کد خبر 1031690
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
محمد ایمانی

در هر دو دوره، دشمن در تدارک خُدعه و شبیخون بود اما مشخصا دولت و مجلس و بخش مهمی از فضای مجازی ما، گرفتار تعلیق و انتظار و آدرس های گمراه کننده ای بودند که به جامعه منتقل می کردند.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

اصرار بر "سیبل" کردن نیروی دفاعی کشور در میانه یک درگیری تمام عیار با دشمن، نمی تواند طبیعی و تصادف باشد.

کشور ما دو بازه زمانی شش ساله و هشت ماهه مهم را سپری کرده است. اولی، دوره اعتماد به آمریکا و اروپاست. و دومی، بازه ای که آمریکا، سپاه پاسداران را تروریستی اعلام و سپس برای ترور سردار سلیمانی تدارک کرد.

در هر دو دوره، دشمن در تدارک خُدعه و شبیخون بود اما مشخصا دولت و مجلس و بخش مهمی از فضای مجازی ما، گرفتار تعلیق و انتظار و آدرس های گمراه کننده ای بودند که به جامعه منتقل می کردند.

تصور می شد این خوابزدگی عمیق، با خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپا، یا حداقل پس از جنایت ترور قهرمان دفاع از ملت ایران، به پایان برسد. یعنی عقل و وجدان، چنین بیداری یی را ضروری می کرد.

اما متاسفانه با رویکردی خسارتبار تر از آن دو دوره غفلت مواجه هستیم: اصرار عجیب بر انتقال درگیری به داخل و فراموشاندن همه امیدهای موهومی که ابتدا درباره آمریکا، سپس اروپا، و پس از آن به فرانسه و ژاپن، در جامعه تزریق شد.

دولت آن قدر معطل کرد و خیانت اروپا را بی پاسخ گذاشت که حالا آنها طلبکاری می کنند و مدعی اند مکانیسم ماشه را -که شلیک به جنازه برجام محسوب می شود- به اجرا گذاشته اند.

کشور درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی، سیاسی، رسانه ای و حتی نظامی است. در حقیقت مجموع آن انفعال ها و انحراف در تحلیل، سایه انواع تهدیدها را به سمت کشور آورد و یک خسارتش، دادن جرئت ترور سردار سلیمانی به دشمن بود.

مردم ما با حماسه تشییع، و سپاه پاسداران با زدن ضربت بی سابقه موشکی به پایگاه راهبردی آمریکا، حجم بزرگی از تهدید دشمن را خنثی کردند. در چنین شرایطی که انسجام ملت به برکت خون شهید سلیمانی به اوج رسیده، چرا کسانی مصرّند از پشت به پاسداران اقتدار و امنیت کشور شلیک کنند؟

پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری در اثر خطای پدافندی -با همه احتمالات کارشناسی که وجود دارد- باید در ظرف زمانی لازم رسیدگی شود و اگر کسانی مرتکب تخلف یا تقصیری شده اند، مواخذه شوند؛ چه در شناسایی و شلیک و چه در زمینه توقف پرواز و ...

اما خیانت در حق یک ملت است که در میانه درگیری چندلایه با دشمن مهاجم، موضوع هواپیمای مسافربری را چنان به مشغله و مسئله اول و آخر کشور تبدیل کنند که تحرکات خصمانه جبهه دشمن مغفول بماند.

آمریکا و صهیونیست ها با ترور شهید سلیمانی، خواستند از سپاه پاسداران که خاری در چشم شان است، انتقام بگیرند. کینه و عقده تاریخی دشمن توجیه دارد، اما توجیه شماتت کنندگانی که با ادبیات دشمن حرف می زنند، چیست؟

می خواهند ثابت کنند به برادران ناتنی حضرت یوسف (ع) نسبت می رسانند؟ یا چون سال ها آدرس دروغ داده و خسارت بار آورده اما شجاعت عذرخواهی و دلجویی و اصلاح مسیر را ندارند، مصیبت سقوط هواپیما و جان باختن تعدادی از هموطنان را بهانه کرده اند؟

انتقام کور و نافرجام دشمن از مرام حاج قاسم، بر عکس موجب اقتدار و انسجام بیشتر ملی شد. اقدام به ترور شخصیت سپاه، جنایتی به مراتب بزرگتر از ترور سردار سلیمانی است که در متن همان نقشه اصلی (دستور فروردین ماه ترامپ برای زدن سپاه) انجام گرفت.

مرز هر دو جبهه معلوم است. باید تکلیف خود را با نقشه دشمن معلوم کرد. نمی شود برای چند ساعت، لباس سپاه پوشید و تهمت افکنی دشمن را محکوم کرد اما در عمل، به زدن سپاه همت گماشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  13 14
  انسان های اولیه که میگن پس همینه.خخخخخخخخ
  • US ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   27 9
   آره ولی اونا که انسان های اولیه نبودن!! انسان های اصلاح طلب بودن :)))
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  22 8
  اون آقاهه فک کرده به اسم حمایت از سپاه ، بهشون نیش بزنه رو کسی متوجه نمیشه . شادی تو کلماتش موج میزنه .
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  8 9
  سپاه خار سمی در چشم جبهه ی دشمن خارجی و منافقین وفتنه گران داخلی میباشد به قول حضرت روح ا... از ما عصبانی باش و از عصبانیت بمیرید اقشار مردم پشت سر رهبری و سپاه میباشند تا حالا هم ثابت کرده اند
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  6 3
  متاسفانه پروژه حذف و تخریب سپاه از سالها قبل و با سخن پراکنی های گاه و بیگاه شروع شد و با تبلیغ دنیای بدون موشک به انجا ختم شد که ترامپ سپاه را در لیست تروریستی قرار داد و شد آنچه نباید میشد!
 • مسعود دیپلمات IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  10 3
  محمد ایمانی می گوید: نمی شود برای چند ساعت، لباس سپاه پوشید و تهمت افکنی دشمن را محکوم کرد اما در عمل، به زدن سپاه همت گماشت. بنده می گویم: شدنی است، این روش برای منافق کاری ندارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس