وام مسکن

درحالی شورای پول و اعتبار وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن را تصویب کرده که به نظر می‌رسد این راهکار در شرایط کنونی اقتصاد، نه گره‌ای از کار مردم باز می‌کند نه بانک مسکن.

به گزارش مشرق، طی هفته‌های اخیر دو اظهارنظر متفاوت درباره افزایش وام خرید مسکن مطرح شد؛ یکی از سوی مدیرعامل بانک مسکن و دیگری از جانب عالی‌ترین مقام وزارت راه و شهرسازی.

رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن اواسط ماه گذشته در حاشیه رونمایی از 31 پروژه مسکن‌سازی در کشور درباره زمزمه‌های افزایش سقف وام خرید مسکن گفته بود:‌ تا 2 هفته آینده افزایش سقف تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این در حالی بود که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در اولین روز زمستان و در حاشیه معارفه مدیرعامل جدید شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) درباره افزایش سقف وام خرید مسکن تصریح کرد: شورای پول و اعتبار با افزایش وام مخالف است و تلاش ما این است که قدرت مردم برای خرید مسکن کاهش پیدا نکند.

بیشتر بخوانید:

 فارغ از چگونگی طی شدن مراحل تصویب افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم، باید به این نکته بسیار مهم اشاره شود که جامعه هدف بانک مسکن در وام جدید قشر ثروتمند است و قشر متوسط و رو به پایین جامعه اساسا توان پرداخت اقساط و سود سنگین این وام را ندارند.

با توجه به سود 18درصدی وام اوراق حق تقدم،‌ میزان سود وام 200 میلیون تومانی خرید مسکن در روش پرداخت ساده 12ساله 289 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه این وام حدود 3.4 میلیون تومان است که با احتساب اقساط ماهانه وام تعمیر (یک میلیون و 15 هزار تومان برای دوره 5ساله) به حدود 4.4 میلیون افزایش خواهد یافت. سود وام تعمیر نیز حدود 21 میلیون تومان در روش ساده است.

در روش پلکانی بازپرداخت وام متقاضیان در سال دوازدهم حدود 320 میلیون تومان پرداخت خواهند کرد. در سال اول مبلغ قسط ماهانه سه میلیون و 50 هزار تومان و قسط ماهانه سال دوازدهم 4 میلیون و 221 هزار تومان است.

کل پرداختی متقاضی در ماه دوازدهم سال دوازدهم بابت وام 200 میلیون تومانی به‌روش پلکانی حدود 520 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه وام تعمیر نیز در سال اول به روش پلکانی 966 هزار تومان و در ماه 60 (سال پنجم) یک میلیون و 87 هزار تومان است. سود این وام نیز 21 میلیون و 500 هزار تومان خواهد شد، یعنی در مجموع بیش از 340 میلیون تومان سود برای وام 240 میلیون تومانی!

در حالت خوشبیانه مجموع دریافتی قشر کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران از 2.5 میلیون تومان در ماه بیشتر نمی‌شود. همچنین نهایت دریافتی ماهانه کارمندان نیز از 3.5 میلیون تومان فراتر نمی‌رود. به این ترتیب هیچکدام از این اقشار به هیچ عنوان نمی‌توانند قسط ماهانه 4 میلیون و 400 هزار تومانی وام بانک مسکن را پرداخت کنند.

در این بین فقط اقشار ثروتمند هستند که توان پرداخت اقساط وام 240 میلیون تومانی را دارند که البته این افراد نیز اساسا با توجه به تمکن مالی هیچ نیازی به چنین وام‌هایی برای خرید خانه ندارند.

این‌گونه به نظر می‌رسد بانک مسکن برای تامین منابع مالی با مشکلات جدی روبرو شده است. پس از افزایش قیمت مسکن طی سال 97 و اوایل امسال، تقاضا برای وام اورق حق‌تقدم به واسطه تاثیرگذاری کم در قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافت، موضوعی که مدیرعامل بانک مسکن دیماه سال گذشته به نوعی به آن اذعان کرد؛ رحیمی انارکی 25 دیماه سال 97 در نشست خبری گفته بود:‌بر اساس آمار صندوق پس انداز یکم مسکن  تا  20 دیماه 97،  تعداد سپرده‌های افتتاحی در این صندوق به 554 هزار فقره رسیده است. از این تعداد  370 هزار سپرده زنده و دارای متقاضی تسهیلات است و مانده سپرده‌های این صندوق 65800 میلیارد ریال رسیده است.

وی با اشاره به این که تعداد واحدهایی که از این تسهیلات برخوردار شدند 90 هزار واحد بوده است، تصریح کرد: برای این واحدها مجموع 68 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام این‌که تعداد واحدهای مسکونی که زوجین استفاده کرده‌اند حدود 32 هزار واحد بوده است که رقم قابل توجهی است، افزود: الان تقریبا منابع صندوق پس انداز یکم مصرف شده است و از این به بعد با توجه استمهال 7 ساله اقساط مسکن مهر،  از منابع وصولی مسکن مهر برای پرداخت تسهیلات استفاده می کنیم که این روند تا سال 1405 ادامه پیدا خواهد کرد. یعنی تا زمانیکه دارایی صندوق پس انداز یکم به اندازه ای بزرگ شود تا از محل وصولی ها پرداخت وام  را انجام دهیم.

وی گفت: در واقع در پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز یکم متکی به وصولی اقساط مسکن مهر هستیم که نرخ  سود آن در مناطق فرسوده 6 و در سایر مناطق دیگر 8 درصد است.

اصرار بر افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم از سوی بانک مسکن نشان از آن دارد که منابع مالی این بانک به شدت کاهش یافته است. با توجه به آنچه در چند سطر بالا به آن اشاره شد، استقبال کم از وام جدید قابل پیش بینی است و مانند آذرماه سال 94 نگرانی بابت افزایش قیمت اوراق حق تقدم وجود ندارد.  در آن سال با مصوبه شورای پول و اعتبار وام اوراق  حق تقدم مسکن در تهران به 70 میلیون تومان (با احتساب 10 میلیون وام جعاله)، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر با احتساب 10میلیون جعاله به 60 میلیون تومان و سقف تسهیلات مسکن در سایر ‌شهرها با احتساب 10 میلیون جعاله به 50 میلیون تومان افزایش یافت.

در همان ایام نرخ هر برگ اوراق مسکن حدود 35 هزار تومان بود که طی چند ماه به دلیل افزایش تقاضا و عدم تامین هدف‌دار این اوراق از سوی بانک مسکن،‌قیمت اوراق تا 110 هزار تومان نیز افزایش یافت. در حال حاضر میانگین نرخ هر برگ از این اوراق در بورس حدود 40 هزار تومان است و احتمالا این راهکار کمکی به تامین منابع مالی بانک مسکن نخواهد کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  30 0
  این وام به طبقه مصرف کننده هیچ کمکی نخواهد کرد و مسوولین این مصوبه را برای خودشان و فرزندان خودشان تصویب کرده اند. من سرهنگ باز نشسته با تحصیلات کارشناسی مهندسی 2500 حقوق می گیرم چطور می توانم 4500 ملیون قسط این وام را بدهم.خوش له حال دلال ها و مسوولین که حقوق های بالا دارند
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
   6 0
   خو پولدارها هم که 10 تا 10 تا مسکن دارند، و وام لازم ندارن. پس ایی وام مال کیه
 • محمد IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  62 1
  شراط در ایران طوری است که انگار دولتی وجود ندارد. وظیفه اصلی دولت و مجلس باید طبق شرع و عرف و قانون خدمت و نوکری مردم کشور باشد. اما با وجود چند دلقک این آرمان بزرگ تبدیل به کسب رضایت ابرقدرت های فرامنطقه ای شده و دولت به کل در حال تعظیم و کرنش در برابر قدرت های استعمارگر است.
  • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
   1 0
   با روحانی تا 1400 !!!
  • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
   1 0
   این خانه از پای بست ویران است همه دولتها همینجوری بودن
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  6 6
  اینو که همه میدونستن مشرق مرگ به نیرنگ تو مشرق
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  4 0
  کلا میخوان کاری انجام بدن شرطش اینه برای مردم نباشه، صرفا برای اینه که بعدا گفتن چکاری در حوزه مسکن انجام دادید بگن ما 240 میلیون وام دادیم کسی نیومد، نمیگن مردم چطور باید زیر وام مسکن (همراه با ربا) باید له نشن که بیان سراغش!!!
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  2 2
  چاره کار انبوه سازی با ضابطه و تحت نظارته.
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  3 0
  پس کارگری که حقوق دوملیونی میگیره چی حتی کمتر.عجب سیرکی.اونوقت با سودپول حقوق همین کارگرا،پرسل بانک وشهرداری و......خونه های لاکچری و..میخرن عجب مملکتی.الابرکته الله
 • علی IR ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  1 0
  من خودم نیروی قرادادی تو شرکت هستم طبق قانون اداره کار ماهی 2500هزار حقوق دارم و بخاطر مشکلات اقتصادی سه ماه هست حقوق نگرفتیم چطور این وام من بگیرم بعدش چهار میلیون قسط بدم واقعا جای تاسف داره
 • رضا IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  1 0
  خدا وکیلی یک حرکتی از سوی دولت برای بهبود وضعیت قشر ضعیف مملکت وجود نداره و اینو خودشون خوب می فهمن خدارو شکر
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  2 0
  والا بيان وام با شرايط مناسب با سود حداقل بدن به اونايي كه خونه ندارن .ولي به قول دوستان اينها نشستن فقط قوانين و به نفع خودشون تغيير ميدن اگر هم چيزي تصويب مي كنند نفع خودشونو درنظر ميگيرن نه ما مردم.
  • رضا IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   0 0
   قربونت برم من. بس معنی نظام سرمایه داری کجا بایستی معنای خودشو بده؟ هان؟ شما با وام زوجین مسکن اولی و پول رهنش و با مقداری پول نقد پس اندازی براحتی میتونستی یه خونه ۲۵۰ میلیونی بخری. همین الان اون خونه۸۰۰ پولشه. با حقوق دو میلیونی که من میگیرم یک عمر هم بدو ام نمیتونم بخرمش.
 • محسن IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  0 0
  مردم از این دولت و اصلاح طلبهاخیر ندیده بلکه اقازاده ها و مفت خورها خیر و سود کردن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس