کتاب باد یمانی - به نشر - کراپ‌شده

چاپ نخست «باد یمانی» به قلم محمدرضا عابدی شاهرودی، چندی پیش توسط انتشارات «به‌نشر» در قطع رقعی، با شمارگان یک‌هزار نسخه، ۱۳۶‌صفحه و قیمت ۱۹هزار تومان روانه بازار نشر شد.

به گزارش مشرق، کتاب «باد یمانی» مجموعه داستان‌های کوتاهی درباره زندگی، کرامات و معجزات امام یازدهم شیعیان، حضرت امام حسن عسکری(ع)است که به قلم محمدرضا

عابدی‌شاهرودی نوشته شده و توسط «به‌نشر» (انتشارات آستان قدس رضوی) روانه بازار کتاب شده است. «باد یمانی» شامل هشت داستان کوتاه با عنوان‌های «ماجرای درختان سیب»، «ماجرای رگ زدن»، «ماجرای پارچه‌ها»، «ماجرای شتر»، «ماجرای ابریشم»، «ماجرای اسب»، «ماجرای سکه‌ها» و «ماجرای به‌دنیا آمدن» است.

نویسنده این کتاب با رجوع به تاریخ زندگی امام حسن عسکری(ع)و منابع روایی و احادیث، حکایاتی از زندگی‌، کرامات و معجزات آن حضرت را انتخاب کرده و به میانجی ذوق و تخیلش، آن‌ها را به داستان‌هایی برای مخاطب امروز بدل کرده است. برخی منابع روایی که نویسنده به سراغ آن‌ها رفته و حکایات را بر مبنای برداشتی آزاد از آن‌ها روایت کرده است عبارتند از: «کتاب ارشاد شیخ مفید»، «اصول کافی شیخ کلینی»، «کتاب بحارالانوار علامه مجلسی»، «کتاب مدینه‌المعاجز»، «کتاب الحجه»، «کتاب خلاصه‌الاخبار»، «کتاب کمال‌الدین» و...

هرچند این کتاب با موضوع «داستان مذهبی» برای مخاطب بزرگسال نوشته شده؛ اما نوع روایت، حکایات‌، زبان ساده و توضیحاتی که نگارنده به‌کار گرفته، می‌تواند آن را به کتابی مختص گروه سنی نوجوان و جوان بدل کند. داستان‌ها بسیار ساده شروع می‌شوند و نویسنده گاه‌به‌گاه تلاش می‌کند روایتش از آدم‌های هر قصه را به مسیرهای فرعی‌ای بکشاند که احتمالاً از نظرش به جذابیت داستان کمک می‌کرده است. مثلاً بر اسامی افراد و اشخاص و اینکه چرا اسم بیشتر شخصیت‌ها «احمد» یا «محمد» است، توقف می‌کند و با طرح مباحثی که به روند داستانش ارتباطی ندارد، ذهن خواننده را درگیر می‌کند.

از سوی دیگر گویا نویسنده عمداً تلاش می‌کند روایت‌گری‌اش از قالب‌های مرسوم نگارش داستان بیرون بزند. نگارنده در بسیاری از مواقع لحن و قالب روایت‌گری‌اش، گزارش‌گونه می‌شود و حتی در جاهایی به حدیث نفس با مخاطب کتاب می‌پردازد. به عبارت دیگر او که عموماً راوی سوم شخص و «دانای کل» را برای روایت داستان‌ها برگزیده است، گاه از قواعد روایت‌گری داستان توسط «دانای کل» عدول می‌کند و پای راوی را به‌عنوان نویسنده به خود روایت باز می‌کند. در مواقعی حتی او خواننده را مخاطب قرار می‌دهد و از او سؤال می‌کند یا ذهنش را می‌خواند؛ اینکه این شیوه تا چه حد پذیرفتی و مجاز است یک بحث فنی و تخصصی است که صاحبان فن باید درباره آن نظر بدهند! اما اینکه آیا قالب ساختارشکنانه‌ای که نویسنده «باد یمانی» اتخاذ کرده، خوب از آب درآمده و رضایت خواننده را جلب خواهد کرد، بحث دیگری است که باید بعد از مطالعه کتاب توسط خوانندگان به آن پی برد. نکته جالب توجه در این کتاب آن است که نگارنده برای روشن کردن برخی زوایای پنهان زندگی امام حسن عسکری(ع)تلاش کرده است؛ زوایا و ابعادی که کمتر برای مخاطب امروزی بازگفته یا شناخته شده است را بازگو کند، گویی نویسنده قصد دارد با ارائه مسائلی کمتر شنیده یا خوانده شده، شناخت خواننده را از شخصیت امام حسن عسکری(ع)وسعت ببخشد.

در بخشی از آخرین داستان این کتاب با عنوان «ماجرای به‌دنیا آمدن» که داستان تولد حضرت امام زمان؟عج؟ در آن روایت شده از زبان عمه امام  حسن عسکری؟س؟ این‌گونه می‌خوانیم: در یکی از روزها که به منزل برادرم رفته بودم، به نزد ایشان رسیدم که ناگهان فرمودند: «خواهرم، نرگس را به نزد فرزندم برسان، خداوند خواسته است تو در این اجر شریک باشی.» و من به یاد آن ماجرا افتادم. زمانی که نرگس برای نخستین‌بار به نزد ما آمد. برادرزاده‌ام، به تندی به او نگریست و من پرسیدم: «ای برادرزاده گرامی، آیا به او تمایل دارید؟» ایشان فرمودند: «نظر من از جهت تعجب در امری بود.» من دوباره پرسیدم: «چه امری؟» ایشان پاسخ دادند: «به زودی از او فرزندی به دنیا می‌آید که زمین را پر از عدل‌وداد می‌کند، بعد از آنکه پر از ظلم‌وجور شده باشد.» و حالا من بودم که نرگس را به نزد برادرزاده‌ام می‌بردم...

چاپ نخست «باد یمانی» به قلم محمدرضا عابدی شاهرودی، چندی پیش توسط انتشارات «به‌نشر» در قطع رقعی، با شمارگان یک‌هزار نسخه، ۱۳۶‌صفحه و قیمت ۱۹هزار تومان روانه بازار نشر شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس