۵۰ میلیون ایرانی سهام عدالت دارند/ ثبت نام جدید نداریم

عضو هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه هنوز 5 میلیون مشمول سهام عدالت شماره شبا حساب بانکی خود را اعلام نکرده‌اند، گفت: سود سهام هرکس به حساب خودش واریز می‌شود و باید مشمولان تا قبل از اسفندماه شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی اعلام کنند.

به گزارش مشرق، حسن علایی در مورد اینکه چرا تاکنون حدود 5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت شماره شبای حساب بانکی خود را اعلام نکرده‌اند، اظهار داشت: هر کدام از مشمولان باید با شماره ملی و کارت ملی خود شبای حساب خود را برای دریافت سود سهام عدالت به سازمان خصوصی‌سازی و سامانه سهام عدالت به نشانی   https://www.samanese.ir/  اعلام کنند.

وی افزود: سامانه سهام عدالت باز است و امکان اعلام شماره شبای حساب بانکی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

عضو هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی گفت: مرحله سوم پرداخت سود سهام عدالت از اول اسفندماه سال جاری شروع می‌شود، اما هنوز میزان سود مشخص نیست.

علایی همچنین بیان داشت: هرکس از مشمولان سهام عدالت با داشتن کد ملی و شماره شبا وارد سامانه سهام عدالت می‌شود و بعد از ثبت شماره شبای خود ظرف 24 تا 48 ساعت پیامکی به او داده می‌شود که شماره شبای او تأیید می‌شود و سود سهام عدالت که از اول اسفند واریز می‌شود، برای کسانی که تازه شماره شبای خود را اعلام کرده‌اند، سود دو دوره قبلی هم با دوره سوم یکجا واریز می‌شود.

وی گفت: سودهای قبلی سهام عدالت مشمولانی که هنوز سود نگرفته‌اند، ذخیره شده و به محض ثبت شماره شبا سود دو مرحله سال 95 که برای هر سهم یک میلیون تومانی 150 هزار تومان و سود سال 96 که به ازای هر سهم یک میلیونی 175 هزار بوده است، با سود مرحله سوم یکجا واریز می‌شود.

معاون واگذاری شرکت‌های سازمان خصوصی‌سازی این را هم گفت: البته سود سهام عدالت برای همه یکسان نیست برخی از مشمولان از سهام کمتری برخوردار هستند مانند کسانیکه وارث مشمول فوت شده هستند، بنابراین درصد کمی از سهام عدالت در اختیار آنها قرار می‌گیرد و به همان نسبت سود کمتری تعلق می‌گیرد، اما هنوز سود نهایی هر سهم یک میلیون تومانی که اسفندماه واریز می‌شود، نهایی نشده است.

علایی در مورد اینکه آیا امکان ثبت‌نام افراد جدید از خانوار مشمولان و یا خانواده جدید برای دریافت سهام عدالت وجود دارد، گفت: خیر، باید قانون اجازه دهد اما ضوابط کنونی اجازه ثبت‌نام جدید برای سهام عدالت نمی‌دهد و ما قانوناً مجاز به ثبت‌نام جدید نیستیم، اما 5 میلیون نفری که قبلاً مشمول شده‌اند، ولی هنوز شماره شبای خود را اعلام نکرده‌اند، می‌توانند شماره شبای خود را ثبت کنند.

وی در مورد اینکه فرزندانی که در خانواده‌های مشمول بعد از ثبت‌نام به دنیا آمدند، گفت: فرقی ندارد فرزند جدید هم در حکم متقاضی جدید است که فعلاً امکان ثبت‌نام نیست، مگر اینکه بعداً قانونی تصویب شود و اجازه ثبت‌نام جدید برای سهام عدالت فراهم شود.

عضو هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی  در مورد اینکه تعداد مشمولان سهام عدالت در حال حاضر چقدر هستند، گفت: تعداد مشمولان سهام عدالت فعلاً 49 میلیون و 156 هزار نفر هستند و تعداد افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی مشمول سهام عدالت هستند، یعنی اولین گروهی که سود سهام عدالت را در اسفندماه دریافت می‌کنند، بیش از 2 میلیون نفر هستند که ارزش اسمی سهام عدالت این افراد یک میلیون تومان کامل است و بنابراین سود کامل را هم دریافت خواهند کرد. اما کسانی که ارزش سهام عدالت آنها بعد از 10 سال 532 هزار تومان شده است به تناسب این رقم سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد.

علایی گفت: سود سهام عدالت که قرار است از اسفند واریز شود، مربوط به عملکرد سال 97 شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت است. 

عضو هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی  همچنین در مورد تعداد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت گفت: 49 شرکت در سبد سهام عدالت قرار دارند که 35 درصد در بورس و 14 شرکت در فرابورس هستند و ببخشی از این شرکت‌ها سود عملکرد سال قبل خود را به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز کردند و برخی دیگر نیز تا آخر بهمن واریز می‌کنند.

به گفته وی، مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت عمدتاً مربوط به سال مالی منتهی به 29 اسفند 97 بوده که طبق قانون تجارت تا تیرماه 98 فرصت برگزاری مجمع داشته‌اند، همچنین طبق مقررات تا 8 ماه بعد از مجمع یعنی تا اسفندماه می‌توانند سود سهامداران را پرداخت کنند. بنابراین سود این شرکت‌ها تا پایان بهمن به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز می‌شود.

علایی گفت: مجمع عمومی بعضی از شرکت‌ها مانند هلدینگ خلیج فارس با توجه به اینکه سال مالی آن شرکت تفاوت دارد، این شرکت تا خرداد سال 99 وقت دارد که سود سهامداران را واریز کند، اما سعی می کنیم یک رقم پیش‌دریافتی از آن شرکت داشته باشیم و برای مشمولان سهام عدالت این شرکت سود واریز کنیم.

وی همچنین در مورد اینکه کسانی که شماره شبا اعلام نکرده‌اند تا چه وقت می‌توانند شماره خود را اعلام کنند، گفت: سامانه سهام عدالت باز است و هرچه زودتر کسانی که شماره حساب خود را اعلام نکرده‌اند، در این سامانه ثبت کنند .

علایی همچنین درباره نام بانک و شماره شبای مشمول،‌گفت: هیچ تفاوتی ندارد که شماره شبا مربوط به کدام بانک یا مؤسسه مالی و اعتباری مجوزدار بانک مرکزی باشد و بعد از ثبت پیامک قبول شماره حساب برای مشمول سهام عدالت ارسال می‌شود.

عضو هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به اینکه چرا تا کنون 5میلیون نفر شماره شبای خود را اعلام نکرده‌اند، آیا خبر نداشتند و یا اینکه فکر کردند سود سهام به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود، گفت: شاید برخی از مشمولان احساس نیاز به سود سهام عدالت نداشته‌اند که مثلاً‌ 150 هزار تومان در سال مشکل آنها را حل نمی‌کند و برخی هم تصور کرده‌اند، فقط شماره شبا سرپرست خانوار کافی است، در حالی که برخلاف یارانه ماهانه، سود سهام هر فرد مشمول به حساب شبای خودش واریز می‌شود.

علایی همچنین در مورد اینکه آیا مشمول فوت شده سهام عدالت هم در شمار این 5 میلیون نفر هستند، گفت: از زمان ثبت‌نام سهام عدالت تا کنون حدود 2.5 میلیون مشمول سهام عدالت فوت کرده اند که سهام آنها طبق قانون به ورثه می‌رسد، اما 5 میلیون نفر افراد دیگری هستند که در قید حیات هستند، اما هنوز شماره شبای خود را اعلام نکرده‌اند. از بین 2.5 میلیون مشمول فوتی سهام عدالت هم تاکنون ورثه حدود 115 نفر مراجعه کرده و تعیین تکلیف شده‌اند و بقیه همچنان بلاتکلیف مانده‌اند.

وی همچنین در مورد اینکه آیا عدم اطلاع مردم از شماره شبا باعث شده است که شماره حساب خود را اعلام نکنند، گفت: باز تأکید می‌کنم سود سهام عدالت هر فرد چه بچه باشد و چه بزرگ در حساب خود فرد واریز می‌شود. بنابراین اگر یک خانوار 5 نفر باشند، باید برای هر نفر یک شماره شبای مربوط به خودش در سامانه ثبت شود.

اعلام شماره موبایلی که از طریق سامانه اطلاع‌رسانی می‌شود فرقی ندارد که مربوط به چه کسی باشد اما شماره حساب باید اختصاصی باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  4 0
  تکلیف اونایی که سهام عدالت ندارند چه می‌شود
 • محمدامین IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  0 1
  با سلام در خصوص آن دسته از افراد تحت پوشش خانوار چنانچه فرزندی از قبل هنگام ثبت نام اولیه در سود سهام عدالت از قلم افتاده تابه حال. حالا بایستی برای ثبت نام چکار بکند و به کجا مراجعه شود
 • مجید IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  0 0
  حتما می خوان مثل یارانه یه فکری هم به حال سهام عدالت بکنن و باز عده ای رو محروم کنن وسود سهامشون رو به دیگران بدن وگرنه برا اینا بهتر شده که اون پنج میلیون شماره شبا شون رو اعلام نکردن
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  3 1
  ما که کلاه سرمون رفت دیر جنبیدیم ثبت نام نکردیم چرا نمیزارید ما هم ثبت نام کنیم مگه ایرانی نیستیم من چندین ساله بیکارم
 • منصور IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  0 0
  پس افراد جا مانده ازثبت نام سهام عدالت چه مبشود مگر انها ازاین کشور نبستند مگر عدالت برای همه نبست؟پاسخ دهید اطفا۰۴۲۴
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  0 0
  ورثه کجابایدبروندواگرهمه ورثه دردسترس نباشندتکلیف چیست؟
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  باسلام ما سال 87 ثبت نام کردیم فیش یک میلیون تومانی هم داریم ولی هر کجا رفتیم گفتن اسم شنا تو سیستم نیست چ کار کنیم
 • مهین IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  0 0
  سهام عدالت
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  کسی رو میشناسم هم کارمند دولت و یارانه میگیره ،هم سهام عدالت و هم بسته ی معیشتی و کلی مزایایی کنار حقوق ،ما که هم بیکاریم نه سهام عدالت بهم تعلق میگیره نه بسته معیشتی واقعا نمیدونم این عدالت دولت ما بر چه اساسی هست
 • IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  تکلیف ماکه باسه فرزند سهام داریم ولی میگن اسم مابه عنوان سهام دارثبت نشده بایدچکاربکنیم؟
 • پ IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
  0 0
  ما فقط سال 96 گرفتیم
 • علی IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  0 0
  مادر من تحت پوشش کمیته امداد بوده و الان دو ساله فوت شده تکلیف سهام مادرم چیه چطور میتونم انقالش بدم .؟
 • یامین IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  1 0
  چرا دو هفته آينده شماره شبا ثبت نمودم هنوز در حال بررسی هست چرا مشخص نميشه
 • میترا IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  من سه ماه ثبت کردم شماره شبا ولی نوشته در حال بررسی
 • کریمیان IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  0 0
  ده سال هست ثبت نام کردم تا حالان موفق نشدم بگیرم اسفند ماه 99 دوباره به سایت سهام عدالت ثبت نام کردم پیام امد گفته شده بود باموفقعیت شما ثبت نام گردد سوالم اینه یس کو این سعم ما کجاست یا دروغ میگوید یا به حساب دیگران میره این پولهای ما خوردن نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس