کد خبر 1016521
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
روحانی رئیس جمهور نمایه

بعد از برجام تحول بزرگی در کشور آغاز شد. یکی از رهبران بزرگ آسیایی به من گفت ایران چه بهشت برینی است که همه برای آن مسابقه گذاشته اند.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

آقای روحانی  امروز اعترافی مهم درباره بی تدبیری اش در مذاکرات کرد و متاسفانه با این وجود، همچنان رویا پردازانه و ساده اندیشانه سخن گفت.

اولا در حالی که در گذشته ادعا می کرد "من عمامه دارم و کلاه سرم نمی رود" و "بعضی می گویند ما در برجام سر آمریکا کلاه گذاشتیم"، امروز به صراحت گفت "آمریکایی‌ها گفتند اول ملاقات کنیم، بعد راجع به تحریم بحث کنیم؛ می‌خواستند نسبت به هوش ایرانی تردید کنند! ما دیگر حاضر نیستیم کلاه سرمان برود".

ثانیا با وجود این که مذاکره و برجام را به خاطر نامتوازن بودن برجام و قابلیت و واقعیت بازگشت تحریم ها، کلاه گذاشتن آمریکا تلقی می کند، باز هم از موضع هیجان می گوید:

"در آخرین لحظات ترک نیویورک، پاسخ تلفن اوباما  را دادم و در کمتر از 100 روز به توافق موقت ژنو رسیدیم.

بعد از برجام تحول بزرگی در کشور آغاز شد. یکی از رهبران بزرگ آسیایی به من گفت ایران چه بهشت برینی است که همه برای آن مسابقه گذاشته اند.

به هر قیمتی بود بنده نگذاشتم ایران ناقض این عهدنامه باشد. ما برای اینکه پای امضای خود بمانیم سختی‌های زیادی را متحمل شدیم".

خب، اگر چیدمان مذاکرات با دولت اوباما و توافق نامتوازن برآمده از آن، به نحوی بود که روحانی پس از 4 سال اعتراف می کند "کلاه سرش رفته"، این کلاه را آیا جز اوباما سر او گذاشته است؟ چرا از همان روند یا ماندن پای توافق یکطرفه، با افتخار و هیجان یاد کند؟

کلاهبرداری و عهدشکنی آمریکا به خاطر بی تضمین، نامتوازن و قابل نقض بودن برجام بود و از همان دوره اوبامای مودب با تصویب یا اجرای تحریم هایی مانند تحریم ویزایی، کاتسا، آیسا و تهدید شرکت های طرف همکاری با ایران آغاز شد.

با وجود وعده جذب سرمایه 200 میلیارد دلاری، چند قرارداد واقعی امضا و اجرا شد که روحانی از قول یک مقام نامعلوم آسیایی می گوید "ایران پس از توافق، چه بهشت برینی شده و همه برای آن مسابقه گذاشته اند"؟!

روحانی متاسفانه نظیر این سخنان ساده اندیشانه را قبلا از قول رئیس جمهور فرانسه هم گفته بود؛ "آقای اولاند گفته دغدغه اشتغال جوانان ایرانی را دارد" (!)

حتی اگر قراردادهای بزرگی منعقد و اجرا می شد، معنایش بهشت شدن ایران بود؟! آیا سرقت اطلاعات سرّی و بسیار حیاتی پارس جنوبی (مخزن مشترک با قطر) توسط شرکت بد سابقه توتال افتخار دارد؟!

جایگاه رونق تولید در برنامه تک بعدی دولت چه بود؟ جز نفت فروشی بیشتر و ارزان تر به سبک عربستان -که غربی ها او را گاو شیرده می نامند- و واردات افزون تر به قیمت نابودی تولید داخلی، ایده دیگری هم در کار بود که ادعا شود برجام در حال تبدیل اقتصاد کشور به بهشت بود؟!

اگر فرآیند مذاکره و توافق با آمریکا به #کلاهبرداری ختم شد، چرا روحانی می گوید "اوباما سه موضوع را مطرح کرد و من گفتم راجع به سه موضوع مذاکره نمی‌کنیم اما اگر موضوع هسته‌ای تمام شد، موضوعات بعدی در دستور کار مذاکرات قرار می‌گیرد".

آیا تیم روحانی در حال برگزاری آبرومندانه و حکیمانه مذاکرات هسته ای بود که قول مذاکرات فرا هسته ای را می داد، در حالی که از چنین کاری منع شده بود؟

تصورش را بکنید با کلاهی که به اذعان روحانی در مذاکرات هسته ای سرش رفته، دولت اجازه داشت مثلا درباره قدرت نظامی (برنامه موشکی) و نفوذ منطقه ای ایران هم مذاکره کند؛ به نظر شما چند کلاه بزرگ تر سر کشور رفته بود و اکنون چه قدر عقب تر از موقعیت خسارتبار فعلی بودیم؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
  65 5
  اگر در موضوع موشکی ومنطقه هم مذاکره کرده بود که دیگه الان ایران اسمی در تاریخ بود وماها معلوم نبود اواره کجا بودیم!
 • DE ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
  20 7
  مرسی چیه مگه ما فرانسوی زبان هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس