وظایف و تکالیف مؤدیان مالیاتی مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای وظایف و تکالیف مؤدیان مالیاتی را تعیین کردند.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ماده ۱۶ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه، مؤدیان مکلفند مالیات فروش موضوع این قانون را از خریدار یا کارفرما وصول کنند و پس از کسر مالیات و عوارض پرداختی مطابق مقررات به حساب سازمان واریز کنند.

بیشتر بخوانید:

تبصره ۱- سازمان می تواند تمام یا برخی از مؤدیان مشمول این قانون یا مشتریان آنها را مکلف کند مالیات و عوارض متعلقه را همزمان با صدور صورتحساب به حساب سازمان واریز نمایند.

آیین نامه اجرایی این تبصره مشتمل بر فهرست مؤدیانی که مشمول این حکم می شوند و نحوه پرداخت مالیات و عوارض متعلقه با پیشنهاد سازمان، به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.

مالیات و عوارضی که به این ترتیب به سازمان پرداخت می شود، به حساب بستانکاری فروشنده منظور می شود و برای خریدار در صورتی که مصرف کننده نهایی نباشد، اعتبار مالیاتی به حساب می آید.

تبصره ۲- گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است مالیات وعوارض کالاهای وارداتی را در زمان ترخیص قطعی و مالیات بر عوارض کالاهای متروکه قبل از ترخیص نهایی وصول و به صورت برخط به حساب سازمان واریز کند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن درج اطلاعات پرداخت در پروانه های گمرکی و یا فرم های مربوط، امکان دسترسی برخط سازمان به پایگاه های اطلاعاتی ذیربط را فراهم نماید.

گمرک مکلف است در ورود موقت و ورود موقت برای پردازش، تضمین های لازم را بر اساس مقررات تبصره ماده ۵۳ قانون امور گمرکی أخذ کند.

تبصره ۳- واردکنندگان کالا از مناطق آزاد تجاری صنعتی به سرزمین اصلی مکلفند کالاهای مزبور را به گمرک اظهار نمایند.

گمرک موظف است از قسمتی از کالاهای اظهارشده که به موجب بند ب ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، تولید داخل محسوب می شود، فقط مالیات و عوارض و از قسمت باقیمانده که کالای وارداتی محسوب می شود، مالیات و عوارض و حقوق ورودی را دریافت و مالیات و عوارض آن را به حساب سازمان واریز کند.

تبصره ۴- واردکنندگان خدمت مکلفند مالیات و عوارض متعلقه را محاسبه و طبق مقررات این قانون پرداخت کنند. چنانچه محل ارائه خدمت و مصرف آن در خارج از کشور باشد، مشمول این حکم نمی باشند.

تبصره ۵- مالیات و عوارض آب، برق و گاز با توجه به مالیات و عوارض مندرج در صورتحساب (قبوض) مصرف کنندگان و همچنین نفت تولیدی و فرآورده های نفتی وارداتی و تولیدی، فقط یک بار در انتهای زنجیره تولید و توزیع آنها توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (بابت پنج فرآورده اصلی و سوخت های هوایی) شرکت های پالایش نفت (بابت سایر فرآورده های تولیدی) و شرکت های دولتی تابع ذیربط وزارت نفت و شرکت های گاز استانی و شرکت های تابع ذیربط وزارت نیرو و شرکت های توزیع برق، آب و فاضلاب شهری و روستایی استانی بر مبنای قیمت فروش مصوب داخلی محاسبه، وصول و به حساب سازمان نزد خزانه داری کل کشور واریز می گردد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس