جلسه درس خارج فقه رهبرانقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا میتوانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟این خیلی درسِ بزرگی است.

به گزارش مشرق، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم(ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا میتوانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است».

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR فیلم و متن این سخنان را به شرح زیر منتشر می‌کند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.

عَن اَبی ذَرٍّ (سَلامُ اللّهِ عَلَیهِ) اَنَّ النَّبیَّ (صَلَّی اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ) قالَ یا اَبا ذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی اِنّی اَراکَ ضَعیفاً فَلا تُؤَمَّرَنَّ عَلیٰ اِثنَینِ وَ لا تَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم.(۱)

قالَ یا اَبا ذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی

خود جناب ابی‌ذر این توصیه‌ی پیغمبر به خودش را ذکر میکند؛ برای ماها هم درس است، درس بسیار بزرگی است. حضرت به او فرمود من هر چه برای خودم دوست میدارم، برای تو هم دوست میدارم؛ یعنی آن چیزی که میخواهم به تو بگویم، از روی کمال محبّت است؛ چون انسان به خودش کمال محبّت را دارد. خب حالا آن حرفی که حضرت میخواهد به ابی‌ذر بزند چیست؟

اِنّی اَراکَ ضَعیفا

من جنابعالی را در مدیریّت، ضعیف میبینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی‌سبیل‌اللّه، رُک‌گو، و آسمان بر راست‌گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست‌گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.

فَلا تُؤَمَّرَنَّ عَلیٰ اِثنَین

حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریّت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریّت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمیتوانی کار آنها را به سامان برسانی. این، درس برای ماها است.

ما -حالا همه‌ی ما نه؛ بعضی‌مان این جوری هستیم- به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی میشود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم میدوزیم که برویم آنجا! خب شما اوّل نگاه کن ببین میتوانی یا نمیتوانی. حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا میروند!

خب شما که میخواهی بروی آنجا، آنجا سؤال دارد؛ این توانایی‌ای که خدا به من و شما میدهد، کنارش مسئولیّت هست. این [مطلبی] که عرض میکنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسئولیّتی دارند، همین جور. هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. میتوانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

وَ لا تَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم

هیچ مال یتیمی را هم شما به عهده نگیر. نه از باب اینکه احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلاً ایشان دست‌درازی میکند به مال یتیم. خب مقام ابی‌ذر خیلی بالاتر از این حرفها است، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست. علّت اینکه میگویند تولیّت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمیتوانی حقّ یتیم را به او بدهی؛ دیگران می‌آیند دست‌درازی میکنند، جنابعالی هم آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمیتوانی. برجستگی‌های نظام اسلامی و نظام ارزشهای اسلامی اینها است؛ یعنی در درجه‌ی اوّل، من و شما خودمان مسئولیم که ببینیم این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ میتوانیم؟ نمیتوانیم؟ این بسیار مسئله‌ی مهمّی است.

۱) امالی طوسی، مجلس سیزدهم، ص ۳۸۴؛ «از ابوذر روایت است که رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله) فرمود: ای ابوذر! من آنچه برای خود دوست میدارم برای تو نیز دوست میدارم؛ همانا تو را ناتوان میبینم، پس هیچ گاه به دو نفر امر نکن و به هیچ وجه عهده‌دار مال یتیم مباش.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • یک دانشجوی شیمی IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  50 25
  آفرین عالی بود درود بر رهبر عزیز و همه مردم خوب ایران عزیز
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  17 13
  توان مدیریتی و سلامت نفس و قدرت تشخیص و رای درست
 • بانی US ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  31 36
  خوب گفت که. خیلی دقیق و عالمانه
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  14 13
  جانمان فدای رهبر عزیزمان.
 • سی IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  17 12
  ای کاش تمامی مَسعولان کشور رهبری عزیز را الگوی خودشان قرار دهند
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  12 8
  اینکه می گویند احساس مسئولیت کردم و امدم یعنی تشنه قدرتم.
  • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   1 3
   همه اینطورند؟!
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  18 10
  مخاطب خاص، شیخ حسن و اسحاق اند
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  8 7
  مشرق اگر توان مدیریت نداری ...
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  13 17
  ای جانم چقدر حال کردم دوستت دارم آقا
 • سید محمد IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  12 15
  کاش این جماعت برای یک بارم هم شده حرف رهبری رو گوش بدن
 • رضا IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  3 9
  مشرق جان اگر دو سه حزب قوی و سراسری و شناسنامه دار و فعال دائمی باشد در مرحله اول کاندیدا های قوی از داخل حزب معرفی میشود و میدان کاندیدا شدن افراد ضعیف کم میگردد ضمنا بعد انتخابات یک مجلس قوی بوجود می آید کاش یک حزب قوی مثل حزب جمهوری اسلامی دوران شهید بهشتی را داشتیم بار برسی صلاحیت شورای نگهبان هم خیلی کم میشود
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  2 6
  مشرق هم باید تشویق به انتخابات بکنه
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  7 8
  درست است حرفهایش
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  4 7
  کاملا درست و بجا
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  4 2
  قدر این رهبر را نمیدانیم
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  3 5
  حرف حساب جواب نداره
 • سرباز رهبری IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
  2 1
  اللهم احفظ قائدنا الامام الخامنه ای جانم فدای رهبر ، مطالبش را باید با آب طلا نوشت و بر سر دیوار خانه نصب کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس