کد خبر 1021770
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
حسین شریعتمداری نمایه

حالا قضاوت بفرمائید که خارج شدنمان از برجام چه تبعاتی خواهد داشت که هم‌اکنون ندارد؟! و آیا ادامه حضورمان در برجام باج مفت به حریف نیست؟!

به گزارش مشرق، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

نکته‌ای که درپی می‌آید، پیچیده نیست که برای درک آن به اذهان پیچیده نیازی باشد و پنهان و چند لایه هم نیست که بدون دسترسی به اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده قابل فهم نباشد! برجام در نهایت یک معاهده و توافق چندجانبه است -یعنی بود- و مانند همه توافقات چندجانبه، اعتبار آن به حضور همه اعضاء در آن است. بنابراین برجام با خروج آمریکا که یکی از اعضای این معاهده بود، دیگر وجود خارجی ندارد. آقای عراقچی نیز قبل از خروج آمریکا از برجام به درست اعلام کرده بود اگر آمریکا از برجام خارج شود دیگر برجامی وجود نخواهد داشت.


حالا بر فرض که خروج آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل -که مجرمانه و قابل مجازات است- را نادیده بگیریم و برجام را باحضور سایر اعضاء، از جمله سه کشور اروپایی قابل ادامه بدانیم! در این صورت هم برجام وجود خارجی ندارد. چرا که سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان از هنگام اجرایی شدن برجام تاکنون -یعنی بعد از خروج آمریکا تا به امروز هم- اولاً به تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند بوده‌اند و ثانیاً به هیچیک از تعهدات برجامی خود نیز عمل نکرده‌اند!


با توجه به نکات فوق که کمترین ابهامی در آن نیست باید از مسئولان محترم کشورمان پرسید؛ آیا برجام وجود خارجی دارد که پی‌درپی اعلام می‌فرمائید جمهوری اسلامی از برجام خارج نمی‌شود؟! و از آنجا که در برجام همه امتیازات را به حریف داده و در مقابل «هیچ» امتیازی نگرفته‌ایم، آیا ادامه حضور کشورمان در برجام، غیر از باج دادن به حریف می‌تواند معنی و مفهوم دیگری داشته باشد؟!


دیروز سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کردند که اگر جمهوری اسلامی به کاهش تعهدات خود در برجام ادامه بدهد از «مکانیسم ماشه» استفاده خواهیم کرد. نتیجه نهایی مکانیسم ماشه -Snapback- بازگشت قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان است. در این باره گفتنی است که؛


الف-  در برجام، قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اسلامی لغو نشده بلکه تحت قطعنامه ۲۲۳۱ تجمیع شده و در صورت تخلف ایران از برجام قابل بازگشت خواهد بود! خُب، سؤال این است که کدامیک از قطعنامه‌های قبلی در حال اجراء نیست که باید از بازگشت آنها نگران باشیم و از ترس بازگشت باج بدهیم؟!


ب-  موضوع تمامی قطعنامه‌هایی که ادعا می‌شود با برجام لغو شده است، تحریم کشورمان است! آیا هم‌اکنون انواع تحریم‌ها علیه ایران اسلامی اجراء نمی‌شود؟! و آیا هیچ تحریم دیگری را می‌توان آدرس داد که علیه کشورمان به کار نگرفته و در حال اجرای آن نباشند؟! بنابراین ماشه مورد اشاره در مکانیسم ماشه را مدتهاست که چکانده‌اند!


ج- مسئولان محترم هسته‌ای بارها به «قطعنامه فصل هفت» منشور سازمان ملل علیه کشورمان اشاره کرده و ضمن آنکه خارج‌شدن ایران از ذیل فصل هفت منشور را یکی از دستاوردهای برجام! معرفی کرده‌اند، بازگشت این فصل را نیز نگران‌کننده دانسته‌اند! که در این خصوص باید گفت جمهوری اسلامی ایران، برخلاف ادعای آقایان از ذیل فصل هفت خارج نشده است. چرا؟! بخوانید!


د-  نکته مهم در فصل هفتم منشور ملل متحد، بندهای ۴۱ و ۴۲ آن است. بر اساس بند ۴۱، شورای امنیت می‌تواند از اعضای ملل متحد بخواهد کشور هدف را تحریم کنند. این تحریم‌ها شامل قطع روابط تجاری و بانکی و بیمه‌ای و ... می‌شود.


و اما بر پایه بند ۴۲ منشور یاد شده، کشور هدف می‌تواند با حمله نظامی نیز روبه‌رو شود!


گفتنی است اگر در قطعنامه از واژه و عنوان «ذیل فصل هفت» استفاده شده باشد، هر دو مورد تحریم و حمله نظامی در دستور قرار می‌گیرد ولی اگر از عنوان «ذیل بند ۴۱ فصل هفت» استفاده شده باشد، فقط تحریم‌ها قابل انجام خواهد بود و نه گزینه نظامی و در صورتی که استفاده از بند ۴۲ -گزینه نظامی- مورد نظر باشد، شورای امنیت باید با کسب نظر کشورهای دیگر، قطعنامه جدیدی صادر کند. که البته استناد به این بند، به آسانی ممکن نیست و بسیاری از کشورها از جمله ۵ کشور دارای حق وتو تاکید کرده‌اند که این تصمیم قبل از آنکه برای ایران خطرآفرین باشد، برای سایر کشورهای تصمیم‌گیرنده فاجعه‌آفرین است و اگر چنین نبود تا به حال ده‌ها بار به این حماقت دست زده بودند!


در قطعنامه فصل هفت منشور سازمان ملل متحد علیه ایران، به بند ۴۱ یعنی تحریم‌ها استناد شده است. که هم‌اکنون در حال اجراست و به بیان دیگر در عمل از ذیل بند۴۱ فصل هفت خارج نشده‌ایم که از بازگشت آن نگران باشیم!


حالا قضاوت بفرمائید که خارج شدنمان از برجام چه تبعاتی خواهد داشت که هم‌اکنون ندارد؟! و آیا ادامه حضورمان در برجام باج مفت به حریف نیست؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  39 18
  آمریکا زیر برجام زد و تحریم های تعلیق شده را برگرداند، چون مطمئن شد تیم روحانی- ظریف نمی توانند و نمی خواهند از توافق خارج شوند؛ بنابراین فقط خسارت ها و تعهدات برجام برای ما ماند. نتیجه: اصلاح طلبان = دشمنان ایران
 • هادی IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  43 11
  خااااااک تو سر این دولت ذلیل
 • سیف IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  27 24
  از روابط عمومی یا سخنگوی محترم وزارت امور خارجه تقاضا دارم یه جوابی به این مکتوبه‌ی آقای شریعتمداری بـدن.
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   22 11
   حرف حساب جواب ندارد
 • محمد IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  26 8
  تا روحانی هست این برجام لعنتی هست خدا کند یک شب از خوب بیدار شدیم روحانی مرده
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  24 37
  مردم ایران چقدر بدبختند که امثال شریعتمداری و دار و دسته اش شدند آقا بالا سرشان،
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   11 3
   فعلا که سال هاست الدنگ های بی عرضه، بی برنامه و بی مایه ای چون اصلاح طلبان و اعتدالیون بر سر ملت سوارند
  • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   7 1
   23:40 لیاقتت اینه که چکمه های سربازای آمریکایی رو دقیقا تو حیاط خونتون واکس بزنی. حتی نه سر کوچه. تو خونه.. حقیر.
 • FR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  29 17
  به نظر من که هر کاری میخاستن بکنن کردن. کشور باید از ان پی تی هم بیاد بیرون بمب رو تولید کنه و تمام. آها اینترنتم قطع کنه.
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  23 12
  لعنت ببرجام وعاشقانش
 • دیده بان IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  32 11
  بایدنه تنهاازبرجام مرده بلکه بایدازNPTخارج شویم!
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   3 0
   احسنت . آژانس کیلویی چند
 • IR ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  24 12
  صددرصد درست میگه اما متاسفانه توهم حضرات کنونی حوزه سیاست خارجی ایران هیچ حد و حصری نداره! این روند سیاست خارجی و البته سیاست داخلی دولت روحانی ما را به ذلتی بدتر از دوران شاه سلطان حسین صفوی برمیگردونه! بااین تفاوت که سلطان حسن هیچ وجه اشتراکی در خصوصیات اخلاقی خوش خلاقانه و مردمدارانه سلطان حسین صفوی نداره
 • IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  5 11
  با سلام به آقای شریعت مداری، آنجا که صحبت از جنگ میکنند نه اینکه منظور فصل هفت باشد بلکه منظور اینستکه اوباما گفته بود فرصتم بپایان رسیده اگر نیایید مذاکره مجبورم جنگ کنم اخه به ملتم در انتخابات قول دادم که هر جوری شده...
 • IR ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  11 10
  اروپایها قراره یک ماه دیگه مکانیزم ماشه رو اجرا کنن جالبه دموکرات ها هم از ترس تسلیم شدن ایران در برابر رقیبشون از الان دارن میگن دوباره از ایران امتیاز میگیرن!...فقط تعجب می کنم چرا ایران یک متر برد موشک ها رو افزایش نداده!!
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  22 16
  حاج حسین اینقدر جوش نزن. خودکرده را تدبیر نیست. مسئول وضعیت فعلی کشور کسانی هستند که به خاطر کنسرت و رقاصی و دختربازی وسط خیابان به افسادطلبان غربزده شارلاتان رای دادند. دندشان نرم.
 • م.و IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  5 15
  متاسفانه کاری کردن که دیگه حرف حق خریدار نداره
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  19 12
  تو اگر خفه بشي وضع بهتر ميشه
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  1 10
  پایان زجرآور بهتر از زجر بی پایان است.روحانی نسخه زجر بی پایان رو پیچیده
 • علیرضا IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  18 9
  خداییش خودتون خجالت نمی کشید حرفهای این آدم رو منتشر می کنید؟
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  5 0
  الان که وزیرجنگ اسراییل هارت و پورت میکنه چرا هیچکس نفسش در نمیاد اونو خفه کنه ؟؟؟
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  1 2
  درود بر شرفت. خاک بر سر کوردلان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس