دهلاویه

معرفی نسلی از موشک های ضد زره که می تواند در نقش مهم ضد بالگرد نیز عمل کند، نشان می دهد صنایع دفاعی کشورمان کاملا بر ساخت چنین سامانه مدرنی که حتی اکنون از کورنت روسی هم کارآمدتر است، اشراف دارد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، موشک هدایت شونده ضد زره را می توان یکی از مهم ترین مصادیق رشد و بلوغ صنایع دفاعی ایران در بخش زمینی برشمرد. تجارب جنگ تحمیلی باعث شد که از آن دوره تا به امروز سرمایه گذاری مناسبی روی بحث سیستم های ضد زره در مدل های مختلف انجام شود و امروز شاهد تولید طیف بسیار گسترده ای از محصولات در این بخش هستیم.

بر این اساس، موشک های سری طوفان به عنوان نمونه ایرانی از تاو آمریکایی و دهلاویه به عنوان نمونه ایرانی از کورنت روسی را می توان اصلی ترین سلاح های هدایت شونده ضد زره حال حاضر نیروهای مسلح کشورمان برشمرد. مدتی بود که خبر جدیدی در خصوص پیشرفت های صورت گرفته در این بخش منتشر نشده بود اما در جریان بازدید اخیر سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح از نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تصاویر منتشره حاکی از آن است که گونه ای جدید از موشک دهلاویه طراحی و ساخته شده  که نسبت به مدل های گذشته یک ارتقاء مهم محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:

بازگشت داغ «RPG-۷» ایرانی پس از ۳ دهه/ راکت‌های قدیمی تبدیل به ترموباریک شدند +عکس

باید توجه داشت که یکی از بحث های مهم در رزم زمینی و خصوصا نبردهای نا همطراز، افزایش توان نیروهای پیاده و افزایش قدرت آتش این نیروها خصوصا در برابر یگان های زرهی و بالگردی دشمن است. ریشه این تفکر را نیز می توان به درس های جنگ ۸ ساله و مقابله با حملات فشرده و سنگین زرهی و بالگردی عراق نیز ربط داد. معمولا در تیم های پیاده نظام از موشک های ضد زره برای مقابله با زره پوش های دشمن و از موشک های دوش پرتاب با هدایت گرمایی برای مقابله با هواگردهای دشمن استفاده می شود. لذا مدتی است که صنایع دفاعی کشور ما به دنبال افزایش توانایی دوش پرتاب ها و البته تعریف قابلیت ضد بالگرد ضد زره ها نیز رفته است.

میثاق با سیستم جدیدی وارد خدمت شد

سامانه موشک دوش پرتاب میثاق ۳ در بهمن ماه سال ۹۵ رونمایی شد. این موشک در ادامه نسل اول و دوم موشک های سری میثاق رونمایی و به فیوزهای لیزری مجهز شده است. این فیوز از نوع لیزری است و اساس کار آن بر این شکل است که پس از پرتاب موشک به سمت هدف مورد نظر، یک منبع تابش لیزر در داخل موشک به صورت ۳۶۰ درجه، نور را به اطراف پخش می کند و به محض نزدیک شدن به هدف مورد نظر و بازتاب پیدا کردن نور لیزری که به هدف برخورد کرده، سر جنگی موشک فعال شده و منفجر می شود.این موشک با استفاده از این سامانه در کنار حسگر فروسرخ خود شانس اصابت را افزایش می دهد.

موشک میثاق ۳ - به فیوزهای لیزری دقت کنید

قائم ام و طوفان ۳ هم به فیوز جدید مجهز شدند

در سال ۹۶ و در جریان نمایشگاه هوافضای ماکس در روسیه در غرفه ایران نیز یک موشک جدید رونمایی شد که قائم ام نام داشت. در توضیحات مربوط به موشک "قائم ام" در نمایشگاه ماکس درباره بحث هدایت، به نوع هدایت لیزری اشاره شده بود که پیش از این در موشک های دهلاویه و طوفان ۵ شاهد آن بودیم.

در این روش کاربر مورد نظر پرتویی از لیزر را به سمت هدف تابانده و تا لحظه برخورد باید تابش لیزر را بر روی هدف حفظ کند. از نکات مثبت این سامانه هدایتی این است که در لحظات اولیه لزومی بر تاباندن یک لیزر نیرومند به هدف که ممکن است باعث فعال شدن سامانه های دفاع متقابل زره پوش شود، نیست و موشک مورد نظر نیز صرفا بر روی موج لیزری که از پشت و از سمت لانچر با آن در ارتباط است حرکت کرده و به نسبت بسیاری از اقدامات متقابل، ایمن است.

موشک قائم ام در روسیه - به فیوزهای لیزری در جلوی موشک دقت کنید

موشک طوفان ۳ مجهز به حسگرهای لیزری در جلوی موشک

با استفاده از این روش این موشک در برابر بسیاری از اقدامات متقابل بالگرد دشمن در امان است و می تواند شانس بسیار بالایی در هدف قراردادن آن داشته باشد. البته پهپادها نیز در این زمینه بسیار بی دفاع تر هستند و تقریبا فاقد سامانه های مقابله با تهدیدات موشکی به شمار می آیند. مکانیزم فعال کردن این موشک نیز بر اساس دو حالت برخورد مستقیم و فیوز مجاورتی لیزری عمل می کند. در بخش جلویی این موشک تصویر مربوط به فیوز های مجاورتی لیزری مشخص است. در حالت استفاده از فیوز مجاورتی لیزری با نزدیک شدن به هدف سر جنگی منفجر می شود.

البته این فیوزها در موشک معروف ایرانی طوفان ۳ نیز دیده می شوند. این موشک از قابلیت حمله از بالا بهره برده و با رسیدن به نزدیک هدف مورد نظر و با استفاده از همین حسگرها فعال شده و خرج گود انفجاری را به سمت پایین و هدف مورد نظر پرتاب می کند.

قوی ترین ضد زره ایرانی به فیوز لیزری مجهز شد

اما به موشک دهلاویه می رسیم. نمونه مدرن و معتبر ایرانی از موشک معروف روسی کورنت که چند سالی است وارد سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شده است. این موشک در حال حاضر به نوعی پیشرفته ترین موشک ضد زره عملیاتی در ایران نیز حساب می شود. بر اساس اطلاعات اعلام شده از این موشک، دهلاویه برد موثری بین ۱۰۰ الی ۵۵۰۰ متر دارد. در بحث هدایت نیز این موشک از سیستم هدایتی لیزری نیمه خودکار، فرمان به خط و موج سواری لیزری دید بهره می برد. در این روش کاربر مورد نظر پرتویی از لیزر را به سمت هدف تابانده و تا لحظه برخورد باید تابش لیزر را بر روی هدف حفظ کند.

از نکات مثبت این سامانه هدایتی این است که در لحظات اولیه لزومی بر تاباندن یک لیزر نیرومند به هدف که ممکن است باعث فعال شدن سامانه های دفاع متقابل زره پوش شود، نیست و موشک مورد نظر نیز صرفا بر روی موج لیزری که از پشت و از سمت لانچر با آن در ارتباط است حرکت کرده و به نسبت بسیاری از اقدامات متقابل ایمن است.

موشک دهلاویه در جریان بازدید سرلشکر باقری - به فیوزهای جدید دقت کنید

وزن سر جنگی این موشک طبق اطلاعات قبلی منتشره از آن، ۶.۸ کیلوگرم بوده و از نوع دو مرحله ای است و توان نفوذ در ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی متر زره را دارد که البته این میزان مربوط به بعد از عبور از زره های واکنش گر است. وجود سر جنگی دو مرحله ای یکی از توانایی های مناسب این موشک برای مقابله با تانک ها و یا زره پوش های مجهز به زره های چند لایه است. سر جنگی مرحله اول وظیفه نابودی لایه های اولیه مثل زره های واکنشگر را داشته و مرحله دوم نیز به داخل هدف نفوذ کرده و آن را نابود می کند.

موشک کورنت روسی بدون سنسورهای لیزری

سرعت این موشک در حدود ۲۵۰ متر بر ثانیه بوده و مدت زمان پرواز آن در بیشینه برد در حدود ۲۲ ثانیه است. وزن موشک و پرتابگر آن بر روی هم ۲۷ کیلوگرم است. هر موشک در پرتابگرهای استوانه ای شکل یک بار مصرف قرار گرفته که نیروهای پیاده توان حمل آن را دارند. معمولا تیم های ضد زره کورنت از ۲ یا ۳ نفر تشکیل می شوند. مدت زمان بارگذاری هر موشک بر روی لانچر در حدود ۳۰ ثانیه و در هر دقیقه می توان یک یا دو تیر موشک را شلیک کرد. این موشک در دمای منفی ۲۰ الی مثبت ۶۰ درجه سانتی گراد توان فعالیت دارد.

تصاویر نشان می دهد در جریان بازدید سرلشکر باقری شاهد این بودیم که این موشک به فیوزهای لیزری جدیدی مجهز شده که پیش از این در نمونه های روسی نیز دیده نشده بود. اطلاعات دقیقی درباره این موشک بیان نشده ولی می توان دو احتمال را برای آن در نظر گرفت؛ یا قرار است از این موشک در نقش ضد بالگرد بهره گرفته شود یا می توان اینگونه تصور کرد که قابلیت حمله از بالا به سبک موشک طوفان ۳ برای دهلاویه تعریف شده باشد.

اضافه کردن این قابلیت برای موشک دهلاویه نشان می دهد که صنعت دفاعی و نیروهای نظامی کاربر، از این فیوزهای لیزری راضی بوده و استفاده از آن پس از موشک های میثاق، قائم ام و طوفان ۳ به موشک دهلاویه نیز رسیده است. در عین حال، باید توجه داشت ممکن است عده ای با دیدن نمونه های قبلی این موشک، آنرا یک خرید و یا در بهترین حالت، یک کپی کامل از سلاح مشهور روسها بدانند و در این میان، عملا صنایع دفاعی کشورمان در حوزه ساخت چنین سلاحی، صرفا یک کپی کننده معرفی شود.

اما معرفی چنین نسلی از موشک های ضد زره که می تواند در نقش مهم و اثرگذار ضد بالگرد و یا ضد پهپاد نیز عملکرد چشمگیر و مناسبی داشته باشد، نشان می دهد متخصصان صنایع دفاعی کشورمان کاملا بر طراحی و ساخت چنین سامانه مدرنی اشراف داشته و هر زمان که نیاز به تغییر یا افزودن بخش یا عملکردی به آن باشد، امکان علمی و اجرایی آن کاملا فراهم است و حتی اکنون می تواند یک الگو برای بخش صنایع نظامی روسیه نیز باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  74 15
  جووون - بریم شکار سعودی و صهیون
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   52 43
   معلوم هست که تا به حال در نیروهای مسلح خدمت نکردی تا بفهمی جنگ اصلا مثل فیلم های هالیوودی نیست، جنگ جزء توی کثافت غلط زدن، گرسنگی و بی خوابی کشیدن و پا روی شرافت انسانی گذاشتن و تکه تکه شدن دوستانت هیچ چیز دیگری نیست و پیروزی جز با تکه تکه کردن عزیزانت در جنگ به دست نمی آید.
  • US ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   5 43
   وزير خارجه اسرائيل گفته صد ها موشك تامهاوك از سمت ما و اميرنشينان خليج در راه تهرانه ، كارتان تمام است .
  • FI ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   32 6
   دو نفری که به این عزیز جواب نوشتن, اولی بد جوری اعصابش خراب شده, معلومه دوست نداره کسی در مورد اربابانش حرف بدی بزنه, دوی هم میسوزه. در جواب اولی, تو از تکه تکه شدن عزیزات واسه ناموس و وطنت نگران نشو, همون بهتر که درسته در خدمت شیاطین باشین. پس بتو ربطی نداره که کشورمونو با چه بهای حفظ میکنیم. و جواب دومی, اگه اربابات جرات همچین غلطی داشتند, تا بحال دریغ نمی کردند. پس بهتره قرصاتو عوض کنی, زیادی توهمی شدی
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   27 4
   وزیر خارجه اسرائیل غلط کرد با تو بی وطن
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   4 9
   در جواب اون جنگ طلب فنلاندی.برادر منظور از کشورمون همون فنلانده دیگه؟ الان فنلاند که همون وطنته در خطره که قصد داری عزیزاتو فرا کنی؟
 • بابک US ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  34 73
  تسلیحات، نه شوروی را از فروپاشی نجات داد و نه کره شمالی را از میز مذاکره.
  • مسعود IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   43 18
   ايران نه شورويست,نه كره شمالي ايران رهبري حكيم و الهي و خداترس و بابصيرت داره كه نمونه اش در بين سياستمداران دنيا وجود نداره. ملت ايران با داشتن چنين رهبري سختيهاي استقلال طلبي و آزادگي را تحمل كرده و هرگز در برابر متجاوزان وحشي غربي سر تسليم فرود نياورده و نخواهد آورد. البته يه شرط مهمي هم داره و آن هم اينه كه قاطبه ملت نصيحتها و هشدارها و انذارها و فرمايشات حكيمانه و دورانديشانه اين رهبر عزيز را به گوش جان و دل بشنوند و عمل كنند. مهمترين نشانه عمل كردن به فرمايشات رهبري هم اينه كه مردم ايران مسئولين و نمايندگاني را انتخاب كنند كه افرادي انقلابي و دشمن ستيز و شجاع و دلسوز و باشن و از طبقات متوسط به پائين جامعه باشند. كسانيكه دل در گرو حل مشكلات كشور با استفاده از توانمنديهاي داخلي و تكيه بر استعدادهاي ايراني داشته باشند ,نه اينكه در به در به دنبال كسب رضايت ابرجنايتكاران غربي باشن و امام اول و آخرشون ,آمريكا باشه و دوسه تا كشور اروپايي.
  • دیدگا IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   18 3
   در عوض دندون طمع سگهای وحشی رو میشکنه!
  • BE ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   17 3
   اینو به اربابای خودت بگو
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   7 1
   دقيقا" همينگونه است. اگر مردم , به جاي جو گير شدن و احساسي رأي دادن در هنگام انتخابات ,بر اساس عقل و فكر و درايت و دورانديشي و عمل به نصايح پدرانه و حكيمانه رهبر گرانقدرمون رأي ميدادن و افراد به دردبخور و حقيقتا" انقلابي و متعهد و متخصص را روانه مراكز مهم تصميم ساز و تصميم گير كشور مي نمودند ,الآن اينهمه مشكل نداشتيم.
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   16 5
   برو گمشو بابا یه ارگان داره کارشو داره تو مملکت درست انجام میده اون نظامیه تو میگیری چرا؟! یا احمقی یا دشمنی. درضمن این دولت بودجه نظامیو خائنانه کم کرده و سپاه هم خودش دستش تو جیب خودشه و درامدزایی داره
  • ناشناس IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   9 3
   خخخخ شوروی از نفوذی ها ضربه خورد و کره شمالی هم به خاطر قدرت موشکیش بود که آمریکا اومد سر میزه مذاکره خواب دیدی خیر باشه. قانون جنگل قدرت حرف اول رو میزنه اگه قدرت نظامی نداشته باشی اگه قدرت امنیتی و اطلاعاتی نداشته باشی ضربه میخوری و در نهایت ...
  • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   7 3
   جناب باهوش! پس چرا بالاترین هزینه نظامی در منطقه رو عربستان و امارات بحرین و اسراییل و کلا متحدین امریکا دارن!!!
  • س IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
   0 0
   درسته! فقط بمب اتم جواب میده... بمب اتم لازم داریم حتی شده برای انبار کردنش
 • کوروش IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  25 7
  دهلاویه،چه نامی؛بسم رب شهداء و صدیقین
 • IR ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  26 11
  فقط بمب اتم و دیگر هیچ..
 • فرمانده نیروی زمینی ترکیه IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  8 33
  با کلی شور و شوق اومدم مقاله مشرق رو بخونم دیدم طبق معمول چند عکس از چند ماکت در چند نمایشگاه و بازدید مسئولین هست..برادر من این راهش نیست شما اول تولید انبوه کن بعد از تغییر موازنه قدرت حرف بزن
  • BE ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   11 2
   در ضمن مواظب باش تلنگت در نره ژنرال
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   6 3
   از امروز به بعد هر نوع ماکت و عکسی دیدی بدون تولید انبوه
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  36 2
  از دانشمندانی که با محصولات دفاعی خود بازدارندگی ایجاد می کنند سپاسگذاریم و اجر الهی برای انها خواستاریم
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  1 2
  دمت گرم سید - فقط انشاا... برای دفاعه
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  12 7
  بخدا محمدرضا پهلوی صد برابر این تو حوزه نظامی و تسلیحاتی هم سر در میاورد هم خرید میکرد پس خواهشا بجز بحث قشون در مورد سایر پیشرفت های کشور طی این دهه ها اطلاع رسانی کنید!
  • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   4 3
   جدی؟؟ اونوقت تانک چیفتن رو کجای دلت میذاری؟
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  13 4
  فقط میشه گفت ماشا الله
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  8 4
  نام موشک قاصد است نه قائم.
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  3 2
  این برای حمله از بالا ساخته شده چون اگه برای ضد بالگرد بود باید این منفذهای لیزری جلوی موشک بود نه عقب
 • علیرضا IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  3 3
  با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان زحمتکش دفاع و امنیت مشرق که با ارائه مقاله های خوب باعث افزایش آگاهی دوستداران این خبرگزاری می‌شوند، درمورد نکته ی اشاره شده درانتها لازم به یادآوری میباشد که روسیه مدتهاست که نمونه دارای فیوز مجاوری و توان مقابله باهواگرد را تولید و عملیاتی کردند و عزیزان ص، د، مدتی بعد موفق به تولید و ارائه شده اند که درمقاله این مطلب ذکر نشده و ضمن یادآوری قصد کامل کردن زحمات نویسنده و مقاله را لازم دیدم، 9M133: نسخه پاییه تولید با کلاهک ضد زره دارای برد 5000 متر و توان نفوذ در 1000 م م زره 9M133F: نسخه مشابه نمونه قبلی ولی با کلاهک تریموباریک 9M133-1 : نسخه پیشرفته تر با برد 5500 متر و قدرت نفوذ در 1100 تا 1200 م م زره 9M133F1: مشابه نسخه قبلی با کلاهک ترموباریک 9M133FM: با کلاهک ترموباریک ولی قدرت انفجار بیشتر 9M133M1: نسخه دوربرد با برد 8000 متر و توان نفوذ در 1300 م م زره این نسخه برای پرتاب از سیستم کورنت دی ساخته شده 9M133FM-2: مشابه نسخه قبلی با کلاهک تریموباریک برای پرتاب از سیستم کورنت دی 9M133FM-3: نسخه دفاع هوایی برای مقابله با هواگردهای با کلاهک انفجاری شدید ترکش شونده 7 کیلوگرمی که میتواند با اهدافی تا سرعت 900 کیلومتر بر ساعت درگیر شود و دارای برد 10 کیلومتر و ارتفاع عمل 9 کیلومتر است. این نسخه دارای فیوز مجاورتی است و در 3 متری هدف قابل انفجار است . این نسخه نیز برای پرتاب از سیستم کورنت دی است نمونه آخر موشک اشاره شده میباشد که با تلاش و همت عزیزان کشور ما نیز موفق به ساخت و عملیاتی کردن این نمونه با ارزش شده و تقریبا دهلاویه با ارائه نمونه قابل نصب برروی کبری و همچنین نمونه مورد بحث مقاله به صورت کامل و در تمامی مدلها با اقتدار توان ضدزرهی کشور را به صورت چشمگیری ارتقا داده و برای مقابله با قوای زرهی بیگانه و دشمن بسیار خطرناک و مرگبار خودنمایی می‌کند و به لطف خدا و همت زحمتکشان و نخبگان داخلی جزو معدود کشورهای قدرتمند درعرصه ضد زرهی در دنیا قرار داریم. با سپاس از نویسنده و مشرق جسارت حقیر بابت یادآوری نکته جامانده را عفو بفرمایید.
 • کامران IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  6 1
  متأسفم برای تعدادی از دوستان دست به قلم که 24 ساعته تو این سایت فعال هستن و اگر کسی انتقاد سازنده و واقعی ای هم بکند چند نفری شروع میکنن به جبهه گیری و توهین!! انگار بقیه تعصب به ایران ندارن و ....! قدم خوبی برداشته شده چون کورنت دیگه اون قدرت انهدام قطعی که تا چند وقت پیش داشت رو از دست داده و باید بروز رسانی بشه. بعدشم دهلاویه ایرانی بردش کمی بیش از 6 کیلومتره و 5/5 نیست. و قطعا جای خالی تعداد زیادی در حد 1000 خودرو مجهز به سامانه پیروز احساس می شه انشالله پر بشه.
 • 12 IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  3 3
  باریکلا به این سرعت رشد.. از هر توانی برای تقویت دفاع ملی باید استفاده کرد
 • سعید IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  0 1
  کی عملیاتی میشه؟ کسی خبر داره ؟
 • سید IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  5 4
  الحمد لله از اقتدار وطنم ایران بر منافق وووطن فروش لعنت
 • مهران IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
  0 0
  موشک های کلاس طوفان برای حمله به بالگرد احتمالا به سرعت و شتاب بیشتری احتیاج خواهند داشت اگر سرعت آن مثل موشک TOW باشد البته به شرطی که به سامانه قفل شدن بر روی هدف تجهیز شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس