کد خبر 1035160
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
چک

با وجود افزایش ۳ میلیونی تعداد چک های مبادله شده در آذرماه امسال نسبت به آذرماه ۹۷، اما نسبت تعداد چک های برگشتی به چک های مبادله شده کاهش یافته که ناشی از اجرای قانون جدید چک است.

به گزارش مشرق، مطابق گزارش بانک مرکزی درباره آمار چک های برگشتی در آذرماه سال جاری نسبت تعداد چک های برگشتی نسبت به‌کل چک های مبادله شده هم نسبت به ماه قبل و هم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش‌یافته است. این کاهش در حالی است که تعداد چک های مبادله شده نسبت به هر دو بازه زمانی مطرح‌شده افزایش داشته است.

*کاهش تعداد چک های برگشتی باوجود افزایش تعداد چک های مبادله شده

بر اساس گزارش بانک مرکزی در آذرماه ۹۸، بالغ‌بر ٨ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ‌بر ۹۸۳، هزار میلیارد ریال مبادله گردیده است که نسـبت بـه مـاه قبـل ازنظر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۵.۶ درصـد و ۱۷.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین در آذرماه ۹۸، در کل کشور حدود ۷.۴ میلیون فقـره چـک بـه ارزشـی بالغ‌بر ٨٧٩ هـزار میلیارد ریال وصول گردید که نسبت به ماه قبل ازنظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶.۵ درصـد و ۱۹.۶ درصـد افزایش نشان می‌دهد.

در ماه موردبررسی درکل کشور ۹۱.۷ درصد از کل تعداد چک های مبادله‌ای و ۸۹.۵ درصد از کل مبلغ چک های مبادله‌ای وصول گردیده است. در این ماه در کل کشور بالغ‌ بر ٦٦٧ هزار فقره چک به ارزشی حـدود ١٠٤ هـزار میلیـارد ریـال برگشـت داده‌شده اسـت کـه نسـبت بـه مـاه قبـل ازنظر تعـداد ۲.۷ درصـد کـاهش و ازنظر مبلغ ۳.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

*کاهش نسبت تعداد چک های برگشتی به مبادله‌ای علی رغم افزایش چشمگیر چک های مبادله ای

از سوی دیگر، تعداد چک های برگشتی در ماه موردنظر نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ باوجود افزایش تعداد چک های مبادله شده با کاهش روبرو بوده است. در آذرماه ۹۷ نسبت تعداد چک های برگشتی به‌کل چک های مبادله شده ۱۰.۲ درصد بوده درحالی‌که در آذرماه ۹۸، این نسبت ۸.۳ درصد است. همچنین تعداد چک های مبادله شده در آذرماه ۹۷، ۵.۷ میلیون فقره و آذرماه سال جاری بالغ‌بر ۸ میلیون فقره چک بوده است.

 روند نزولی نسبت تعداد چک های برگشتی به‌کل چک های مبادله شده همزمان با اجرایی شدن قانون جدید چک و از بهمن‌ماه ۹۷، شروع‌شده و همچنان ادامه دارد به‌گونه‌ای که میزان تعداد چک های برگشتی در بازه زمانی بعد از اجرای قانون جدید چک (به‌صورت ناقص) همواره نسبت به زمان قبل از اجرای قانون جدید، روند کاهشی داشته است. نمودار زیر این روند کاهشی را به‌خوبی نشان می‌دهد.

نسبت تعداد چک های برگشتی به‌کل چک های مبادله شده در یک سال گذشته

مطابق نمودار فوق، نسبت تعداد چک های برگشتی به‌کل چک های مبادله شده از بهمن‌ماه ۹۷ تاکنون، همواره تک‌رقمی بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس