ظریف نمایه

وزیر خارجه حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اقدامی متناسب در پاسخ به یک حمله تروریستی و منطبق بر حق ایران در دفاع مشروع براساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل خواند.

به گزارش مشرق، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک متن سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در پی خودداری آمریکا از صدور ویزا برای وی به منظور شرکت در نشست شورای امنیت، نتوانست در این نشست شرکت کند را، روز (پنجشنبه) در نشست مزبور قرائت کرد.

ظریف با اشاره به یکجانبه گرایی مخرب آمریکا و آثار زیانبار آن بر قواعد و هنجارهای بین المللی، از ترور بزدلانه قهرمانانی که کابوس گروههایی نظیر داعش بودند، به عنوان یک نمونه از اینگونه اقدامات این کشور یاد کرده است.

وی اعلام کرده که از زمان روی کار آمدن رژیم جدید آمریکا و در تعارض اساسی با منشور ملل متحد، تهدیدها و حملات افزونتری متوجه مردم ایران و سایر کشورها شده و حالا آمریکا حتی به تقلید از جنایت جنگی داعش، میراث فرهنگی تمدن هزاران ساله ایران را تهدید می کند.

بیشتر بخوانید:

در سخنرانی ظریف آمده است: اقدام هشتم ژانویه ما علیه یک پایگاه هوایی در عراق که از آن حملات بزدلانه علیه شهید سلیمانی صورت گرفته بود، یک اقدام متناسب در پاسخ به یک حمله تروریستی و منطبق بر حق ما در دفاع مشروع بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل بود.

ظریف ضمن اشاره به خروج آمریکا از موافقتنامه های مهم بین المللی و یادآوری خروج آن کشور از برجام و تلاش برای مجازات کشورهایی که قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا می کنند، از آنها به عنوان اقداماتی بی سابقه و اهانتی کاملاً آشکار به شورای امنیت یاد کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ضمن اشاره به برخی اقدامات مخرب آمریکا در زمینه اقتصادی، از جمله تررویسم اقتصادی علیه ایران که موجب مشکلات جدی در دستیابی مردم عادی از جمله به دارو شده، اعلام کرده است هیچ کشوری از جمله متحدان اروپایی آن، از شر اینگونه اقدامات مخرب آمریکا در امان نیست.

ظریف اعلام کرده در چنین شرایطی، منفعل بودن، سر فرود آوردن در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا در روابط دوجانبه، وجه المصالحه قرار دادن اصول منشور برای منافع کوتاه مدت، یا حتی تلاش برای رهایی از ضرررهای آنی ناخواسته موجب تشجیع بی قانونی یکجانبه گرایانه و قلدری علیه خود آنها خواهد شد.

وی افزوده است برای تقویت چندجانبه گرایی، نباید یکجانبه گرایان مورد تشویق قرار گیرند،ظریف تقویت چندجانبه گرایی را مستلزم اراده سیاسی جدی دولتها و سندی در حمایت از ارزشها، اصول و چندجانبه گرایی مندرج در منشور خوانده و اعلام کرده است چنین سندی باید شامل تعهد مجدد به منشور، عدم دخالت در امور داخلی و خارجی کشورها و ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور، رد اقدامات قهری یکجانبه شامل تحریم ها به عنوان اقداماتی غیرقانونی و نیز شناسایی ایجاد مانع در زمینه تجارت نیازهای اساسی بشر به عنوان عملی کیفری باشد.

ظریف با اعلام تعهد مجدد ایران به چندجانبه گرایی و اصول منشور ملل متحد، طرح صلح هرمز کشورمان برای تقویت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس را در این راستا برشمرده و ابراز امیدواری کرده با همکاری سایر کشورها اهداف آن محقق شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • حنانه IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
  0 0
  مگر ترور سردار مشروع بود که شما دنبال جواب مشروع میگردید مردید ...غرب بس کنید
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
  0 0
  بازم می نویسم کاسه لیسان غرب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس