آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

سخنگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی بابیان اینکه کمیسیون انتخابات حاضر نیست آرای پاک را از ناپاک جدا کند، گفت: کمیسیون می‌خواهد در افغانستان بحران ایجاد شود و دلیل آن فشارهای غنی و تیم دولت ساز هستند.

به گزارش مشرق، «فریدون خزون» سخنگوی تیم ثبات و همگرایی به رهبری «عبدالله عبدالله»، درباره تحریم بازشماری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان این تیم انتخاباتی گفت: ما پیشنهاداتی را به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه دادیم و طبق قانون و دستورالعمل کمیسیون مستقل انتخابات سرنوشت چند موضوع را روشن ساختیم. یکی از آنها آرایی است که در سیستم درمولگ قرنطینه است و کمیسیون بدون ارائه توضیحی آنها را از قرنطینه خارج ساخته و ما خواستار ابطال این آرا هستیم.

بیشتر بخوانید:

تاکید روسیه بر حضور ایران در مذاکرات صلح افغانستان

وی افزود: در این میان تیم دولت ساز با این مورد مخالفت کرد و با تقلب و دست بردن در آرای انتخاباتی این آرا را از قرنطینه خارج ساخت. این در حالی است که هرگونه آرایی که خارج از دستورالعمل باشد باید ابطال شود اما کمیسیون انتخابات از این مورد سرباز زد.

خزون ادامه داد:  مسئله دوم این است که دست آرای پاک باید از آرای ناپاک جدا شود و مواردی مانند انگشت تکراری، عکس تکراری، عکس کودک و غیره که در دستورالعمل‌ها نیز آمده است اما تاکنون هیچگونه اقدامی نشده و تعدای زیادی از آرا خاجر از زمان انجام شده اما کمیسیون انتخابات آنها را باطل اعلام نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین دستگاه‌هایی که گم شده اند نیز باید طبق قانون آرای آنها باطل اعلام شود اما کمیسیون آنها را باطل اعلام نکرد و تا این موارد برطرف نشوند نمی‌توانیم به بازشماری برویم.

سخنگوی تیم ثبات و همگرایی تصریح کرد: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌خواهد کار خلاف قانون یعنی قبل از آنکه آرای پاک از ناپاک جدا شود، بازشماری را آغاز کند که با تحریم از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به غیر از تیم دولت ساز واقع شد.

وی اظهار داشت: تیفا و فیفا (دو نهاد ناظر بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان) نیز به صراحت اعلام کردند که آرای تقلبی نباید در میان آرا قرار گیرند اما کمیسیون انتخابات این مورد را قبول نمی‌کند.

خزون همچنین افزود: ما تا زمانیکه پاسخ روشنی از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان دریافت نکنیم از تحریم بازشماری آرا دست برنخواهیم داشت و تنها برای ما آرای مردمی اهمیت دارد و به وجود آمدن هرگونه بحران بر عهده کمیسیون مستقل انتخابات است.

 وی با بیان اینکه کمیسیون انتخابات حاضر نیست تا آرای پاک را از ناپاک جدا کند، گفت: کمیسیون می‌خواهد در افغانستان بحران ایجاد شود و دلیل آن فشارهای غنی و تیم دولت ساز هستند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس