کد خبر 1007563
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
نچیروان بارزانی

رئیس منطقه کردستان عراق، ضمن دفاع از اصلاحات پیشنهادی نخست‌وزیر عراق گفت که برگزاری انتخابات زودهنگام، وضعیت کشور را اصلاح نمی‌کند.

به گزارش مشرق، «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق، با تایید اصلاحات دولت عادل عبدالمهدی گفت که این منطقه نمی‌تواند از تحولات جاری در عراق دوری کند زیرا این تحولات بر کردستان نیز تاثیر می‌گذارد.

به نوشته پایگاه خبری «المسلة» وی پس از نشست روز گذشته با «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، طی یک کنفرانس خبری گفت: ما طرح‌های اصلاحی اعلامی از سوی دولت فدرال را تایید می‌کنیم و خواستار تسریع در اجرای آن هستیم.

بارزانی توضیح داد: ما معتقد نیستیم که مشکلات عراق طی تنها یک سال اخیر و در سایه دولت عبدالمهدی به وجود آمده، بلکه این مشکلات طی سالهای متمادی بر روی هم انباشته شده است.

بیشتر بخوانید:

رئیس منطقه کردستان افزود: مشکل، قانون اساسی عراق نیست بلکه اهمال در اجرای این قانون است. اگر قانون اساسی نیازمند، اصلاح است، این امر باید در شرایطی کامل ایمن صورت گیرد.

بارزانی تاکید کرد: مطالبات عراقی‌ها مبنی بر بهبود وضعیت معیشت، مطالباتی قانونی هستند و جوانان عراقی شایسته داشتن زندگی بهتر هستند. تردیدی نیست که دولت فدرال نیز تمام تلاش خود را وقف پاسخگویی به مطالبات تظاهرات‌کنندگان خواهد کرد.

وی تصریح کرد: من معتقدم که برگزاری انتخابات اکنون اوضاع عراق را اصلاح نخواهد کرد بلکه آن را بدتر خواهد کرد.

این در حالی است که برخی طرف‌های سیاسی، پیشنهاد استعفای نخست‌وزیر و تشکیل دولت انتقالی و برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق را طرح می‌کنند. اما عبدالمهدی می‌گوید که در صورت استعفای دولت وی و تشکیل دولت پیشبرد امور و تاخیر پارلمان فعلی در تشکیل پارلمان جدید، اوضاع عراق پیچیده‌تر خواهد شد.

رئیس منطقه کردستان با اشاره به اینکه مشکلات زیادی میان احزاب این منطقه وجود ندارد و در صورت بروز مشکل نیز با گفت‌وگو حل می‌شود، اظهار داشت: پس از آرام شدن اوضاع جاری در کشور، انتظار داریم که گفت‌وگوهای میان اربیل و بغداد از سر گرفته شود.

وی گفت که داعش همچنان تهدیدی برای منطقه کردستان عراق است.

بارزانی درباره روابط اربیل و بغداد با ترکیه گفت: ترکیه کشور همسایه ماست و روابط ما با آن، بدون هیچ شائبه‌ای است.

روز گذشته (سه شنبه ۵ نوامبر) رئیس‌جمهور عراق در سفر به اربیل با نمایندگان احزاب داخل منطقه کردستان عراق و روسای سه گانه این منطقه دیدار و درباره مسئله تظاهرات در عراق، اصلاح قانون اساسی و انتخابات زودهنگام گفت‌وگو کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس