همه آنچه باید درباره رمز پویا بدانید/ آخرین مهلت استفاده از رمز دوم ثابت چه زمانی است؟

وجود برخی بی‌دقتی‌های ظاهری و فنی در اجرای طرح رمز پویا سبب شده تا استفاده از این سامانه برای مردم سخت‌تر شود.

سرویس اقتصاد مشرق - پس از شکست طرح اجرای رمز یکبار مصرف در خردادماه امسال و به تعویق افتادن آن به دلایلی همچون آماده نبودن زیرساخت‌ها و در دسترس نبودن اطلاعات دقیق از مشتریان، قریب به یک ماه است که دوباره زمزمه‌های بازگشت رمز پویا به یکی از موضوعات مهم کشور تبدیل شده است.

گرچه اجرای این طرح می‌تواند کمک بزرگی به بالا رفتن ضریب امنیت حساب‌های مردم کند اما برخی بی‌ملاحظگی‌ها در مسیر اجرای این طرح مهم، اقبال عمومی و قابلیت اجرایی آن را با علامت‌های سوال فراوانی مواجه کرده است.

اخبار مربوط به رمز دوم را از اینجا بخوانید

به طور مشخص وجود برخی ایرادات در نحوه استفاده مشترکان و صاحبان حساب از اپلیکیشن‌های رمزساز در کنار ضعف شدید سیستم اطلاع‌رسانی بانک مرکزی جهت آموزش درست و راحت استفاده از رمز پویا سبب شده است تا بخش زیادی از مردم با سردرگمی مواجه شده و عطای دریافت رمز دوم یکبار مصرف را به لقایش ببخشند.

مسئله‌ای که در مرحله اول بر آرامش روانی جامعه که پس از بی‌تدبیری‌های افزایش قیمت بنزین، ملتهب شده اثر منفی دارد و درجه عصبانیت عمومی را بالا می‌برد و در مراحل بعد مضرات زیادی بر عملکرد استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک، خود بانک‌ها و سیستم مالی کشور و ... دارد.

با توجه به اینکه مسئولین دولتی در ماجرای افزایش قیمت بنزین نشان دادند هیچ انگیزه‌ای برای بسترسازی اجرای طرح‌های مهم ندارند، پیش از آنکه خیلی دیر شود چند نکته‌ای را که عموم مخاطبان مشرق در تماس‌های چند روز اخیر در خصوص اشکالات اجرایی و فنی دریافت رمز پویا مطرح کرده‌اند را منتشر می‌کنیم.

هر ایرانی ۶ کارت بانکی دارد

اولین مسئله‌ای که عمدتا مشتریان بانکی با آن مواجه می‌شوند نبود یک اپلیکیشن رمز ساز واحد برای تمامی بانک‌هاست.

بر اساس آمار بانک مرکزی تا پایان خردادماه سال جاری در مجموع ۳۴۲ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۱۲۴ کارت بانکی در کشور صادر و توزیع شده است که اگر به طور متوسط این رقم را تقسیم بر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور کنیم، سهم هر ایرانی از تعداد کارت‌های بانکی ۶ عدد می‌شود.

حال فرض کنید یک فرد معمولی برای دخل و خرج روزانه خود بخواهد از سه کارت استفاده کند. در این صورت او باید حداقل سه نرم افزار رمزیاب بر روی تلفن همراه خود نصب کرده تا در تراکنش‌های خرد و کلان روزمره خود دچار مشکل نشود.

این در حالیست که بصورت پیش‌فرض ممکن است این شخص نرم‌افزارهای بانکی حساب‌های خود را نیز از قبل نصب کرده باشد که خود مشکل را مضاعف می‌کند. از سوی دیگر نکته قابل توجه و تامل در خصوص این نرم‌افزارهای جدید رمزیاب هر بانک نیز این است که به احتمال زیاد برای طراحی و اجرای هر کدام از آن‌ها هزینه‌های میلیاردی شده باشد که می شد با تجمیع در یک نرم افزار واحد علاوه بر اینکه به راحتی کاربران کمک کرد مانع هدررفت این هزینه شد.

از این رو بسیار منطقی‌تر بود این نرم‌افزارهای رمزیاب، به صورت بروزرسانی روی نرم‌افزارهای خود بانک‌ها فعال می‌شد (کمااینکه در برخی موارد این اتفاق افتاده است) تا نیاز به نصب نرم افزار دیگری نباشد.

ابهامات دارندگان کارت‌های هدیه

مسئله دیگری که توضیح خاصی در خصوص آن داده نشده، نحوه استفاده از کارت‌های هدیه پس از آغاز طرح اجباری شدن رمز یکبار مصرف است. طبق آمار قریب به ۱۱۰ میلیون کارت هدیه در کشور وجود دارد که مشخص نیست برای استفاده از رمز دوم یکبار مصرف این کارت‌ها چه سازوکاری اندیشیده شده است.

آیا استفاده کنندگان از این کارت‌ها باید برای هر کارت نرم افزار بانک را نصب کنند که با توجه به ثبت نشدن شماره تلفن‌ها، منتفی است و یا دیگر نمی‌توانند با آن ها خرید اینترنتی انجام دهند که خود مشکل دیگری است.

نرم‌افزارهایی با شمایل و PASSWORD های متفاوت

حال با فرض قبول اشتباه بانک مرکزی در دادن اختیار طراحی نرم افزار به هر بانک، دیگر مسئله‌ای که عمده کاربران را با مشکل مواجه کرده است، تعدد نام‌های بی‌ربط به نام بانک برای هر نرم‌افزار و سیستم کاربری هرکدام از آنهاست.

در این زمینه به عنوان نمونه بانک صادرات نام نرم‌افزار خود را "ریما" گذاشته که نه تنها در نام بلکه حتی ظاهر لوگوی آن نیز هیچ سنخیتی با بانک صادرات ندارد و همین مسئله سبب سردرگمی مخاطب های عادی و بعضا افراد مسن شده است.

تفاوت شیوه ورود دو بانک ملی و صادرات

جدای از این مسئله، هر کدام از بانک‌ها نیز در اپلیکیشن‌های خود، شیوه خاصی برای ورود به برنامه در نظر گرفته‌اند که این هم مشکل بزرگی است. به عنوان نمونه در یک نرم‌افزار، مشتری باید رمز خود را به صورت نمایه وارد کند، در یک نرم‌افزار به صورت رمز عددی و در دیگری ترکیبی از اعداد و حروف و آنهم حساس به کوچک یا بزرگ بودن حرف.

فارغ از این مسئله، اصل نیاز به داشتن رمز ورود برای نرم افزارهای رمزیاب نیز محل سوال است چرا که رمز یکبار مصرف بازه زمانی مشخص دارد و پس از آن منقضی می‌شود. بنابراین سخت‌گیری بیجا باعث پیچیده تر شدن و سختی کاربری می‌شود.

بدیهی است استفاده از چندین نرم افزار رمزیاب با شیوه‌ها و رمزهای متفاوت برای خیلی از مردم کلافگی و عصبانیت به همراه خواهد آورد که ریشه اصلی آن بی‌دقتی مدیران بانک مرکزی است.

تفاوت‌های ثبت اطلاعات کارت در نرم‌افزارها

دیگر مسئله‌ای که این روزها زیاد به چشم می‌خورد تفاوت شیوه دریافت اطلاعات و ثبت کارت در رمزیاب‌های بانک‌هاست. در این زمینه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در برخی بانک‌ها، مشتریان می‌توانند توسط خودپردازهای بانک با ثبت شماره تلفن خود رمز را دریافت کنند.

در برخی بانک‌ها باید مشتریان به داخل شعبه رفته و پس از نصب نرم‌افزار، QR-CODE ی را که در کامپیوتر کارمند شعبه است را اسکن کرده تا بتوانند وارد نرم افزار شوند. و در برخی دیگر نیز البته کار راحت تر است و می‌توانند از طریق سامانه‌های تحت وب بانک رمز خود را فعال کنند.

مشکلات دارندگان گوشی‌های قدیمی

بخش دیگری از مردم که با اجرای طرح رمز پویا دچار مشکل شده‌اند دارندگان گوشی‌های اندرویدی با نسخه‌های قدیمی هستند. گوشی هایی که گرچه نیاز روزمره آن‌ها را برطرف می‌کند اما محدودیت خاصی را نیز برای استفاده از این نرم افزارهای رمزیاب برای آن‌ها بوجود می‌آورد.

به بیان دیگر یک شخص عادی برای نصب و استفاده از نرم‌افزار رمزیاب باید تلفن‌همراه خود را عوض کرده که در این بازار فعلی و با قیمت‌های نجومی شرایط سختی است. بنابراین بهتر بود نسخه‌های نرم افزار برای ورژن‌های پایین‌تر طراحی می‌شد.

بی‌توجهی بانک‌ها به سخنان رئیس بانک مرکزی

گرچه رئیس‌کل بانک مرکزی پیش از این گفته بود: "در قضیه تبدیل رمز دوم ایستای بانکی به رمز پویا به حوزه فناوری تاکید کردم که دقت بیشتری بکنند، اجرای طرح برای تأمین امنیت حساب‌ها، نبایستی به کسب و کارهای نوپا لطمه بزند و در اجرای آن هیچ هزینه‌ای نباید به مشتریان بانک‌ها تحمیل شود. " اما برخی بانک‌ها به بهانه‌های خاصی در ازای دادن کدهای فعالسازی نرم افزار به مشتریان از آن‌ها طلب وجه می‌کنند.

مسئله‌ای که باید دقت بیشتری از سوی بانک‌ها همراه باشد تا هیچ هزینه دیگری را علاوه بر بار روانی اجرای طرح بر مردم تحمیل نکند.

آماده نبودن زیرساخت‌های پیامک و USSD بانک‌ها

مشکل دیگر در اجرای طرح برمی‌گردد به آماده نبودن زیرساخت‌های بانکی برای دریافت پیامک رمز پویا. طی روزهای اخیر تعداد زیادی از افرادی که به شعب بانک‌ها مراجعه کرده بودند در تماس با مشرق از پاسخ‌های عجیب بانک‌ها به درخواست فعال سازی پیامک رمز خبر دادند.

به برخی از این افراد که به دلیل کهولت سن و یا نداشتن تلفن هوشمند و... امکان نصب نرم افزار نداشتند گفته شده بود هنوز بخشنامه‌ای در این خصوص برای شعب ارسال نشده و ممکن است اول دی ماه یعنی روزی که قرار است این طرح اجرایی شود، شیوه ثبت‌نام از متقاضیان دریافت رمز پیامکی نیز اعلام شود.

همین مسئله موجب شده حرف و حدیث‌هایی در خصوص رایگان نبودن این خدمت شنیده شود که با توجه به اینکه بانک‌ها ذی‌نفع اصلی این مسئله هستند باید وعده‌های مصداقی و عملی در خصوص گران نشدن هزینه‌های پیامک‌های بانکی در شرایطی که نرخ پیامک‌تغییری نکرده، برای آرامش خاطر به مردم داده شود.

طرح خوب با اجرا و اطلاع رسانی ضعیف

گرچه همانطور که پیش از این نیز گفته شد اصل اجرای طرح رمز یکبار مصرف لازم و مفید است، اما دقت در اجرای آن به نحوی که افکار عمومی را دچار سردرگمی نکند، می‌تواند به همراهی بهتر مردم با مجریان طرح منتج شود.

در این خصوص به نظر می‌رسد در مرحله فعلی اتخاذ تصمیماتی چون افزایش زمان استفاده از رمز یکبار مصرف به ۱۲۰ ثانیه، عدم نیاز به وارد کردن رمز دوم برای تراکنش‌های تا سقف ۵۰ هزار تومان در روز، هماهنگی سریع تر برای دریافت رمز یکبار مصرف از طریق پیامک و USSD بتواند به سهولت در اجرای این طرح که لزوم اجرای آن بر کسی پوشیده نیست کمک کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  51 1
  الهی ریشه ی هرچی بانکه کنده بشه
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
   12 0
   بايد از صفحه روزگار محو شود USSD
  • حسین IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   1 0
   در همه کشورها رمز یکبار مصرف از طریق اس ام اس (پیام کوتاه) برای کاربر فرستاده میشه که روی تمام تلفنها کار میکنه در روش قدیمی تر به کاربر یک دستگاه کوچک توکن داده میشه که رمز تولید میکنه برای اون کاربر.
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  11 4
  رمز دوم یک بار مصرف! هیچ کجای دنیا همچین چیزی نداریم.
  • Ali.M IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   1 1
   بزرگوار توی دنیا به اسم OTP با One Time Password این مکانیزم رو داریم که همه شرکت های بزرگ حتی کوچک هم اون رو دارن اطلاع ندارین یکم سرچ مفیده فایده است
  • ناشناس IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   0 0
   داريم. اتريش اسم اون TAC-SMS هست . Erste Bank . در جريان باش. نديدن دليل بر نبودن نيست.
 • عباس ف IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  13 2
  سلام. مطلب کاملا بجا ومفیدی بود. تشکر. بنده پنج کارت بانکی ازپنج بانک مختلف دارم, روزانه هم باهرکدام دست کم ده تراکنش اینترنتی وانتقالی وخریدپوزی دارم حقیقتا ازوقتی که این موضوع راشنیده ام یک بارروانی سنگین روی اعصابم سنگینی میکند. بابا تکنولوژی درمسیرراحتی وسهولت کاراست نه فراگیرکردن چالش. ل
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  7 0
  بنده به خودپرداز بانک مراجعه کردم برای فعال سازی از طریق ussd. شماره رو که وارد می کردم می گفت این شماره ثبت نشده. به شعبه برید. به مسئول باجه بانک گفتم گفت غیر فعاله ....
 • دیده بان IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  13 0
  هردم ازاین باغ بری میرسد........!
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  15 0
  الان که یکبار مصرف هست دیگه چه لزومی هست 6 عدد باشه؟ با 3 یا ۴ رقم هم کسی نمی تواند حدس بزند
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  21 0
  خیلی از مردم حتی گوشی ساده هم ندارند. با اینکار بیچاره خواهند شد. ضمنا اگر اغتشاشات تکرار شود و نظام مجبور شود موبایل ها را قطع کند مردم بیچاره خواهند شد.
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
   3 0
   دولت با این وضع مسخره در حال اجرای این طرح هست که جلوی قطع اس ام اس و خطوط موبایل را بگیرد.
  • حامد IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   2 0
   مشرق اینو تو آنالیزت ننوشته بودی، در صورت قطع اینترنت یا گوشی مملکت می خوابه...
 • عباس IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  3 0
  بانک ملت به دو صورت نرم افزاری یا پیامکی رمز پویا را ارائه می دهد که من روش پیامکی رو بدون نیاز به رمز ورود انتخاب کردم. اما بانک رسالت بصورت همراه بانک موبایلی و نیازمند به رمز ورود ارائه کرده است.
 • رضا IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0 0
  مشرق عزیز سلام مطلب جامع و خوبی است بنده گوشی ساده دارم و توان خرید گوشی جدید را هم فعلا ندارم و بنظرم بازار مصرف گوشی فقط زیادتر میشود و قیمت گوشی ها هم گرانتر
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  4 0
  همیشه بدون تست میخوان یه چیز بیارید داخل جامعه انقد تنبلی نکنید خوب تست کنید بعد مردم مجبور کنید مشکلاتش ابتدا برطرف کنید
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  5 0
  با این روش ضربه بزرگی به فروشندگان اینترنتی زده خواهد شد خیلیها هم گوشی هوشمند ندارند و خوصله رفتن به بانک و هزار جور مانع ندارند
 • YasharTurk IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  3 0
  بهترین روش کارآمد و برای مردم و خود بانکها گنجاندن تولید کننده رمز دوم یک بار مصرف داخل نرم افزار همراه بانک خود بانکهاست که با یک آپدیت ساده میشه انجام داد اما امان از اشتهای سیر نشدنی سود جویان و دست اندرکاران بانکها، چون با روش گفته شده دیگه نمیشه هزینه گزاف طراحی نرم افزار مجزا را بندازن توی گلوی مبارک
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0 0
  واسه دانلود برنامه هاي آيفون هر بانك يه برنامه داره!!!!كلافه كردن مارو.هزينه هاشم به كنار
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1 0
  از اونجا که دزدها یک قدم جلوتر هستن خدا به خیر بگذرونه
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1 1
  شاید راه بهتراین باشه که اشخاص ازبین همه کارت های بانکی شون فقط یک کارت رو برای تخصیص رمزدوم انتخاب کنندوکارهایی که رمز دوم نیاز داره رو بااون یه کارت انجام بدن تا برای نصب برنامه ویا فعال سازی پیامک پیچیده گی کمتری متحمل بشن!
 • صادق IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  2 0
  سلام از وقتی رمز یکبار مصرف بانک پارسیان رو فعال کردم، غیر از خود نرم افزار بانک جای دیگه نتونستم خرید موفق بکنم. هنه ش میگه رمز اشتباهه! با رمز کپی شده و زمان باقی مانده. سه بارم که رمز یکبار مصرف رو اشتباه بزنی رمز دوم کارت از کار میافته. دوباره مجبور شدم برم عابر بانک تغییر بدم الانم از رمز دوم اصلی استفاده میکنم. حقیقتا نمیتونن کار درست انجام بدن یا عمدی در کارشون هست؟! اینهمه نابلدیم دیگه بعیده نه؟!!
 • بی نام IR ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  0 0
  من با نرم افزار بانک تجارت کار کردم، خیلی راحت و سریع کار میکنه
 • محمد IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  5 0
  چرا ساخت رمز پویا رو اینقدر پیچیده کردن ؟ یک روز وقت آدمو میگیره و عمل نمیکنه چرا مردم رو علاف میکنید ؟ چرا به وقت مردم ارزش قایل نیستین ؟ چرا از طریق خود پردازها فعال نمیکنید ؟ بابا اینقدر مردم رو گرفتار نکنید بخدا ظلمه بخدا جنایته
 • معلم IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  1 0
  هنگام دریافت وام ضامنین باید حساب باز کنند و مبلغی سپرده میگذارند و با هزینه خود یک کارت بانکی زوری دریافت میکنند! شما حساب کنید چند بار ضامن شده اید و چند حساب بانکی و چند کارت زوری و چه مبلغ راکد در این حسابها دارید؟؟!! ما اینهمه کارت میخواهیم چیکار؟!! بانکها فقط بفکر خودشونن... کسی هم زورش به اینا نمیرسه هر کاری کردن کردن کی به کیه
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  0 0
  برای منم پیامکی کار نمی کنه، یعنی اگر تو یه مکان عمومی نت موبایل نداشته باشم نمی تونم رو لپ تاپم پرداخت کنم...بدون پیامک نه تنها راحت نیست بلکه وقت آدم رو هم می گیره.
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  2 0
  سلام بهترین کار اینه مثل تراکنشهای داخل سایت بانک ملی در هر مرحله خرید اینترنتی یک رمز یکبار مصرف علاوه بر رمز دوم ثابت برای خریدار پیامک شود و آن را هم ثبت کند و افراد برای فعالسازی آن فقط شماره تلفن خود را ثبت کنند. این هم دنگ و فنگ هم نخواهد داشت. چرا من باید درخواست رمز بدم خود سامانه یک مرحله به خرید اضافه کنه و رمز را برای من بفرستد و من در فرم وارد کنم. ساده و کم هزینه و بدون نرم افزار و یو اس اس دی. امکان فیشینگ هم با توجه ارسال رمز یکبار مصرف برای گوشی از بین می ره.
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  3 0
  ملت را سردرگم کردید آقا اینچه وضعشه رمز دوم هم قطع شده
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  11 1
  سپاه باید قاطعانه جلوی ایجاد رمز دوم را بگیرد. دولت توطئه خطرناکی دارد.
 • بیژن IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  1 0
  رمز دوم را حذف نمی کردند فقط زمان خرید اینترنتی یک پیامک تایید برای صاحب حساب ارسال می شد که در صورت ورود صحیح امکان ادامه فرایند را ممکن می کرد و نیاز به اپلیکشن و رمز ساز با 20 برنامه نبود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس