ربیعی: با دست پر در سازمان ملل حضور یافتیم

سخنگوی دولت گفت: حدود ۶۰ درصد خانوارهای ایران خودرو شخصی ندارند و مصرف بخش بزرگی از خودروداران روستایی و شهرهای کوچک هم زیر ۶۰ لیتر در ماه است. این طرح به نفع هر دو این گروه بزرگ است که اکثر شهروندان ایرانند.

به گزارش مشرق، علی ربیعی سخنگوی دولت طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده ایم.

سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند و اینجا بحث دو قسمت است یکی اینکه چرا اعلام نکردیم که فلان تاریخ گران می‌شود و یکی اینکه آیا درخصوص گران شدن حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌ها صحبتی نکرده بودیم؟

** چندین بار خودم در این باره صحبت کرده‌ام 

وی گفت: چندین بار خودم در این خصوص و در بحث حذف یارانه‌ها صحبت کرده ام و سناریوهای مختلفی نیز مطرح شد و بارها اصلاح ساختار اقتصادی را منوط به حذف یارانه‌ها دانسته بودیم و اقتصاددانان بزرگ نیز نامه نوشته و علاج بیماری اقتصادی ایران را حذف یارانه‌ها خوانده بودند.

** مردم دقت نکردند، اما نخبگان دقت داشتند

ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند.

** مگر می‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود؟ 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا اعلام نکردید فلان ساعت بنزین گران می‌شود و چرا یک شبه این کار انجام شد؟ گفت: مگر می‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود؟ مگر سال‌های قبل خانه‌هایی را ندیدید که به دلیل انباشته کردن بنزین آتش گرفت و مگر آن صف‌های طولانی و آتش سوزی‌ها را ندیدیم؟ این تصمیمی ملی بود و ما باید کاری می‌کردیم که بنزین از پمپ بنزین‌ها به خانه‌ها منتقل نشود و اگر زمان آن از قبل اعلام می‌شد خیلی‌ها هرچه امکانات در مناطق مرزی داشتند برای دو ریال سود بیشتر جمع می‌کردند و به فکر قاچاق آن می‌افتادند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه اقناع سازی درخصوص افزایش قیمت بنزین از دو سال پیش انجام شده است، افزود: البته این طرح موافق و مخالف دارد، اما بحث یارانه‌های پنهان در انرژی موضوع مهمی است و حتی تلویزیون نیز بارها درباره حذف آن بحث کرده است.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این اتفاق پلکانی صورت نگرفت؟ گفت: از دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند و نظرات مختلفی بود یک نظر این بود که قیمت ۵ هزار تومان شود و نظر دیگر این بود که قیمت بنزین به حدود ۷ هزار تومان برسد و قیمت آب و برق و گاز هم افزایش یابد و در قبال آن پول بیشتری به مردم بدهیم و یک نظر هم این بود که قیمت ۲ هزار تومان باشد و سهمیه هم برداشته شود، اما ما هرکدام از این پیشنهادها را عملی می‌کردیم عیبی داشت و موردی را انتخاب کردیم که آثار منفی آن کمتر باشد.

وی افزود: ما باید افزایش را به گونه‌ای اعمال می‌کردیم که پول قابل توجهی به دست بیاید و بتوانیم میان ۶۰ میلیون نفر تقسیم کنیم و برای ما مهم بود که مبلغ به گونه‌ای باشد که هفت دهک را پوشش دهیم.

ربیعی گفت: در این یکی دو روزه برخی‌ها عنوان می‌کردند که دولت به خاطر کسری بودجه این تصمیم را گرفته است، در حالیکه هم آقای رئیس جمهور و هم بنده بارها اعلام کردیم که حدودا ۳۰ هزار میلیاردی که از این تصمیم به دست می‌آید بی کم و کاست برای افزایش معیشت مردم به کار گرفته می‌شود، اما برخی سوال می‌کنند که چرا دولت گران می‌کند و بعد به مردم می‌دهد و چه منفعتی برای دولت دارد؟

** قرار نبود پولی گیر دولت بیاید 

وی افزود: قرار نبود پولی گیر دولت بیاید و قرار بود ساختارها اصلاح شود و بیماری اقتصادی را درمان کنیم.

سخنگوی دولت گفت: ناچار هستیم مدیریت مصرف را انجام دهیم و محیط زیست را اصلاح کنیم؛ بنزین مجانی می‌دهیم و کشورهای همسایه مصرف می‌کنند و چرا یارانه همسایگانمان را بدهیم؟

ربیعی افزود: همه اقتصاددان بازار آزاد و برخی اقتصاددانان نهادگرا معتقدند راه اصلاح ساختار اقتصادی کشور رفتن به سمت منطقی کردن قیمت حامل‌های انرژی است، اما بحث این است که پول را چگونه به طبقات پایین برسانیم و اصل این تصمیم علاوه بر اصلاح ساختار اقتصادی، عادلانه کردن برخورداری مردم است.

** ۶۰ درصد ایرانیان خودرو ندارند 

وی با طرح این سوال که چرا باید برخی ۳۳ برابر طبقات دیگر مصرف کنند، گفت: ۶۰ درصد ایرانیان خودرو ندارند و در بسیاری از شهرهای کوچک خودرو کم است و آیا این عادلانه بود که برخی ۳۳ برابر دهک‌های پایین از قیمت ارزان بنزین استفاده کنند؟

ربیعی افزود: برنامه ششم به دولت اجازه می‌داد، قیمت بنزین به فوب خلیج فارس برساند.

وی همچنین گفت: چند کارشناس اخیرا در جلسه‌ای گفتند که چرا دولت هر سال انتظار تورمی ایجاد می‌کند و اسم بنزین موجب نگرانی می‌شود، پیشنهاد دادند که این افزایش سالانه نباشد و هر چند سال یکبار رخ دهد و حتی قرار شد که ما در این تصمیم اخیرمان به گونه‌ای عمل کنیم که سال آینده افزایش قیمتی نداشته باشیم.

** از وزارت خواستیم افزایش قیمت سرویس‌ها را سریع بررسی کند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای مسافربرهای شخصی که سهمیه تاکسی‌ها را ندارند، اما مشکل معیشتی دارند چه برنامه‌ای دارید که با افزایش قیمت کرایه موجب دلخوری مردم نشوند؟ افزود: ما قیمت گازوئیل را تغییر ندادیم تا در حمل و نقل اثر نگذارد، اما حمل و نقل درون شهری تاثیر نخست خود را از بنزین می‌گیرد و به همین علت سهمیه آژانس‌ها و سرویس مدارس را پیش بینی کردیم و اخیرا که برخی سرویس‌ها افزایش قیمت دادند از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستیم سریع بررسی کند.

ربیعی گفت: عده‌ای با موتور کار می‌کنند و عده‌ای هم خودروی بالای ۲۰ سال دارند، در مورد این مسافربرها طرحی داریم که آن‌ها را به سامانه تاکسی‌های اینترنتی وصل می‌کنیم و اگر عملی شود، مشکل حل خواهد شد.

** سفره خالی و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم 

وی در ادامه افزود: غیر از این مباحث بعضی‌ها با دعواهای سیاسی فضای روانی کشور را نامطلوب می‌کنند، در همه جلسات چه جلسات هیات دولت و چه جلسات سران قوا به طور خیرخواهانه به دنبال کمک به مردم هستیم و اکنون در شرایط تحریم نفت قرار داریم، اما با دور زدن تحریم می‌توانیم بودجه‌های طرح‌های عمرانی را تامین کنیم، اما مردم بدانند که ما رنج آن‌ها را می‌فهمیم و سفره خالی و یخچال خالی بازنشسته را درک می‌کنیم و ما مدتهاست در جلسات بحث می‌کنیم که چگونه به مردم کمک شود.

ربیعی گفت: در تجمعات روزهای اخیر جوانان هیجان زده‌ای را دیدیم که واقعا بیکاری آزارشان می‌داد، اما چند روز که گذشت به سرعت صف خود را از افراد شرور جدا کردند و اجازه ندادند برخی در اتاق‌های جنگشان عمل کنند و مردم فهیم نشان دادند که اعتراض‌ها داخلی و خانوادگی است و به تخریب گران هیچ توجهی نکردند.

** زندگی مسئولان شبیه زندگی مردم است 

وی افزود: دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت مکان و بستری برای نشان دادن اعتراضات مردم ایجاد نمی‌کند؟ گفت: این بحث مهمی است و من و همچنین آقای رئیس جمهور در این خصوص اعلام کرده ایم که اعتراض حق مردم است.

ربیعی افزود: یکی از اشکالات ما در توسعه سیاسی این است که باید مکانیسم‌های اعتراض‌های بدون خشونت و منطقی را جدا کنیم و باید ساز و کاری ایجاد شود که افراد بتوانند اعتراض کنند و یکی از نتایج تجمعات تلخ این روزها، این است که باید توسعه سیاسی ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 20
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  16 0
  بالاخره 52 درصد یا 60 درصد
  • عبدالله مومن IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   9 3
   مقصر اصلی این ماجرا. خود دولت است که برای زمینه سازی تسلیم ایران به آمریکا. این نقشه ها را می کشد
  • شهریار IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   10 0
   خب از یک خانواده ۴ نفره که همه ماشین ندارند. باید ببینید بین سرپرستان خانواده چند نفر ماشین ندارند
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  15 0
  چطور حساب کرد 60 درصد خانوارها خودرو ندارند در حالی با ریاضت اقتصادی می خوان مجلس را تصاحب کنند
 • 10:44 IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  21 1
  آقایان مسئول وقتی فرار مالیاتی برابر درآمد دولت از نفت باشه چرا بجای گرفتن مالیات از دهک های بالای جامعه که با خودنمایی دل مردم قشر ضعیف رو به درد میارن، گرون کردن بنزین رو انتخاب کردین؟!!!!!! آقایان بی عرضه خودتون بهتر میدونید که علت اصلی بالارفتن مصرف بنزین مربوط به قاچاقه که اونم بخاطر کم ارزش بودن پول ایران نسبت کشورهای همسایه است. اگر سال های قبل از از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری میکردید دیگه بهونه خوبی برای توجیه ارزون بودن بنزین داشتین؟!!!!!!!
 • اسی خطر IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  29 2
  شما و درک مردم !!!!!!!!!
  • مهربان IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   21 0
   ما رنج آن‌ها را می‌فهمیم و سفره خالی و یخچال خالی بازنشسته را درک می‌کنیم lمگر رئیس ات و خودت در خانه های میلیاردی شمال شهر احساسی هم دارید
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  21 3
  اولا حرف تون با عمل تون 180درجه فرق داره ،باور هم داشته باشید براتون مهم نیست . دوم 60درصد ایرانیان که خودرو ندارند با پای پیاده طی طریق میکنند مسافرت میرند سرکار میرند ؟!!
 • نام IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  33 2
  این مردک را اعدام نکنید . تبعید کنید به اتیوپی .
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  31 2
  بویی از انسانیت نبردن اونوقت میگن درک میکنند!!
 • لعنت به فتنه گر و اغتشاش گر IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  24 3
  آقای ربیعی خنده دار ترین جوابهای تاریخ را در جواب اینکه چرا سهمیه را ۶۰ لیتر کردید چرا بی برنامه طرح را شروع کردید و ....از دهان شما شنیدم خواهشا سکوت کنید مسلما خدایی هست و داد این ملت مظلوم که شهید دادنه اند و در همه صحنه ها پشتیبان ولی فقیه هستند از شما مثلا تدبیری ها و اصلاحطلبها خواهد گرفت
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  29 2
  یک سوال من زندگیم از خانواده ام جدا شده چه کار کنم؟ دولتی که یک طرحی را بدون برنامه و احمقانه اجرا می کنه مسلما توان نگه داشتن قیمتها را نداره و با دروغی دیگر ملت را سرکار خواهد گذاشت
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  30 2
  سفره خالی و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم به خدا اگه قصد کمک به مردم رو داشتید و به شعورشون توهین نمیکردید مردم این همه از دست شما ناراحت و شاکی نمیشدند. راهپیمایی هایی که تو کشور می بینید هم در اعتراض ب فتنه و آشوبیه که شما دولتی ها باعثش شدید .
 • mohamad IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  24 0
  زندگی مسئولان شبیه زندگی مردم است فقط حقوقشان ده برابر بیشتر است
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  11 1
  والا شهر شیراز از جمله شهرک صدرا-گلستان-چهارراه زندان تا ستاد-معالی اباد خرابه ای از شام شده ت...
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  11 7
  بیشتر مردم مسئله اصل نظام را از مسئله دولتها مخصوصا این دولت بی تدبیر و کم کار که بدست اتق فکر اصلاح طلبان مدیریت میشوند جدا میدانند . و برای حرفهای کسانی مثل ربیعی / .
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  27 0
  درک کردن وقتی فایده داره که یخچال وسفره مردم را پرکنید.!
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  24 6
  مردم یادتون هست اقای کاندیدای پوششی چه دروغهایی بهتون گفت یادتونه تو میدونها می رقصیدید؟ دعا کنید این دوسال به خیر بگذره و خدایی دفعه بعد درست رای بدهید
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   2 4
   مشرق نفهم روحانی و رییسی وقالیباف خیلی با هم فرق دارند هاااااا
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   0 0
   احسنت به نظر ۱۲:۴۱.
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  11 0
  قربون اون درکتون بشه اگه ۶۰ درصد ماشین ندارن پس برای جی سوخت شبانه گرون کردید
 • کامران IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  11 2
  هرچی بگم مشرق انتشار نمیده و جالبه تنها سایتی که این چند وقته قابل دسترسی بود مشرق بود و ورزش 3!! اما یه چیز رو همه بدونید که خدا خودش ناظر همه ماست و بد و خوب رو میبینه و روز قیامت یقه دروغ گویان و ظالمان و ستمگران رو میگیره اون روز دیگه نمی تونید با حیله و نیرنگ کاری کنید و حق مظلوم رو میگیره حتی به اندازه پر کاه! اون روز معلوم میشه شما مثل من در سختی و گرسنگی بودین یا در اوج رفاه و فساد! آه مظلوم تنها چیزیه سریعا تا عرش الهی بالا میره، الان تا اونجا که می تونین ظلم کنید و مظلومین که از بغض خفه شدن رو مزدور دشمن معرفی کنید!! دیدار به روز جزا، منکه از ظالم بگذرم از هواداران ظالم نمی گذرم، بای
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   2 2
   از بای گفتنت معلومه حالت خیلی خوبه
 • فاضل IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  8 0
  درک می کنیم ولی از خرجی مازاد بر نیاز خودمان نمی توانیم بزنیم.بابا یک کم عمل کنید اقتصاد را به اقتصادیون بسپارید.
 • مرصاد IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  20 0
  نه ! امثال تو درک نمی کنین ! چون بعد بازنشستگی ، هنوز از چند جا حقوق میگیرین !!
 • احمد IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  12 0
  تو راست میگی، ولی پنج سال پیش که سهمیه بندی بنزین و حذف کردید و سه برابر بودجه ساخت مسکن مهر رو تبدیل کردید به آلودگی هوا از این حرفها نمیزدید؟
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  6 0
  60 درصد ایرانیان یا 60 درصد خانواده ها؟اگه 60 درصد ایرانیان منظورته که در اینصورت تقریبا اکثرا خانواده ها خودرو دارند اونهایی هم که خودرو ندارندخیلیهاشون موتورسیکلت دارند
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  12 2
  من زن میخوام بانو میخوام خدایا مردم از بی زنی دارم میمیرم زن میخوام زن میخوام زن
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  10 0
  آمارهاتون الکیه. برید روستاها. الان سر زمین هم با پراید و وانت میرند. البته نه همگی اما حدود 40 درصد روستاییان
 • محمد IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  21 0
  درک کردن شما شکم زن و بچه ی مردم رو پُر نمی کنه، خجالت بکش از خودت!
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  2 0
  شماها در خانه های لاکچری زندگی بکنید مردم چه ارزشی دارند مردم قربانی ناتوانی شما ها شدهد
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  2 0
  دیگه نفسی برای مردم باقی نمونده من بازنشسته هر روز باید از زن و بچم خجالت بکشم .خدایا این چه روزی بود که گرفتار شدیم .از ترس مهمان زیر آبی میرم.مردم تو رو خدا خانه اقوام نرید بگذارید کمتر خجالت بکشیم بابا صله رحم مال قدیم بود ول کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس