روحانی

آقای روحانی اصلاً مردم به شما رأی دادند که به وعده‌ها و شعارهایتان برای تعامل با دنیا عمل کنید و بروید کاری کنید که هم سانتریفیوژها بچرخند هم چرخ صنعت و کشور.

به گزارش مشرق، آقای روحانی رییس‌جمهور محترم در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی فرموده‌اند: «ما می‌دانستیم که اقتصاد یک بخش‌اش وصل به سیاست و سیاست خارجی است. اگر کسی بگوید من به سیاست خارجی کار ندارم و کاملا درون‌گرا هستم و به داخل دروازه‌هایم فکر میکنم و همه مشکلات اقتصادی را هم حل میکنم.

بیشتر بخوانید:

من بلد نیستم و البته اقتصاددان هم نیستم و اگر اقتصاد دانی بلد است بیاید به ما بگوید که تمام روابط خارجی تخریب شده باشد بهم ریخته باشد مردم احساس کنند شرایط هر روز سخت می شود، تحریم‌های بین المللی به ما فشار بیاورد. در فروش محصولات و نفت با مشکلات مواجه باشیم اما اقتصاد مملکت هم هیچ دست نخورد. حالا حداقل من بلد نیستم.»

آنچه که از این سخنان می‌توان فهم کرد عبارت است از :

۱)رابطه بخشی از اقتصاد داخلی با مناسبات خارجی قطعی است.

۲) روابط خارجی تخریب شده و بهم ریخته است.

۳) من قادر به اداره اقتصادکشور در چنین شرایطی که هم تحریم هستیم و هم در معاملات بین المللی مشکل داریم، نیستم.

۴) گرتو بهتر می‌زنی بستان بزن

این حرفها ناخودآگاه ما را می برد به سال‌های ۹۲ و حتی ۹۶ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، روزهایی که آقای روحانی برای از میدان به در کردن رقبایش می فرمود که (قریب این مضمون) آقایان بلد نیستند مذاکره کنند، اصلا زبان دنیا را نمی‌فهمند، ما در گذشته با سران دنیا مذاکره می کردیم. این‌ها در حد مدیرکل و ... می نشیند و صحبت می کنند.

جناب آقای روحانی!

وقتی منتقدان برجام را کاسبان تحریم خطاب کردید، یادتان هست؟ وقتی در میتینگ های انتخاباتی فریاد می زدید: «کاسبان تحریم بدانند که تحریم ها برداشته شده و دیگر باز نمی‌گردد. شما میخواهید با دنیا مذاکره کنید؟ شما بلد هستید که با دنیا مذاکره کنید و آیا اصلا زبان دنیا را می دانید».(۹۶/۲/۲۷) 

آقای روحانی در سال ۹۲ به ریاست جمهوری انتخاب شدید، به مردم وعده دادید که اقتصاد کشور را سر و سامان می‌دهید، حتی از بهبود ۱۰۰ روزه اوضاع سخن گفتید، گفتید در مذاکرات با طرف‌های خارجی موفق خواهید شد سایه جنگ را از سر کشور بردارید و همه تحریم ها را لغو خواهید کرد.

برای اینکار مجوز مذاکره با آمریکا به دولت شما داده شد و آقای ظریف و طرف آمریکایی هر لحظه و هر جا که می‌ خواستید به دیدار یکدیگر می شتافتند.

برجام با وجود تمام تلاش ها و زحمات تیم مذاکره کننده آنی نشد که باید می شد و از تمام خطوط قرمز تعیین شده عبور شد اما پذیرفته شد تا بهانه ای برای دولت و شخص شما باقی نماند و روزی نتوانید بگویید. نگذاشتند وگرنه... ه.

-با امضاء برجام اعلام کردید: 

* امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم تمام تحریم‌ها حتی تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای به صورتی که در قطعنامه بوده لغو می‌شود.

* تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل و نقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم تسلیحاتی نیز کنار گذاشته می‌شود و برای ۵ سال نوعی محدودیت ایجادشده و سپس لغو می‌شود، در زمینه تحریم‌های اشاعه‌ای نیز کالاهای دو منظوره در کمیته‌ای بررسی می‌شود( ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ )

حتی در مناظرات انتخاباتی خطاب به آقای رئیسی گفتید: شما چقدر از مسائل سیاست خارجی و هسته‌ای اطلاعات دارید که دارید قضاوت میکنید؟

به نظر شما امثال آقای رئیسی امروز حق قضاوت دارند یا همچنان نه؟

از ادعاها و سخنان شما در مقاطع مختلف میتوان فهمید که مساله پنهانی برای شما نبوده و نیست. چگونه است که در سراشیبی پایان عمر دولتتان اعلام می کنید بلد نیستید کشور را در شرایط تحریم دشمنی اداره کنید.

آن روز گفتید:‌مذاکره می کنیم تا تحریم ها لغو شود.

امروز می‌گویید: اول تحریم ها را بردارید تا مذاکره کنیم.

واقعا چه چیز تغییر کرده است و چرا شما نمی‌توانید و بلد نیستید.

حرف‌های خوب و بسیار امیدوار کننده کم از شما نشنیدیم اما این آخری قابل هضم نیست. نمی‌دانم چه کسانی باید پیام این حرف‌ها را بگیرند که نمی گیرند. مردم، مجلسیان، مقامات عالی یا دشمنان؟

امروز می گویید:‌ من بلد نیستم کاری به دنیا نداشته باشم و برای حل مشکلات اقتصادی فقط به داخل نگاه کنم.

اصلاً مردم به شما رأی دادند که به وعده‌ها و شعارهایتان برای تعامل با دنیا عمل کنید و بروید کاری کنید که هم سانتریفیوژها بچرخند هم چرخ صنعت و کشور.

اما ظاهرا همه چیز باید به ورود فردی غیر قابل پیش بینی(ترامپ) به عرصه جهانی نسبت داده شود(آنگونه که در مجمع ۵۹ بانک مرکزی گفتید).ترامپ غیرقابل پیش بینی، قبول! فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و هند هم غیر قابل پیش‌بینی و هضم بودند؟

شما که وعده دادید، مذاکره میکنید که کردید. برجام را پذیرفتید، طبق برجام غنی سازی و فعالیت های هسته ای یا تعطیل یا تعدیل شد و بشارت برداشته شدن همه تحریم ها را دادید.

امروز که به حق می گویید مذاکره با آمریکا و ترامپ غیر ممکن است؛ بدعهدی اروپایی‌ها و ذلت آنان مقابل آمریکا را شاهدید، امکان ورود ارز به کشور به دلیل تشدید تحریم ها نیست شما بفرمایید جز نگاه به درون، و کمک به فعالین اقتصادی و برداشتن غل و زنجیر از پای تولید کنندگان داخلی و مفاهمه با آنان چه راه دیگری وجود دارد؟

منبع: صبح نو

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  55 7
  طرف نگفته گر تو بهتر میزنی بستان بزن! نخیر وقاحت عمیقتر از این حرفهاست! گفته گر تو بهتر میزنی یادم بده ، تا من بزنم! میترسم این مصلحت گرایی و تحمل، کار را به جایی برساند که دیگر نتوان راه نجاتی پیدا کرد. حذف این مهره خانمانسوز بلافاصله بعد از ادعای دروغ و دشمن شاد کن "خالی بودن خزانه " باید صورت میگرفت. نکردید به افتضاح برجام گرفتار شدیم ، نکردید به بازگشت تحریمها دچار شدیم، نکردید با تورم افسار گریخته درگیر شدیم، نکردید با جنجال بنزین روبرو شدیم، نکردید آرزوهای جوانان در امر ازدواج و مسکن و اشتغال پرپر شد، نکردید سردار عریزمان را از دست دادیم، همجنان مدارا کنید تا ....
  • پری مجرد48ساله IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   10 1
   احسنت
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  28 4
  یعنی روحانی نمیدونه که همه میدونن 7 ساله فقط داره با خارج مذاکره میکنه!؟ یعنی نمیدونه که همه میدونن نظام دست اینو در سیاست خارجی اونقدر باز گذاشت که از همه خطوط قرمز رد شد صدها جلسه پشت درهای بسته! برگزار کرد که 30 ساله دیگه سندهاش در میاد!؟ یعنی نمیدونه که همه میدونن دهها تعهد وامتیازیه طرفه به خارجی ها داد!؟ یعنی نمیدونه که همه میدونن که این روابط خارجی که میگه خراب شده را خودش با ظریفش خراب کرده؟! خب فکر میکنین چرا این حرفارو میزنه میخواد اعصاب همه مردم را خراب کنه غافل ازین که این کار گناهیست نابخشودنی. وبراش عوارض سنگینی داره در دنیا واخرت.مشرق سانسور نکن که دیگه کارازین حرفا گذشته.
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  24 2
  بابا ، اینو خدا زده ، ولش کنید به خدا... ۷ سال زجر کشیدیم ، مردم باید بفهمند این ها تو کشور چه کارها کردن و چیکاره هستند. #دولت بی تدبیر و بی امید
 • مرصاد IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  18 8
  کی گفته نباید با دنیا تعامل داشته باشیم ؟! ما میگیم چشم و دستمون به سمت خارج نباشه و به توان داخلی اعتقاد داشته باشیم ! سفسطه نکن مرد !!
 • حامد IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  5 0
  از نظر این ها دنیا یعنی: آمریکا انگلیس فرانسه و آلمان (پاورقی: با توجه به میزان کارشکنی و عناد با ملت ایران اسم دنیا را به ترتیب نوشتم)
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  0 0
  مشرق نظرات را بررسی کن . منتشر کن.!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس