فرانسه

برخی سلبریتی ها که همواره ژست دلسوزی برای مردم و منافع کشور به خود می گیرند، در مقابل اقدام توهین آمیز و ضدایرانی رئیس جمهور فرانسه سکوت کرده و هیچ واکنشی به آن نشان ندادند.

سرویس سیاست مشرق - «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه- 29 دی ماه- در توئیتی ضدایرانی از عبارت مجعول برای خلیج فارس استفاده کرد.

ماکرون در این توئیت بی شرمانه، به جای استفاده از واژه خلیج فارس، از واژه خلیج ع رب ی-فارسی استفاده کرد.

این اقدام ضدایرانی رئیس جمهور فرانسه، با واکنش ضعیف دولت مواجه شد. در این میان، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه در توئیتی نوشت: «به جناب ماکرون یادآور می شوم خلیجی که در جنوب ایران واقع است، تنها یک نام دارد و آن خلیج فارس است...حضور نظامی شما در خلیج فارس به اندازه اشتباه شما در نامیدن آن اشتباه است. هر دو اشتباه بزرگ اما قابل جبران است».

وزارت امور خارجه، طبق معمول ابتدا به طرف اروپایی به صورت خفیف هشدار داده است و بلافاصله تاکید کرده است که این اقدام اشتباه، قابل جبران است.

در پروسه ضرب الاجل برجامی نیز با آنکه ایران طلبکار و اروپا بدهکار بود، وزارت خارجه همزمان با هشدار خفیف به اروپا درباره لزوم اجرای تعهدات، بلافاصله تاکید می کرد اگر اروپا تعهدات خود را کلید بزند، ایران در اسرع وقت به حالت پیش از اعلام ضرب الاجل بازمی گردد.

برخی سلبریتی ها نیز که همواره ژست حامی مردم ایران به خود می گیرند، در مقابل این اقدام ضدایرانی سکوت کرده و هیچ واکنشی به آن نشان ندادند. اینجاست که مشخص می شود، این طیف هیچ دغدغه ای نسبت به منافع ملی ندارد و صرفا منافع شخصی خود را در همه حال در اولویت قرار می دهد.

**دیروز آلمان، امروز فرانسه

آیا اقدام ضدایرانی رئیس جمهور فرانسه، در سالهای اخیر بی سابقه است؟ پاسخ منفی است.

در آبان 94، «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه وقت آلمان به ایران سفر کرد. مقامات ارشد دولت و رسانه های اصلاح طلب، این سفر را مصداق «تعامل با جهان» نامیدند.

دولت آقای روحانی در اقدامی تأمل برانگیز، وزیر خارجه وقت آلمان را به دانشگاه تهران برد و در مراسمی به اصطلاح دانشجویی! از وی استقبال شد. این اقدام در حالی صورت گرفت که مقام آلمانی در نشستی در تهران در اقدامی خصمانه از ایران خواسته بود که به رژیم کودک کش اسرائیل احترام بگذارد!

وزیر خارجه آلمان پس از پایان سفر به ایران به ریاض رفت و در یک کنفرانس خبری عبارت مجعول «خلیج ع رب ی»! را به کار برد.

متاسفانه این اقدام ضدایرانی از سوی دولت آلمان، واکنش دولت روحانی و دستگاه دیپلماسی که در خور عزت مردم ایران و منافع ملی کشور باشد را در پی نداشت.

**بی پاسخ ماندن توهین های مکرر فرانسوی ها

یک اصل بدیهی در روابط دیپلماتیک، اصل عمل متقابل است. در تابستان ۹۷ فرانسه در اقدامی گستاخانه یکی از دیپلمات‌های ایرانی را از این کشور اخراج کرد!. براساس قوانین دیپلماتیک، کمترین پاسخ ایران در مقابل این رفتار، اخراج یکی از دیپلمات های فرانسوی از تهران بود.

اما متاسفانه دولت در رویکردی تحقیرآمیز، نه تنها از اخراج دیپلمات فرانسوی امتناع کرد، بلکه حتی خبر این اقدام ضدایرانی را سانسور کرده و در نهایت پس از اعلام خبر از سوی رسانه ها، وزارت خارجه اعلام کرد که در وقت مقتضی، پاسخ فرانسه را خواهیم داد!

فرانسه همچنین در مهرماه ۹۷ در اقدامی خصمانه اموال وزارت اطلاعات و دو ایرانی در فرانسه را بلوکه کرد!

علاوه بر این، فرانسه در اواخر مهر ۹۷، در اقدامی سخیف، پاویون ایران در نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL  را بست و در ادامه این رفتار خصمانه، حضور بازرگانان و شرکت‌کنندگان ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه را نیز ممنوع اعلام کرد!

همچنین در آذر ۹۷ دفتر ریاست جمهوری فرانسه به آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران واکنش نشان داد و آن را تحریک برانگیز و بی‌ثبات‌کننده خواند و مدعی شد که ایران باید آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند!

در فروردین ۹۸ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری مداخله جویانه با اشاره به حکم تازه برای «نسرین ستوده» - مجرم محکوم‌شده در ایران و از عناصر همکار با محافل ضدایرانی- گفت: «توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران (برجام) به مثابه چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست»!

علاوه بر این، در فروردین ۹۸ وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری گستاخانه اعلام کرد: «ما قبل از آمریکا، سپاه پاسداران ایران را تحریم کرده‌ایم»!

به فهرست طولانی اقدامات ضدایرانی فرانسه، حمایت و میزبانی از گروهک تروریستی منافقین و تجهیز صدام به سلاح های کشتارجمعی از جمله سلاح شیمیایی و پرونده خون های آلوده و میزبانی از معاندین نظام و دشمنان مردم ایران را نیز اضافه کنید.

فرانسه در پرونده برجام نیز ابتدا در طول مذاکرات هسته ای در کنار آمریکا، نقش «پلیس بد» را ایفا کرد و در ادامه و پس از امضای توافق، به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرد.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه- مهر 97- در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفت: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تأکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف‌نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست»!

**قدردانی از فرانسه!

به نظر شما با توجه به این حجم اقدامات ضدایرانی در کنار بی عملی فرانسه در برجام، رفتار دولت ایران و وزارت خارجه چگونه باید باشد؟

آقای روحانی- 13 اسفند 96- در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رییس جمهور فرانسه با وی، از مواضع پاریس در قبال برجام قدردانی کرد!

روحانی همچنین- 10 مهرماه 98- در نشست هیات دولت در اظهارنظری تأمل برانگیز از رئیس جمهور فرانسه برای تلاش هایش تشکر کرد.

اظهارات مقامات دولتی در قدردانی از مقامات تروئیکای اروپایی به همین 2 مورد ختم نمی شود.

به نظر می رسد که حالا جواب این سوال مشخص شده است. اینکه چرا رئیس جمهور فرانسه از عبارت مجعول برای خلیج فارس استفاده کرد.

دیپلماسی منفعلانه، علاوه بر توهین به پاسپوت ایرانی، توهین به عزت و منزلت ایران و ایرانی را نیز در پی دارد.

در دنیایی که قانون جنگل بر آن حاکم است، نشان دادن ضعف عواقب خطرناک و تاسف باری به دنبال دارد. ما باید قوی شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 11
 • US ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  42 4
  به قول فردوسی، پژوهنده را راز با مادر است..
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   5 0
   برای این حد از تنفر هنوز جمله ای نیست...
 • اصلاحات تنها راه نجات IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  7 77
  ما ميتونيم با فروش حق امتياز نام خليج فارس ، در كشور رونق اقتصادي ايجاد كنيم ، مطمئن باشيد هيچكس نميتونه تاريخ رو تحريف كنه ، پس يه نام ساده ارزش اين همه حرص خوردن رو نداره ، ولي ميتونيم با پول حاصل از فروش حق امتياز اين نام ، رونق اقتصادي در كشور ايجاد كنيم ، پس از امضاي برجام 2 نيز اين حق امتياز را تمديد نميكنيم .
  • پری مجرد48ساله IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   43 5
   خفه شو انگل
  • مرصاد پاسخ اصلاحات IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   24 0
   ما نه ! ولی شماها می تونین ؛ خیلی چیزا رو بفروشین ! دین ، آخرت ، ناموس ، غیرت ، وطن و... !!
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   18 0
   دیروز برجام۱فردا۲پس فردا۳بچه جون طبق قران یهود و نصاری تا نابودت نکنند ولت نمیکنند با تدبیر شما کسی که فقیر‌میشه مجازه به تن فروشی و هزار کار دیگه
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   16 0
   تا حالا اسمی از هویت شنیدی؟ میدونی کسی که هویت نداره هیچی نداره.یه نگاه به خودت بنداز تا بفهمی بی هویت ینی چی
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   21 0
   این دادن یه اسم ساده نیست فروش شرف وطنیه. چیزی که فکر کنم شماباید ی تحقیق درست و حسابی دربارش انجام بدی بفهمی چیه
  • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   13 0
   باید شماها رو فروخت نه خلیج همیشه فارس را
  • ایلیا IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   1 0
   اصلاحات بهترین راهه اما با امثال شما اصلاحی در کار نیست فقط بدبختیه دورتون کی تموم میشه کی تموم میشین آخه!!!! چرا نمیرین!!!!
 • پسر IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  8 5
  خاک عالم برسرشون.متاسفانه ایران هیچ موقع نمیتونه بشه چین یا کره در برخورد با مفاسد چه اقتصادی باشه چه سیاسی حالا چه رئیس جمهور باشه چه مردم عادی
 • مرصاد IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  45 5
  مردک خوش غیرت جلف؟ !!
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  29 5
  این رفتارها دقیقا آدم رو یاد تاریخ دوره قاجار و شاهان قاجار میندازه.
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  34 7
  رفتارهای این نکبتی ها و زیر پیتی های متعفن جن زده غرزده این مزدوران دشمنان انقلاب که هر از چند گاهی مانند لاشخوره به جان دین انقلاب و شهدا می افتن من یاد این ایه از سوره قران می اندازد ایه 8 سوره صف : (یریدون لیطفؤا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون ):(می خواهند نور خدا را با دهانهایشان خاموش کنند در حالیکه خدا تمام کننده نورخویش است ، هر چند که کافران کراهت داشته باشند)یعنی این نسبتهایی که کفار به دین اسلام می دهند و آن را سحر و افتراء به خدامی خوانند، از اینجا ناشی شده که اینها دعوت اسلام را نور ضعیفی پنداشته اند که می توانند آن را با دهانهایشان (بازدم آن ) خاموش کنند، در حالیکه آنها در این پندارخود به خطا رفته اند، چون دین ، نور خداست که به هیچ وجه خاموشی نمی پذیرد وخداوند کمال و تمامیت آن را اراده کرده و امر خود را به انجام می رساند، هر چند که کافران آن را نپسندند و ازآن کراهت داشته باشند.
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  24 5
  چون وطن اصلیشون ایران نیست ایران بخاطر یک عده مدیر احمق واداده شده فقط نقش کیف پول بی انتها را برای سلبریدی های بیسواد دارد
 • روحانی IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  6 31
  حالا یه مکرون یه حرفی زده اینقدر کشش ندید
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  8 0
  شهید #همت: #روشنفکران ما به این انقلاب بسیار لطمه زدند زیرا نه آن را شناختند و نه زحمت و رنجی را متحمل شدندوهرکدام به این نونهال آزاده ضربه زدندولی خداوند مقتدر است اگر هدایت نشدند مجازات خواهند شد این شهید عزیز امروز روزی را می دید این جونورهارا
 • مرصاد IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  16 0
  رحماء علی الکفار ! اشداء بینهم !!
 • ارش کماندار IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  13 0
  روحانی داره به ریش مردم می خنده
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  16 0
  مقصر اصلی رسانه ها هستند که یک مشت مطرب بیسواد را مطرح کردند و هر جفنگ و توئیت و مصاحبه ای را پوشش دادند.
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  11 0
  این دولت وسلبریتی ها روی دوره قاجار وپهلوی را هم سفید کرده اند خنساهای بی رگ وریشه
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  14 0
  نگاه مکرون به روحانی وایضا نگاه ترامپ به مکرون بسیار جالب است!؟
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  8 0
  خاک بر سر این دولت با اینهمه وادادگی و زبونی!!! باید قوی شویم.
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  9 0
  خاک بر سر سلبریتی های بی وطن بی غیرت که حتی روی اسم خلیج فارس هم تعصبی ندارن .
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  16 0
  مشرق واقعیت را بگم با دیدگاه سیاسیت مخالف از بیخ وبن با حکومت هم سر سازگاری ندارم اما حرف حق را باید شنید و قبول کرد از هر کسی که باشه و در این موضوع حقیقتا سکوت سلبریتی ها از هر دو جناح واقعا خجالت اوره باید در مقابل سخنان مکرون ایستاد به هر قیمتی
 • علی IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  17 0
  برای اینکه بی وجدانهای پدر سوخته کور هستند
 • مهرناز IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  4 0
  ماکرون " درعالم سیاست رقمی نیست " حتما بن سلمان رقم بالائی از دلارهای نفتی را " نصیب جیب این جوجه خروس فرانسوی کرده است.
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  4 0
  این خنده های چندش آوری جناب پرزیدنت روحانی در برابر دشمنان ملت و اخم و تخم های وی نسبت به منتقدان دلسوز وطنی جدا که دردآور و تامل برانگیز است
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  2 0
  احمق غربزده بايد اين نفوذى را از ايران بيرون كرد
 • FR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
  3 0
  چه انتظاری از این قوم غرب ذلیل ناامیدی و بی تدبیری دارید ؟
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  0 0
  الهی رو آب یکی ازون استخرات بخندی
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  0 0
  توی عکس باران کوثری دو دیو بنفش هست یکی دیو پدر دیگری دیو کچل

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس