نوید محمدزاده

حامد بهداد از آن دسته هنرمندانی است که از ۳۶۵ روز سال، ۲۱۰ روز (هفت ماه) آنرا در لاکچری ترین نقاط آمریکا و اروپا مشغول تفریح‌ کردن هستند. با این اوصاف قلب حامد بهداد برای مردم ایران چقدر می‌تپد؟

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - سیزدهمین جشن منتقدان خانه سینما پنجشنبه دهم بهمن با حضور هنرمندان، منتقدان و سینماگران در هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد. این جشن با حضور  جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد. پیش‌تر قرار بود که در ۱۳ دی ماه برگزار شود که با شهادت سپهبد قاسم سلیمانی به زمان دیگری موکول شد.

اما نخستین اتفاق شائبه‌ برانگیزی که در این جشن رخ داد، تغییر نام این جشن به «شب منتقدان» بود. تغییر عنوانی که به جعفر گودرزی دبیر جشن نسبت داده می‌شود و با تغییرنام جشن انجمن منتقدان به شب منتقدان  زمینه رخدادهای فرامتنی غیر سینمایی را فراهم آورد. اما نکته مهم این است که در ادوار اخیر جشن منتقدان خانه سینما هیچگاه بدون حواشی به کار خود پایان نداده  و در چند سال اخیر در میزانسن‌های مختلفی این جشن طوری طراحی می‌شود که با حواشی سیاسی فرامتنی روبرو باشد.

روز پنج شنبه شب از میزانسن متلک‌پرانی‌های شبه سیاسی جعفر پناهی به محمد حسین مهدویان و مازیار میری به مریلازارعی خبری نبود، اما یک خط هماهنگ طراحی شده وجود داشت تا برخی سینماگران پالس‌های مطبوعاتی خود را به رسانه‌های مخالف ارسال کنند.

هتل مجلل پارسیان محل برگزاری جشن انجمن منتقدان خانه سینما

بیشتر بخوانید:

روز ملی سینما را باید از تقویم حذف و جشن خانه سینما را عزا اعلام کرد

فضای جشن انجمن منتقدان نیز گرم و بی‌حاشیه پیش می‌رفت تا اینکه «همایون غنی‌زاده» زمینه‌ بروز مخالف خوانی را فراهم آورد. سال گذشته غنی‌زاده برای گرفتن نخستین جایزه‌اش روی سن جشنواره فجر  «کارگر افغانستانی» یکی از رستوران‌هایش را روی سن جشنواره فیلم فجر فرستاد تا نشان دهد به جای گرفتن جوایز بیشتر به یک دنبال ارائه یک شوء رسانه‌ای است.

غنی زاده در جشن انجمن منتقدان خانه سینما، تندیس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان برای فیلم «مسخره باز» را دریافت کرد و زمانی که روی سن رفت به رویدادهای آبان ماه اشاره کرد و گفت: باید از آبان ٩٨ صحبت کرد و اتفاقا این سکوت کردن است که قباحت دارد و ما هنرمندان نسبت به جامعه مسئول هستیم و نباید آنها را تنها گذاشت. روزی مرگ افکار دگم هم فرا می رسد. وی در پایان تاکید کرد: این جایزه را به روح کشته راه وطن پویا بختیاری و خانواده اش تقدیم می کنم.

همایون غنی‌زاده صاحب چندین رستوران مجلل در تهران، ادای حمایت از مردم را در جشن انجمن منتقدان درآورد.

لاکچری‌ترین کارگردان سینما و تئاتر که چندین رستوران مجلل در تهران دارد، از مسئولیت اجتماعی نسبت به مردم سخن بر زبان می‌آورد و البته سرنوشت  پناهجوی افغانی که روی سن فرستاد چه شد؟ احتمالا خود غنی زاده هم نمی‌داند.

حالا فکر می‌کنید که چرا غنی زاده چنین واکنش هایی از خود نشان می‌دهد. بی شک این کارگردان و افرادی نظیر او به واسطه برگزاری چنین نمایش‌هایی به جشنواره‌های فرنگی پالس می‌فرستند تا از رقابت با پناهی و رسول اف در جشنواره‌های فرنگی جانمانند.

دیگرانی نیز چون ستار اورکی، هومن بهمنش، روی سن رفتند تا بخشی از این پازل و نحوه اعتراض را تکمیل کنند و البته در این جشن بیشتر شمایل روش‌های منسوخ گذشته را امتحان کردند اما شیوه اعتراض آنان چندان به خوراک رسانه‌ای تبدیل نشد و اغلب اظهار نظرها دکوراتیو به نظر می‌رسید.

اما همایون غنی‌زاده که می‌دانست با چنین اظهاراتی افراد دیگری خط او را دنبال خواهند کرد   به صورت هدفمند  آتش تهیه را در جشن انجمن منتقدان خانه سینما ریخت.  آتش تهیه‌ غنی‌زاده را حامد بهداد شعله‌ورتر کرد.  بهداد در چنین مناسبت‌هایی حرکتی سینوسی را طی می‌کند، چون یک روز جایزه‌اش را در همین جشن در سال‌های قبل به محسن حججی تقدیم کرد و در جشن اخیر برای اینکه از غافله عقب نماند  وقتی برای دریافت تندیس بهترین بازیگر در این بخش  برای فیلم «قصر شیرین» روی سن رفت با حرکاتی هیجاتی رو به هوتن شکیبا گفت: هوتن جان موبایل مرا بده و از روی موبایل شروع به قرائت کرد و گفت:  ٢٦ آبان تولدم بود و امشب تولدم مادرم است. وی در ادامه پیامی از مادر خود که گفته بود درباره تولدت هیچ پیامی نگذار و در کنار مردمت باش را قرائت کرد. وی ادامه داد: عرصه سخن کوتاه نمی شود بلکه تمام می شود. نشاطت می میرد و امیدت از بین می رود. هزار جمله و شعر حفظ کردم اما مجال نیست. ما خود مردمیم نه برچسب سلبریتی که به ما چسبانده اند. از آبان امسال تا خود امروز انقدر احساس نزدیکی و قرابت به مردم و سرزمینم نداشتم.

ویدئوی سخنان حامد بهداد در جشن انجمن منتقدان خانه سینما

بهداد ادعا می‌کند که ما خود مردم هستیم. مخاطبان سخنان اخیر حامد بهداد کافیست به صفحه اینستاگرام حامد بهداد رجوع کنند، اگر آن مقام مهم اجرایی کشور، خودش روز جمعه ماجرای گرانی بنزین را فهمید، حامد بهداد اندکی خیلی دیرتر فهمید که گرانی بنزین چه تاثیر نامطلوبی در روند وضعیت معیشتی مردم دارد.

دقیقا در روزهایی که گرانی بنزین گریبان مردم ایران گرفت حامد بهداد در صفحه اینستاگرام خود چنین متنی را منتشر کرد: به اتفاق کوهیار کلاری و سپهر میکائیلیان رفتیم برای یکی از موزیکایی که بتازگی ساختم ویدیو کلیپ بسازیم. سوار ماشین شدیم و رفتیم برای فیلمبرداری کنار ساحل سانتا مونیکا. کوهیار وسط راه پرسید عموجان چی شد که شما یاد کلیپ ساختن افتادی؟ جواب دادم حوصله مون سر رفته عزیز باس یه کاری کرد. سپهر میکائیلیان زد زیر خنده سر تکون داد که یعنی همین درسته باید یه کاری کرد. یه نمای ساده و ایدهء ساده رو با هم اوکی کردیم و فیلم و به سبک قدیم جا زدیم تو قوطی یه دوربین سوپر ١٦ کوکی که غنیمت پیدا کرده بودیم و رو سه پایه گذاشتیم و قر قر فیلمبرداری. کار که تموم شد با یه توپ والیبال که از قبل تو صندوق عقب ماشین بود شروع کردیم به بازی. یکی مون اضافه وزن داشت یکی چلاق بود یکی بازی ش گند بود. خندیدیم. کم کم هوا خنک شد و برگشتیم سمت خونه هامون. دلم میخواست یه سوپ داغ بزنم حالم جا بیاد. سردم بود. بچه‌ها وقت نداشتن. نخود نخود شد و هر کی رفت سی خود. آبان ١٣٩٨

عکس بالا نیز اثبات می‌کند زمانی که با گرانی بنزین سفره‌های مردم ایران کوچکتر می‌شد، حامد بهداد چگونه در آرامشی عجیب مشغول نوشیدن قهوه خود در سانتامونیکا و کالیفرنیا است و برخی عکس‌های او در صفحات مجازی‌اش اثبات می‌کند او نیز از آن دسته هنرمندانی است که در شرایطی نرخ بنزین تغییر کرد، ایشان مشغول نوشیدن قهوه در سانتا مونیکا بود. وقتی شایعه دستمزدی ۴ میلیاردی او درباره سریال دل مطرح می‌شود و گرداننده کانال کات آنرا به اشتراک می‌گذارد، بیشتر مشخص می‌شود که قلب حامد بهداد برای مردم ایران چقدر می‌تپد. در حالی که با وضع قوانین جدید از سوی دولت ترامپ، مردم ایران سفر به آمریکا برایشان امری بسیار دشوار است، حامد بهداد از آرامشی که در آمریکا دارد لذت می‌برد و سئوال مهم اینجاست در این شرایط چگونه سفر به آمریکا برای امثال بهداد اینقدر آسان است!؟

نوید محمدزاده نیز سناریو حامد بهداد را ادامه داد و  پس از دریافت جایزه اش گفت: جایزه ام را به خانواده هایی که عزیزترین کسان خود را در سانحه هوایی و خطای انسانی و فاجعه و... از دست دادند تقدیم می کنم.

محمد زاده از زمان رونمایی "عصبانی نیستم" ادای مردمی بودن را اجرا می‌کند تا مسیر حضور در جشنواره‌های مختلف را برای خود هموار کند و گرنه مشخص است، مردم و سفره مردم برای این جماعت تنها یک بهانه برای اروپا و آمریکا گردی است.

به تازگی ویدئو کوتاهی از سخنرانی امام خمینی(ره) در فضای مجازی منتشر شده است که جان کلام و سنگ بنای این گزارش است. امام(ره) در این سخنرانی می فرماید: «یه کسی که پنجاه سال مغزش را آنها تربیت کردند. این هر چی هم که ضربه از غرب به این مملکتش می‌خورد، باز هم از آنها تعریف می‌کند!.ما خودمان می‌خواهیم خودمان را اداره کنیم. کشور باید تصفیه بشود از این مغزهای پوسیده ای که عاشق آمریکا هستند و عاشق غرب هستند.»
 

بیشتر بخوانید:

سرطان جشنواره‌زدگی در بدنه سینمای ایران/ جشنواره‌هایی که آفت سینما شدند

مشرق همزمان با اعلام تحریم‌ عده‌ای از سینماگران گزارشی را منتشر کرد(اینجا) که جشنواره فجر فرصتی برای سینماگران خواهد بود تا عملیات سیاسی خود را برای فراهم کردن خوراک خبری بی‌بی‌سی، ایران (سعودی) اینترنشنال ، من و تو و سایرین، گسترش دهند تا از یک سیاست‌بازی عجیب و غریب  مسیر جشنواره‌های فرنگی هموار و اخذ پاسپورت‌های اروپایی و آمریکایی آسانتر شود و دبیر جشنواره قطعا از طریق توییترش نمی‌تواند این فضاسازی بشدت ساختگی را اداره کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 22
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  جفنگ‌گویی مشرقیان تمامی ندارد
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   52 11
   برای شما چطور ؟ کی تموم میشه
  • BE ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   30 10
   جفنگ نمیگه -- میگه اینها بجای گرفتن هویت از فرهنگ خود به جای ارزش دادن به ان بدنبال پیروی از فرهنگ و هنر مسخره آمیز غربند ...اینجا در غرب هدف هنر از بین بردن فرهنگ و هم گونه باروارها اصیل انسانیست --- هدف پوشالی کردن تار و پود جامه است ...لطفآ مطاله کنید...
  • حاصلی IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   5 4
   واقعا جفنگ گفت، چون اینها ارزش خبر دادن رو هم ندارن. حالم از اینا به هم‌میخوره.
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  13 38
  جمعیت زیادی هستند.کم نیستن
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   49 12
   بله زیادند و مصداق "اکثرهم لا یعقلون"
 • رسول IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  90 11
  همچین میگی خود مردمیم که درسال 366روز داری برای مردم بیل میزنی کجا ی روزهای گرفتاری مردم بودی وقتی که سیل بود یاوقتی که زلزله بود کجا بودی که کسی شما ها رو ندید برو بابا ادای بازی در نیار
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   51 8
   اینها اکثرا پاسپورت امریکایی دارن و دو تابعیتی هستن و نصف عمرشون رو در غرب زندگی می کنن...
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  72 15
  کشور باید تصفیه بشود از این مغزهای پوسیده ای که عاشق آمریکا هستند و عاشق غرب هستند.
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   33 10
   خدايا شكرت كه يه همچين امامي به ما عطا كردي، حرف هاشون هميشه زنده است و براي هر زمانه اي مصداق واقعي داره.
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   14 10
   بسیار عالی .انگار حرف هایش برای همین امروز ست . واقعا مشرق نیاز به اینهمه توضیح نداشتی حرف آخری را که از امام عزیز نوشتی را همان اول میزدی
 • دکتر نصیر IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  30 10
  کلا از وقتی که ترامپ آمد و رسما گفت با اصل اسلام شیعه مخالفه خیلی ها در کشور نقاب رو کنار گذاشتن از ورزشکاران بگیر تا هنرمندان از ده سال پیش که جوایز جشنواره های غربی به سیاسی ترین و ضد ایرانی ترین فیلم های ایرانی که در سیاه بودن با هم مسابقه می دادن پرداخت میشد مشخص بود آخر این بازی کجاست...اصولا غرب از طریق هنر در ایران در حال پیاده نظام ساختن هست خیلی از اینها حتی حاضرن برای منافع امریکا در جنگ با کشورهای اسلامی بجنگن....
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  37 9
  اینهایی که خط "آبان 98" را دنبال می کنند معلوم است سرشان به کجا بند است. چرا این افراد فقط اینجور مواقع داد و فریادشان بلند است؟ برای مثال چرا حاضر نیستند در محکومیت ترور شهید سلیمانی حتی یک کلام حرف بزنند یا مطلب بنویسند؟ شما دقیقا نماینده و نماد کدام مردمید جناب بهداد؟ میلیون ها نفر آدمی که در تشییع جنازه سردار آمده بودند مردم نبودند؟
 • گمنام CA ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  7 10
  امثال شماها انسان هستید و خداوند همه بندگانش رو عاشقانه دوست دارد اما شما فکرتون تفرقه انگیز و کثیف هست کاش کمی تمیز فکر میکردید
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   2 1
   تو خودِ خودِ سلبریتی هستی. قصدم کنایه نبود، واقعا مصداق اتم سلبریتی شماها هستید.
 • ادهمی IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  37 10
  چرا این هنرپیشه های مغر پوسیده را از کشور دور نمی کنند چرا برای آنها این قدر میدان میدن و هر غلطی که خواستند بکنند اینها فقط اشغالهای کشور هستند اینها در زمان سختی هر سوراخی پیدا کنند می خزند اینها برای هیچ کشوری فایده ندارد مزدور بی فایده هستند.
  • سعید IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   2 1
   اینکه هر حرفی زد از ایران بیندازیم بیرون به نظر شما اصل جاذبه را زیر سوال نمی بره ما باید کاری می کردیم این دوستان اینطور نشوند این از کم کاری آموزش وپرورش و حوزه علمیه و دانشگاه ها می باشد حتی مساجد ما مثل قبل و اوایل انقلاب هم نیست اونوقت چه انتظاری دارید این تفکرات رشد نکنه
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  11 7
  زبان آزاد است تا هر دروغی بگوید ما باید هوشیار باشیم و سلیبری های خائن که نه بهتر است بگویم نادان را تشخیص بدهیم هیچ کس نمیگوید ماس من ترش است
 • مرصاد IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  10 8
  سرپیتی های بی وطن و جدا از مردم !!
 • مرصاد IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  7 7
  بدبخت هایی ، که آخرت و همه چیزشان را ، به چریدن دوروزه دنیا می فروشند !!
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  9 7
  این افراد و این حرفها دیگه خیلی معمولی شده. انقلاب اسلامی باید تکلیف خود را با این جماعت رفاه طلب گزافه گو روشن کند. تردید نکنید که اینها اکثرا" ضد انقلاب بوده و به نوعی با برخی در خارج وصل شده اند. منتها هیاهو می کنند که مختصات آنها لو نرود.
 • هادی IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  9 8
  بهدا واقعا بازیگر نیست ..تمام فیلماش با یک نوع حرف و لهن و با اون کج کردن دهنش بازی میکنه ریتم تمام فیلماش یکیه ..این که بازیگری نیست
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  8 5
  هر آن منتظرم یکی از این پادوهای آمریکا هم بیاد و با سربازهای عین الاسد همدردی کنه! اینها باید سیلی بخورند و نوندونیشون قطع بشه
 • US ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  1 0
  ولامن این حامدبهدادرونمیشناسم ولی ازدوستی رفت وامدهااورابه کاناداچندباردرسال شنیدم
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  2 1
  پولها مال سعودیه یا پولشویی. بازی اینا مگه می ارزه به چند میلیارد دستنزد
 • حامد IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  2 1
  سال ها جیب این مغزهای پوسیده رو پر کردیم که امروز خوب جفتک بیندازند. مردم درگیر نان اینا درگیر انواع سفرهای تفریحی خارجی و خرید ماشین های مدل بالا و سلبریتی بازی و وطن فروشی
 • DE ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  2 1
  باید تسویه انجام بگیره آمریکا در خلل سالهای جنگ سرد هزاران نفر از دانشمندان و نویسندگان و استادان دانشگاهو به روشهای مختلف حذف کرد باید امثال نوید و بهداد که حتی تیپ هم ندارن حذف بشن
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  2 1
  کشور باید تصفیه بشود از این مغزهای پوسیده ای زنگ زده که عاشق آمریکا هستند و عاشق غرب هستند.اعم از زیر پیتی های زنگ زده و اسهال طلبهای متعفن بد بو بی هویت درزمان سیلی که در بعضی از شهر های کشور آمد شما زیر پیتی های زنگ زده و کدام قبرستان بودید که بخواعید به مردم کمک کنید جز اینکه اروپا گردی می کردیدو خوشگذرانی عین خیالتان هم نبود بر سر مردم چه آمده است جز نیرو های سپاه ارتش آتش نشانی که درد مردم را درک کردند و به کمک آنها رفتن پس بخاطر مردم زیاد خودتان را جرواجر ندید ادا اطفار در نیارید که گوشهای خودتان مخملی و دراز است بروید دنبال همان خوشگذرانیتان سینه چاک نکنید که هواسرد است سینه پهلومی گیرید
 • رضا BR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  کمی از من آبرویی بود تو نیز آن بردی....
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  3 1
  یک سوال؟ به راستی چرا افرادی که برای تحصیل میروند سخت گیری زیادی می شود اما این هنرپیشه ها براحتی رفت و آمد می کنند
  • ناشناس IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   2 0
   تحت پوشش هنر وهنرمند اجازه ندهید با فرهنگ وتمدن ملتی که در کوران حوادث گرفتار مغزهای پوسیده وریزه خوار اجنبیند بازی کنند اینها جزعی از چپاول ثروت ملیند ومحل هزینه در سر زمین عموسام شما کدامتان با مردم همدردید در گرفتاریها بی شرفها اروغ غیرت نزنید وکافه کذایی روشنفکری را تعطیل چون شما نسبتی با احاد مردم رنجدیده ندارید بس کنید روباه صفتی را!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس