

غلامحسین کرباسچی در روزنامه سازندگی نوشت: رئیس‌جمهور سخنان مهمی در رابطه با موضوع انتخابات و شرایط امروز کشور بیان کرد. اگرچه من با محتوای سخنان ایشان موافق هستم اما ملاحظاتی تکمیلی در این‌باره دارم.

گمان می‌کنم این توقع از آقای روحانی نمی‌رود که فقط در آستانه انتخابات سخنرانی‌ای با چنین محتوایی داشته باشد.

بلکه مردم توقع دارند در طول این مدت دولت زمینه‌های عملی و اجرایی شدن این سخنان را فراهم می‌کرد. به عنوان نمونه لایحه دولت درباره‌ اصلاح قانون انتخابات از سوی خود دولت و حامیان آن در مجلس پیگیری می‌شد تا نقش احزاب در انتخابات تثبیت می‌شد و مسئولیت وزارت کشور در این زمینه بیش از همه نهادها بوده است. از سوی دیگر بسیاری از پرونده‌هایی که (چه مالی و چه غیرمالی) درباره آنها اقدام می‌شود (چه در دستگاه‌های اجرایی و چه در دستگاه‌های نظارتی)، بعضا ساخته و پرداخته خود نهادهای درون دولت است و خود مامورین دولت خیلی از این پرونده‌ها را تهیه کرده‌اند.

در ارتباط با شورای نگهبان و دستگاه‌های قضایی این تمهیدات باید انجام می‌شد تا در شب انتخابات از آن برداشت به تقابل میان دولت و شورای نگهبان ‌شود. چه آنکه خود این امر زمینه‌ای برای دلسرد کردن مردم خواهد بود.

اینکه مسائل اختلافی به این شکل عمومی شده و آن را بین مردم بکشانیم اتفاقا به دلسرد شدن بیشتر آنها خواهد انجامید.

وی در پایان به کنایه نوشت: در مثل مناقشه نیست: «فی‌الصیف ضیعت اللبن» زنی تابستان از همسر مسن و ثروتمندش جدا شد و با جوانی فقیر ازدواج کرد، زمستان نیازمند شد از شوهر اولش کمی شیر خواست. پیرمرد گفت: «فی الصیف ضیعت اللبن»؛ یعنی همان تابستان که رفتی شیر را هم از بین بردی. مثل کسی است که موقعیت و فرصت‌های خوب را از دست می‌دهد.
 

نشنال اینترست: پس از ترور سلیمانی حمله علیه نظامیان آمریکا شدت گرفته است

یک سرهنگ بازنشسته آمریکایی با پیش‌بینی اینکه حملات به نظامیان پنتاگون در خاورمیانه به شکل منظم و پیشرفته افزایش خواهد داشت، خواستار خروج سریع از منطقه شد.

دانیل دیویس در نشریه نشنال اینترست می‌نویسد: پس از ترور ژنرال سلیمانی،‌ تحرک گروه‌های مختلف ضد آمریکا در خاورمیانه رو به افزایش است. در نتیجه حملات تلافی‌جویانه جان نظامیان ما را تهدید می‌کند. احتمالا این حملات به ویژه در عراق و سوریه، به شکل منظم، پیشرفته و کشنده‌تر ادامه پیدا خواهد کرد. وی ادامه می‌دهد: وظیفه دولت، حفاظت از جان نظامیان آمریکایی است. بنابراین باید سریعا درباره خروج از عراق و سوریه
تصمیم بگیرد.

تحلیلگر اسپانیایی: بیانیه اروپا در حمایت از ترور ژنرال سلیمانی شرم‌آور بود یک تحلیلگر اسپانیایی می‌گوید: فعالیت‌های ایران در منطقه، کمک به متحدان خود برای حفظ مرزهایشان است.

رافائل پوچ‌ده‌فلیو که سه دهه به‌عنوان خبرنگار روزنامه لاوانگوردیا در مسکو، پکن، برلین و پاریس فعالیت داشته، در گفت‌وگو با تارنمای «کائوس ان لارد» به موضوع ترور سردار سلیمانی اشاره کرد و افزود: این یک امر بداهه از سوی ترامپ یا یک واکنش نسبت به آخرین وقایع در عراق نبود  بلکه همان‌طوری که روزنامه نیویورک‌تایمز توضیح داد، تصمیمی بود که ستاد کل ارتش نومحافظه‌کار از مدت‌ها قبل در حال آماده کردن آن بود.

ژنرال سلیمانی در یک پرواز معمولی و با گذرنامه دیپلماتیک به بغداد سفر کرده بود. این یک دیدار توطئه‌انگیز نبود. نخست‌وزیر عراق شرح داد که سلیمانی برای دریافت یک پیام سعودی برای تنش‌زدایی بین تهران و ریاض به بغداد رفت. من فکر نمی‌کنم که این گفت‌وگو برای واشنگتن خوشایند بوده باشد و دلایل آن واضح است. آمریکا از طریق کنترل نفت سعودی، پول بسیاری برای تامین کسری‌هایی که ناشی از هزینه‌های هنگفت نظامی خود است را به‌دست می‌آورد و دلار را از طریق تجارت نفتی تقویت می‌کند.

تحلیلگر اسپانیایی ادامه داد: سلیمانی در شکست دادن داعش در عراق، مهارت به خرج داد. وی همچنین سهم مهمی در شکست برنامه سرنگونی دولت سوریه داشت. علاوه بر آن در تثبیت محور شیعه بین ایران تا لبنان، علوی‌ها در سوریه و دولت عراق نقش کلیدی ایفا کرد.

وی افزود: موشک‌های کروز که ایران به انتقام خون سلیمانی به سوی پایگاه‌های آمریکا شلیک کرد، نتوانستند توسط سیستم‌های پاتریوت آمریکا که منطقا در حال آماده‌باش بودند رهگیری شوند.

وی در مورد موضع اروپا و بیانیه مشترک «مرکل»، «مکرون» و «جانسون» تصریح کرد: در این بیانیه، نه تنها ترور سلیمانی محکوم نشد بلکه به نقض شدید قانون بین‌المللی عدم ترور شخصیت‌های اصلی یک کشور در سرزمین یک کشور دوست (ثالث) اشاره‌ای نشد اما «نقش منفی ایران» را محکوم کرد.

جانسون به ترامپ گفت که «از مرگ سلیمانی متاسف نشدیم»، مکرون «نقش بی‌ثبات‌کننده» نیروهای رهبری‌شده از سوی سردار سلیمانی را محکوم کرد، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان افزود که «سلیمانی دنباله‌ای از خون و ویرانی را در خاورمیانه به جا گذاشته است و اتحادیه اروپا دلایل خوبی داشت تا که وی را در لیست تروریست‌های خود قرار دهد». همه اینها جنون‌آمیز است زیرا هر ناظر مستقلی متوجه می‌شود که اقدام ایران در منطقه فقط واکنشی دفاعی بوده و نه با هدف تغییر رژیم بلکه کمک به متحدانش در سوریه، یمن و عراق برای حفظ مرزهایشان بوده است: آمریکا و متحدانش، مسئولیت بزرگی در آخرین موج ویرانی‌ها در منطقه از عراق گرفته تا سوریه و لیبی و یمن که کشتار میلیونی داشته، دارند. بیانیه اتحادیه اروپا شرم‌آور بود.

ایران

پیشنهاد میر سلیم به مردم رفتار مثل دوران شعب ابی‌طالب

خبر اول اینکه، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحریم پیامبر اکرم(ص) و یاران ایشان در شعب ابی‌طالب، گفت: اینهایی که امروز تحریم می‌کنند از کافران و مشرکان یاد گرفته‌اند و شاگردان آنها هستند. به گزارش ایسنا، سید مصطفی میر سلیم با تأکید بر اینکه تحریم امروز ایران عزیز توسط امریکا چیز نویی نیست، افزود: پیامبر اکرم(ص) در صدر اسلام هیچ‌گاه در مقابل این فشارها تسلیم نشدند و تن به مذاکره ندادند، چون ایمان داشتند و می‌دانستند باید رسالت خود را درست انجام دهند. بنابراین باید مقاومت کرد. در شرایط سخت تحریم ایران توسط دشمن، باید سعی کنیم مثل یاران پیامبر(ص) در شعب ابی‌طالب رفتار کنیم یعنی همدردی و ایثار کنیم. این نامزد اصولگرای انتخابات مجلس تأکید کرد: شما مردم اداره کشور را به‌عنوان امانت به دست نمایندگان داده‌اید اما آنها کارهای دیگری می‌کنند. خدا را شکر شورای نگهبان ۹۰ نفر آنها را رد صلاحیت کرد؛ اینها باید از حق مردم دفاع کنند. آن امانتی که مردم به‌شما سپردند را چه‌کار کردید؟!

نظر سلیمی نمین درباره رد صلاحیت مطهری

خبر دیگر اینکه، عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا درباره رد صلاحیت علی مطهری نماینده تهران گفت: من نمی‌دانم آقای مطهری بر اساس چه کاری ردصلاحیت شده است. اما آن‌طور که خودش گفته اگر به‌خاطر یک نطق ردصلاحیت شده است و اگر واقعاً به ایشان گفته شده درباره نهم دی همان حرفی را بزند که آقا می‌گوید، باید گفت: شورای نگهبان اشتباه کرده است. به‌گزارش تابناک، وی افزود: همچنین کسی که به مطهری گفته است درباره نهم دی همان حرفی را بزند که آقا می‌گوید، حتماً آدم بی‌سعه صدری بوده و مرتکب اشتباه بزرگی شده است. کما اینکه رهبری درباره یکی از پرونده‌های علی مطهری تذکر داده بود که برداشت‌تان از حرف علی مطهری اشتباه است.

‍‍ حمایت مالی منافقین از حزب راست‌ افراطی اسپانیا

دست آخر اینکه، روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» ابعاد جدیدی از کمک‌های مالی مجاهدین خلق [منافقین] به رهبران حزب وُکس، حزب راست افراطی اسپانیا فاش کرده است.به گزارش عصر بر اساس گزارش این روزنامه، مجاهدین خلق [منافقین] افزون بر یک میلیون یورو کمک‌های گسترده برای تأسیس و استقرار این حزب راست افراطی که سال گذشته فاش ساخت، به دو نفر از رهبران این حزب که اکنون نماینده کنگره (پارلمان) اسپانیا هستند، به مدت هشت ماه بین ماه‌های فوریه و اکتبر سال ۲۰١۴ به طور مخفیانه حقوق ماهانه پرداخت ‌کرده است. میزان حقوق سازمان مجاهدین خلق به این دو رهبر حزب راست افراطی اسپانیا طی این مدت در حدود ۶۵ هزار یورو بوده است.ال پائیس گزارش می‌دهد که وُکس بین دسامبر سال ۲۰١۳ و آوریل ۲۰١۴ مبلغ ۹۷١ میلیون و ۸۹۰ هزار یورو دریافت کرده است. به نوشته این روزنامه مجاهدین خلق هر ساله گردهمایی بزرگی در پاریس برگزار می‌کند.

خراسان

ابلاغ نسخه آخر سال برای حذف فعالیت های موازی ادارات

طبق موافقت تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی که در قالب صورت جلسه ای به مدیران مربوط در ادارات و سازمان ها ابلاغ شده قرار است در راستای اهمیت بازمهندسی ساختار و تشکیلات برخی نهادهای دولتی که هدف آن ارتقای بهره وری و استفاده بهینه از نیروی انسانی و امکانات است، ساختارها و ماموریت های غیرضروری حذف و کلیه فعالیت های موازی در سطوح سازمان های تعیین شده نیز پس از شناسایی تا پایان امسال در یکدیگر ادغام شوند.

هشدار به مدیران درباره روش جدید کلاهبرداری واردات خودرو

یک نهاد مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود به تعدادی از مدیران اجرایی و نهادهای حاکمیتی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر واردات خودروهای سنگین کارکرده اما دارای استانداردهای لازم متذکر شده،  با توجه به این که این پیشنهاد در حال بررسی توسط دولت است و تاکنون هیچ مجوزی برای واردات این نوع خودروها مانند کامیون یا اتوبوس از محل پیشنهادهای  رسیده، ابلاغ نشده بنابراین در صورت همراهی در تبلیغات یا ثبت نام برای این موضوع، باید شخصا پاسخ گوی نهادهای نظارتی باشند.

آرمان

دستگیری عاملان کلیپ توهین‌آمیز

عاملان انتشار کلیپ با مضمون توهین به قومیت‌ها در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی شناسایی و دستگیر شده‌اند. این در حالی است که مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت در ادامه اعلام کرد: با توجه به انتشار کلیپی با مضمون توهین به قومیت‌ها در بازی دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی با پیگیری‌های صورت گرفته است ۴ نفر عامل انتشار این کلیپ شناسایی و دستگیر شده‌اند. گفتنی است براساس این گزارش این افراد پس از دستگیری به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

وحشت نفت از شیوع بیماری چینی

معامله‌گران نفت با فروش گسترده قراردادهای نفت خام، دیزل و سوخت جت به شیوع ویروس کرونای جدید در چین واکنش نشان دادند، اما آیا این رفتار وحشت زده منطقی بوده است؟ بررسی آمار اپیدمی قبلی چین ممکن است به یافتن پاسخ در این باره کمک کند. شیوع اپیدمی سارس یا سندرم حاد تنفسی در سال ۲۰۰۳ تقاضا برای نفت را فلج کرد. آماری که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) فراهم شده است، نشان می‌دهد میزان مصرف سوخت جت به شدت لطمه دید، اما تاثیر منفی سارس روی استفاده از سایر فرآورده‌های نفتی به این شدت نبود.

ملاک حال افراد است

عضو جامعه روحانیت مبارز کشور ملاک احراز صلاحیت را «حال» افراد دانست و با بیان اینکه کسانی که محکومیت قضائی ندارند و انقلاب اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول دارند، صلاحیتشان باید احراز شود، تاکید کرد: معتقدم مطلعین و آگاهان بنشینند با خود شورای نگهبان صحبت کنند.«سیدرضا اکرمی» تاکید کرد: به‌عنوان کسی که قبل و بعد از انقلاب را تجربه کرده‌ام باید اعلام کنم کسی نمی‌تواند ایران ۹۸ را با ایران ۵۸ از لحاظ توسعه و استقلال مقایسه کند.

۷۰ ایرانی ساکن ووهان برمی‌گردند

سعید نمکی روز جمعه در حساب توئیتر خود نوشت: با پیگیری‌های مکرر و همراهی وزارت امور خارجه بیش از ۷۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ووهان چین که نگران وضعیت آن‌ها بودیم، با تدابیر بهداشتی مناسب در روزهای آینده به کشور باز می‌گردند. وی ادامه داد: برای اطمینان از ایمنی، دو هفته در محل مناسبی تحت نظر بوده و با مراقبت‌های کامل پذیرایی خواهند شد. وزیر بهداشت دیروز همچنین اعلام کرد که از معاون اول رئیس جمهوری خواسته تا ورود هرگونه مسافر از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی از مبدا چین به کشور تا اطلاع ثانوی ممنوع شود.

شهاب حسینی در کنار رابرت دنیرو

شهاب حسینی بازیگر سینمای ایران که به تازگی بازی در فیلم «مست عشق» را به پایان رسانده و با فیلم «آن شب» ساخته کوروش آهاری در جشنواره فیلم فجر حضور دارد با انتشار عکسی از خودش در کنار رابرت دنیرو، بازیگر مطرح سینمای هالیوود در اینستاگرام نوشته است: «این روزها دل و دماغی نیست تا شرح یک روز به یاد ماندنی در تاریخ فعالیت حرفه‌ای‌ام را با جزئیات با شما به اشتراک بگذارم. همین‌قدر که ملاقات آدم‌های بزرگ را از نزدیکی و آشنایی با مرامی که برای خود در زندگی برگزیدند، تاییدی است بر این باور که هیچ عزتی بی‌علت نیست.»

بازداشت ۵ نفر از شهرداری بانه

۵ نفر از شهرداری بانه به اتهام تخلفات مالی دستگیر شده‌اند. محمد امین‌زاده، سرپرست فرمانداری شهرستان بانه، دستگیری ۵ نفر از کارکنان این شهرداری را تایید کرده و در این باره گفته است: این افراد توسط سازمان بازرسی بازداشت شدند. براساس اخبار رسیده در این رابطه، در بین اسامی ۵ نفر دستگیر شده «یکی از شهرداران سابق بانه، دو نفر از معاونین شهرداری فعلی و دو نفر از کارمندان شاغل در شهرداری بانه» به چشم می‌خورد که از سوی سازمان بازرسی برای آنان پرونده قضایی تشکیل شده است اما هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی بوده و نمی‌توان اظهار نظری در این باره مطرح کرد.

شکایت انجمن پزشکان عمومی

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران از پیگیری حقوقی و شکایت این انجمن از عامل کتاب‌سوزی اخیر خبر داده است. بر این اساس دکتر عباس کامیابی گفت: بدبین کردن مردم به دانش پزشکی، حتی اگر فقط روی یک نفر تاثیر داشته باشد و او را از پیگیری درمان باز دارد، تهدید علیه سلامت جامعه به‌ شمار می‌رود و مستوجب برخورد قانونی است. وی در ادامه سخنانش تاکید کرد: این در حالی است که موضع‌گیری‌های انجام شده به دلیل اصرار این فرد بر اشتباهات خود، راه به جایی نخواهد برد و شهرت وی را نیز بیشتر خواهد کرد. بنابراین باید به صورت جدی و عملی با مقوله دانش‌سوزی برخورد شود.

استوری معنادار مهاجم پرسپولیس

آنتونی استوکس مهاجم جدید پرسپولیس با انتشار یک استوری به نوعی به منتقدانش هشدار داده است. انتشار یک استوری این شائبه را ایجاد کرده که شاید آنتونی استوکس از انتشار خبرهایی مبنی بر ناآمادگی‌اش خبردار شده باشد. اما آنتونی استوکس مهاجم جدید پرسپولیس در این باره در صفحه اینستاگرامش نوشته است: فصل بعدی‌تان این است که برخی افراد آرزو می‌کنند ای کاش با شما متفاوت رفتار کرده بودند. استوکس پس از یک فصل خوب همراه با تراکتور از این تیم جدا شده و به آدانا دمیر اسپور ترکیه پیوسته است، اما چند بازی در این تیم انجام داده و با فسخ قراردادش به ایران برگشته است تا برای پرسپولیس به میدان برود. با حضور استوکس در تمرین پرسپولیس هم خبرهایی درباره آماده نبودن این مهاجم ایرلندی منتشر شده است.

سیستم هشدار گوگل برای کرونا

چندی پیش گوگل یک سرویس جدید تحت عنوان SOS Alert راه‌اندازی کرده است که کاربران را از وجود هرگونه بحران احتمالی در محیط پیرامونشان مطلع می‌کند. حال این غول فناوری ویروس کرونا را نیز به فهرست این سرویس اضافه کرده است. بر این اساس اگر واژه coronavirus (کروناویروس) را در گوگل جست‌وجو کنید، با صفحه‌ای از نتایج شامل فهرستی از منابع ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، توصیه‌های ایمنی و اخبار به روز در مورد این ویروس واگیردار مواجه خواهید شد. این در حالی است که گوگل همچنین اعلام کرده است با اختصاص ۲۵۰ هزار دلار کمک بلاعوض به صلیب سرخ چین به تلاش‌ها برای مهار ویروس کرونا کمک خواهد کرد.

خرید و فروش سیم‌کارت متوفیان

رئیس کلانتری ۲۰۹ پایانه ترمینال غرب گفته است: چندی پیش اخباری مبنی بر اینکه افرادی در پایانه غرب سیم‌کارت‌های فعالی می‌فروشند که پس از ۲ ماه این سیم‌کارت‌ها غیرفعال و از دسترس خارج می‌شود به کلانتری اعلام شده است. ستوان یکم مهدی کیاشمشکی، رئیس کلانتری ۲۰۹ پایانه ترمینال غرب در این باره افزوده است: تیمی از ماموران تجسس کلانتری بررسی موضوع را برعهده گرفته‌اند و دریافته‌اند که سیم‌کارت‌های فعال بدوا به نام متوفیان ثبت و سپس به نام خریداران اخیر منتقل شده است. گفتنی است این مقام انتظامی با اشاره به اینکه در گشت‌زنی‌های هدفمند ماموران ۴ مرد جوان را در حال فروش سیم‌کارت‌های فعال شناسایی کرده‌اند، گفته است: با هماهنگی مقام قضایی هر ۴ متهم دستگیر و در بررسی‌های بیشتر ۲۴۰ سیم‌کارت فعال به نام متوفیان از آنان کشف شده است.

لغو شادپیمایی عروسک‌ها در همدان

اداره‌کل میراث فرهنگی همدان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: برنامه شادپیمایی عروسک‌های غول‌پیکر که قرار بود پنجشنبه در همدان برگزار شود، لغو شده است. در این اطلاعیه در مورد این خبر آمده است: با عنایت به ابلاغ معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و با توجه به خارج شدن برنامه‌های سال نوی چینی از دستور کار این وزارتخانه، برنامه شادپیمایی عروسک‌های غول پیکر در همدان لغو می‌شود. گفتنی است پیشتر مقرر شده بود که رویداد ملی «ایران باشکوه» در این استان همزمان با نهمین جشنواره زمستانی از چهار بهمن آغاز شود و تا ۲۰ بهمن ادامه یابد؛ رویدادی که تحت‌تاثیر انتشار ویروس کرونا در کشور چین قرار گرفته است.

چادر ۷۰۰ هزار تومانی، شده ۲ میلیون

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب با بیان اینکه هیچ نظارتی بر بازار چادر مشکی وجود ندارد، گفت: مسئولان مدام از رصد بازار سخن می‌گویند، ولی در عمل هیچ اتفاقی در بازار نیفتاده و با نزدیک شدن به شب عید افزایش قیمت‌ها غوغا شده است. اسدا... سلیمانی تصریح کرد: امروز تولید چادرمشکی یک کار فرهنگی نیاز دارد باید از فروشندگان پرسید چرا یک چادرمشکی که ۱۰۰ هزار تومان بود امروز به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است ارزان‌ترین چادرها ۱۳۰ هزار تومان بود که به ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان رسیده است در مجموع، در بازار چادر زیر ۲۵۰ هزار تومان نیست. وی با اشاره به اینکه گرانترین چادر یاردی ۹۰ هزار تومان است گفت: با محاسبه سود،‌ دوخت و سایر هزینه‌ها نباید این چادر بیشتر از ۷۰۰ هزار تومان در بازار به فروش برسد، اما امروز این چادرها بالای دو میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  2 8
  من نمیدونم مشکل کدوم بخشه. ولی اگر مشکل قدرت مافیا و امثالهم هست از بسیج جان بر کف کمک بگیرید.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  دولت نمی خواهد حجاب چادر در جامعه رواج داشته باشد، همانطور که رضا خان با چادر مخالف بود. این دولت راه رضاخان را میرود. ولی مردان و زنان باغیرت نخواهند گذشت تاریخ تلخ کشف حجاب تکرار شود.
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  به نظرمن به همان دلیلی که ماشین صدتومانی پانصد یابیشتر شده خانه متری پنج دوبرابر یابیشتر شده کارگری که وسیلهای را تعمیرمی کنچند برابر قبل می گیرد وهر انچه که مبی خریم چندین برابر شده اینهم شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس