طالبان

ملا برادر در حالی وارد تهران شده و با مقام‌های ایرانی دیدار کرده که در جریان چند روز گذشته، تلاش‌هایی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان، آغاز شده است.

سرویس جهان مشرق - در هفته گذشته خبری مبنی بر دیدار هیاتی از طالبان به ریاست ملابرادر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تهران مخابره شد.

به گفته سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، این هیأت در تهران با مقام‌های ارشد ایران از جمله جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرده است.

منابع خبری دولتی هم با تایید این خبر خاطرنشان کردند که دیدار وزیر خارجه ایران با معاون طالبان "در ادامه تلاش‌های ایران برای بازگشت صلح به افغانستان" صورت گرفته است.

در همین راستا وزیر خارجه ایران بر آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با کشور و مردم افغانستان بر اساس منافع مشترک همسایگی تاکید و خاطرنشان کرده است که جمهوری اسلامی ایران همواره بر لزوم نقش‌آفرینی گروه‌های افغانستانی با مشارکت و محوریت دولت این کشور برای گفت‌وگو و حل مشکلات افغانستان و تامین امنیت تأکید کرده است.

سهیل شاهین هم عنوان داشته که در این دیدار موضوعاتی همانند روند صلح و مشکلات مهاجرین افغان در ایران مورد گفت‌وگو قرار گرفته است.

البته پیش از این نیز گروهی به نمایندگی از طالبان در شهریور ماه گذشته به ایران سفر کرده بودند که هدف از آن سفر نیز پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان عنوان شده بود.

در رابطه با طالبان بخوانید:

خلیل زاد با ایران هم غیرمستقیم گفتگو می‌کند/آمریکا به دنبال تجزیه افغانستان نیست

طالبان با القاعده تفاوت بنیادین دارد/ در چارچوب فکری طالبان مقوله‌ای به نام جنگ با شیعه وجود ندارد/ بخشی از هزینه‌های طالبان توسط خود مردم تأمین می‌شود/ طالبان در بعضی احکام مانند شیعه عمل می‌کند

** ملابرادر کیست؟

ملا برادر در سال ۱۹۶۸ در ولسوالی دهراود ولایت ارزگان به دنیا آمد و در دوران جوانی نقش مهمی در جنگ علیه نیروهای شوروی در حوزه قندهار داشت. ملا برادر علوم دینی را در پاکستان فرا گرفته و  در زمان طالبان معاون ملا عمر و فرد شماره دوم این گروه بود.

البته این بار ملابردار که از اعضای ارشد گروه طالبان است در راس این هیأت بوده است. او از جمله افرادی است که از سنین پایین در نبردها علیه شوری سابق مشارکت داشته و از بنیان گذاران اصلی طالبان است. در دوره حکومت طالبان بر افغانستان وی به عنوان فرمانده طالبان در کابل انتخاب شد.

ملابرادر

همچنین پس از اشغال افغانستان او برجسته ترین فرمانده نظامی طالبان بود و مسئولیت دو شاخه نظامی و مالی این گروه را به عهده داشت.

ملابرادر که به عنوان مغز متفکر نظامی طالبان شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۰ توسط حکومت پاکستان دستگیر شد اما در سال ۲۰۱۳ دولت افغانستان برای پیشبرد مذاکرات صلح از اسلام آباد خواست تا او را آزاد کند.

** دیدارهای هیات طالبان با کشورهای منطقه‌ای و بین المللی

از سوی دیگر باید عنوان داشت که طالبان در سال‌های اخیر دیدارهای بسیاری را با کشورهای بین المللی و منطقه ای داشته و در این راستا دفتری را در دوحه افتتاح کرده است.

نمایندگان طالبان به ویژه در یکسال اخیر دیدارهایی را با دیپلمات‌های آمریکایی داشته اند. البته بنا بود که بین طالبان و آمریکا توافقی در کمپ دیوید امضا شود اما این توافق به دلیل آنچه آمریکا آن را حمله به نظامیان خود توسط طالبان توصیف کرد، لغو شد.

 با این وجود در یک ماه گذشته این دیدارها از سر گرفته شده است که از جمله آن می‌توان به سفر زلمی خلیلزاد و هیات طالبان به اسلام آباد اشاره کرد. گفت‌وگو در اسلام‌آباد در واقع پس از چند ماه توقف مذاکرات بین دو طرف صورت گرفت، مذاکراتی که بنا بر گزارش رسانه‌های غربی به نقل از منابع آگاه در دوحه به صورت پنهانی ادامه پیدا کرده است.

همچنین در سفر هیات طالبان به پاکستان، نمایندگان این گروه به ریاست ملابرادر با مقامات پاکستانی هم دیدار کردند که در این دیدار طرف پاکستانی بر لزوم گفت‌وگوها بین طرف‌های افغانی و همچنین مذاکرات بین طالبان و آمریکایی‌ها تاکید کرده بود.

طالبان با روس‌ها نیز دیدارهایی را داشته اند. در پی آخرین سفر نمایندگان طالبان به مسکو، وزارت امورخارجه روسیه، اعلام کرد که این کشور مایل به ادامه گفت‌وگوی طالبان با آمریکاست. این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای درباره دیدار مقامات طالبان با مقامات روسیه نوشت: «طرف روس بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات میان آمریکا و جنبش طالبان تأکید کرده است.»

این بیانیه می‌افزاید که طالبان نیز، از جانب خود، خواهان ازسرگیری این مذاکرات است.

رسانه‌های روسیه تاریخ برگزاری دیدار هیأت طالبان با مسئولان روسیه را منتشر نکرده‌اند، اما فحوای سخنان نشان می‌دهد که سفر نمایندگان طالبان پس از لغو مذاکرات با آمریکا صورت پذیرفته است.

در همین راستا دو هیات از افغانستان به چین سفر کردند تا مقدمات گفت‌وگوهایی بین طالبان و دولت افغانستان را فراهم کنند. محور اصلی این مذاکرات آتش بس پایدار و پایان دادن به اختلافات داخلی افغانستان است.

گفته می‌شود که چین داوطلبانه درخواست داده که به عنوان میانجی بین طالبان و دولت افغانستان عمل کند. این ابتکار سیاسی دولت چین پس از توقف مذاکرات طالبان با افغانستان صورت گرفته است و در این رابطه قرار است نشستی در پکن برگزار شود.

همچنین سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که رونالد کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان و مارکس پونتزل، نماینده ویژه المان برای افغانستان در دوحه با عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی این گروه در قطر دیدار کرده است.

وی عنوان داشت که در این دیدار هر دو طرف در مورد حل مسالمت آمیز مساله صلح و روند مذاکرات صلح گفتگو کرده اند.

** بازتاب دیدار ظریف و ملابردار در رسانه‌های افغانستان

سفر هیاتی از نمایندگی طالبان به تهران در رسانه‌های مربوط به افغانستان بازتاب‌هایی داشته است. خبرگزاری صدای افغان در این رابطه خاطرنشان می‌کند که «ایران نمی خواهد به عنوان یک طرف منفعل، هرچه از سوی قدرت های بزرگ بر روند صلح افغانستان، دیکته و تحمیل شد را بپذیرد؛ زیرا این امر، نه تنها در تضاد با منافع مشروع ایران در افغانستان قرار دارد؛ بلکه افغانستان را نیز از دستیابی به یک صلح واقعی و مبتنی بر اراده مشروع مردم آن بازمی دارد.»

این خبرگزاری در یادداشت خود آورده است که «ایران می خواهد مالکیت و مدیریت روند صلح افغانستان، در اختیار دولت و مردم آن باشد و سرنوشت این روند در نهایت در چارچوب یک روند بین الافغانی، رقم بخورد نه در پشت درهای بسته و از سوی قدرت های متجاوز فرامنطقه ای.»

صفحه افغانستان خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: «در این دیدار که در تهران برگزار شد بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مساعدت به شکل گیری و تقویت گفتگوهای بین الافغانی با مشارکت دولت و تمام نیروهای موثر سیاسی و اعلام آمادگی تهران برای گسترش همکاریهای اقتصادی و فرهنگی با کشور و مردم افغانستان بر اساس منافع مشترک همسایگی تاکید شد.»

روزنامه صبح کابل هم با اشاره به دیدار ملا برادر، مسؤول دفتر سیاسی طالبان در قطر با محمد جواد ظریف به نقل از سهیل شاهین عنوان داشت که در این دیدار، در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو شده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه حکومت افغانستان تا کنون در این باره واکنشی نشان نداده است، افزود: «ملا برادر در حالی وارد تهران شده و با مقام‌های ایرانی دیدار کرده که در جریان چند روز گذشته، تلاش‌هایی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان، آغاز شده است.»

سیدحسام رضوی، کارشناس مسائل افغانستان در رابطه با این دیدار نوشت: مواضع مقامات ارشد جمهوری اسلامی در مورد روند صلح در افغانستان را می‌توان در سه محور اساسی جمع‌بندی کرد:

۱- مخالفت با ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در افغانستان و تاکید بر پایان حضور آن‌ها
۲- حمایت از آغاز مذاکرات به رهبری خود افغان‌ها
۳- سپردن حق تعیین سرنوشت به مردم افغانستان در فضای بدون دخالت خارجی

بررسی این سه محور نشان از هوشمندی جمهوری اسلامی ایران در تعیین راهبرد خود برای آینده افغانستان است. به واقع راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای آینده افغانستان حاکی از آن است که تهران منافع خویش را در گرو تامین منافع ملت افغانستان می‌بیند و در صورتی منافع تهران تامین می‌شود که نخست ملت افغانستان به مناقع حداکثری خود رسیده باشند. در واقع جمهوری اسلامی ایران این پیام را روشن بیان می‌کند که منافع دو ملت ایران و افغانستان در هم تنیده است.

حال ایجاد ارتباط با طالبان و گفت‌وگوی مکرر با این گروه از سوی جمهوری اسلامی ایران را بر همین مبنا می‌شود بررسی کرد.

جمهوری اسلامی ایران این موضوع را پذیرفته است که طالبان بخشی جدایی‌ناپدیر از آینده سیاسی افغانستان هستند و باید در آینده این کشور نقش داشته باشند.

ارتباط ایران با این گروه می‌تواند روند مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها را تسهیل کرده و راه را برای سپردن آینده افغانستان به مردم این کشور هموار کند.

دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با ملابرادر معاون سیاسی گروه طالبان نیز معنایش ایستادگی جمهوری اسلامی ایران بر راهبردهای سه‌گانه خود در قبال آینده افغانستان و حمایت جدی و همه‌جانبه از روند صلح بدون دخالت خارجی‌هاست.

بی‌شک ایران گامی صحیح در مسیر صلح افغانستان برداشته که مورد تحسین و حمایت ملت افغانستان قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • مهدی IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  خیلی جالبه قبلا میخواستید لشکرکشی کنید برای جنگ با طالبان الان دارید پسرخاله میشید!!پس میشه؟؟!!!
  • سعید هراتی IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   13 12
   مردانی بزرگ در طالبها میزی اند و البت مردانی هم نانادان در طالبها هستن که نَمی دانند چَکار کنند
  • حسین IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   15 5
   فعلا که به اصطلاح مصدق شما (ظریف) باهاشون دیدار کرده.
  • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   11 6
   اگه اون زمان به این نتیجه می رسیدیم که طالبان افغانستان پشت این قضیه است تنبیه شون می کردیم .... وقتی همه ی سرنخ ها به این رسید که یه توطئه است تا ایران رو وارد یه جنگ سنی شیعه کنند مگه مغز خر خوردیم ؟ نه داداش اینجا ایرانه ما خودمون برای خودمون تصمیم می گیریم .... و بر اساس منافع خودمون .... آمریکا نیست که به خاطر طمع کمپانی های اسلحه سازی برزیم تو ویتنام و تا می تونیم بمب بریزیم و آدم بکشیم ..... بعد بگیم ببخشید اصلا کشتی نبوده که ویتنامی ها بهش حمله کنند تا ما به بهانه اش حمله کنیم گلم برید با مین هایی که تو زمین هاتون کاشتید خوش حال بشید مرسی اه
  • عبدالله مومن IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   7 5
   آبو بریز جایی که میسوزه هههههههههههه
  • حیدر صالح IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   18 15
   هر گروه مسلح مردمی که ضد استکبار و ضد آمریکا باشد میتواند دوست باشد
 • . IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  16 11
  اومدن سهمشون گرفتن رفتن.
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  8 2
  پس از اشغال افغانستان از سوی عراق؟!!
 • میثم IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  10 2
  طبق معمول هم این خبر ها رو باید ما از چند ماه قبل از رسانه های آمریکا و اروپا متوجه بشیم صداوسیما و وزارت خارجه که خوابن مردم هم نامحرم هستن همه کارهای مملکت همینطور هست اول گند میزند بعد که همه فهمیدن اعلام میکنن ، باز هم بگید چرا مردم بی بی سی نگاه میکنن.
 • حسين IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  4 5
  با سلام ديدار بشار اسد از ايران چون يكي از رهبران مقاومت بود با استعفاي وزير خارجه جناب ظريف مواجه. شد . ديدار با اعضاي طالبان در تهران آقاي ظريف به نيابت از چه كسي دارد صورت ميگيرد ؟ دولت ايران ؟ دولت افغانستان ؟ و يا ............... ؟ فردا ظريف هم ميگه طالبان امد و صبح موقع رفتن من خبردارشدم !!!!!!
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  16 2
  یاد دیپلمات های شهیدمون در افغانستان بخیر که بدست طالبان شهید شدن #عجب دنیای رنگارنگیه سیایت
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  10 0
  چرا عکس ظریف کنار ملا برادر رو نذاشتین ؟ ما چه جوری این خبر رو باور کنیم ؟ :))
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  11 3
  هر ترویستی که با امریکا مخالفت کند ایران به انها کمک می کند
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  5 3
  چیچو و فرانکو
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  12 3
  ادم کش های طالبان که هر روز مردم افغانستان رو با بمب گذاری به خاک و خون میکشن رو چرا راه میدین تهران؟
 • افشین IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  13 1
  خدایی یعنی چی قطر از اینور دوست داعش و طالبانه از اونور دوست ایران و ترکیه بعد ایران با طالبان ارتباط داره بعد تو سوریه با طالبان میجنگه ما که سر در نیاوردیم چخبره .مگه افغانستان دولت نداره که با طالبان مذاکره میکنیم خنده دارشاینکه عربستان با اون همه افراطی گری با طالبان تو جنگه. کسی واقعا سر در میاره کمک کنه
  • سعید IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   2 5
   عربستان با طالبان تو جنگه؟؟؟؟؟خخخخخخ
 • نامه من IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  11 16
  مقصد همه دیار قدس است ./ نامه تمام
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   6 2
   خخخخخخ . اف۳۵ ها منتظرند .
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  6 0
  اینگونه نیست که شما میگویید اولا یک خبر سیاسی مثل این برای مردم ما پوشیده ودر فکر فرو برنده است وچونان سایر اقدامات دستگاه دیپلماسی که همه دنیاباخبرند بجز ملت بااین موضوع برخورد شد.ثانیا شما یک سری به سایت afghan paper یا شبکه اطلاع رسانی افغانستان بزنید خواهید فهمید که دیدگاه نخبگان وبخصوص نظر دهندگان درباره این خبر دیدگاهی منفی است ونسبت به سیاستهای وزارت خارجه در برابر طالبان موضعگیری تندی داشته ودارند .من چند سال است که موضوعات حوزه افغانستلن را مطالعه میکتم دیدگاه بخش عمده نخبگان وبرادران افغانستانی ما دیدگاه مثبتی در قبال سیاست ودیپلماسی در برابر مسائل افغانستان بخصوص در بازه زمانی شش سال اخیر از زمان روی کار امدن دولت تدبیر وامید وشخص جواد ظریف"رویکرد فعالی نبوده.باتوجه یه عدم مرز ابی درافغانستان و امیدوار شدن مردم ودولت افغانستان دروصل شدن به ابهای ازاد بندر چابهار از طریق خط اهن ؛بهترین ظرفیت وفرصت ایجاد شد که ج.ا.ا هرجه بیشتر خودرا به بازار افغانستان نزدیک کتد وحتی درخصوص حق ابه وهمچنین درخصوص کاهش کشت خشخاش وتولید تریاک سیاستگذاری واثر گذار ی داشته باشد .متاسفانه دستگاه سیاستگذاری منفعلانه عمل نموده است.
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  20 2
  وجود طالبان در افغانستان برای کشور ما از وجود امریکا در افغانستان خطرناکتره
 • IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  6 2
  برجام دیگری که کلاه گشاد آمریکا برای چسباندن انگ طالبانیسم به ایران بوسیله دولت ..و برندظریف
 • KR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  13 0
  جالبه تو این گزارش هیچ اشاره ای به کشتار مردم افغانستان توسط طالبان در حین پیگیری روند مذاکرات نمیشه. این آقایون طالب، خون مردم رو ابزار چانه زنی کردن. خیلی رذل و وحشی هستن. بنظرم این اصلا برا وجهه ایران خوب نیست که با این شرایط طالبان باهاشون مذاکره می کنه
 • IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  10 3
  ایران همیشه حامی طالبان بوده
 • حسین IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  2 6
  به برکت خون شهدا،ما انقلابمان را به جهان صادر خواهیم کرد......یا حسین
 • الاندلس IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  5 3
  نباید جلسه انها در ایران برگزار می شد.
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  4 3
  به به
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  3 2
  واقعا
 • هادی IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  3 2
  مراقب تجربه چندین سال پیش باشید که متهم به همکاریبا طلبان نشیم مانند زمان خاتمی
 • بالان IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  2 5
  ملا برادر دوست قدیمی من بود و انصافا ادم بدی نبود اما مقداری جهل داشت
 • ناشناس IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  10 2
  مذاکره ایران با طالبان!؟همین یه قلم کم بود!ایران چیکاره هست این وسط؟ما در حل مشکلات خودمان در ماندیم...
 • حسن ES ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  8 4
  اومدن تفسیر کردن قرآن از ما یاد بگیرن و بهش بهتر عمل کنن
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  5 5
  هر کاری خودتون می کنین عین مصلحته! ولی اگه همین کار رو روحانی انجام میداد چه جو تبلیغاتی علیه او راه می انداختید!! حالا یواشکی هر کاری دلتون میخاد می کنید و همه جور بده بستون هم مجازه!! این خبر رو هم از ترس اینکه اگه خبرگزاری های خارجی اعلام کردن، شفافیت ادعایی تون زیر سوال نره، پخش کردین!! این ملعون ها همون هایی هستنی که چه قتل عام هایی از شیعیان افغان راه انداختن! رهبر شیعیانشون رو کی کشت؟ و حالا...
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   10 2
   الان مگر کسی که غیر ظریف با طالبان دیدار کرده؟
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  9 5
  اومدن با متفکر اصلی خودشون دیدار کنند
 • پرویز IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  3 4
  اقا من بگم اومدن موزبخورن نهایتش هم یه چایی مشکلی هست ایا
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  8 4
  هر قاتل و تروریستی از تهران سر در میاره.جای تعجب نداره
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  5 5
  مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ مَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  3 5
  فتنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس