کد خبر 1028339
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی در قم

سردار مقاومت حاج قاسم سلیمانی به همراه هم‌رزمان خود که در فجیع‌ترین حادثه تروریستی استکباری شیطان بزرگ به شهادت رسیده بودند در میان حزن و اندوه مردم قم تشییع شدند.

به گزارش مشرق، امروز شهر انقلابی قم حال و هوای دیگری داشت، امروز چشمان مردم قم منتظر مسافرانی بودند که به خاطر آن‌ها ساعت‌ها در هوای سرد انتظار آمدن آن‌ها را داشتند تا به آغوششان بکشند؛ شاید بگوییم مگر در طول سال این شهر میزبان مسافران نیست بله این مسافران با دیگر مسافران قم تفاوت بسیاری دارند آن‌ها حافظان امنیت ملت و کشور بودند.

امروز شهر قم قرار است سرداران مقاومت و هم‌رزمانشان را به آغوش کشیده و با آن‌ها برای آخرین بار خداحافظی کنند؛ همه بودند، پیر و جوان، کودک و خردسال از هر قشر و سلیقه‌ای بودند چشمان منتظر آن‌ها بی‌صبرانه منتظر آمدن سیدالشهدای مقاومت و فرمانده حشد الشعبی و شهیدی از شهر قم بود تا بلکه دین خود را برای امنیتی که به ارمغان آورند از آن‌ها تشکر کنند.

ببینید:

عکس/ سردار دل‌ها در آغوش مردم قم

تصاویر هوایی از رستاخیز قم در سوگ سردار

لحظه موعود فرارسید، پیکر این شهیدان والامقام بعد از وداع بزرگ مردم پایتخت با بالگرد به قم رسید، آن‌ها آخرین طواف خود را دور تا دور حرم کریمه اهل بیت (س) انجام داده و به جمع خیل عاشقان آمدند، خودروی حامل پیکر این شهیدان با توجه به خیل انبوه مردم به سختی قادر به حرکت بود، انگار مردم نمی‌خواهند با سردار خود وداع کنند.

سرداری که ارمغانش امنیت بود

در میان ازدحام جمعیت در قسمتی از اجتماع بانوان قمی چشمم به یک پیرزن نحیف و ناتوان قمی می‌خورد به قدری شیون و ناله می‌کرد که چشم همه از این حالت او اشک‌بار بود به سختی اجازه می‌دهد با او گفت‌وگو کنم، از او می‌پرسم حضور شما در این جمعیت مشکل نیست؟ می‌گوید: مگر برای این سردار چه کرده‌ام؟ مگر او در اوج گرما و سرما از خواب خود نگذشت تا مایه آسایش من و شما باشد؟ مگر او نبود که از خواب خود گذشت تا مایه آرامش ملت باشد و خواب را از دشمنان بردارد.

فاطمه السادات طاهری می‌افزاید: من توانای راه رفتن را ندارم ولی برای وداع آخر با این سردار از ظهر تا این لحظه در این مراسم هستم، امروز امنیت دختران من و آسایش فرزندانم را مدیون او هستم به خدا قسم اگر پسرانم شهید می‌شدند این قدر ناراحت و دل سوخته نبودم.

چند قدم با توجه به ازدحام جمعیت با دشواری برمی‌دارم، چشمم به چند نوجوان می‌افتد که طومار به دست از مردم می‌خواهند در این طومار چیزی نوشته و امضا کنند در حالی که کفن پوش بودند ندای «الایام یوم الانتقام» را سر می‌دهند، آن‌ها خواهان یک انتقام سختی هستند یکی از آن‌ها باب گفت‌وگو را باز می‌کند.

حسین بیان می‌کند: خیلی آرزو داشتم شهید قاسم سلیمانی را از نزدیک ببینم ولی نشد شاید بگویید از سیاست اطلاعی ندارم ولی می‌دانم این شهید برای امنیت ما چه رشادت‌هایی داشت؛ این طومار را برای این تهیه کردیم که همه برای یک انتقام سخت هم قسم شوند، ما انتقام می‌خواهیم.

شهادت دو فرمانده و وحدت دو ملت

در این مسیر ملیت‌ها و اقوام مختلفی هم در حال و هوای این وداع بودند از پاکستانی، نیجریه‌ای و هندی و عراقی گرفته تا سیاه و سفید؛ دو پناهنده عراقی در حالی که هم پرچم عراق و هم ایران را بر دوش خود گذاشته بودند در مراسم حضور داشتند و شعار «هیهات من الذله» را با دیگر همراهان خود سر می‌دانند.

سید محمد شریفی که ۶۰ سال سن دارد و گویی هم رزم شهید ابومهدی المهندس بود، بیان می‌کند: حضور امروز ما در این مراسم به دلیل وداع با المهندس نیست هرچند او هم رزم من بود و از فرماندهانی است که در راندن داعش در عراق نقش اساسی داشت، او همراه و هم رزم شهید سردار قاسم سلیمانی بود، ما مدیون شهید حاج قاسم هستیم زمانی که عراق معاهده نظامی با آمریکا داشت این سردار بود که شهرهای ما را از چنگال داعش نجات داد؛ حشد الشعبی انتقام سختی خواهد گرفت.

به گفته این مبارز عراقی، این دو سردار هم در زندگی و هم شهادت مایه برکت هستند، شهادت آن‌ها هم با هم بود؛ این معجزه است و حامل پیامی برای شیطان بزرگ است چرا که هزینه‌ها و توطئه‌های بزرگی را برای جدایی این دو ملت به کار برد ولی با شهادت این فرمانده دو ملت ایران و عراق متحدتر شدند؛ مراسم تشیع این شهیدان در نجف و کربلا این نکته را تأیید می‌کند.

تازه شدن روز ارتحال معمار کبیر انقلاب

در قسمتی از مسیر این مراسم جایگاهی برای دو شبکه خارجی وجود داشت که مراسم امروز را پوشش و با مردم هم مصاحبه‌هایی را انجام می‌دادند؛ دو شبکه الاتجاه عراق و المیادین لبنان شبکه‌هایی که اهداف مقاومت را پوشش داده و رقابت جدی با الجزیره دارند.

خبرنگار شبکه الاتجاه در گفت‌وگو با مهر بیان می‌کند: من صبح مراسم تشییع و وداع بزرگ مردم تهران را پوشش دادم اجتماع بزرگ تهران و اهواز و مشهد و امشب قم برای من خاطرات رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تازه کرد چرا که تاکنون هیچ اجتماعی مانند این اجتماع و رحلت امام در ایران ندیده‌ام.

عباس تمیمی می‌افزاید: آمریکا در این توهم بود که ملت از نظام خود به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و فشار فاصله گرفته است ولی این اجتماع و حضور چشمگیر و میلیونی مردم آمریکا را بیدار کرد و فهماند که ملت از نظام خود دور نیست و مقاوم است؛ ملت به رغم مشکلات ارتباط نزدیکی به مسئولان و نظام دارند و دشمن را مأیوس کردند.

به گفته وی، سردار شهید قاسم سلیمانی خواب اسرائیل و آمریکا را ربوده بود، آن‌ها با این همه تجهیزات نظامی خود از شخص حاج قاسم ترس داشتند چرا که تنها او بود که منطقه را از لوس وجود داعش نجات داد و متعلق به همه ملت‌های منطقه از یمن گرفته تا عراق و لبنان و فلسطین بود حتی مردم اروپا هم به شخصیت او احترام می‌گذارند.

تمیمی اظهار می‌کند: چه انتقامی هم وزن شخصیت شهید حاج قاسم وجود دارد اگر همه ژنرال‌های آمریکا کشته شوند هم وزن خون این شهید نیست به قول سید مقاومت کفش سردار به سر ترامپ احمق ارزش دارد و ملت‌های منطقه و جبهه مقاومت انتقام خون این سرداران را خواهند گرفت.

گفتنی است که ازدحام جمعیت و انبوه مردم باعث شد خودروی پیکرهای پاک این سردار شهید و همراهان او قادر به حرکت نباشد، گویی مردم می‌خواهند بیشتر در کنار سردار مقاومت باشند.

سردار مقاومت بعد از قم به منزل جاودانی خود منتقل می‌شود؛ مردم در این چند روز سنگ تمام گذاشتند و تنها یک خواسته داشتند و آن هم «انتقام سخت» بود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس