ظریف نمایه

وزیر امور خارجه با بیان اینکه من مسئولیت دفاع از سیاست نطام را دارم و هیچ وقت حرفی نمی‌زنم که برای جمهوری اسلامی مشکلی ایجاد شود، گفت: هیچکس اندازه من از توان موشکی دفاع نکرده است.

به گزارش مشرق،  در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی سؤال مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه توضیحاتی در مورد ترک جلسه مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی سؤال محمدجواد ابطحی ارائه داد.

وی با بیان اینکه شهادت سردار سلیمانی را خدمت نمایندگان تسلیت عرض می‌کنم، گفت: لازم است در ابتدا به عرض دوستان برسانم، دور قبل که سؤال آقای ابطحی مطرح شده بود، بنده به هیئت رئیسه اعلام کرده بودم «جلسه شورای امنیت ملی با حضور سردار سلیمانی برای بررسی آخرین تحولات عراق ساعت ۱۵ برگزار خواهد شد».

وزیر امور خارجه افزود: دوستان گفتند «ساعت ۱۴ بیا و ۴۵ دقیقه به سؤال پاسخ بده و بعد برو»، بنده با همین استدلال برای بیست و چهارمین بار برای پاسخ به سؤال نمایندگان به مجلس آمدم، اما جلسه علنی دیر شروع شد.

ظریف اظهار داشت: بنابراین بعد از اینکه دوبار صحبت کردم، به سمت جایگاه هیئت رئیسه برگشتم و گفتم که «با اجازه، از رادیو گوش خواهم داد و باید ساعت ۱۵ در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور یابم و ساعت ۱۵:۱۰ از مجلس خارج شدم».

وی خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان احساس کردند ترک مجلس، جسارتی به محضر آنان بوده است، می‌خواهم این تصور اصلاح شود؛ اگر کسی چنین برداشتی کرده است، من عذرخواهی می‌کنم.

محکم‌ترین دفاع را از سیاست‌های کشور داشته‌ام

وزیر امور خارجه تأکید کرد: بنده افتخار می کنم که در خارج از کشور و همه جا محکم ترین دفاعیات را از سیاست های جمهوری اسلامی همواره داشته ام و معتقدم همه ما باید یک سیاست را اجرا کنیم و همواره به این تعهد پایبند بوده ام.

ظریف ادامه داد: بنده در جلسه اخیر خود در هند دفاعیات بسیار زیادی از سیاست های جمهوری اسلامی ایران داشتم و همچنین در جلسه آستانه و در دوحه از سیاست های نظام جمهوری اسلامی دفاع کردم و همواره بر این مسئله واقف هستم که مسئولیت دفاع از سیاست های نظام را برعهده دارم و هیچ وقت کار خود را سخت نمی کنم که حرفی بزنم که مشکلی برای کشور به وجود آید.

وی در واکنش به سئوال ذوالنور مبنی بر اینکه چرا مطالبی درباره توان دفاعی بسیار زیاد آمریکا و همچنین ایراد اتهام پولشویی به نظام مطرح کرده اید، گفت: صحبت های بنده درباره وضعیت موشکی کشور و همچنین پولشویی بزرگ جلوه داده شده است و واقعیت چیز دیگری بود.

وزیر امور خارجه متذکر شد: بنده در یک سخنرانی در دانشگاه تهران از توانمندی های دفاعی کشور صحبت کردم اما نوار صحبت های بنده تقطیع شده بود و صحبت من بود که آن چیزی که ما را حفظ می کند، سلاحمان نیست، بلکه فرهنگ ایثار و شهادت است که بنده این اعتقاد را از امام (ره) و مقام معظم رهبری آموخته ام.

هیچ‌کس به اندازه من از توان موشکی دفاع نکرده است

ظریف تصریح کرد: هیچ‌کس به اندازه من از توان موشکی ایران در خارج از کشور دفاع نکرده است، به گونه ای که چندی پیش در دانشگاهی در زلاندنو گفتم که برای چهار قران پول شما، دفاع از مملکت خود را کنار نمی گذارم.

وی با اشاره به اظهاراتش درباره پولشویی گفت: صحبت من درباره پولشویی هم واضح است، چرا که در دنیا به دلیل آنکه ما کنوانسیون «سی اف تی» را تصویب نمی کنیم، دولت را متهم می کنند که بنده گفتم برخی افراد در این زمینه منافعی دارند و قوه قضائیه و وزیر اقتصاد هم بارها این موضوع را مطرح کرده اند و آنچه دیگران درباره صحبت من گفتند، حرف اصلی من نبود و به حسابِ بنده نوشته اند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دشمن الان کل مردم ما را نشانه گرفته است، اظهارداشت: فاجعه ترور سردار سلیمانی، کشته شدن تعدادی از هموطنانمان در کرمان و کشته شدن جمعی دیگر از مردم کشورمان در سقوط هواپیمای اوکراینی بسیار تلخ بود اما باید به این مسئله توجه کرد که شهادت سردار سلیمانی و خون او باعث شد که در بسیاری از نقاط جهان بین مسلمان وحدت به وجود آید.

ظریف افزود: در هند به من گفتند که در ۴۳۰ شهر این کشور برای سردار سلیمانی مراسم بزرگداشت گرفته اند و ما شاهد وحدت بسیار زیادی پس از شهادت سردار سلیمانی بین مردم بودیم و در شرایطی که استکبار جهانی شمشیرها را علیه ایران از رو بسته است، ما باید وحدتمان را حفظ کنیم و بدانیم که علیرغم دارا بودن عقاید مختلف زیر یک پرچم هستیم.

وی گفت: بنده درباره اصل صحبت های آقای ذوالنور مبنی بر اینکه طرف مقابل باید در مقابل توان ما احساس ضعف کند، هیچ اختلاف نظری ندارم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آمریکایی ها بارها در تحلیل های خود نوشته و گفته اند که اگر ما به فرض بتوانیم با روشی فردو را خراب کنیم، مردم ایران را متحدتر و منسجم تر می کنیم که در آن زمان قطعا خطر بیشتری احساس می کنیم و همین موضوع است که مقام معظم رهبری فرمودند شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای جبهه مقاومت قوی تر است و همه باید پیروزی خون بر شمشیر را در نظر داشته باشیم.

ظریف یادآور شد: ایالات متحده آمریکا در دو سال گذشته دو تریلیون دلار هزینه نظامی کرده اند، در حالی که ما ۱۶ میلیارد دلار هزینه نظامی کرده ایم و حرف بنده این است که آمریکا با وجود آنکه هزینه نظامی بسیار زیادی کرده است، آن چیزی که باعث شده است که جرأت تقابل با ایران نداشته باشد این است که آنان از مردم ما می ترسند.

وی با اشاره به اینکه توان دفاعی ما برای همه دنیا مشخص است، گفت: آقای کری یک بار در جلسه ای به بنده گفت که ما اگر بخواهیم می توانیم فردو را بزنیم که بنده گفتم اگر آن را بزنید، در مقابل این ملت چه می خواهید کنید که «کری» گفت برای همین است که نمی خواهیم با شما جنگ کنیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه آمریکا کشوری است که به خیال خودش می تواند دنیا را نابود کند، اظهارداشت: پس از شهادت سردار سلیمانی، مردم ما همه آمدند و خیابان ها از حضور آنان پر شد و این قدرت ملت ما را نشان داد و فاجعه کرمان هم، فاجعه عشق بود و مردم به خاطر عشق به سردار سلیمانی حضور پرشوری در مراسم وی داشتند و قدرت ملت به جهانیان نشان داده شد.

ظریف تأکید کرد: مردم ما صاحبان واقعی و ولی نعمت این انقلاب هستند و این مردم همواره با انقلاب همراهی دارند و هرگز نباید این مسئله از یادمان برود.

دامن نظام از پولشویی مبراست

وی درباره اظهاراتش در مورد پولشویی گفت: دشمنان که خود دست به پولشویی می زنند به دنبال آن بودند که این اتهام را به نظام ما بزنند که پولشویی در کشورمان انجام می شود که بنده گفتم نظام ما از پولشویی مبرا است، این در حالی است که کمیسیون ۶ درصدی بانک کنزون به خاطر بانک های فساد به ۱۶ تا ۲۰ درصد تبدیل شده است و آنان پولشویی می کنند.

وزیر خارجه با تأکید بر اینکه تحریم مادر پولشویی است و آمریکایی ها باید بدانند که با تحریم یک گروه زالوصفت را تقویت می کنند و این جنایت آمریکاست، خاطرنشان کرد: دامن نظام جمهوری اسلامی از پولشویی مبراست و بنده جز این نگفته ام و خواهشم این است که آدرس اشتباه به دشمن ندهید.

*آمریکا خودکشی می‌کند تا اروپا  از برجام خارج شود

محمد جواد ظریف همچنین در پاسخ به سؤال محمدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان در مورد «اقدامات این وزارتخانه در موضع‌گیری‌های خصمانه مسئولان اروپایی و آمریکایی درباره آشوبگران دی‌ماه»،گفت: با اظهارات آقای ذوالنور درباره برجام موافق نیستم؛ در برجام اروپا و آمریکا مجبور شدند که سیاست‌های خود را کنار بگذارند به همین دلیل آمریکا خودش را می‌کُشد تا اروپا هم از برجام خارج شود.

وی ادامه داد: چرا آمریکا تهدید می‌کند که تعرفه واردات خودروهای اروپایی را ۲۵ درصد بالا ببرد تا اروپا از برجام خارج شود؟

وزیر امور خارجه تاکید کرد: وزارت خارجه درباره دخالت آمریکا در سال ۹۶ اقدامات مهمی انجام داد که مهمترین آن خنثی کردن طراحی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل بود.

مداخله سفیر انگلیس را با شدیدترین لحن محکوم کردیم

در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، سئوال محمدجواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان از وزیر امور خارجه در مورد اقدامات وزارت خارجه در برابر موضع گیری های خصمانه مسئولان آمریکا در حمایت از آشوب های دی ماه سال ۹۶ مطرح شد.

وی در پاسخ به سوال مطرح شده، گفت: آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت تصمیم گرفت با سوءاستفاده از مکانیزم های شورای امنیت، موضوع اغتشاشات و ناآرامی های سال ۹۶ را به شورای امنیت ببرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران چنان موفق بود که جلسه ای که آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت برای محاکمه ایران تشکیل داده بود، تبدیل به جلسه محاکمه ایالات متحده شد.

ظریف تاکید کرد: این نتایج به راحتی به دست نمی آید و نیاز به تلاش، طراحی دقیق، رایزنی و حضور قوی بین المللی دارد. اینها سند افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه حتما سلاح مهم است اما ما قدرت خود را وامدار مردم هستیم،گفت: در دیپلماسی و سیاست خارجی کار دیپلمات مهم است اما آنچه حرف اول و آخر را می زند، مردم هستند. برای اینکه ما در دیپلماسی و در دنیا قوی باشیم به مردم نیاز داریم. این مردم ایران بودند که نقشه های آمریکا را در شورای امنیت خنثی کردند. ما کارگزار و خادم این مردم هستیم.

وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات وزارت امور خارجه برای خئنثی شدن توطئه های آمریکا در دی ماه سال ۹۶ گفت: پیشنهاد کردیم که بر اساس بند اول توافق الجزایر از آمریکا به دیوان لاهه شکایت شود. این شکایت به شورای امنیت تحویل شد.

ظریف تاکید کرد: موضع گیری های خوبی از سوی جمهوری اسلامی اتخاذ شد و در مجامع بین المللی از سیاست های جمهوری اسلامی دفاع کردیم. در تهران نیز سفرای اروپایی را خواستیم و سیاست های خصمانه آمریکا را توضیح دادیم. بنده در رسانه های جمعی مداخلات آمریکا را توضیح و محکوم کردم.

وی با بیان اینکه حق مردم را در اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز به رسمیت می شناسیم، گفت: اما مداخلات خارجی ها را نمی پذیریم، کما اینکه مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات را با شدیدترین لحن محکوم کردیم. ما مجری و پیشنهاددهنده سیاست های نظام هستیم،اما سیاست آن است که نظام در دستگاه های سیاستگذاری اتخاذ می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا به دنبال براندازی است و در هیچ لحظه ای طی 40 سال گذشته فکر براندازی نظام جمهوری اسلامی را از ذهن خارج نکرده است.

وی با بیان اینکه فقط نگاه برخی مقامات ایالات متحده متفاوت است،افزود: یکی از رؤسای جمهور آمریکا می گفت من و بوش هیچ تفاوتی با هم نداریم که می خواهیم شما نباشید اما بوش خیال می کند که می تواند اما من می دانم، که نمی توانیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: این واقعیت آمریکاست و ما آن را می دانیم. برخی رژیم های کوچک منطقه مثل رژیم صهیونیستی ادعا می کنند ایران صرف نظر از اینکه چه کسی حاکم آن باشد، بزرگ تر از حد موردنظر ماست.

ظریف اظهارداشت: نزدیک به هفتاد سال از پایان جنگ جهانی دوم می گذرد اما آمریکا دائم خطاهای خود را در کشورهای دیگر مثل ویتنام، عراق، افغانستان و سوریه تکرار می کند. اگر این ها کم فهم هستند، گناه ما نیست.  

وی با بیان اینکه وزارت امور خارجه همه تلاش های سیاسی، حقوقی و بین المللی را انجام داده است،اظهار داشت: تلاش اول ما استفاده از بیانیه الجزایر بود.

وزیر امور خارجه گفت: تلاش دوم، جلوگیری از اقدامات آمریکا در شورای امنیت بود. در حوزه دیپلماسی عمومی نیز تلاش کردیم سیاست های آمریکا و مداخلاتش را افشا کنیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  14 0
  شکسته شدن بیش از پیش هیمنه قدرت و شکست ناپذیری ایالات متحده باید سریع انجام بشه اقای ظریف
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   8 0
   ظریف: مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات تهران را با شدیدترین لحن جواب دادیم. به جان خودم اینا نمیدونن شدید چیه احتمالا به سفیره گفته با خودکار بزنمت؟ نه نه وایسا صاف تو چشام نگاه کن، با خودکاااار بزنمتتتت؟ دفعه آخرت باشه‌ها، برو تو سفارتت به کارای بدت فکر کن هانی
 • ح IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  28 3
  هیس... فقط سکوت کن جناب ظریف
  • ح IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   5 34
   ظریف سعی خودشو کرد ولی وقتی بعضی ها حین مذاکرات سنگ پرانی میکردن چه توقعی از این بنده خدا دارین
  • علی GB ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   7 1
   در جواب ح: که گفتند “ایشان تلاش خودشان را کردند و بعضی سنگ اندازی کردند‌در حین مذاکره” اولا ابتدا بیاموزیم قدرت دیپلوماسی هر کشوری از قدرت نظامی آن کشور به تولید و عمل می‌رسد والا آقای ظریف به خودی خود به عنوان یک فرد نقشی ندارند و اموره خارجه به عنوان پیغامچی قدرت کشور به صورت مودبانه هست و نه بیشتر .
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   7 0
   اقای ظریف همین امریکا بود که به گفته شما می توانست با یک موشک تمام مملکت ما را از بین ببرد. اگر از توان موشکی دفاع نکنی به نفع ایران است.
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  27 1
  وی گفت: هیچ کسی به اندازه من از توان موشکی جمهوی اسلامی دفاع نکرده است. پس کی بود آمریکا می تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   25 1
   ببخشید آقای ظریف کی بود گفت اگه آمریکا بخواهد با فشار یک دکمه میتواند سیستم ما را نابود کنه. حتما با این چرندی ها نمایندگان هم قانع میشن. کی بود کشتی کمک رسانی به مردم یمن را برگرداند، کی بود همه ی وظیفه دیپلماتیک خودشو رها کرده فقط برجام را دنبال میکرد. و کی بود........ و خیلی از کی بود های دیگر.
  • ایرانی IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   15 1
   اونی که در جمع دانشجویان گفته بود آمریکا با یک بمب میتواندتمام سیستم های مارو از کار بندازه شاید عمه من بوده؟ البته کسی که کلام زشتی داره هم همین حرف زشت رو زده بود البته با کلمات زشت تر
 • b IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  14 1
  واقعا گل گفتی 10:55چرا هیچ کدام از نماینده ها بلند نمیشن و همین حرف خودشو بزنند تو دهنش مثل شهید مدرس مرد باشید از چی میترسید که همه مثل کلوخ چش دار نشستید و پول بیت المال را حرام میکنید و نطق نمی کشید این هست مجلسی در شان انقلاب ایران ،بابا پدر ملت در آمده یک کاری بکنید نماینده های ملت؟؟!! نکنه شما با حقوقهای دهها میلیونی دغدغه ای ندارید؟؟؟!!! ((وی گفت: هیچ کسی به اندازه من از توان موشکی جمهوی اسلامی دفاع نکرده است. پس کی بود آمریکا می تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد))
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  2 6
  تو فقط باید حرف رئیس جمهورت که منتصبت کرده وبا رلی مردم قراره مطالبات مردم را انجام دهد،گوش کنی ...
  • عبدالله مومن IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   16 0
   رئیس جمهور که شنگول تر از جناب ظریف است ههههههههههههههههههه
 • مصطفی IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  12 2
  فکر کنم آقای دکتر اشتباه میکنند ایشون از توان موشکی آمریکا دفاع کردند نه ایران اونجا که قبل از برجام گفتند امریکا با پرتاب یک موشک قادر خواهد بود کل سیستم نظامی ایران را مختل کند
 • مهندس شرکت نفت IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  12 1
  "آیا شما فکر می‌کنید که آمریکا نمی‌تواند سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد؟ واقعا شما فکر می‌کنید که آمریکا از سیستم نظامی ما می‌ترسد. در کدام سند و طبق چه گفته‌‌ای شما ادعا می‌کنید که آمریکا می‌تواند به سیستم دفاعی ما ورود پیدا کند و آن را کنترل کند؟ " ..... آقای ظریف این حرفها رو عمه من زده؟! یا ماست فروشی سرکوچه ما؟ تاریخ 12 آذر 1392
 • AU ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  8 0
  وای از روزیکه پرونده‌ها افشا شوند و دست کسانیکه برای امریکا نمایش استعفای اینترنتی راه انداختند تا دستاورد دیدار بشار اسد با رهبری را از بین ببرند و زمینه ترور سردار سلیمانی را چیدند و بلکه همدستی کردند
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  9 0
  یادت هست زمانی که سردار بزرگ اسلام سرلشکر عزیزمان بشار اسد را با اقتدار به ایران آورد تو برای کم رنگ کردن آن و خودشیرینی برای اروپا و آمریکا استیفای ساختگی دادی؟
 • کارشناس IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  1 24
  اگر سه نفر در این نظام باسواد باشند یکی ظریف است یکی صالحی است و دیگری زنگنه بقیه نان ولایت معاشی میخورند و شعار میدهند
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   7 0
   تا منظور از سواد چی باشه
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   0 0
   2 و دیگر هیچ.
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   6 0
   نتایج هنر نمایی این ۳ باسواد برجام خسارت محض نمایشی شدن صنعت استراتژیک هسته ای ، کرسنت و مابقی خسارتهای گروهبان زنگنه
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   5 0
   اگه لبخند زدن و عکس گرفتن با خارجی ها و بله چشم قربان گفتن باسوادیه پس دوره قاجار و پهلوی همه فوق پورفشور و فوق باسواد بودن ؟
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   3 0
   این ها که با سواد باشند حتما بقیه نخبه اند عزیزم بحث سواد نیست قضیه سیاست و دیپلماسی
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   1 0
   با سوادهای تر زن
  • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
   0 0
   اقای کارشناس چقدر پول گرفتی برای این حرفت که گفتی مرده خندش میگیره تو به خائن بگی باسواد اونم کی زنگنه با خسارت کرسنت و توتال و ظریف با خسارت برجام و صالحی با خسارت بتن ریزی تاسیسات هسته ای
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  3 0
  فعلا این دولت با تمام قدرت و رسانه هایی که در اختیار دارد گندهایی که زدن رو لاپوشانی میکنن وقتی رفتن تازه حجم خسارت مشخص میشه !! چرا جناب ظریف غیر از برجام درمورد خزر و اینکه چقدر امتیاز داده به مردم توضیح نمیدن !! طبق معمول مردم نامحرمن
 • سعید IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  2 1
  شوخی میکنه باور نکنید؟
 • مرصاد - تایید مهندس شرکت نفت IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  4 0
  باید حاج قاسم شهید و عین الاسد شخم زده می شد ، تا بزدلان منفعل دولت تدبیر بفهمند ، که قدرت آمریکا پوشالی و هالیوودی است!!
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  7 0
  اوووووووووووه چه پُر حرارت؟ یه مقدار خودت را کنترل کن ظریف، اینجوری که یه دفعه شکسته میشی، راستی الان چند وقته به ویلای خودت در شمال نرفتی؟ طفلکی....
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  4 0
  خاصیت اصلاح طلب است که با عراجیف و توهمات شخصی دیگران را آزار دهد. بخشی از خطابه میثم تمار به ابن زیاد.
 • صمد آقا IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  3 0
  هیشکی مثل تو نمیتونه با امریکا ساخت و بند کنه
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  واقعا انشای خوبی بود ،برای خالی نبودن عریضه و گرفتن وقت مجلس ،حرفای خوبی زده،برای کسی که واقعیات را بداند و حرفای سابق ایشان را بداند می فهمد که الحق ایشان استاد توجیه هستند!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس