عراقي.jpg

گروه تروریست داعش با سوء استفاده از ناآرامی ها، استعفای نخست وزیر و حمایت محور غربی - عبری و عربی خیز بلندی را برای قدرت گیری دوباره در عراق برداشته است.

سرویس جهان مشرق؛ ناآرامی ها در استان های مرکزی و جنوبی عراق به هسته های خاموش داعش فرصت داده است از لاک دفاعی خارج شوند و یک بار دیگر حملاتی شدیدی را در چند منطقه علیه نیروهای مسلح عراق انجام دهند.

افزایش درگیری ها در شهرهای نجف، کربلا و ناصریه، استعفای نخست وزیر و دخالت های دولت های خارحی به سرکردگی آمریکایی ها و رژیم های مرتجع منطقه به میزان هرج و مرج در عراق افزوده و همین مسئله راه را برای تروریست های داعش باز کرده تا به صورت آشکار وارد عمل شوند.

بدون شک، اگر وضعیت در عراق به همین شکل ادامه یابد و به آشوب آفرینی جریان های سازمان یافته مسلح وابسته به خارج در شهرهای مهمی از جمله نجف، کربلا و ناصریه واکنش قاطع نشان داده نشود، عناصر تروریستی داعش برای انجام عملیات های بیشتر جسورتر خواهند شد به ویژه که در حال حاضر به صورت گسترده از سوی محور غربی - عبری - عربی حمایت می شوند.

درگیری های سنگین و کم سابقه چند شب گذشته به خوبی نشان می دهد گروهک تروریستی داعش در ماه های گذشته توانسته است قدرت خود را تا حدودی بازیابی کند و با برنامه وارد عمل شوند و برای نیروهای مسلح عراق دردسر ساز شود.

به گزارش مشرق، یک شنبه شب (دهم آذرماه) عناصر تروریستی داعش نخستین حمله شدید را پس از شکست های سال ۲۰۱۷ علیه نیروهای بسیج مردمی در استان های الانبار و دیاله انجام دادند و درگیری ها سنگین چندین ساعت به طول انجامید.

تروریست های داعش در استان دیاله حملات سنگینی را علیه مواضع رزمندگان تیپ ۲۰ بسیج مردمی در حومه شهرک مهم و راهبردی «نفت خانه» در منطقه «خانقین» ترتیب دادند اما با واکنش قطع مواجه شدند و ناکام ماندند.

براساس اطلاعات به دست آمده، عناصر تروریستی درصدد بودند با اشغال شهرک «نفت خانه»، جاده «مندلی - خانقین» را مسدود کنند اما نیروهای بسیج مردمی پس از درگیری های سنگین و ۲۳ شهید و زخمی توانستند  اوضاع را به کنترل دربیاورند.

تروریست های داعش یک شنبه شب نیز حملاتی را علیه ایستگاه دفاعی رزمندگان بسیج مردمی در محور «الکناطر» در منطقه «الکرمه» در شمال شرق شهر «فلوجه» انجام دادند اما باز هم به بن بست خوردند و به نتیجه ای نرسیدند.

به گزارش مشرق، عناصر تروریستی در تلاش هستند با ایجاد ناامنی در منطقه «الکرمه» راه را برای نفوذ به شهر فلوجه و نقاط حومه باز کنند؛ شهر فلوجه با غرب بغداد فقط ۳۵ کیلومتر فاصله دارد و همین مسئله اهمیتش را برای گروهک تروریستی داعش چند برابر کرده است.

دوشنبه شب (یازدهم آدرماه) نیز تروریست های داعش حملات گسترده ای را علیه مواضع رزمندگان تیپ ۴۴ بسیج مردمی در منطقه «الحضر» در جنوب استان نینوا ترتیب دادند و درگیری های سنگین با سلاح های سبک و سنگین چندین ساعت در این محور ادامه یافت.

تروریست ها درصدد بودند روستاها و مناطق جنوب استان نینوا و شمال غرب استان صلاح الدین را ناامن و ملتهب کنند اما تحرکان آنان رصد و نیروهای بسیج مردمی موفق شدند حملات را به طور کامل دفع کنند.

منطقه راهبردی «الحضر» از محور شمالی به موصل و از شرق به شهر الشرقاط متصل می شود و جاده راهبردی «بغداد - سامراء - تکریت - بیجی - الشرقاط - موصل - دهوک - ترکیه» از شرق این منطقه می گذرد.

عناصر تروریستی داعش حملات خود را در استان نینوا بیشتر در مناطق بیابانی انجام می دهند که نیروهای عراقی حضور کمتری دارند و به نظر می رسد در تلاش هستند نفوذ خود را در این نقاط افزایش و تقویت کنند تا زمینه برای عملیات های بعدی آنان در مناطق پرجمعیت فراهم شود.

براساس اطلاعات به دست آمده، گروهی از تروریست های داعش قصد دارند خود را به سمت حومه منطقه «المخمور» در جنوب شرق استان نینوا و نزدیکی پایگاه آمریکایی ها و مرزهای مشترک با اقلیم کردستان برسانند؛ این منطقه استان های «نینوا، صلاح الدین و کرکوک» را به هم متصل می کند و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است.

به گزارش مشرق، تروریست های داعش سه شنبه شب نیز دوباره مواضع نیروهای تیپ ۴۴ بسیج مردمی را در منطقه «الحضر» هدف قرار دادند که بازهم با واکنش قاطع رزمندگان مواجه شدند و ناکام ماندند.

به گفته منابع میدانی، حملات عناصر تروریستی باعث شده گروهی مشترک از نیروهای ارتش و رزمندگان بسیج مردمی عملیاتی را برای تامین امنیت منطقه «الحضر» و نقاط حومه آغاز کنند که همچنان در جریان است.

نیروهای تیپ ۵۳ بسیج مردمی برای تامین امنیت مناطق شمال استان نینوا در روستای «البخور» در غرب منطقه «تلعفر» انجام دادند و در جست وجوی نقطه به نقطه  موفق شدند دهها خمپاره را کشف و ضبط کنند و یک تونل را هم منهدم کنند؛ تروریست ها قصد داشتند مناطق حومه «تلعفر» را با خمپاره هدف قرار دهند و ناامنی ایجاد کنند که ناکام ماندند. تلعفر دروازه غربی موصل محسوب می شود و تروریست ها در بیابان های جنوبی این منطقه حضور دارند.

افزایش حملات گروهک تروریستی داعش و ناامنی ها باعث شد رزمندگان تیپ ۵۳ بسیج مردمی عملیاتی را در منطقه «صینیه» در شمال استان صلاح الدین آغاز کنند و ۲۳ موشک و خمپاره را به همراه تعدادی تله انفجاری کشف و کردند.

منطقه راهبردی «صینیه» که به عناصر مخفی داعش الوده است از محور شمال شرق به شهر و پالایشگاه بیجی و از شرق به جاده بغداد - دهوک - ترکیه متصل می شود و فرودگاه نظامی «K۲» در این منطقه واقع شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای تیپ ۵۱ بسیج مردمی نیز در رشته کوه های «مکحول» در شمال شرق استان صلاح الدین مستقر شدند تا از حمله احتمالی عناصر تروریستی داعش در این محور جلوگیری کنند؛ رشته کوه های راهبردی مکحول در حومه شمالی شهر بیجی واقع شده اند و اط محور غربی بر جاده بغداد - اشراف دارند و از محور شرقی نیز با استان کرکوک هم مرز است و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

به گزارش مشرق، حضور قدرتمند نیروهای بسیج مردمی در محورهای مختلف باعث شده حملات تروریست های داعش به طور کامل دفع شود و شهرهای بزرگ از خطر در امان بمانند اما نباید فراموش کرد که ادامه خلاء قدرت و تداوم درگیری ها و ناامنی ها می تواند فرصت را برای سوء استفاده تروریست ها فراهم آورد و مقدمه ای برای ایجاد یک جنگ تمام عیار دیگر در عراق باشد که سناریوی آن از سوی محور غربی - عبری - عربی تدوین شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  35 16
  کار فقط کار سعودی ها ست دارن دلار پخش میکنن بین مردم عراق برن تظاهرات.مسولین ما انشالله مشت محکمی میکوبن دهن بروبچ عبدالعزیز سعودی.
 • علی IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  11 24
  من فکر کنم نفرین امام علی در حق مردم کوفه و عراق در زمان خلافت حضرت که خون به دل امیر المومنین کردند تا ابد پایدار یا حداقل تا زمان ظهور نزدیک ۱۴۰۰ سال همیشه یا جنگ تو این منطقه یا آشوب
  • سلام IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
   15 23
   خود امام علی علیه السلام میگه فرق من با نوح اینه که مردم رانفرین نکردم.... بعد جنابعالی و امثال شما چی میگید؟ خدا لعنت کند یهودیان صهیونیزم که این حرفا رو برای عده ای متهجر ساخته اند
  • سروش IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   0 0
   مومن حوزه نجف جزو قدیمی ترین و موثرترین پایگاه های شیعه در طول چند قرن بوده و هست این حرف های بی اساس را نزنید نمک به زخم شیعه نپاشید، اونها الان در محاصره دشمنان شیعه و دشمن بشریت هستند اونوقت بجای کمک فکری تبلیغاتی اینطور آنها را متهم می کنید؟ فتنه پیش آمده کار دشمنان مردم عراق و ایران است دقت کنیم!!!
 • US ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  20 31
  متاسفانه کشور عراق با وجود مرجعیتی قوی ولی مردمی ضعیف دارد به سوی یک جنگ داخلی خونین و تجزیه پیش می رود. دلار های نجس سعودی و اماراتی ذهن مردم عراق را شستشو داده و آنها را علیه ایران کرده است.
 • شایان GB ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  20 22
  یاد کوفیان و خوارج افتادم
 • IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  37 19
  درود بر نیروهای حشد الشعبی و نیروهای مسلح عراق خدا شهدایشان را با شهدا کربلا محشور کند و مجروحینشان را شفا دهد و خدا خودشان را نیز پیروز دارد
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  6 0
  قدرت نمایی داعش تا آمریکا داخل یک کشوری هست وجود دارد. مردم عراق نباید صدام و آمریکا را تحمل می کردند. حالا باید تاوان پرداخت کنند.
 • بایراق IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  0 0
  سلام داعش از چهل الی سی وپنج درصد مردم سنی عراق نیرو جذب می کند کادرهای تشکیلاتی حزب بعث منحله وتفکر آنها نمرده باید در عراق به دنبال راه کار پایدار باشند اینهمه خانواده های به حال خود رها شده کشته داده در جنگ ایران وعراق در زمان حمله امریکا به عراق و....عقده دارند وجذب نیرو از بازماندگان آنها انجام می شود تظاهرات اخیر درعراق نیز حاکی از اینست پدر کشته را کی شود آشتیی با ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس