کد خبر 1019288
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
۳ سناریو برای تشکیل دولت جدید لبنان

روزنامه لبنانی البناء در گزارشی به بررسی سناریوهای احتمالی جدید درخصوص تشکیل دولت آتی این کشور درسایه آرایش نیروها و جریان‌های سیاسی و خواسته‌های آنها پرداخت.

به گزارش مشرق، روزنامه البناء در گزارش خود آورده است: منابع پیگیر اوضاع و تحولات سیاسی لبنان سه سناریو را درباره تشکیل دولت جدید این کشور مطرح می‌کنند. نخستین سناریو این است که رایزنی‌های پارلمانی لازم در زمان مقرر خود در روز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری در منطقه بعبدا برگزار و در جریان آن سعد حریری برای تشکیل دولت جدید معرفی شود.

بیشتر بخوانید

چرا دموکراسی در عراق و لبنان به آشوب می‌رسد؟

لبنان، درگیری آمریکا و عربستان با خود

در این وضعیت، حزب‌الله و جریان ملی آزاد لبنان همراه با شماری از هم پیمانان آنها از معرفی (حریری) خودداری خواهد کرد؛ به گونه‌ای که حریری (نظر مثبت) نزدیک به 70 نماینده را کسب خواهد کرد و رایزنی‌ها برای تشکیل دولت تا زمان تفاهم با حریری و جریان ملی آزاد درباره یک ساختار مشترک به حالت تعلیق باقی خواهد ماند.

دومین سناریو این است که رایزنی‌های پارلمانی لازم در زمان مقرر خود انجام شود اما نمایندگان یا غایب باشند یا کسی را برای تشکیل دولت معرفی نکنند که این امر نیازمند تعیین زمان دیگری برای رایزنی‌ها در طول یک هفته یا 10 روز است.
اما سومین سناریو این است که بین حریری و دوگانه حزب الله و جنبش امل تفاهم برای درخواست از رئیس جمهور جهت تعویق دوباره رایزنی‌های پارلمانی به مدت یک هفته صورت گیرد تا طی این مدت، مشورت و رایزنی درخصوص راهکارهای جایگزین جهت جلوگیری از تحریم (دولت آینده) از سوی جریان ملی آزاد انجام گیرد.

این روزنامه در عین حال به نقل از منابع سیاسی اشاره کرد که فضای مرحله بعد از معرفی نخست وزیر همچنان ابری است و به احتمال زیاد، نخست وزیر معرفی شود و ما وارد بحرانی طولانی درخصوص تشکیل دولت شویم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس