بازدید دکتر علی اکبر صالحی از پایگاه خبری مشرق

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه اکنون ۱۵ نوع سانتریفیوژ نسل جدید در نطنز مشغول بکار است گفت: این یک حالت تحیر و غیرقابل باور برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها است.

به گزارش مشرق، علی‌اکبر صالحی شامگاه شنبه در بدو ورود به بوشهر در فرودگاه این شهر با تبریک تقارن این ایام مبارک با بتن‌ریزی راکتور دوم ودر آینده واحد سوم نیروگاه اتمی بوشهر اظهار داشت: سال ۱۳۹۵ بعداز برجام با روس‌ها قرار داد جدید  منعقد شد و در قابل آن دو نیروگاه جدید که واحد ۲ و ۳ عملیات اجرایی آن آغاز شد.

بیشتر بخوانید:

خروج از برجام تنها پاسخ به بدعهدی غرب

فردو در گام چهارم دوباره جان گرفت

آژانس بین المللی جاسوسی اتمی

معاون رئیس جمهور ظرفیت تولید برق هر کدام از نیروگاه‌های جدید را یک‌هزار ۵۰ مگاوات دانست و تصریح کرد: از دو سال قبل که قرارداد منعقد  و قسط اول آن پرداخت شد عملیات آن و کار کارگاهی آغاز شد و در جریان این عملیات تاکنون ۳ میلیون متر مکعب خاکبرداری شده و فعالیت وسیعی آغاز شد که فردا در سایت بوشهر مشاهده می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه در ۲ سال گذشته  در اجرای واحد ۲ و ۳ نیروگاه  اتمی کار عمده‌ای انجام گرفته است گفت: شمع کوبی‌هایی در حد وسیع انجام شده و فردا عملیات بتن‌ریزی به صورت نمادین انجام می‌شود چون قبلا بتن‌ریزی راکتور مصادف با درگذشت محمد احمدیان معاون نیروگاهی آغاز شده بود.

صالحی، با قدردانی از جعفری مجری نیروگاه اتمی بوشهر  و پیمانکاران ایرانی و با بیان اینکه بدهی قابل توجهی به پیمانکاران ایرانی داریم افزود: از دولت در خواست می‌شود توجه ویژه به تامین مالی پروژه نیروگاه اتمی داشته باشند.

وی، با سپاسگذاری از پیمانکار روسی گفت: با آنان هم بدهی داریم  ولی آنان شرایط ما را درک می‌کنند.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: امیدواریم فردا با بتن‌ریزی شاهد عملیات بالا رفتن قسمت ساختمان اصلی راکتور ۲ نیروگاه اتمی بوشهر باشیم و پس از آن وارد عملیات راکتور ۳ نیروگاه با یک فاصله زمانی می‌شویم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: امیدواریم طبق برنامه  در سال ۱۴۰۴  از راکتور ۲ نیروگاه اتمی بوشهر بهره‌برداری کنیم و ۲ سال بعد از آن سال ۱۴۰۶  برنامه بهره برداری از راکتور ۳ آغاز خواهد می‌شود.

صالحی، با بیان اینکه تاکنون طبق برنامه‌ریزی راکتورهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی عملیات اجرا شده است افزود: در طول زمان اجرای این پروژه از حمایت‌های استاندار بوشهر بهره‌مند هستیم که جای سپاس و قدردانی دارد.

وی، واحدهای ۲ و ۳  نیروگاه اتمی بوشهر را بزرگترین پروژه صنعتی کشور دانست و خاطر نشان کرد: این پروژه‌ها از نظر مالی و گسترش کاری در کشور بی‌نظیر است و چنین پروژه‌ای از حیث مالی که ۱۰ میلیارد دلار در بر بگیرد در کشور وجود ندارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به واکنش آمریکا و اروپا در گام چهارم تعهدات هسته‌ای ایران افزود: اندیشکده‌های فکری و سیاست‌مداران کشورهای اروپایی و آمریکایی از هم اکنون واکنش زیادی  نسبت به اقداماتی که جمهوری اسلامی در گام چهارم نشان داده‌اند از منظر خودشان خیلی نگران هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه توانمندی بالقوه ایران به بالفعل تبدیل شد افزود: اراده‌ای که مسئولان ارشد نظام داشتند  سازمان انرژی اتمی توانست در یک زمان کوتاه محقق کنند چراکه این چالش بزرگی برای سازمان انرژی اتمی بود که در عرض مدت کوتاهی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت غنی سازی کشور اضافه کند این رقم بالایی دراین مدت کوتاه است که عمده عملیاتی شدن آن قریب ۲۶۶۰ سو توسط سانتریفیوژهای نسل جدید بوده است.

صالحی، با بیان اینکه اکنون ۱۵ نوع سانتریفیوژ نسل جدید در نطنز مشغول بکار است گفت: این یک حالت تحیر و غیر قابل باور برای  کشورهای اروپایی و آمریکایی است، چون فکر می‌کردند ما چنین ظرفیت و توانی نداریم که این توانمندی سازمان انرژی اتمی و همت و علاقمندی بالای پرسنل به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در ازای پذیرش یک سری محدودیت‌ها قرار بود تحریم رفع شود ولی آنها تحریم را رفع نکردند خاطر نشان کرد: ما دیگر محدودیتی نداریم و الان شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از طریق برجام کنار گذاشته شده و امیدواریم تا اکتبر آینده تحریم‌های تسلیحاتی‌نیز برداشته شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ما شروع کننده عدم تعهد نبوده‌ایم تاکید کرد: آنها به تعهدات خود ملتزم نبوده‌اند و جمهوری اسلامی نیز نمی‌تواند بپذیرد که برجام به عنوان جاده یکطرفه تلقی شود.

صالحی افزود: الان ما خارج از چارچوب برجام عمل نمی‌کنیم، بند ۲۶ و ۳۶ برجام اقدامات امروز ما را در نظر گرفته است که اگر آنها به تعهدات خود عمل نکردند ما نیز می‌توانیم متناسب با رفتار آنها از تعهدات خود بکاهیم تا توازنی در برجام ایجاد شود که به نظرم اکنون این توازن برقرار شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما تنها نسبت به رفتار آنها و متناسب با آن در چارچوب حاکمیت و منافع ملی خود عمل می کنیم تصریح کرد: امیدواریم که آنها سر عقل آمده و برگردند و به تعهدات خود عمل کنند و همانطور که رئیس جمهور  اعلام کرد خیلی از این اقدامات نیز به شرط عمل به تعهداتشان قابل برگشت است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس